Data orzeczenia | 5 grudnia 2017 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 5 grudnia 2017 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych |
Przewodniczący | Maria Pietkun |
Tagi | Emerytura pomostowa |
Podstawa Prawna | 233kpc 32emerytury-renty 184emerytury-renty 3emerytury-pomostowe 4emerytury-pomostowe 237kp 49emerytury-pomostowe 233kpc 227kpc 5emerytury-pomostowe 12emerytury-pomostowe 5emerytury-renty 9emerytury-renty 11emerytury-renty 33emerytury-renty 385kpc 98kpc |
I. oddala apelację,
II. zasądza od wnioskodawcy na rzecz strony pozwanej kwotę 240 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.
Wyrokiem z 4 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Legnicy oddalił odwołanie Z. G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z 9 stycznia 2017 r., którą organ rentowy odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do emerytury pomostowej.
Powyższe orzeczenie Sąd pierwszej instancji wydał w oparciu o następująco ustalony stan faktyczny:
Wnioskodawca Z. G. urodził się (...) Nie jest członkiem OFE.
Wnioskodawca ma udowodnione 38 lat, 7 miesięcy i 6 dni okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 26 lat i 7 miesięcy pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu
Decyzją z 27 stycznia 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w L. odmówił wnioskodawcy prawa do wcześniejszej emerytury w związku z pracą w szczególnych warunkach (w oparciu o
W dniu 10 lutego 2016 r. wnioskodawca złożył wniosek o emeryturę pomostową.
Decyzją z 9 stycznia 2017 r. - zaskarżoną w niniejszej sprawie - ZUS odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury pomostowej, wskazując, że wnioskodawca po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywał prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu
1) od 1 stycznia 2009 r. do 13 marca 2015 r., ponieważ ubezpieczony nie został zgłoszony w ZUS jako pracownik zatrudniony w warunkach szczególnych,
2) od 5 września 2016 r. do 14 października 2016 r., ponieważ pracodawca nie udowodnił w sposób wiarygodny potrzeby nagłego zatrudnienia pracownika do prac w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, zgodnie z ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.
Ponadto przedłożona dokumentacja nie potwierdza, aby wnioskodawca wykonywał prace elektromontera bezpośrednio przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem, zgodnie z załącznikiem nr 2 ustawy.
Z. G., w dniu 13 marca 2015 r., zakończył zatrudnienie w Kopalniach (...) S.A. w M., gdzie zatrudniony był na stanowisku: elektromontera (od 23 sierpnia 1976 r. do 31 stycznia 1985 r.), specjalisty ds. magazynowych (od 1 lutego 1985 r. do 31 marca 1985 r., robotnika magazynowego (od 1 kwietnia 1985 r. do 31 lipca 1988 r.), elektromontera instalacji i sprzętu górniczego (od 1 sierpnia 1988 r. do 22 grudnia 2009 r.), ślusarza - robotnika magazynowego (od 23 lutego 2009 r. do 13 marca 2015 r.). W okresie od 26 grudnia 2008 r. do 25 czerwca 2009 r. wnioskodawca był nieprzerwanie niezdolny do pracy i w okresie tym pobierał zasiłek chorobowy, a następnie przez okres 6 miesięcy (do 22 grudnia 2009 r.) - świadczenie rehabilitacyjne. Podczas pracy na stanowisku elektromontera do jego obowiązków należało utrzymanie w ruchu urządzeń górniczych, tj. usuwanie awarii silników urządzeń - kruszarek, oświetlenia, naprawy na stacji transformatorowej należącej do kopalni.
W dniu 5 września 2016 r. wnioskodawca podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w firmie (...). Jednoosobową działalność gospodarczą M. L. prowadzi od maja 2007 r. Zna on ubezpieczonego z uwagi na powiązania rodzinne. M. L. zajmuje się przede wszystkim wykonawstwem instalacji elektrycznej, automatyki budynkowej, sieci alarmowych i monitoringu. Do 5 września 2016 r. nie zatrudniał żadnego pracownika na podstawie umowy o pracę. Wszystkie prace wykonywał sam, współdziałając z osobą również prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą - na zasadzie podwykonawstwa. Prace zlecane są mu przez generalnego wykonawcę, który zawiera kontrakt na całość prac budowlanych, a następnie poszczególne prace branżowe zleca podwykonawcom. M. L. wykonuje instalacje według otrzymanego projektu. Są to instalacje wewnętrzne, nowe, przyłącza energetyczne, a także modernizacja instalacji starych, ich rozbudowa, naprawa i konserwacja.
