1. Uprawniony z patentu lub z licencji nie może nadużywać swego
prawa, w szczególności przez uniemożliwianie korzystania z wynalazku przez
osobę trzecią, jeżeli jest ono konieczne do zaspokojenia potrzeb rynku krajowego,
a zwłaszcza gdy wymaga tego interes publiczny, a wyrób jest dostępny
społeczeństwu w niedostatecznej ilości lub jakości albo po nadmiernie wysokich
cenach.
2. Nie uważa się za nadużycie prawa, o którym mowa w ust. 1,
uniemożliwiania korzystania z wynalazku przez osoby trzecie w okresie 3 lat od
dnia udzielenia patentu.
3. Urząd Patentowy może żądać od uprawnionego z patentu lub z licencji
wszelkich wyjaśnień dotyczących zakresu korzystania z wynalazku w celu
stwierdzenia, czy patent nie jest nadużywany.
4. Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają przepisów o przeciwdziałaniu praktykom
monopolistycznym.