O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie?

Witam,
Żona i ja jesteśmy w trakcie rozwodu i zdecydowaliśmy się na rozwód bez orzekania o winie. Jesteśmy małżeństwem od 12 lat, a przez ostatnie 3 lata przeżywaliśmy poważne kryzysy, które doprowadziły do trwałego i zupełnego zepsucia naszego małżeństwa. Mamy dwójkę małoletnich dzieci i obawiamy się, jak sąd rozstrzygnie kwestię władzy rodzicielskiej, ponieważ nie możemy dojść do porozumienia co do tego, kto powinien sprawować pełną opiekę. Ponadto, istnieje również problem dotyczący naszej wspólnej nieruchomości, której nie jesteśmy w stanie podzielić między siebie. Dodatkowo, żona domaga się alimentów, a ja nie jestem pewien, czy jestem w stanie sprostać tym wymaganiom finansowym. W tym kontekście, moje pytanie brzmi: O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie? i jak powinienem przygotować się do tej rozprawy, aby móc odpowiedzieć na te pytania?
anonim cytuj
28-07-2023
Czy małżeństwo jest trwale i zupełnie zepsute
Zgodnie z art. 56 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może wydać wyrok rozwodowy, jeśli małżeństwo trwale się zepsuło.

Czy strony zgadzają się na rozwód
Sąd musi się upewnić, że obie strony zgadzają się na rozwód.

Jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi
Jeżeli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, sąd zdecyduje, który z rodziców będzie sprawować opiekę, lub zasądzi opiekę dla obu rodziców. Ta decyzja będzie zgodna z art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jak wygląda kwestia alimentów
Jeżeli żona domaga się alimentów, a mąż nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom finansowym, sąd zdecyduje o kwocie alimentów, zgodnie z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jak zostanie rozwiązana kwestia podziału majątku
Jeżeli małżonkowie nie są w stanie podzielić między siebie wspólnej nieruchomości, sąd zdecyduje o podziale majątku, zgodnie z art. 46 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przygotowując się do rozprawy, warto zastanowić się nad każdym z tych punktów i opracować realistyczne oczekiwania oraz plany na przyszłość. Znajomość przepisów prawnych i odpowiednie przygotowanie mogą pomóc w uzyskaniu satysfakcjonującego wyniku.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Dziękuje za odpowiedz. Mam kolejne pytanie...
Jakie są możliwe scenariusze dotyczące podziału majątku wspólnego po rozwodzie, w sytuacji, kiedy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii? Czy sąd może zasądzić nieruchomość na rzecz jednego z małżonków, czy zawsze dąży do sprzedaży nieruchomości i podziału uzyskanych środków? Jak mogę zabezpieczyć swoje interesy w tym kontekście?
 
anonim cytuj
28-07-2023
W przypadku, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku wspólnego po rozwodzie, decyzję o tym podejmuje sąd.

Zgodnie z art. 46 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w Polsce, majątek wspólny małżonków zostaje podzielony w momencie orzeczenia rozwodu. W praktyce jednak, rzadko dochodzi do faktycznego podziału majątku bezpośrednio po orzeczeniu rozwodu, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie odrębnego postępowania o podział majątku.

Jeśli chodzi o podział nieruchomości, sąd może zdecydować o przyznaniu nieruchomości jednemu z małżonków z obowiązkiem zapłaty drugiemu z nich odpowiedniej sumy, albo o sprzedaży nieruchomości i podziale uzyskanych środków. Każda sytuacja jest jednak rozpatrywana indywidualnie, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak wartość nieruchomości, możliwości finansowe każdego z małżonków, czy to, czy w nieruchomości mieszkają małoletnie dzieci.

Aby zabezpieczyć swoje interesy, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem lub radcą prawnym, który pomoże przygotować odpowiednią strategię na podział majątku. Warto również zgromadzić wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak umowy kupna, kredyty hipoteczne, dokumenty dotyczące wartości nieruchomości, a także dowody na wkład finansowy w nieruchomość (np. rachunki za remonty). Te informacje mogą być pomocne w procesie decyzyjnym sądu.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Czy istnieje możliwość, aby sąd orzekł władzę rodzicielską na rzecz jednego z rodziców, pomimo że obie strony są zdolne do sprawowania opieki nad dziećmi? Jakie czynniki sąd uwzględnia podejmując decyzję w tej sprawie? Czy mogę jako ojciec ubiegać się o wyłączną władzę rodzicielską nad naszymi dziećmi?
 
anonim cytuj
28-07-2023
Sąd zawsze stara się, aby po rozwodzie władza rodzicielska nad dziećmi była sprawowana przez obu rodziców (art. 58 §1). Rozwiązanie to jest najkorzystniejsze dla dobra dziecka, które ma prawo do kontaktu z oboma rodzicami, nawet jeżeli nie mieszkają oni razem.

