Bezumowne korzystanie z samochodu.

Witam , mam problem , kupiłem auto z wadą ukrytą , odstąpiłem od umowy , sprzedawca nie odbierał pism , nie reagował , sprawę przegrał , teraz zakłada mi sprawę o bezumowne korzystanie z samochodu, poradźcie proszę co mam robić.
anonim cytuj
31-08-2023
Co się działo z pojazdem po odstąpieniu od umowy?
Auto stało u mnie na działce , jak potrzebowałem to jeździłem bo nie miałem innego auta a bez samochodu jak bez ręki , mieszkam w małej miejscowości , aby gdziekolwiek dojechać potrzebne jest auto.

Skoro korzystałeś z czyjegoś samochodu po odstąpieniu od umowy kupna, to powództwo wydaje się być zasadne. Argument, że był Ci potrzebny ten samochód raczej nie przekona sądu.
 
anonim cytuj
31-08-2023
W sytuacji przedstawionej w opisanym problemie, prawo polskie wyraźnie reguluje kwestie związane z bezumownym korzystaniem z rzeczy. Aby dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, chciałbym przedstawić kilka kluczowych aspektów:

Na mocy art. 224 Kodeksu cywilnego (kc), osoba, która bezumownie korzysta z cudzej rzeczy, jest obowiązana do zapłaty wynagrodzenia, jeżeli może ona przynieść korzyść właścicielowi rzeczy.
Auto stało u mnie na działce , jak potrzebowałem to jeździłem bo nie miałem innego auta a bez samochodu jak bez ręki , mieszkam w małej miejscowości , aby gdziekolwiek dojechać potrzebne jest auto.


Nawet jeśli powyższa sytuacja była wynikiem konieczności i nie było złej woli z Twojej strony, faktem jest, że korzystałeś z pojazdu po odstąpieniu od umowy. W świetle prawa jest to bezumowne korzystanie z rzeczy.

Należy także wziąć pod uwagę art. 231 kc, który stanowi, że kto wzbogacił się bezpodstawnie kosztem innej osoby, jest zobowiązany do zwrotu tego, co uzyskał na jej koszt.

W kontekście powyższych przepisów, skoro korzystałeś z samochodu po odstąpieniu od umowy, sprzedawca może dochodzić od Ciebie wynagrodzenia za korzystanie z pojazdu. W tym przypadku warto również rozważyć jakie były okoliczności odstąpienia od umowy i czy w trakcie korzystania z pojazdu nie powstały dodatkowe szkody czy usterki. W przypadku stwierdzenia dodatkowych uszkodzeń pojazdu, możesz być odpowiedzialny za ich naprawienie.

Jeśli jednak uważasz, że Twoje korzystanie z samochodu miało uzasadnienie, powinieneś zgromadzić dowody potwierdzające Twoje stanowisko oraz okoliczności korzystania z pojazdu, które mogą być przydatne w ewentualnym procesie sądowym.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dzięki za odpowiedzi, warto wiedzieć na jakim gruncie stoi się w takich sytuacjach. Jedno mnie jednak zastanawia - jeśli sprzedawca przez tak długi czas nie reagował na pisma i nie chciał odebrać samochodu, to czy mogę wykorzystać ten argument w sądzie? Może nie w pełni, ale przynajmniej częściowo jako usprawiedliwienie mojego korzystania z auta?

sprzedawca nie odbierał pism , nie reagował


Nie chcę ponosić dodatkowych kosztów, więc zastanawiam się, czy taki argument miałby szansę przekonać sąd do mojego stanowiska? Czy istnieją jakieś przepisy, które mówią o obowiązkach sprzedawcy w sytuacji, gdy kupujący chce odstąpić od umowy i zwrócić towar, ale sprzedawca tego nie akceptuje lub unika kontaktu?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeżeli chodzi o nieodzywanie się sprzedawcy oraz nieodbieranie pism, jest kilka ważnych kwestii, które warto uwzględnić:

Na mocy art. 561¹ Kodeksu cywilnego, w przypadku odstąpienia od umowy sprzedaży z powodu wady rzeczy, jeżeli sprzedawca nie przedstawi propozycji wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady, kupujący może odstąpić od umowy. Jeżeli sprzedawca nie przedstawił takiej propozycji, jego postępowanie mogłoby być interpretowane jako uchylenie się od obowiązków wynikających z umowy.

Jednakże brak reakcji sprzedawcy na pisma oraz odstąpienie od umowy przez kupującego nie uprawniają kupującego do korzystania z rzeczy, która stała się przedmiotem sporu. Jak wspomniano wcześniej, korzystanie z pojazdu po odstąpieniu od umowy jest klasyfikowane jako bezumowne korzystanie z rzeczy na podstawie art. 224 Kodeksu cywilnego.

Co do obowiązków sprzedawcy w sytuacji odstąpienia od umowy przez kupującego: jeżeli sprzedawca uniemożliwił zwrot towaru lub unikał kontaktu, może to być używane jako argument w sądzie. W praktyce jednak kluczowa jest dokumentacja - jeżeli masz dowody na próby kontaktu z sprzedawcą oraz na wysłane pisma, warto je przedstawić w sądzie.

Reasumując, chociaż postępowanie sprzedawcy mogło być nieprofesjonalne i niezgodne z obowiązkami wynikającymi z umowy, to korzystanie z pojazdu po odstąpieniu od umowy nie jest prawnie uzasadnione. Jeśli doszło do dodatkowych uszkodzeń pojazdu w trakcie tego korzystania, sprzedawca ma prawo dochodzić naprawienia szkody.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Emerytura po zmarłym, oddać czy nie ?
Witam, czy ktoś się orientuje jak to jest z emeryturą po zmarłym rodzicu? Moja mama zmarła 21 stycznia, a 24 stycznia przyszła cała emerytura, która zaraz przelałam na moje konto z powodu wydatku na pogrzeb, bo niestety te 4 tys. z ZUS nie wystarczyło. Czy tak może być czy będę musiała zwrócić tą emeryturę ?...
Naprawa po uznaniu reklamcji.
Dzień dobry, zareklamowałem zegarek z tytułu niezgodności towaru z umową i oczekiwałem zwrotu środków. Zegarka trafił do autoryzowanego serwisu.13 dnia otrzymałem informację że zostanie naprawiony. Ile dni sprzedawca/serwis ma na naprawę zegarka? Czy jeśli po 14 dniach zegarka nie będzie w sklepie mogę oczekiwać zwrotu środków?...
Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Jaka umowa jest korzystniejsza dla właściciela mieszkania ?
Umowa wynajmu: -okazjonalnego -na część mieszkania Która umowa korzystniejsza dla właściciela mieszkania? O czym nie zapomnieć w umowie? Na pewno chcę mieć jedno miesięczny czas wypowiedzenia bez podania przyczyny. Zastanawiam się nad zapiskiem, żebyśmy jakoś właściciele mogli na mieszkanie wejść w każdej chwili. Oczywiście nikomu nie zamierzam wchodzić, ale jakby nagle osoba przestała płacić, to chciałbym mieć taką możliwość. Oraz dokoopto...

Wyszukiwarka