1. Współuprawniony z patentu może, bez zgody pozostałych
współuprawnionych, korzystać z wynalazku we własnym zakresie oraz dochodzić
roszczeń z powodu naruszenia patentu.
2. W razie uzyskania korzyści z wynalazku przez jednego ze
współuprawnionych każdy z pozostałych współuprawnionych ma prawo, o ile
umowa nie stanowi inaczej, do odpowiedniej części z jednej czwartej tych korzyści
po potrąceniu nakładów, stosownie do swego udziału w patencie.
3. W zakresie nieuregulowanym w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio, o ile
umowa o wspólności patentu nie stanowi inaczej, przepisy Kodeksu cywilnego
o współwłasności w częściach ułamkowych.
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do wspólności prawa do
uzyskania patentu.