Umowa przedwstępna z deweloperem 07.2024

Dzień dobry,
Mały deweloper (sp. z o.o.) wymaga ode mnie podpisania umowy "rezerwacyjnej" na bliźniak z opłatą rezerwacyjną 12% nieruchomości. Jego tłumaczenie opiera się na tym, że musi ponieść ryzyko kupna działki i rozpoczęcia budowy i chce mieć pewność, że się nie wycofamy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, podpiszemy umowę deweloperską i wpłaci te pieniądze na rachunek powierniczy. Trochę to śliskie ale facet sprawdzony u kilku osób (też tak robili).
Jak możemy się zabezpieczyć na takiej umowie? Gwarancje bankowe, art.777 KC, depozyt notarialny?
anonim cytuj
16-07-2024
Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego: Zamiast standardowej umowy rezerwacyjnej, można rozważyć zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, która zobowiązywałaby strony do podpisania umowy deweloperskiej po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Umowa ta może być zabezpieczona wpisem roszczenia do księgi wieczystej nieruchomości, co daje pewność, że nieruchomość nie zostanie sprzedana innemu nabywcy.

Depozyt notarialny: Możesz zaproponować, aby opłata rezerwacyjna została złożona w depozycie notarialnym do czasu podpisania umowy deweloperskiej. Depozyt notarialny zapewnia, że środki zostaną zwolnione dopiero po spełnieniu warunków określonych w umowie (np. uzyskanie pozwolenia na budowę).

Gwarancja bankowa: Inną opcją jest uzyskanie gwarancji bankowej, która zobowiązuje bank do wypłaty kwoty odpowiadającej opłacie rezerwacyjnej, jeśli deweloper nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Gwarancja bankowa zmniejsza ryzyko utraty środków, jeśli deweloper nie zrealizuje inwestycji.

Zabezpieczenie na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: Można również rozważyć podpisanie umowy w formie aktu notarialnego zawierającego zapis o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 KPC. To rozwiązanie daje możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń w przypadku niewywiązania się z umowy przez dewelopera, bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego.

Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko, warto rozważyć połączenie kilku z powyższych zabezpieczeń, takich jak umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej oraz depozyt notarialny lub gwarancję bankową. To pozwoli na ochronę Twoich interesów w przypadku problemów z realizacją inwestycji przez dewelopera.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Co zrobić, jeśli pracodawca pobiera podatek przy PIT-0?
Mam 22 lata , pracuję na umowie o pracę od grudnia . Mam 21 lat. Od grudnia nie zgadzało mi się wynagrodzenie. Pomimo prób do pracodawcy nie otrzymywałam pasków rozliczeń, dopiero w marcu otrzymałam w/w paski i okazało się, że pracodawca od 1 wyplaty pobierał podatek 12%. Jestem zwolniona z podatku do 26 roku życia. Proszę o pomoc jakie poczynić kroki. Również nie jestem osobą uczącą się. Po rozliczeniu pit okazał się zerowy....
Komornik lista wierzycieli
Witam mam u komornika listę wierzycieli i jak dochodzi nowy wierzyciel to komornik wpłaca największą kwotę jemu a reszcie płaci np: po 1.50 zł co mogę zrobić w tej sytuacji żeby komornik pozamykał resztę spraw?...
Jakie konsekwencje prawne poniesie 19-latek, który zrobił 15-latce dziecko?
Witam, jakie konsekwencje prawne poniesie 19 latek który zrobił 15-latce dziecko? Czy grozi mu więzienie? Z góry dziękuje za odpowiedz ...
Spadek a wysokość alimentów.
Otrzymany przez zobowiązanego spadek może wpłynąć na wysokość alimentów?...

Wyszukiwarka