Odrzucenie spadku.

Sprawa dotyczy zrzeczenia się spadku.
Rok temu zmarl moj ojciec. Jako że był zadłużony, zrzekliśmy się z rodzeństwem spadku w imieniu naszym i naszych dzieci. Zrzekliśmy się w sierpniu 2023 za nas, w styczniu 2024 za dzieci.
W międzyczasie (w listopadzie 2023) dowiedzieliśmy się o kolejnym „spadku” po zadłużonej ciotce. Spadkobiercą został nasz zmarły ojciec, automatycznie więc przeszło na nas. Dodam, że ciotka zmarła pół roku przed ojcem, ale dopiero po 1,5 roku pozrzekali się jej bliżsi krewni i doszło do nas. Notariusz stwierdził, że w tym momencie nie jesteśmy spadkobiercami, bo zrzekliśmy się spadku po ojcu. Znajomy prawnik powiedział jednak, że tamten nie ma racji i trzeba się zrzec. Przyznam, że mam mętlik w głowie. Czy musimy się zrzekać tego „spadku”? A nasze dzieci?
anonim cytuj
11-04-2024
Ten znajomy prawnik to adwokat lub radca prawny? Bo nie ma racji.
Jeśli ciotka zmarła przed ojcem, to spadek po niej on odziedziczył. Potem zmarł ojciec i odrzuciliście po nim cały spadek. Na tym koniec.
 
anonim cytuj
11-04-2024
Ale w momencie śmierci ojca i zrzekania się on jeszcze nie był spadkobiercą. Kolejka doszła do niego dopiero później. Czyli gdy się zrzekaliśmy on jeszcze nie miał tego „spadku”. I czy to jakby zrywa linie? Nie musimy się zrzekać jako następni w kolejce po nim?
 
anonim cytuj
11-04-2024
Ale to wszystko ocenia się na dzień otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Każdy, kto składa oświadczenie o odrzuceniu spadku traktowany jest jakby nie dożył otwarcia spadku. Więc krąg spadkobierców określa się na moment śmierci spadkodawcy. W tym czasie ojciec żył, więc jeśli nie odrzucił spadku po ciotce (a z oczywistych względów wiemy, że nie), to odziedziczył spadek po niej.
 
anonim cytuj
11-04-2024

Sugerowane Tematy

odwołanie od postanowienia sądu (alimenty)
Czy można się odwołać od postanowienia sądu jeśli chodzi o sprawy alimentacyjne? Chodzi o to że osobno został złożony pozew na alimenty na jedno dziecko i drugi pozew na podwyżkę alimentów na drugie dziecko. Sąd postanowił ze połączy te sprawy. Czy strona może się odwołać od tego?...
Jak odzyskać część działki zajętej przez sąsiada ?
Mam problem z sąsiadem. Dostałam w spadku działkę budowlaną wraz z domem, która graniczy z sąsiada działką. Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek działki, twierdząc że zmarła sąsiadka pozwoliła mu mieć dojazd do domu (nie ma tego nigdzie na piśmie, jedynie on ma nagranie ) owszem sąsiadka się zgodziła ale tylko na czas budowy. Zaznaczam że ma dojazd do swojej działki z drogi gminnej. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ma on prawo sobie przywłaszczyć k...
Ile czasu ma córka na odrzucenie spadku po wujku
Witam. Mój mąż odrzucił długi po swoim bracie. To w takim razie ile ma czasu nasza córka czy 6 miesiąc od momentu kiedy mąż odrzucił długi po bracie?? Dodam brat męża zmarł w maju tego roku a mąż się odpisał w październiku....
Czy może grozić mi spłata długów po byłym mężu?
Dobry wieczór Mam pytanie dotyczące długów po byłym mężu. Były mąż nie spłaca tych zobowiązań. Ok 13 lat temu będąc w małżeństwie podpisywałam "coś" podczas zaciągania przez niego kredytu. Nie miałam wówczas dochodu więc była to chyba tylko informacja, o branym przez niego kredycie. Ale nie mam pewności co podpisywałam w banku. Czy jednak mimo to może grozić mi spłata jego zobowiązań z tytułu tego podpisanego kredytu? Lub innych...

Wyszukiwarka