Jednakże, w niektórych sytuacjach, sąd może orzec wyłączną władzę rodzicielską na rzecz jednego z rodziców (art. 58 §2). Taka decyzja jest jednak wyjątkiem i jest podejmowana tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra dziecka. Przy podejmowaniu decyzji sąd uwzględnia różne czynniki, takie jak: zdolność każdego z rodziców do zapewnienia dziecku odpowiedniego rozwoju, stosunki między rodzicami a dziećmi, a także zdanie dziecka, jeśli jest ono wystarczająco dojrzałe.

Jako ojciec, masz prawo ubiegać się o wyłączną władzę rodzicielską. Musisz jednak pamiętać, że decyzja w tej sprawie zależy od oceny sądu, czy taka sytuacja jest korzystna dla dobra dziecka. Będziesz musiał przekonać sąd, że jesteś w stanie zapewnić dziecku odpowiednią opiekę i że jest to lepsze rozwiązanie niż sprawowanie wspólnej władzy rodzicielskiej z matką dziecka. Przy tej ocenie sąd uwzględni wszelkie dowody, które przedstawisz, a także wyniki ewentualnych badań, takich jak opinie biegłych czy rozmowy z dzieckiem.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Pozwolę sobie przyłączyć się do wątku...
Czy w trakcie procesu rozwodowego istnieje możliwość dojścia do porozumienia co do alimentów na dzieci, które zostałoby uznane przez sąd? Jakie kroki powinienem podjąć, aby zapewnić, że taka umowa będzie respektowana przez obie strony i jest zgodna z prawem? Jak sąd rozpatruje kwestię alimentów, jeśli nie ma porozumienia między stronami? Z góry dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
28-07-2023
Rodzice mają obowiązek utrzymania swoich dzieci, a ten obowiązek zazwyczaj jest realizowany poprzez płacenie alimentów (art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jeśli rodzice są w stanie dojść do porozumienia co do wysokości alimentów, sąd zazwyczaj zatwierdza takie porozumienie, pod warunkiem, że jest ono korzystne dla dziecka i nie jest rażąco niskie.

Jeśli rodzice dojdą do porozumienia co do alimentów, powinni spisać je na piśmie i przedstawić sądowi. Sąd oceni, czy porozumienie jest korzystne dla dziecka i może je zatwierdzić. Po zatwierdzeniu przez sąd, porozumienie staje się prawnie wiążące i można je egzekwować na drodze sądowej, jeśli jedna ze stron nie dotrzyma swoich zobowiązań.

Jeśli natomiast nie ma porozumienia między stronami co do alimentów, sąd zdecyduje o ich wysokości. Przy podejmowaniu decyzji, sąd uwzględni różne czynniki, takie jak potrzeby dziecka, jego wiek i stan zdrowia, a także możliwości finansowe obu rodziców. Alimenty nie mogą być jednak wyższe niż 3/4 dochodów osoby zobowiązanej do ich płacenia (art. 135 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W praktyce, sąd zazwyczaj ustala alimenty na poziomie, który jest możliwy do spełnienia przez osobę zobowiązaną do ich płacenia, a jednocześnie zapewnia dziecku odpowiedni standard życia.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Witam. Czy istnieje możliwość skutecznego odwołania się od decyzji sądu w sprawie rozwodowej? Jakie są kroki proceduralne i jaki jest czas na złożenie apelacji? Jakie aspekty decyzji sądu są najczęściej podnoszone w apelacjach w sprawach rozwodowych i jakie są szanse na odwrócenie decyzji sądu?
 
anonim cytuj
28-07-2023
Witam. Czy istnieje możliwość skutecznego odwołania się od decyzji sądu w sprawie rozwodowej? Jakie są kroki proceduralne i jaki jest czas na złożenie apelacji? Jakie aspekty decyzji sądu są najczęściej podnoszone w apelacjach w sprawach rozwodowych i jakie są szanse na odwrócenie decyzji sądu?


Tak, istnieje możliwość odwołania się od wyroku sądu w sprawie rozwodowej. Na złożenie apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji masz 14 dni od dnia, w którym wyrok został doręczony (art. 367 Kodeksu postępowania cywilnego).

Apelację należy złożyć za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok. W apelacji muszą być wskazane określone punkty, które chcesz zaskarżyć, jak również powody, dla których uważasz, że wyrok jest niezgodny z prawem. Apelację należy opatrzyć podpisem prawnika (radcy prawnego lub adwokata).

W sprawach rozwodowych, często zaskarżane są decyzje dotyczące rozmieszczenia dzieci (w tym przypadki, gdy sąd orzeka o ograniczeniu lub pozbawieniu praw rodzicielskich), wysokości alimentów, a także podziału majątku wspólnego.