Wnioskodawca u M. L. pracował przez okres ok. 1 miesiąca. W umowie o pracę na czas określony do 14 października 2016 r. strony określiły stanowisko pracy wnioskodawcy jako elektromonter. Wnioskodawca w chwili zatrudnienia posiadał aktualne uprawnienia do eksploatacji do 1 KV. Nie posiadał uprawnień pomiarowych ani uprawnień do prac pod napięciem. Pomiary robił M. L., który ma uprawnienia (...) do eksploatacji i do dozoru do 20 KV.
W okresie miesięcznego zatrudnienia w ww. firmie wnioskodawca zajmował się wraz z M. L. modernizacją linii produkcyjnej w firmie (...), tj. układaniem głównych kabli zasilających pod nowe maszyny na hali produkcyjnej i podłączaniem tych kabli do istniejącej rozdzielni w wolne pola. W ramach naprawy gwarancyjnej wymienił stycznik w rozdzielni, dokręcał połączenia na listwie w rozdzielni. Wnioskodawca raz też pojechał do firmy (...) w L. do naprawy oświetlenia.
W świadectwie pracy z 17 października 2016 r. M. L. wpisał, że wnioskodawca wykonywał w jego firmie prace elektromontera - usuwanie awarii, montaż instalacji elektrycznych oraz że wnioskodawca wykonywał prace w szczególnych warunkach (pkt 4 ppkt 8).
Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy stwierdził, że odwołanie wnioskodawcy jest niezasadne. Sąd ten, powołując się na
Zgromadzony w niniejszej sprawie materiał dowodowy, w ocenie tego Sądu, nie dostarczył podstaw do ustalenia, aby po dniu 31 grudnia 2008 r. ubezpieczony wykonywał prace, o których mowa w pkt 17 załącznika nr 2 do ww. ustawy. Sąd Okręgowy wyjaśnił, że w tej dacie wnioskodawca był zatrudniony w Kopalniach (...) S.A. w M. na stanowisku elektromontera instalacji i sprzętu górniczego (od 1 sierpnia 1988 r. do 22 grudnia 2009 r.), jednakże począwszy od dnia 26 grudnia 2008 r. wnioskodawca pracy tej nie wykonywał - przebywał bowiem na długotrwałym zwolnieniu lekarskim obejmującym łącznie 182 dni okresu zasiłkowego oraz 6 miesięcy świadczeń rehabilitacyjnych. Gdy powrócił do pracy, w dniu 23 grudnia 2009 r. powierzono mu stanowisko ślusarza - robotnika magazynowego, a zatem stanowisko niewymienione w żadnym ze wskazanych wyżej załączników do ustawy.
Jedynym okresem, według Sądu pierwszej instancji, w którym wnioskodawca mógł wykonywać prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i który podlegał ocenie w niniejszym postępowaniu, był okres zatrudnienia w (...) M. L. od 5 września 2016 r. do 14 października 2016 r.
Ww. pracodawca - jak wynika z dokumentów znajdujących się w aktach ZUS i w aktach osobowych wnioskodawcy - wydał Z. G. zarówno świadectwo pracy ze wskazaniem, że ubezpieczony w okresie 1-miesiecznego zatrudnienia w tej firmie wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jak i dodatkowe zaświadczenie z 17 października 2016 r. potwierdzające wykonywanie takich prac przez wnioskodawcę. Dokumenty te jednak zostały zakwestionowane przez ZUS.
W tym zakresie Sąd wyjaśnił, że z orzecznictwa wynika, że świadectwo pracy w warunkach szczególnych wydane pracownikowi przez pracodawcę stanowi domniemanie i podstawę do przyjęcia, że okres pracy w nim podany jest okresem pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (por. np. wyrok SA w Katowicach z 4.11.2008r., III AUa 3113/08). W sytuacji jednak, kiedy brak jest wymaganego świadectwa pracy w warunkach szczególnych wystawionego przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, jak również w sytuacji, gdy ZUS zakwestionuje fakty wskazane w tego rodzaju świadectwie, Sąd może prowadzić postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, czy praca wykonywana przez stronę była pracą wykonywaną w warunkach szczególnych bądź pracą o szczególnym charakterze (por. np. wyrok SN z 4.08.2009r., I UK 77/09).
Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z wnioskami odwołania przesłuchał zawnioskowanego świadka oraz wnioskodawcę. Według Sądu, z dowodów tych wynika m.in., że Z. G. zna się z zatrudniającym go M. L. na skutek powiązań rodzinnych. We wrześniu 2016 r. wnioskodawca pozostawał bez pracy, gdyż rok wcześniej został zwolniony z Kopalni (...) S.A. w M., a jego wniosek o wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach (na podstawie
Dalej Sąd podał, że w myśl § 25 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny przy urządzeniach energetycznych, prace eksploatacyjne przy urządzeniach elektroenergetycznych, w zależności od zastosowanych metod i środków ochronnych zapewniających bezpieczeństwo pracy, mogą być wykonywane:
1) pod napięciem;
2) w pobliżu napięcia;
3) przy wyłączonym napięciu.
Prace pod napięciem są pracami o szczególnym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzkiego. Osoba zatrudniona przy takich pracach musi posiadać ukończony kurs i zdany egzamin uprawniający do prac techniką (...).
Sąd wskazał również, że w § 28 ust. 2 cyt. wyżej rozporządzenia ustawodawca do prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego zaliczył w szczególności prace:
1) wewnątrz niebezpiecznych przestrzeni zamkniętych, komór paleniskowych kotłów, kanałów spalin, elektrofiltrów, absorberów, walczaków kotłów, kanałów i lejów zsypowych, rurociągów sieci cieplnych oraz w zbiornikach paliw płynnych i gazowych;
2) wewnątrz zasobników węgla lub biomasy oraz zasobników pyłu węglowego lub biomasy;
3) niebezpieczne pod względem pożarowym wykonywane w strefach zagrożenia wybuchem;
4) w obiegach wody elektrowni i elektrociepłowni wymagające wejścia do kanałów, rurociągów, rur ssawnych i zbiorników, jak również prace na ujęciach i zrzutach wody wykonywane z pomostów, łodzi lub barek oraz prowadzone pod powierzchnią wody;
5) z zakresu konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowego, wykonywane wewnątrz turbin wiatrowych lub gondoli oraz prace z zakresu zewnętrznej konserwacji gondoli lub śmigieł wirnika turbiny wiatrowej;
6) wykonywane w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części, znajdujących się pod napięciem;
7) przy urządzeniach elektroenergetycznych wyłączonych spod napięcia, lecz uziemionych w taki sposób, że którekolwiek z uziemień nie jest widoczne z miejsca wykonywania pracy;
8) w wykopach, z zakresu konserwacji, remontów, kontrolno-pomiarowego, wykonywane przy gazociągach lub innych urządzeniach gazowniczych oraz rurociągach sieci cieplnych;
9) konserwacyjne, modernizacyjne lub remontowe przy kolejowej sieci trakcyjnej znajdującej się pod napięciem;
10) przy wyłączonych spod napięcia lub znajdujących się w budowie elektroenergetycznych liniach napowietrznych, które krzyżują się w strefie ograniczonej uziemieniami ochronnymi z liniami znajdującymi się pod napięciem lub mogącymi znaleźć się pod napięciem, w tym przewodami trakcji elektrycznej;
11) na skrzyżowaniach linii elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem lub mogących znaleźć się pod napięciem i przewodami trakcji elektrycznej;
12) przy wyłączonym spod napięcia torze wielotorowej elektroenergetycznej linii napowietrznej o napięciu 1 kV i powyżej, jeżeli którykolwiek z pozostałych torów linii pozostaje pod napięciem;
13) konserwacyjne, remontowe lub montażowe przy urządzeniach i instalacjach rozładowczych paliw płynnych i gazowych.
Szczegółowy wykaz prac, o których mowa wyżej, powinien być ustalony i aktualizowany w oparciu o przepisy wydane na podstawie art. 237 15 Kodeksu pracy oraz wyniki identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, mogącymi wystąpić podczas wykonywania prac.
