Czy zachowek należy sie wnukom?

Otwarty został testament po śmierci X.
X udzielił ustnego oświadczenia woli. W oświadczeniu zawarł informację, że majątek przekazuje obecnej żonie, a pozostałych spadkobierców ustawowych wydziedzicza z powodu braku kontaktu. Czy zachowek należy się wnukom X, które posiada z pierwszego małżeństwa?
anonim cytuj
30-01-2023
Moment. Testament został sporządzony pisemnie czy nie? Pisemny testament zawiera wydziedziczenie?
 
anonim cytuj
30-01-2023
Pisemnie w urzędzie gminy przy dwóch świadkach i sekretarzu. Zawiera wydziedziczenie. "Wydziedziczam wszystkich ustawowych spadkobierców".
 
anonim cytuj
30-01-2023
To znaczy w całości został napisany odręcznie i podpisany przez spadkodawcę?
 
anonim cytuj
30-01-2023
Całość została spisana przez sekretarza gminy i podpisana odręcznym podpisem przez spadkodawcę.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Zatem, taki dokument nie jest testamentem i nie ma mocy prawnej.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Na dokumencie jest napisane: Ustne oświadczenie woli.
 
anonim cytuj
30-01-2023
To jest testament. Rzadko spotykany, ale jest. Tak zwany testament alograficzny.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Nie wystarcza sama forma, że "wydziedziczam wszystkich". Testament musi zawierać powody wydziedziczenia. Jeśli ich nie zawiera, to nie ma wydziedziczenia.
 
anonim cytuj
30-01-2023
W moim odczuciu dość śliska sprawa. Kogo konkretnie wydziedzicza? Wszystkich? Jeśli w kręgu wydziedziczonych są np. osoby małoletnie to można próbować dowodzić, że one nie mogły same decydować za siebie więc brak kontaktu nie wynika z ich woli. Zatem nie można ich z tego powodu wydziedziczyć.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Nie ma wymienionych osób z imienia i nazwiska. Kontakt nie był utrzymywany z obu stron. X nigdy nie zabiegał o kontakty z dziećmi, pomimo zamieszkania piętro niżej w domu dwurodzinnym.
 
anonim cytuj
30-01-2023
No to jeśli cel jest tego warty, to można powalczyć o zachowek mimo takiego zapisu. Warto przejść się do lokalnego prawnika i zapytać jak on to widzi. I ewentualnie zlecić mu poprowadzenie sprawy. Moim zdaniem podstawy są.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Parter domu, ok. 150 tys. wartość nieruchomości. Wnuków jest 6 - w wieku od 7 do 17 lat. Testament spisany był w 2015 roku.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Więc jeśli są osoby małoletnie, to tym bardziej warto próbować, tak jak napisałem powyżej. Taki powiedzmy 7 latek nie może decydować za siebie zatem nie można obarczać go tym, że nie widywał się z dziadkiem. Dziadek dość kiepsko podszedł do tego wydziedziczenia. Nie mam pojęcia dlaczego wybrał taką formę testamentu, ale gdyby sporządził go notarialnie, to być może notariusz doradziłby mu co nieco.
 
anonim cytuj
30-01-2023
X udzielił ustnego oświadczenia woli. W oświadczeniu zawarł informację, że majątek przekazuje obecnej żonie, a pozostałych spadkobierców ustawowych wydziedzicza z powodu braku kontaktu.

Zgodnie z art. 944 Kodeksu cywilnego wydziedziczenie może nastąpić wyłącznie w formie testamentu. Wydziedziczenie musi być dokonane z ważnej przyczyny, której istnienie musi być stwierdzone w momencie otwarcia spadku. Oczywiście, przepisy przewidują listę przyczyn, dla których można wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego, lecz "brak kontaktu" wprost nie jest jednym z nich. Chociaż mogłoby być to postrzegane jako ciężkie naruszenie obowiązków rodziny, sąd musiałby rozpatrzyć konkretną sytuację.