Szanse na odwrócenie wyroku sądu zależą od konkretnych okoliczności sprawy. Jeżeli sąd pierwszej instancji popełnił błąd prawnie istotny lub nie zważył na pewne ważne dowody, sąd drugiej instancji może zmienić wyrok. Niemniej jednak, apelacja jest środkiem, który powinien być rozważany po dokładnym zastanowieniu i konsultacji z prawnikiem, który jest specjalistą w dziedzinie prawa rodzinnego.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Czy mogę wnioskować o zmianę decyzji sądu dotyczącej alimentów, jeśli moja sytuacja finansowa się pogorszy? Czy muszę poczekać do końca procesu apelacyjnego, aby złożyć taki wniosek? Jakie dowody mogą być potrzebne, aby wykazać zmianę mojej sytuacji finansowej?
 
anonim cytuj
28-07-2023
Czy jest możliwość renegocjacji podziału majątku wspólnego po wydaniu wyroku rozwodowego, jeśli okaże się, że jeden z małżonków zataił pewne aktywa? Jakie są procedury w takim przypadku i jakie są szanse na pomyślne przeprowadzenie takiego procesu?
 
anonim cytuj
28-07-2023
1. Tak, istnieje możliwość wnioskowania o zmianę decyzji sądu dotyczącej alimentów, jeśli Twoja sytuacja finansowa się pogorszy. Zgodnie z art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każda ze stron może żądać zmiany orzeczenia o alimentach, jeżeli nastąpiła zmiana okoliczności, które były podstawą do jego wydania. Nie musisz czekać do końca procesu apelacyjnego, aby złożyć taki wniosek. Dowodami mogą być na przykład: dokumenty potwierdzające utratę pracy, obniżenie wynagrodzenia, zwiększenie kosztów utrzymania, narodziny kolejnego dziecka itp.

2. Jeżeli po wydaniu wyroku rozwodowego okaże się, że jeden z małżonków zataił pewne aktywa podczas procesu podziału majątku, istnieje możliwość wznowienia postępowania. Zgodnie z art. 401¹ Kodeksu postępowania cywilnego, wznowienie postępowania może nastąpić, gdy okaże się, że prawomocny wyrok został wydany na podstawie sfałszowanego lub podrobionego dokumentu albo na podstawie dokumentu, który jest bezwartościowy. Jeżeli dowody wskazują, że druga strona celowo zataiła aktywa, sąd może uznać to za podstawę do wznowienia postępowania. Pamiętaj jednak, że wniosek o wznowienie postępowania należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o istnieniu podstawy wznowienia (art. 403 Kodeksu postępowania cywilnego).
 
anonim cytuj
28-07-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku, a pobieranie emerytury.
Cześć, mam taką zagwozdkę. Tydzień temu zmarł mój Dziadek, miał sporo długów, ale żadnego majątku trwałego, nie miał mieszkania, auta itp. Wysokość jego emerytury jest wyższa niż Babci, więc z tego co słyszałam to Babcia będzie mogła pobierać jego emeryturę. Ale tak się zastanawiam, czy jeśli Babcia odrzuci spadek to dalej będzie mogła pobierać jego emeryturę, czy to się wyklucza?...
Zalecenie pracy zdalnej.
Jestem zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony, w systemie pracy hybrydowej, dwa dni w tygodniu muszę pracować z biura. Pracodawca uznaje całkowitą prace z domu w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 3, opieki nad osobą niepełnosprawną oraz po zaleceniu od lekarza aby wykonywać prace zdalnie. Jak rozumiem w zgodzie z prawem pracy Rz. Polskiej. Chciałem postarać się o zalecenie lekarskie o wykonywaniu pracy zdalnej, Czy może to zrobić ...
Co zrobić ze złośliwym sąsiadem?
W mojej klatce mieszka nienormalna starsza sąsiadka. Wszystkich się czepia, straszy policją, sądami, bombą itp. Dowiedziałam się, że od wielu lat nie wpuszcza kontroli gazu i kominiarza. Chciałabym to zgłosić, bo jest to niebezpieczne. Do tego często przy jej drzwiach czuć gazem. Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jak to zgłosić, żeby nie było na mnie. Sąsiadka i tak mi utrudnia życie....
Właściciel nie chcę oddać kaucji, czy jest jakakolwiek możliwość odzyskania tych pieniędzy?
Witam, mam taki problem. Wynajmowałam mieszkanie, właściciel powiedział, że nie odda mi kaucji od razu bo musi poczekać, aż przyjdą wyrównania ze spółdzielni. Kazał czekać do lipca. Mieszkanie zdałam w kwietniu. Odezwałam się do niego dwa tygodnie temu i niestety cisza. Nie odpisuje, nie odbiera. Mam tylko umowę najmu, a brak zwrotu kaucji tylko ustnie przy zdaniu mieszkania. Czy jest jakakolwiek możliwość odzyskania tych pieniędzy? Co mogę zrobi...

Wyszukiwarka