Alimenty po 25 roku życia

Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć jak wygląda sprawa płacenia alimentów na dziecko, które ukończyło 25 rok życia i nadal się uczy? Mój ojciec jakiś czas przed moimi urodzinami wysłał pismo, w którym poinformował, że po ukończeniu przeze mnie 25 lat przestaje płacić na mnie alimenty, przy czym nie podał żadnej podstawy prawnej, tylko napisał, że taką wiadomość uzyskał w ZUSie. Znalazłam w internecie informacje z zeszłego roku, że w sejmie trwały wówczas prace nad zmianą prawa, tak aby po ukończeniu 25 roku życia przez dziecko ustawał obowiązek alimentacyjny. Szukałam w Kodeksie rodzinnym i nie zauważyłam zmian w tej kwestii i nie wiem co robić, bo ojciec zgodnie z zapowiedzią przestał płacić alimenty.
anonim cytuj
29-09-2020
Obowiązek alimentacyjny nie zależy od wieku i może go znieść go tylko sąd. Nic się w tym względzie nie zmieniło. Jeśli ojciec zaprzestanie płacenia alimentów bez wyroku sądu może Pani złożyć wiosek do komornika o ściągnięcie.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Zus nie ma nic wspólnego z alimentami wątpliwym jest aby ojciec taką informację tam uzyskał.
Alimenty obowiązują nadal aż do momentu kiedy zostaną zniesione wyrokiem sądu.
Wnieść o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności - złożyć w tej sprawie wniosek do sądu .
Zgłosić się do komornika w celu egzekucji należnych świadczeń.
 
anonim cytuj
29-09-2020
dziękuję za informację, a co do ZUSu, to mój ojciec jest na rencie i to z ZUSu przesyłane były pieniądze, to dlatego o tym wspomniałam. Jeszcze raz dziękuję za informację.
 
anonim cytuj
29-09-2020
i nagle przestały przychodzić ?
 
anonim cytuj
29-09-2020
ostatni raz otrzymałam w miesiącu, w którym miałam urodziny.
 
anonim cytuj
29-09-2020
w takim razie pismo do zusu z zapytaniem z jakiego powodu urząd zaprzestał wypłaty - podaj w pismie dane ojca.
Od jakiego czasu zus przekazywał alimenty ?
Czy kiedys mama lub twoj opuekun kierował sprawe do komornika ?
 
anonim cytuj
29-09-2020
ZUS przekazuje alimenty od kilku lat, kiedy ojciec przeszedł na rentę. Kilkanaście lat temu była taka sytuacja, że ojciec przestał płacić alimenty, bo nie pracował i mama wtedy była u komornika.
 
anonim cytuj
29-09-2020
ok, bo widzisz zus nie może potrącać alimentów bez wyroku egzekucyjnego od komornika. Wiec prawdopidobnie cały czas działa na jego mocy.
Wiec tu tez trzeba się udac do tego komornika który prowadzi twoją sprawę i zwrócić aię z zapytaniem czy lub dlaczego egzekucja została wstrzymana.
 
anonim cytuj
29-09-2020
bardzo dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Post 1: Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć jak wygląda sprawa płacenia alimentów na dziecko, które ukończyło 25 rok życia i nadal się uczy?

Jeśli istnieje tytuł wykonawczy, na mocy którego ojciec jest zobowiązany do płacenia alimentów, obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie po ukończeniu przez dziecko 25 roku życia. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO) w art. 133 ust. 1 stanowi, że jeśli dziecko pełnoletnie kontynuuje naukę, obowiązek alimentacyjny trwa do ukończenia przez nie 26 roku życia.

Post 3: Zus nie ma nic wspólnego z alimentami wątpliwym jest aby ojciec taką informację tam uzyskał.

Masz rację, ZUS nie jest organem uprawnionym do informowania o kwestiach alimentacyjnych. Jednakże, jeśli jest tytuł wykonawczy na mocy którego ZUS dokonuje potrąceń alimentacyjnych z renty ojca, ZUS może jedynie wstrzymać potrącenie, gdy np. zasądzona kwota alimentów została już w pełni spłacona.

Post 7: w takim razie pismo do zusu z zapytaniem z jakiego powodu urząd zaprzestał wypłaty

Zgadza się, warto zwrócić się do ZUS o wyjaśnienie powodu wstrzymania potrąceń alimentacyjnych z renty ojca.

Post 9: ok, bo widzisz zus nie może potrącać alimentów bez wyroku egzekucyjnego od komornika. Wiec prawdopidobnie cały czas działa na jego mocy.

Rzeczywiście, jeżeli ZUS dokonuje potrąceń z renty na rzecz alimentów, musi istnieć odpowiedni tytuł wykonawczy, który umożliwia tę czynność. Warto również skontaktować się z komornikiem, który prowadził sprawę w przeszłości, aby dowiedzieć się, czy egzekucja nadal trwa i dlaczego została ewentualnie wstrzymana.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Państwu sytuację prawną w tej kwestii. Jeśli są dodatkowe pytania, proszę śmiało pytać.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Opóźnienie w alimentach od dłużnika.
Komornik co miesiąc przelewa mi alimenty na dziecko ściągnięte od dłużnika. W Internecie przeczytałam, że niezwłocznie powinien mi te alimenty przekazać, jednak otrzymuję je po ponad tygodniu. W tytule przelewu jest informacja "alimenty na dzień 13..." a na moje konto wpływają po 20.... Czy to tak może być?...
Własność i udział w spadku.
Witam wszystkich Dowiedziałam się, że mogę domagać się czynszu od użytkowniczki pozostałego majątku, chciałabym wiedzieć czy takie mam prawo Osoba ta nie trzyma się kawałka posiadłości, w skład wchodzą (przestrzeń otwarta i budynek gospodarczy) korzysta ona z całości a ja nie zgadzam się z tym ponieważ połowa tej posiadłości należy do mnie Na podział spadku przez Sąd i zniesienie współwłasności jeszcze czekamy Proszę o potwierdzenie czy czyns...
Podwyżka na fundusz remontowy.
Chciałbym się dowiedzieć czy zarząd wspólnoty może podnieść stawkę na fundusz remontowy o ponad 100% kwoty liczone od metra kw. mieszkania. Chodzi o to że na zebraniu najbliższym chcą przedstawić taka uchwałę, ponieważ pieniądze chcą przeznaczyć na utwardzenie i nową nawierzchnie drogi. Nie udał się zarządowi pomysł aby każdy z mieszkańców. Dobrowolnie wpłacił około 1500 zł tytułem wpłaty na remont drogi, więc chcą wymusić w funduszu remontowym...
Czy na umowie o pracę nie powinno być napisane dokładne miejsce pracy?
Witam, pytanie. Na umowie o pracę (1/8 etatu), mam napisane "miejsce pracy: Wrocław". Czy aby nie powinno być napisane dokładne miejsce?...

Wyszukiwarka