Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego oraz trybu kierowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego oraz trybu kierowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Obowiązuje
Paragrafy 16
Wejście w życie brak
Ostatnia zmiana 14.03.2024
§
Widoczne: 16 z 16 paragrafów
czesc

Treść rozporządzenia

§ 1-16
§ 1
Rozporządzenie określa:
1) tryb powoływania i odwoływania członków komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego, jej skład i sposób działania;
2) sposób obsługi administracyjno-biurowej komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wycho- wawczego;
3) szczegółowy tryb kierowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
§ 2
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) komisji – rozumie się przez to komisję do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego;
2) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich;
3) ośrodku – rozumie się przez to młodzieżowy ośrodek wychowawczy.
§ 3
1. W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości – 3 osoby;
2) przedstawiciele ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – 2 osoby;
3) przedstawiciel Ośrodka Rozwoju Edukacji – 1 osoba;
4) specjaliści w zakresie resocjalizacji, rewalidacji, oligofrenopedagogiki, socjoterapii, psychologii, psychoterapii, terapii uzależnień lub terapii pedagogicznej – 2 osoby. 2. Komisja może w razie potrzeby zasięgać opinii lekarza specjalisty lub innego specjalisty, niebędących jej człon- kiem. 3. Członków komisji w liczbie wskazanej w ust. 1, w tym przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz sekre- tarza, powołuje Minister Sprawiedliwości na okres 5 lat. 4. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, zgłaszają kandydatów na członków komisji na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Dziennik Ustaw –2– Poz. 139 5. Minister Sprawiedliwości odwołuje członka komisji:
1) na podstawie jego pisemnej rezygnacji;
2) na wniosek podmiotu, który zgłosił jego kandydaturę;
3) z własnej inicjatywy;
4) na wniosek przewodniczącego komisji. 6. Minister Sprawiedliwości w sytuacji, o której mowa w ust. 5, podejmuje działania określone w ust. 3 i 4.
§ 4
1. Komisja pracuje na posiedzeniach, które zwołuje przewodniczący lub – w razie jego nieobecności – zastępca przewodniczącego. 2. Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje Minister Sprawiedliwości. 3. Decyzje co do wydania skierowania do odpowiedniego ośrodka, o którym mowa w art. 178 ust. 3 pkt 1 ustawy, zwanego dalej „skierowaniem”, zapadają większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos prze- wodniczącego. 4. Z posiedzenia komisji sekretarz sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący lub w razie jego nieobecności – zastępca przewodniczącego.
§ 5
1. Obsługę organizacyjną i biurową komisji zapewnia jednostka podległa Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego wskazana. 2. Dokumentacja komisji jest przechowywana w jednostce, o której mowa w ust. 1, w sposób zapewniający ochronę danych zawartych w tych dokumentach oraz zabezpieczający przed ich zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą i dostępem osób nieupoważnionych.
§ 6
Zadanie, o którym mowa w art. 177 ust. 2 ustawy, komisja realizuje za pośrednictwem systemu teleinformatycz- nego, o którym mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizują- cych zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57).
§ 7
§ 8
1. Niezwłocznie po wydaniu orzeczenia o zastosowaniu wobec nieletniego środka tymczasowego, o którym mowa w art. 44 pkt 5 ustawy, sędzia przesyła do komisji pisemny wniosek o skierowanie nieletniego do ośrodka, do którego dołącza odpis orzeczenia o zastosowaniu wobec nieletniego tego środka tymczasowego. 2. Komisja wydaje skierowanie w formie pisemnej niezwłocznie. Odpis orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, komisja przesyła do ośrodka, do którego nieletni został skierowany. 3. O skierowaniu do ośrodka komisja zawiadamia:
1) sąd wykonujący środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 5 ustawy;
2) organ prowadzący postępowanie;
3) ośrodek, do którego nieletni został skierowany;
4) rodziców albo opiekuna nieletniego.
§ 9
§ 10
W przypadku, o którym mowa w art. 182 ust. 4 ustawy, przeniesienie nieletniego do innego ośrodka następuje na wniosek kuratora oświaty. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
§ 11
Do wniosku o przeniesienie nieletniego, wobec którego zastosowano środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 5 ustawy, do innego ośrodka dołącza się zgodę organu prowadzącego postępowanie.
§ 12
1. Zwolnienie nieletniego z ośrodka następuje:
1) na podstawie orzeczenia sądu i wydanego przez sąd nakazu zwolnienia;
2) w związku z ustaniem wykonywania środka wychowawczego z mocy prawa. 2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor ośrodka uzgadnia z rodzicami albo opiekunem nieletniego sposób jego odebrania z ośrodka.
§ 13
1. Zwolnienie nieletniego, wobec którego zastosowano środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 5 ustawy, z ośrodka następuje na podstawie orzeczenia sądu i nakazu zwolnienia. 2. Zwolnienie nieletniego z ośrodka w celu wykonania orzeczenia o zastosowaniu wobec nieletniego środka wycho- wawczego, środka leczniczego lub środka poprawczego następuje na podstawie nakazu zwolnienia i zawiadomienia okreś- lającego miejsce wykonywania środka. 3. Nieletniego niezwłocznie zwalnia się w przypadku upływu okresu pobytu oznaczonego w postanowieniu o zasto- sowaniu wobec nieletniego środka tymczasowego, o którym mowa w art. 44 pkt 5 ustawy, albo upływu okresu pobytu oznaczonego w postanowieniu o przedłużeniu pobytu nieletniego w ośrodku.
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2270 oraz z 2022 r. poz. 1, 66, 1079, 1692, 1700, 1812, 1967, 2127, 2140 i 2754. Dziennik Ustaw –4– Poz. 139 4. W uzasadnionych przypadkach dyrektor ośrodka uzgadnia z rodzicami albo opiekunem nieletniego sposób jego odebrania z ośrodka.
§ 14
W przypadku niedoprowadzenia nieletniego do ośrodka w ciągu miesiąca od dnia wskazania tego ośrodka przez komisję, dyrektor ośrodka:
1) zawiadamia o tym komisję oraz sąd rodzinny;
2) przesyła do komisji dokumentację nieletniego, o której mowa w § 7 ust. 1.
§ 15
W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności nieletniego w ośrodku trwającej dłużej niż 4 tygodnie, licząc od dnia zawiadomienia sądu rodzinnego o nieobecności nieletniego, dyrektor ośrodka:
1) zawiadamia o tym komisję oraz sąd rodzinny;
2) przesyła do komisji dokumentację nieletniego, o której mowa w § 7 ust. 1, uzupełnioną o dokumentację, o której mowa w § 9 ust. 4.
§ 16
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wycho- wawczym (Dz. U. poz. 1755 oraz z 2021 r. poz. 1502), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).
Brak wyników