pomoc spadek

Moja matka mieszka na wsi w domu jednorodzinnym, który jest jej własnością. Z racji, że jest alkoholiczką i nie radzi sobie z odpowiednim utrzymaniem nieruchomości, muszę wziąć kredyt na kawalerke, żeby ją przenieść do miasta. Dom chcemy sprzedać i spłącić ów kawalerke. Dodatkowym problem jest zadłużenie rodzicielki w postaci kredytów gotówkowych na kwote 190 000. Z raccji podeszłego wieku do kredytów było wysokie ubezieczenie lecz bank nie chce udzielić mi więcej informacji. Nie mam pojęcia czy po jej śmierci bank skonfiskuje jej majątek. Bardzo chciałbym tego uniknąć. Zastanawiam się jak ugryźć ten temat. Czy najlepiej byłoby gdyby ona osobiście sprzedała nieruchomość czy mogłaby przepisać ją na mnie? W przypadku gdyby miała sama ją sprzedać a jest w głębokiej chorobie alkoholowej to nie wiem czy zdąży. Gdyby miała to być darowniza na mnie, lub jakaś inna forma spadku, to czy konieczne jest czekanie 5 lat ze sprzadażą? Muszę tego uniknąć gdyż dom przez ten czas będzie niszczał i bardzo straci na wartości. Jestem jedynakiem więc nie ma innych osób do dziedziczenia po matce. Proszę o pomoc.
anonim cytuj
09-07-2024
Najprostszym rozwiązaniem jest sprzedaż domu przez matkę. W takim przypadku uzyskane środki mogą być przeznaczone na spłatę jej kredytów oraz zakup kawalerki. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż nieruchomości przez osobę w zaawansowanej chorobie alkoholowej może budzić wątpliwości co do jej zdolności do podejmowania świadomych decyzji prawnych. Może to prowadzić do ewentualnego kwestionowania ważności umowy sprzedaży, jeśli w przyszłości pojawią się takie zarzuty.

Darowizna nieruchomości na rzecz Ciebie: Matka może przepisać nieruchomość na Ciebie w formie darowizny. W takim przypadku stajesz się właścicielem domu i możesz go sprzedać, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiła darowizna, może powstać obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT.
Można uniknąć podatku, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od sprzedaży, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Spadek po matce: W przypadku śmierci matki, jej majątek (w tym nieruchomość) oraz długi wchodzą w skład spadku. Jako jedyny spadkobierca możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy Twoją odpowiedzialność za długi do wartości spadku (art. 1012 i następne Kodeksu cywilnego). Jeśli wartość długów przekroczy wartość majątku, będziesz odpowiadał tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Bank nie może "skonfiskować" majątku, ale może żądać spłaty zadłużenia do wysokości odziedziczonego majątku.

Rozwiązanie problemu zadłużenia: Możesz spróbować uzyskać więcej informacji o zadłużeniu matki bezpośrednio od banku, przedstawiając odpowiednie pełnomocnictwo od matki lub próbując uzyskać dostęp do tych informacji jako jej opiekun prawny, jeśli sąd ustanowi Cię opiekunem z powodu jej choroby. Jeśli polisa ubezpieczeniowa obejmuje kredyty, możesz spróbować skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Podsumowując, darowizna nieruchomości na Twoją rzecz może być korzystnym rozwiązaniem, ale trzeba uwzględnić kwestie podatkowe i ewentualne ograniczenia czasowe związane ze sprzedażą nieruchomości. Ważne jest również, aby dokładnie zbadać sytuację zadłużenia matki i ewentualnie podjąć działania, które zabezpieczą Twoje interesy przed odziedziczeniem długów.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Cesja na większe mieszkanie.
Mieszkanie zakupione 01.2023, w międzyczasie pojawiła się możliwość pozyskania większej gotówki. Czy jest możliwość wykonania cesji na inne np. większe mieszkanie jeszcze przed odbiorami i przekazaniem własności? Jak to wygląda od strony prawnej. Dziękuję i pozdrawiam...
Śmierć współwłaściciela pojazdu.
Jakiś czas temu odszedł główny właściciel pojazdu, którego ja jestem współwłaścicielką (stosunek rodzinny: dziadek-wnuczka). Zagwozdka polega na tym, czy w takiej sytuacji automatycznie stałam się główną właścicielką pojazdu czy też teraz współdzielę pojazd z żoną głównego właściciela, w następnej kolejności z jego dziećmi? Nikt się w rodzinie nie wykłóca, ale chcielibyśmy załatwić prawne sprawy do porządku tak, aby samochód był już wyłącznie moj...
Zameldowanie rodziny w mieszkaniu którym jestem współwłaścicielem.
Czy mogę zameldować siebie wraz z żoną i dziećmi BEZ zgody reszty współwłaścicieli do domu w którym mieszka tylko moja siostra, ale 1/8 części domu należy do mnie? (część po zmarłym tacie)? Dziękuję za wszelką pomoc. ...
Zmiana nazwiska
Chcę zmienić nazwisko. Aktualnie noszę nazwisko ojca biologicznego, ale nie utrzymuję z nim kontaktu od półtora roku, i relacja z nim jest główną przyczyną mojego wieloletniego leczenia oraz terapii. Także nie chcę być z nim związana przez nazwisko. Nowe nazwisko, jakie wybrałam to nazwisko partnera życiowego mojej mamy, jednak nie są oni małżeństwem. Partner mamy traktuje mnie jak córkę. Nie jest to pospolite, częste nazwisko. Dla niektórych moż...

Wyszukiwarka