1. W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości – 3 osoby;
2) przedstawiciele ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – 2 osoby;
3) przedstawiciel Ośrodka Rozwoju Edukacji – 1 osoba;
4) specjaliści w zakresie resocjalizacji, rewalidacji, oligofrenopedagogiki, socjoterapii, psychologii, psychoterapii, terapii uzależnień lub terapii pedagogicznej – 2 osoby. 2. Komisja może w razie potrzeby zasięgać opinii lekarza specjalisty lub innego specjalisty, niebędących jej człon- kiem. 3. Członków komisji w liczbie wskazanej w ust. 1, w tym przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz sekre- tarza, powołuje Minister Sprawiedliwości na okres 5 lat. 4. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, zgłaszają kandydatów na członków komisji na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Dziennik Ustaw –2– Poz. 139 5. Minister Sprawiedliwości odwołuje członka komisji:
1) na podstawie jego pisemnej rezygnacji;
2) na wniosek podmiotu, który zgłosił jego kandydaturę;
3) z własnej inicjatywy;
4) na wniosek przewodniczącego komisji. 6. Minister Sprawiedliwości w sytuacji, o której mowa w ust. 5, podejmuje działania określone w ust. 3 i 4.