Umowa przedwstępna z deweloperem 07.2024

Dzień dobry,
Mały deweloper (sp. z o.o.) wymaga ode mnie podpisania umowy "rezerwacyjnej" na bliźniak z opłatą rezerwacyjną 12% nieruchomości. Jego tłumaczenie opiera się na tym, że musi ponieść ryzyko kupna działki i rozpoczęcia budowy i chce mieć pewność, że się nie wycofamy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, podpiszemy umowę deweloperską i wpłaci te pieniądze na rachunek powierniczy. Trochę to śliskie ale facet sprawdzony u kilku osób (też tak robili).
Jak możemy się zabezpieczyć na takiej umowie? Gwarancje bankowe, art.777 KC, depozyt notarialny?
anonim cytuj
16-07-2024
Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego: Zamiast standardowej umowy rezerwacyjnej, można rozważyć zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, która zobowiązywałaby strony do podpisania umowy deweloperskiej po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Umowa ta może być zabezpieczona wpisem roszczenia do księgi wieczystej nieruchomości, co daje pewność, że nieruchomość nie zostanie sprzedana innemu nabywcy.

Depozyt notarialny: Możesz zaproponować, aby opłata rezerwacyjna została złożona w depozycie notarialnym do czasu podpisania umowy deweloperskiej. Depozyt notarialny zapewnia, że środki zostaną zwolnione dopiero po spełnieniu warunków określonych w umowie (np. uzyskanie pozwolenia na budowę).

Gwarancja bankowa: Inną opcją jest uzyskanie gwarancji bankowej, która zobowiązuje bank do wypłaty kwoty odpowiadającej opłacie rezerwacyjnej, jeśli deweloper nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Gwarancja bankowa zmniejsza ryzyko utraty środków, jeśli deweloper nie zrealizuje inwestycji.

Zabezpieczenie na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: Można również rozważyć podpisanie umowy w formie aktu notarialnego zawierającego zapis o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 KPC. To rozwiązanie daje możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń w przypadku niewywiązania się z umowy przez dewelopera, bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego.

Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko, warto rozważyć połączenie kilku z powyższych zabezpieczeń, takich jak umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej oraz depozyt notarialny lub gwarancję bankową. To pozwoli na ochronę Twoich interesów w przypadku problemów z realizacją inwestycji przez dewelopera.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

umowa zlecenie/wypowiedzenie
Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie. 1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę? 2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek? 3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele? Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czyn...
Mobbing w pracy.
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie z winy pracodawcy na podstawie mobbingu w chwili gdy pracodawca chce go zwolnić dyscyplinarnie (bezpodstawnie)? Czy już te wypowiedzenie od pracodawcy zamyka tę drogę i nie można dochodzić naruszeń ze strony pracodawcy? Składać czy poczekać na sprawę o przywrócenie do pracy i wtedy dopiero poruszyć temat mobbingu? ...
Urlop na umowie o pracę.
Hej, umowa zlecenie kończy mi się w czerwcu. Od 1 lipca przechodzę na umowę o pracę u tego samego pracodawcy. Czy w lipcu mogę wziąć tydzień urlopu? Czy trzeba przepracować ileś czasu? W firmie pracuję dwa lata i mam dobra relację z szefową....
Kontrola ZUS.
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę poręczyć w banku zdolność kredytową. Czy ZUS może się doczepić? Będę wdzięczny za informację....

Wyszukiwarka