Pisemnie w urzędzie gminy przy dwóch świadkach i sekretarzu. Zawiera wydziedziczenie. "Wydziedziczam wszystkich ustawowych spadkobierców".

Zgodnie z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego, wydziedziczenie musi wskazywać spadkobiercę ustawowego, który ma być wydziedziczony, oraz przyczynę wydziedziczenia. Zatem sformułowanie "Wydziedziczam wszystkich ustawowych spadkobierców" bez wskazania konkretnej przyczyny może być niewystarczające.

Nie wystarcza sama forma, że "wydziedziczam wszystkich". Testament musi zawierać powody wydziedziczenia. Jeśli ich nie zawiera, to nie ma wydziedziczenia.

Dokładnie tak, zgodnie z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego.

Parter domu, ok. 150 tys. wartość nieruchomości. Wnuków jest 6 - w wieku od 7 do 17 lat. Testament spisany był w 2015 roku.

Jeśli wnuki są uprawnione do zachowku, wynosi on połowę wartości udziału, który by im przysługiwał w przypadku dziedziczenia ustawowego, zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego. Jednakże, by wnuk miał prawo do zachowku, jego rodzic (dziecko spadkodawcy) musiałby być nieżywy w chwili otwarcia spadku lub też zostać wydziedziczony ważnym testamentem.

Podsumowując, w świetle przedstawionych informacji, istnieją podstawy do kwestionowania ważności wydziedziczenia zawartego w omawianym testamencie, ze względu na brak precyzyjnego wskazania przyczyny. Jednakże, ewentualne roszczenia o zachowek mogą przysługiwać jedynie w określonych sytuacjach, zgodnie z wymienionymi przepisami Kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy najmu
Witam, wynajmuje mieszkanie lecz znalazłem coś innego i chciałbym wypowiedzieć umowę. Jest taki problem, że są wydrukowane dwa egzemplarze umowy , na mojej wersji jest miesięczny okres wypowiedzenia, a na swojej właścicielka mieszkania przekreslila długopisem i dopisała 2 miesiące. Nie pamiętam czy postawilem przy tym parafke czy nie, ale czy nie powinno być na obu wersjach tak samo? Jest zapisek ,,Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem ...
Zwrot kosztów postępowania od strony przegranej.
Piszę tutaj z zapytaniem o zwrot kosztów postępowania w wygranej sprawie. Zostałem pozwany do sądu o zapłatę przez nieuczciwego przedsiębiorcę który próbował wyłudzić ode mnie pieniądze. Dość powiedzieć, że przegrał z kretesem, sam swoimi dowodami praktycznie siebie uwalił ale to nie meritum sprawy. Sprawę wygrałem, pomimo, iż Powód strasznie ją przedłużał, wnioskował o nowe rozprawy bo musiał się zapoznać z pismami których nie zdążył przeczytać...
Podział majątku po rozwodzie.
Witam, jestem po rozwodzie, nie mam podziału majątku. Mieszkam w domu, który kupiliśmy w trakcie trwania małżeństwa, na który wzięliśmy kredyt hipoteczny i to ja spłacam raty kredytu. Mój były mąż ma syna w nowym związku. Moje pytanie czy należy mu się część z tego majątku?...
Ktoś wziął na moją mamę kredyt przez Internet lub chwilówkę.
Dzień dobry, Moja mama dzisiaj byłam w banku cos załatwić. Dowiedziała się od pracownika placówki, że widnieje na jej koncie dług prawdopodobnie z jakiegoś parabanku. Zaciągnięto na jej dane 8,5 tys. zł a razem z odsetkami 15 tysięcy. Mama jest przerażona. Nigdzie nie klikała, nie odbiera telefonów z nieznanego numeru (jest bardzo ostrożna) ani też nie zgubiła dowodu. Pożyczka była wzięta ponad 500 dni temu. Co można z tym zrobić żeby mama teg...

Wyszukiwarka