Czy będąc w ciąży mogę podjąć prace w innym zakładzie pracy?

Witam serdecznie chciałam się poradzić ponieważ jestem w niezręcznej sytuacji otóż wygląda to tak:
Aktualnie jestem w 7 tygodniu ciąży pracowałam w warunkach gdzie musiałam dźwigać dlatego mój ginekolog wystawił mi zwolnienie problem jest w tym ze nie przepracowałam miesiąca i L4 mam niepłatne a umowa kończy mi się 31.12 która na pewno nie zostanie mi również przedłużona. Czy jeżeli lekarz niema żadnych zastrzeżeń do innej pracy oczywiście takiej żebym nie dźwigała itd i ja również czuje się dobrze to czy mogę podjąć prace w innym zakładzie? Czy ZUS nie będzie robił z tego powodu problemu jeśli w danym zakładzie aktualnie jestem na zwolnieniu? Będę wdzięczna za każda informacje. Pozdrawiam
anonim cytuj
30-11-2022
Nie można być jednocześnie na l4 w jednym zakładzie a w innym pracować. Jeżeli jest Pani w stanie pracować to trzeba zrezygnować z l4.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tylko przerwanie L4 może pozwolić na legalna pracę w innym przypadku nastąpi kontrola pani zwolnienia oraz tego kto wystawił. I będzie musiała pani zwrócić kasę za to l4.
 
anonim cytuj
30-11-2022
L4 nie jest na warunki pracy. Jeśli jest pani zdrowa, to powinna pani pracować, a pracodawca ma obowiązek dostosować warunki lub zwolnić panią z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Warto o tym porozmawiać ze swoim lekarzem, bo gdyby się okazało, że zwolnienie jest niezasadne, to i pani może mieć problemy, i lekarz. Chyba że faktycznie jest pani chora - ciąża nie jest jednostką chorobową.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A nie jest tak że na l4 można iść od 2giego trymestru tylko i wyłącznie ze względu na zagrożenie ciąży w tym również szkodliwymi warunkami pracy? Proszę mnie poprawić bo ja pracowałam do dnia porodu ale z tego co się orientowałam to wszelkie restrykcje obowiązują od 4 miesiąca ciąży i to też zależy od wielkości firmy i rodzaju umowy.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie, pracownica przed warunkami jest chroniona od początku ciąży i pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko lub zwolnić z obowiązku za wynagrodzeniem. A zwolnienie chorobowe jest na chorobę. Ciąża chorobą nie jest.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jeśli 31/12 będzie skończony 12 tydzień ciąży to pracodawca jest prawnie zobligowany do przedłużenia umowy do dnia porodu.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy jeżeli lekarz niema żadnych zastrzeżeń do innej pracy oczywiście takiej żebym nie dźwigała itd i ja również czuje się dobrze to czy mogę podjąć prace w innym zakładzie? Czy ZUS nie będzie robił z tego powodu problemu jeśli w danym zakładzie aktualnie jestem na zwolnieniu?


W odniesieniu do podniesionych kwestii, można podać następujące informacje prawne:

Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim (L4) i podejmujesz pracę w innym miejscu, może to zostać uznane za naruszenie przepisów i prowadzić do konsekwencji związanych z koniecznością zwrotu świadczeń otrzymanych z tytułu L4.

Jeżeli chcesz podjąć inną pracę, musisz przerwać obecne zwolnienie lekarskie. Jeśli potem zdecydujesz się na powrót na L4 (w przypadku problemów zdrowotnych), potrzebujesz nowego zwolnienia lekarskiego.

Co do kwestii ochrony ciężarnych pracownic: od momentu zgłoszenia pracodawcy o ciąży, pracownica ma specjalne prawa i ochronę związaną z ciążą. Pracodawca jest zobligowany do dostosowania warunków pracy tak, aby nie narażały one zdrowia ani pracownicy, ani dziecka, zgodnie z art. 176 Kodeksu pracy. Jeśli takie dostosowanie jest niemożliwe, pracownica może zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Jeśli 31/12 będzie skończony 12 tydzień ciąży to pracodawca jest prawnie zobligowany do przedłużenia umowy do dnia porodu.


Jeśli pracodawca wie o ciąży pracownicy, nie może wypowiedzieć jej umowy o pracę, ani rozwiązać umowy za porozumieniem stron bez ważnych przyczyn leżących po stronie pracownicy, zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy. Jeśli umowa o pracę na czas określony kończy się po ukończeniu trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu.
Ostatecznie, ważne jest, aby śledzić swoją sytuację z lekarzem i dostosowywać swoje decyzje zawodowe do aktualnego stanu zdrowia oraz przestrzegać odpowiednich przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku
Witam Serdecznie mam pytanie odnosnie podizału majatku , opisze po krótce o co mi chodzi Mam babcie która mieszka sama i jest włascicielem domu , ma córkę , jej syn nie żyje a po synie została 5 dzieci już pełnoletnich. W chwili obecnej dom jest w krytycznym stanie i córka babci wymyśliła sobie podiał majątku na wszystkie osoby czyli łącznie z babcią 7 osób , Ja osobiście do tego mieszkania nie posiadam do niego praw tylko jestem w nim zameldow...
Podpisanie umowy najmu u notariusza.
Koleżanka chce wynająć mieszkanie. Właściciel chce, aby umowę podpisać u notariusza. Czy to jest normalne postępowanie, Znajoma pierwszy raz będzie podpisywać taką umowę? Jak to się odbywa czy u notariusza stawiają się wynajmujący i najemca. Na co zwrócić uwagę zarówno z punktu widzenia najmującego jak i wynajmującego?...
Zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę.
Czy na wyjazd do krajów UE samolotem dziecka z babcią potrzebna jest jakiś dokument za zgodą rodziców ?...
Świadectwo pracy.
31.10.2023 zakończyłam pracę. Świadectwo pracy powinnam otrzyma w ciągu 7 dni, nie otrzymałam. Moje pytanie co teraz?...

Wyszukiwarka