X udzielił ustnego oświadczenia woli. W oświadczeniu zawarł informację, że majątek przekazuje obecnej żonie, a pozostałych spadkobierców ustawowych wydziedzicza z powodu braku kontaktu.
Zgodnie z art. 944 Kodeksu cywilnego wydziedziczenie może nastąpić wyłącznie w formie testamentu. Wydziedziczenie musi być dokonane z ważnej przyczyny, której istnienie musi być stwierdzone w momencie otwarcia spadku. Oczywiście, przepisy przewidują listę przyczyn, dla których można wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego, lecz "brak kontaktu" wprost nie jest jednym z nich. Chociaż mogłoby być to postrzegane jako ciężkie naruszenie obowiązków rodziny, sąd musiałby rozpatrzyć konkretną sytuację.
Pisemnie w urzędzie gminy przy dwóch świadkach i sekretarzu. Zawiera wydziedziczenie. "Wydziedziczam wszystkich ustawowych spadkobierców".
Zgodnie z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego, wydziedziczenie musi wskazywać spadkobiercę ustawowego, który ma być wydziedziczony, oraz przyczynę wydziedziczenia. Zatem sformułowanie "Wydziedziczam wszystkich ustawowych spadkobierców" bez wskazania konkretnej przyczyny może być niewystarczające.
Nie wystarcza sama forma, że "wydziedziczam wszystkich". Testament musi zawierać powody wydziedziczenia. Jeśli ich nie zawiera, to nie ma wydziedziczenia.
Dokładnie tak, zgodnie z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego.
Parter domu, ok. 150 tys. wartość nieruchomości. Wnuków jest 6 - w wieku od 7 do 17 lat. Testament spisany był w 2015 roku.
Jeśli wnuki są uprawnione do zachowku, wynosi on połowę wartości udziału, który by im przysługiwał w przypadku dziedziczenia ustawowego, zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego. Jednakże, by wnuk miał prawo do zachowku, jego rodzic (dziecko spadkodawcy) musiałby być nieżywy w chwili otwarcia spadku lub też zostać wydziedziczony ważnym testamentem.
Podsumowując, w świetle przedstawionych informacji, istnieją podstawy do kwestionowania ważności wydziedziczenia zawartego w omawianym testamencie, ze względu na brak precyzyjnego wskazania przyczyny. Jednakże, ewentualne roszczenia o zachowek mogą przysługiwać jedynie w określonych sytuacjach, zgodnie z wymienionymi przepisami Kodeksu cywilnego.