1. Zwolnienie nieletniego z ośrodka następuje:
1) na podstawie orzeczenia sądu i wydanego przez sąd nakazu zwolnienia;
2) w związku z ustaniem wykonywania środka wychowawczego z mocy prawa. 2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor ośrodka uzgadnia z rodzicami albo opiekunem nieletniego sposób jego odebrania z ośrodka.