Przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.

Witam! Sytuacja wygląda następująco: 1 wierzyciel rozpoczął egzekucje z nieruchomości i jest na ten temat wpis w księdze wieczystej. 2 wierzyciel przyłączył się do egzekucji z nieruchomości i także jest wpis w kw. 1 wierzyciel został w całości spłacony i złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Z 2 wierzycielem została zawarta ugoda i postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Czy znikną dwa wpisy z KW czy tylko wpis 1 wierzyciela a 2 wierzyciela dopiero po 6 miesiącach?
anonim cytuj
15-08-2023
Żaden wpis nie jest wykreślany.
Wpis pierwszego wierzyciela może być wykreślony dopiero wtedy kiedy zostanie umorzona egzekucja z nieruchomości wszystkich wierzycieli przyłączonych oraz wierzyciela pierwszego.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Egzekucja z nieruchomości, jak każda inna egzekucja, podlega regulacjom z Kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli pierwszy wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu spłaty swojego długu, to wpis dotyczący jego egzekucji w księdze wieczystej powinien zostać wykreślony.

Co do drugiego wierzyciela, zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie skutkuje automatycznym wykreśleniem wpisu z księgi wieczystej. Wpis taki będzie istniał, dopóki egzekucja nie zostanie umorzona, chyba że upłynie określony w prawie czas, po którym nastąpi umorzenie z mocy prawa.

Ostateczne wykreślenie wpisu z księgi wieczystej nastąpi po umorzeniu egzekucji przez sąd dla wszystkich wierzycieli, którzy przyłączyli się do egzekucji. Jeżeli tylko jeden wierzyciel złoży wniosek o umorzenie, a pozostałi wierzyciele nie złożyli takiego wniosku, wpis będzie nadal widniał w księdze wieczystej.

Podsumowując, wpis pierwszego wierzyciela powinien zostać wykreślony po umorzeniu egzekucji na jego rzecz, natomiast wpis drugiego wierzyciela będzie widniał w księdze wieczystej, dopóki nie zostanie umorzona cała egzekucja albo nie upłynie określony w prawie okres zawieszenia postępowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli postępowanie jest zawieszone z powodu ugodowej spłaty, czy istnieją jakieś konkretne terminy, w których jestem zobowiązany dokonywać spłat w ramach tej ugody? I czy po upływie tych terminów, jeżeli nie dokonam spłaty, postępowanie egzekucyjne zostanie automatycznie wznowione, czy wierzyciel będzie musiał składać jakiś wniosek w tej sprawie?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Zacytowany fragment podnosi kluczowe kwestie dotyczące egzekucji z nieruchomości oraz zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

W odniesieniu do zawieszenia postępowania egzekucyjnego z powodu ugodowej spłaty:

Warunki spłaty oraz konkretne terminy, w których dłużnik jest zobowiązany dokonywać spłat, powinny być dokładnie określone w treści zawartej ugody. Jeśli ugoda nie precyzuje tego, dłużnik i wierzyciel mogą napotkać pewne problemy interpretacyjne.
Jeśli dłużnik nie przestrzega warunków określonych w ugodzie, wierzyciel ma prawo podjąć kroki w celu wznowienia postępowania egzekucyjnego. W tym celu wierzyciel powinien złożyć wniosek do sądu o wznowienie egzekucji. Postępowanie nie zostanie wznowione automatycznie bez takiego wniosku.
W odniesieniu do wykreślenia wpisów z księgi wieczystej:

W zgodzie z art. 790 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucja z nieruchomości podlega umorzeniu, jeśli złożony zostanie stosowny wniosek przez wierzyciela, który uzyskał wpis w księdze wieczystej.
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ponownie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się teraz nad następującą kwestią: czy w przypadku, gdy drugi wierzyciel również postanowi umorzyć postępowanie egzekucyjne (z jakiegoś powodu), ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, wpis ten będzie nadal obowiązywać przez pewien czas, czy automatycznie zostanie on wykreślony wraz z umorzeniem egzekucji?
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
Czy to oznacza, że jeśli drugi wierzyciel nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, wpis ten zostanie wykreślony po upływie pewnego określonego w prawie czasu zawieszenia postępowania, mimo że egzekucja została umorzona? Proszę o wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Jeśli drugi wierzyciel postanowi umorzyć postępowanie egzekucyjne, ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, to wpis ten nie zostanie automatycznie wykreślony z księgi wieczystej. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie skutkuje automatycznym wykreśleniem wpisu w KW. Wprowadzenie i wykreślenie wpisów w księdze wieczystej jest ściśle uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w Ustawie o księgach wieczystych i hipotece.

Jeśli chodzi o zacytowany fragment:
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
- odnosi się on do sytuacji, gdy całe postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone przez sąd dla wszystkich wierzycieli, którzy przyłączyli się do egzekucji, oraz gdy upłynie określony w prawie okres zawieszenia postępowania.

Jeżeli drugi wierzyciel umorzy postępowanie egzekucyjne, ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu, wpis ten nie zostanie automatycznie wykreślony po upływie określonego czasu zawieszenia postępowania. Wpis ten pozostanie w księdze wieczystej, dopóki nie zostanie złożony odpowiedni wniosek o jego wykreślenie.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak odzyskać część działki zajętej przez sąsiada ?
Mam problem z sąsiadem. Dostałam w spadku działkę budowlaną wraz z domem, która graniczy z sąsiada działką. Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek działki, twierdząc że zmarła sąsiadka pozwoliła mu mieć dojazd do domu (nie ma tego nigdzie na piśmie, jedynie on ma nagranie ) owszem sąsiadka się zgodziła ale tylko na czas budowy. Zaznaczam że ma dojazd do swojej działki z drogi gminnej. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ma on prawo sobie przywłaszczyć k...
Spadek
Witam, Miesiąc temu zmarł mój tata, nie zostawił po sobie żadnego testamentu. Rozwiódł się z mamą kilkanaście lat temu, podział majątku był taki, że on mieszka z mieszkaniu (które cały czas jest ich współwłasnością) , ona bierze auto itd a tata ja dodatkowo spłaca, ale to umowa była między nimi, nie sądownie. Czy po jego śmierci, jeśli oni oboje są właścicielami mieszkania i działki wszystko przechodzi na nią, czy jego część na dzieci? Ona twier...
Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie (motocykl ma wady prawne i techniczne). Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ?
Dzień dobry. Kupiłem motocykl, który ma wady prawne i techniczne. Zgłosiłem to sprzedającemu w czasie krótszym niż 14 dni. Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie. Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ? Sprzedający zgadza się na odebranie motocykla(nie ma wyjścia), gdyż popełnił kilka przestępstw przy sprzedaży mi motocykla....
Procedura wymeldowania.
Witam jestem z partnerem od 13 lat. 7 lat temu kupiliśmy dom który jest na mnie. Był kupiony za gotówkę, dobrałam tylko kredyt na siebie około 20 000 na drobny remont. Nie mamy ślubu, mamy wspólną córkę. Sytuacja wygląda tak, że obecnie rozstaliśmy się z partnerem ale jest zameldowany w tym domu. Chciałam go wymeldować ale dostałam informację że musi to zrobić sam. Co mogę dalej zrobić w takiej sytuacji?...

Wyszukiwarka