Umowa przedwstępna z deweloperem 07.2024

Dzień dobry,
Mały deweloper (sp. z o.o.) wymaga ode mnie podpisania umowy "rezerwacyjnej" na bliźniak z opłatą rezerwacyjną 12% nieruchomości. Jego tłumaczenie opiera się na tym, że musi ponieść ryzyko kupna działki i rozpoczęcia budowy i chce mieć pewność, że się nie wycofamy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, podpiszemy umowę deweloperską i wpłaci te pieniądze na rachunek powierniczy. Trochę to śliskie ale facet sprawdzony u kilku osób (też tak robili).
Jak możemy się zabezpieczyć na takiej umowie? Gwarancje bankowe, art.777 KC, depozyt notarialny?
anonim cytuj
16-07-2024
Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego: Zamiast standardowej umowy rezerwacyjnej, można rozważyć zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, która zobowiązywałaby strony do podpisania umowy deweloperskiej po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Umowa ta może być zabezpieczona wpisem roszczenia do księgi wieczystej nieruchomości, co daje pewność, że nieruchomość nie zostanie sprzedana innemu nabywcy.

Depozyt notarialny: Możesz zaproponować, aby opłata rezerwacyjna została złożona w depozycie notarialnym do czasu podpisania umowy deweloperskiej. Depozyt notarialny zapewnia, że środki zostaną zwolnione dopiero po spełnieniu warunków określonych w umowie (np. uzyskanie pozwolenia na budowę).

Gwarancja bankowa: Inną opcją jest uzyskanie gwarancji bankowej, która zobowiązuje bank do wypłaty kwoty odpowiadającej opłacie rezerwacyjnej, jeśli deweloper nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Gwarancja bankowa zmniejsza ryzyko utraty środków, jeśli deweloper nie zrealizuje inwestycji.

Zabezpieczenie na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: Można również rozważyć podpisanie umowy w formie aktu notarialnego zawierającego zapis o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 KPC. To rozwiązanie daje możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń w przypadku niewywiązania się z umowy przez dewelopera, bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego.

Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko, warto rozważyć połączenie kilku z powyższych zabezpieczeń, takich jak umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej oraz depozyt notarialny lub gwarancję bankową. To pozwoli na ochronę Twoich interesów w przypadku problemów z realizacją inwestycji przez dewelopera.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Odwołanie od decyzji ZUS
Witam. Mam problem z odwolaniem od decyzji zus. Wniosek o rentę częsciowo odrzucony przez ZUS. Zus stwierdza częściową niezdolność do pracy, a nie calkowita niezdolnosc. Po odwolaniu ponownie odrzucono calkowita niezdolnosc. Wniosek do sadu, ktory powolal biegłego ortopede. Ten przychylil sie do wniosku, ze renta jest niezbedna z tytułu całkowitej niezdolności. I tutaj zaskoczenie, sad nie roztrzyga, tylko powoluje lekarza medycyny pracy. L...
Komornik a mieszkanie komunalne.
Proszę o pilna poradę czy mając komornika miasto może nie podpisać ze mną umowy na mieszkanie komunalne?...
Co to jest i jak działa zawieszenie wykonania kary?
Cześć wszystkim, Mój brat został skazany za drobne przestępstwo i sąd orzekł "zawieszenie wykonania kary". Jestem trochę zdezorientowany i nie do końca rozumiem, co to oznacza. Czy to znaczy, że nie musi odsiadywać wyznaczonego czasu w więzieniu? Dodatkowo, czy ktoś może mi wyjaśnić, jakie są zasady zawieszenia wykonania kary? Czy są jakiekolwiek warunki, które musi spełniać podczas okresu zawieszenia? I co się stanie, jeżeli złam...
Czy mogę uniknąć płacenia alimentów na ojca z racji jego niezdolności do pracy??
Witam, mam ojca, który ma zasądzone na mnie 200 zł alimentów. Poza tym nigdy nie zapytał czy czegoś potrzebuję i jak tylko dzwoni, to często narzeka, że musi płacić mi pieniądze:(. Nienawidzę go za to i nie chcę mieć z nim nic wspólnego... Aktualnie jeszcze się uczę, ale obawiam się, że jak już zakończę edukację to ja będę musiała płacić alimenty na niego z racji jego niezdolności do pracy. Stąd moje pytanie czy przez zerwanie z nim kontaktu ...

Wyszukiwarka