Jak zaznaczył Sąd Okręgowy w § 28 ust. 1 i 4 ww. rozporządzenia zastrzeżono, że prace, o których mowa wyżej, wykonują co najmniej dwie osoby w celu zapewnienia asekuracji, na podstawie polecenia pisemnego. W rozpoznawanej sprawie natomiast, przesłuchany w charakterze świadka pracodawca wnioskodawcy M. L. podał, że nigdy nie wykonywał żadnych prac przy liniach napowietrznych, ani też żadnych prac na rzecz (na polecenie) za zgodą zakładu energetycznego. Prac takich nie wykonywał też wnioskodawca. W okresie jego zatrudnienia od 5 września 2016 r. do 14 października 2016 r. obaj panowie zajmowali się pracami na rzecz firmy (...), polegającymi na układaniu kabli zasilających pod nowe maszyny na hali produkcyjnej oraz podłączaniem tych kabli do istniejącej rozdzielni. Prace te nie należą do prac przy urządzeniach elektroenergetycznych stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego i nie dotyczą napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach pracy prac pod napięciem. Prace te nie dotyczą sieci elektroenergetycznych lecz instalacji wewnętrznych oraz montażu i modernizacji rozdzielnic. Są to więc typowe prace instalacyjne, które nie są wykonywane pod napięciem. Do ich wykonywania wnioskodawca nie potrzebował uprawnień PPN, wymaganych do prac pod napięciem, nie posiadał też pisemnego polecenia na wykonywanie takich prac. Także wykonywanie pomiarów po wykonaniu instalacji nie są - jak wskazuje świadek - pracami pod napięciem. Pomiary wykonywane są przy wyłączonym napięciu - napięcie jest bowiem podawane z miernika. Wszystkie wskazane przez świadka i ubezpieczonego czynności były zwykłymi czynnościami wynikającymi z procesu budowy i wykonania instalacji. Przyjęcie argumentacji wnioskodawcy i świadka powodowałoby w ocenie Sądu - w sposób nieprawidłowy - sytuację, że w każdym przypadku otwarcia tablicy bezpiecznikowej w celu np. włączenia bezpiecznika lub zmiany czasu na zegarze taryfowym w instalacjach domowych, czy wymiany zużytego bezpiecznika należałoby stosować procedury pracy pod napięciem
Sąd pierwszej instancji podkreślił, że nie każda praca przy urządzeniach elektroenergetycznych jest aktualnie - w myśl przepisów ustawy o emeryturach pomostowych - uznana za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Za taką może być uznana jedynie „praca elektromonterów bezpośrednio przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem” ( poz. 17 zał. nr 2 do ustawy). Pamiętać należy przy tym, że wprowadzenie zmian do przepisów dotyczących wcześniejszych emerytur nabywanych z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ustawą z 19 grudnia 2008r. miało na celu bezpośrednio ograniczenie kręgu osób uprawnionych do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej (tak też SN w wyroku z 4.09.2012r., I UK 164/12). Dlatego jakakolwiek wykładania rozszerzająca przepisów ustawy jest niedopuszczalna. Co do tego, że wnioskodawca nie pracował „przy eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem” nie było wątpliwości. Materiał dowodowy zgromadzony w niniejszej sprawie nie dał też podstaw do ustalenia, że ubezpieczony wykonywał prace „przy awariach” takich sieci „w warunkach prac pod napięciem”. Wykonywane przez niego prace elektroenergetyczne były pracami z kręgu wykonawczych, instalatorskich - a takich, w ocenie Sądu, nie można było uznać za prace wymienione w
Sąd Okręgowy stwierdził, że sytuację wnioskodawcy należało także przeanalizować w zakresie przesłanek z
Z. G. nie kontynuował po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Wnioskodawca posiadał wprawdzie staż pracy w szczególnych warunkach, jednak były to prace traktowane jako prace w szczególnych warunkach tylko na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów. Gdyby dotychczasowy (czyli uznawany za taki na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów) staż pracy był jednocześnie uznawany za pracę w szczególnych warunkach na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o emeryturach pomostowych, wnioskodawca nabyłby prawo do świadczeń pomostowych. Wykaz prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określonych w
Apelację od tego orzeczenia wywiódł Z. G., zaskarżając wyrok w całości i wnosząc o jego zmianę i przyznanie emerytury pomostowej. Orzeczeniu zarzucił naruszenie
W uzasadnieniu apelacji wnioskodawca wskazał, że przez cały okres zatrudnienia u M. L. wykonywał pracę w warunkach szczególnych przy usuwaniu awarii sieci elektroenergetycznych, znajdujących się pod napięciem. Apelujący zarzucił ponadto, że Sąd bezpodstawnie uznał, że dla uznania pracy w warunkach szczególnych decyduje sztywne przyporządkowanie do branży.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja wnioskodawcy nie zasługuje na uwzględnienie.
Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił stan faktyczny, a swe ustalenia oparł na należycie i wnikliwie zgromadzonym materiale dowodowym, którego ocena, wbrew zarzutom apelacji, nie wykraczała poza granice wskazane w
Poprzedzając rozważania wypada przypomnieć, że spór w niniejszej sprawie wymagał ustalenia, czy Z. G. spełnia wymagane prawem warunki do przyznania mu prawa do emerytury pomostowej na podstawie
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5 -9 i
5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu
6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu
7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Na podstawie
1) po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu
2) spełnia warunki określone w art. 4 pkt 1-5 i 7 i art. 5 -12;
3) w dniu wejścia w życie ustawy miała wymagany w przepisach, o których mowa w pkt 2, okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu
Z powyższego wynika zatem, że warunkiem nabycia emerytury pomostowej w świetle wykładni językowej
Pierwszorzędne znaczenie w sprawie ma fakt prawidłowego ustalenia przez sąd pierwszej instancji, że wnioskodawca po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu
Po pierwsze, jakkolwiek zostało udowodnione, że Z. G. w okresie od 23 sierpnia 1976 r. do 13 marca 2015 r. był zatrudniony w warunkach szczególnych w Kopalniach (...) S.A. M., gdzie do 22 grudnia 2009 r. był elektromonterem instalacji i sprzętu górniczego, tak jednocześnie nie ulega wątpliwości, co zresztą nie było kwestionowane w apelacji, że po 31 grudnia 2008 r. faktycznie nie wykonywał ww. pracy z powodu ciągłego przebywania na zasiłkach chorobowych, a następnie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Z tego też względu okres ten, przypadający po ww. dacie, nie może być uwzględniony jako okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu
Po drugie Z. G. próbował wykazać okoliczność wykonywania takiej pracy, przedstawiając świadectwo pracy z 17 października 2016 r., z którego wynika, że w okresie od 5 września 2016 r. do 14 października 2016 r. zatrudniony był w (...) w pełnym wymiarze czasu pracy jako elektromonter przy usuwaniu awarii i montażu instalacji elektrycznych oraz składając zaświadczenie tego pracodawcy, że ww. zatrudnienie jest pracą w warunkach szczególnych zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. W tym miejscu wskazania jednak wymaga, że uwzględnienie danego okresu do emerytury nie jest uzależnione od wystawienia świadectwa pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Wystawienie takiego dokumentu może jedynie sugerować, że pracownik w spornym okresie pracował w warunkach szczególnych. Można zatem stwierdzić, że stosowne świadectwo pracy stwarza pewne domniemanie faktyczne, które z racji tego, że jest to dokument prywatny, pozwala przeprowadzić postępowanie ponad wskazane w tym dokumencie okoliczności. Z wnikliwie i wszechstronnie przeprowadzonego w tym względzie przez Sąd pierwszej instancji postępowania dowodowego wynika niezbicie, że stanowisko pracy, na którym pracował wnioskodawca w ww. okresie nie zostało wymienione w wykazie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, zawartych w szczególności w załączniku nr 2 do cytowanej wyżej ustawy o emeryturach pomostowych, pod pozycją nr 17, gdzie wskazano prace elektromonterów bezpośrednio przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem. Słusznie w tym względzie uznał Sąd Okręgowy, że Z. G. wykonywał zwykłe prace elektryczne, w zakresie przyłączeń instalacji, napraw usterek i modernizacji, nie mieszczące się w zakresie prac wymienionych wyżej pod pozycją 17. Skarżący zdaje się w ogóle nie zauważać , że rodzaje prac wymienione w załączniku di przedmiotowej ustawy o emeryturach pomostowych , zostały znacząco ograniczone i kwalifikowane do określonych ściśle rodzajowo wymienionych warunków , znacznie węższych niż w przepisach dotychczasowych warunkujących nabycie prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych. Z tych motywów treści podniesione w uzasadnieniu apelacji , która to tylko część apelacji dotyczy przedmiotowej sprawy, są bezprzedmiotowe z punktu oceny przypisania prac do określonej gałęzi produkcji. Wnioskodawca wykonywał w spornym okresie prace zwykłe prace elektryczne , a nie szczegółowo opisane w wymienionej poz. 17 załącznika. To konkretny , zawężony rodzaj prac decyduje dopiero o możliwości uznania , że wnioskodawca wykonywał prace w warunkach szczególnych w rozumieniu
Jak przyjmuje się w orzecznictwie Sądu Najwyższego wykaz prac określonych w
Oznacza to, że prawo do świadczenia na podstawie
Trafnie zatem Sąd pierwszej instancji uznał, że wnioskodawca nie spełnia przesłanek do nabycia prawa do emerytury pomostowej z tytułu pracy w warunkach szczególnych na podstawie
SSA Irena Różańska-Dorosz SSA Maria Pietkun SSO del. Artur Tomanek
R.S.
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców