Przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.

Witam! Sytuacja wygląda następująco: 1 wierzyciel rozpoczął egzekucje z nieruchomości i jest na ten temat wpis w księdze wieczystej. 2 wierzyciel przyłączył się do egzekucji z nieruchomości i także jest wpis w kw. 1 wierzyciel został w całości spłacony i złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Z 2 wierzycielem została zawarta ugoda i postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Czy znikną dwa wpisy z KW czy tylko wpis 1 wierzyciela a 2 wierzyciela dopiero po 6 miesiącach?
anonim cytuj
15-08-2023
Żaden wpis nie jest wykreślany.
Wpis pierwszego wierzyciela może być wykreślony dopiero wtedy kiedy zostanie umorzona egzekucja z nieruchomości wszystkich wierzycieli przyłączonych oraz wierzyciela pierwszego.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Egzekucja z nieruchomości, jak każda inna egzekucja, podlega regulacjom z Kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli pierwszy wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu spłaty swojego długu, to wpis dotyczący jego egzekucji w księdze wieczystej powinien zostać wykreślony.

Co do drugiego wierzyciela, zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie skutkuje automatycznym wykreśleniem wpisu z księgi wieczystej. Wpis taki będzie istniał, dopóki egzekucja nie zostanie umorzona, chyba że upłynie określony w prawie czas, po którym nastąpi umorzenie z mocy prawa.

Ostateczne wykreślenie wpisu z księgi wieczystej nastąpi po umorzeniu egzekucji przez sąd dla wszystkich wierzycieli, którzy przyłączyli się do egzekucji. Jeżeli tylko jeden wierzyciel złoży wniosek o umorzenie, a pozostałi wierzyciele nie złożyli takiego wniosku, wpis będzie nadal widniał w księdze wieczystej.

Podsumowując, wpis pierwszego wierzyciela powinien zostać wykreślony po umorzeniu egzekucji na jego rzecz, natomiast wpis drugiego wierzyciela będzie widniał w księdze wieczystej, dopóki nie zostanie umorzona cała egzekucja albo nie upłynie określony w prawie okres zawieszenia postępowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli postępowanie jest zawieszone z powodu ugodowej spłaty, czy istnieją jakieś konkretne terminy, w których jestem zobowiązany dokonywać spłat w ramach tej ugody? I czy po upływie tych terminów, jeżeli nie dokonam spłaty, postępowanie egzekucyjne zostanie automatycznie wznowione, czy wierzyciel będzie musiał składać jakiś wniosek w tej sprawie?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Zacytowany fragment podnosi kluczowe kwestie dotyczące egzekucji z nieruchomości oraz zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

W odniesieniu do zawieszenia postępowania egzekucyjnego z powodu ugodowej spłaty:

Warunki spłaty oraz konkretne terminy, w których dłużnik jest zobowiązany dokonywać spłat, powinny być dokładnie określone w treści zawartej ugody. Jeśli ugoda nie precyzuje tego, dłużnik i wierzyciel mogą napotkać pewne problemy interpretacyjne.
Jeśli dłużnik nie przestrzega warunków określonych w ugodzie, wierzyciel ma prawo podjąć kroki w celu wznowienia postępowania egzekucyjnego. W tym celu wierzyciel powinien złożyć wniosek do sądu o wznowienie egzekucji. Postępowanie nie zostanie wznowione automatycznie bez takiego wniosku.
W odniesieniu do wykreślenia wpisów z księgi wieczystej:

W zgodzie z art. 790 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucja z nieruchomości podlega umorzeniu, jeśli złożony zostanie stosowny wniosek przez wierzyciela, który uzyskał wpis w księdze wieczystej.
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ponownie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się teraz nad następującą kwestią: czy w przypadku, gdy drugi wierzyciel również postanowi umorzyć postępowanie egzekucyjne (z jakiegoś powodu), ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, wpis ten będzie nadal obowiązywać przez pewien czas, czy automatycznie zostanie on wykreślony wraz z umorzeniem egzekucji?
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
Czy to oznacza, że jeśli drugi wierzyciel nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, wpis ten zostanie wykreślony po upływie pewnego określonego w prawie czasu zawieszenia postępowania, mimo że egzekucja została umorzona? Proszę o wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Jeśli drugi wierzyciel postanowi umorzyć postępowanie egzekucyjne, ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu w KW, to wpis ten nie zostanie automatycznie wykreślony z księgi wieczystej. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie skutkuje automatycznym wykreśleniem wpisu w KW. Wprowadzenie i wykreślenie wpisów w księdze wieczystej jest ściśle uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w Ustawie o księgach wieczystych i hipotece.

Jeśli chodzi o zacytowany fragment:
Wpis w księdze wieczystej zostanie wykreślony po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd, jeśli wszystkie długi zostaną spłacone lub jeśli upłynie określony czas zawieszenia postępowania.
- odnosi się on do sytuacji, gdy całe postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone przez sąd dla wszystkich wierzycieli, którzy przyłączyli się do egzekucji, oraz gdy upłynie określony w prawie okres zawieszenia postępowania.

Jeżeli drugi wierzyciel umorzy postępowanie egzekucyjne, ale nie złoży wniosku o wykreślenie wpisu, wpis ten nie zostanie automatycznie wykreślony po upływie określonego czasu zawieszenia postępowania. Wpis ten pozostanie w księdze wieczystej, dopóki nie zostanie złożony odpowiedni wniosek o jego wykreślenie.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Pożyczka bez umowy dla znajomego.
Hej, na wstępie chciałem się przywitać. Mam pewien problem, pożyczyłem pieniądze osobie bez umowy (400 zł). Z tego co czytałem pożyczki do 500 zł umowy nie potrzebują. Dowód na pożyczkę mam w postaci korespondencji elektronicznej oraz przelewu. Niestety od pół roku nie mogę doprosić się o zwrot pożyczonych pieniędzy, co chwilę jestem zbywany. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Próbowałem polubownie załatwić sprawę, niestety osoba, która pożyczyła ...
Sprzedaż samochodu -roszczenia kupującego
Witam Serdecznie. Bardzo proszę o radę. Sprzedałem auto jako osoba prywatna na umowę również osobie prywatnej. Po 7 tygodniach kupujący piszę że zawór egr nie działa prawidłowo i wyskakuje błąd. Przypomniałem kupującemu grzecznie , że powiedziałem mu o ingerencji w filtr DPF oraz zawór egr , ten jednak stwierdził, że DPF tak owszem jednak o zaworze nie było mowy. Jest słowo przeciwko słowie. Ma jakieś moje screeny z forum gdzie pisałem o ty...
Czy pracodawca może żądać wypisania wniosku urlopowego?
Witam. Sytuacja wygląda następująco. W firmie w której pracuje padł system i kazali wypisać wnioski urlopowe. Czy to jest zgodne z prawem? Jak nie to jaki paragraf jest na taką sytuację żeby nie tracić dni urlopowych nie z mojej winy? ...
Kto pokrywa koszty leczenia zwierzat z fundacji
Witam, Mam problem i w związku z nim pytanie... Miesiąc temu przyjęłam kota do domu tymczasowego (z fundacji). Umowa w wersji MINI tj. fundacja zapewnia wyżywienie, żwirek, opiekę wet, ja dom i opiekę. Kot był złapany na działkach, w bardzo złym stanie, długo przebywał w lecznicy zanim prosto z niej trafił do mnie. Problem w tym, zaraził moją kocicę rezydentkę giardią (pasożyt). Sprawa ujawniła się parę dni temu, jak zrobili mu badania. Chor...

Wyszukiwarka