Jak wziąć urlop z powodu siły wyższej?

Mam pytanie odnośnie urlopu z tytułu siły wyższej. Wiem, że można go wziąć w godzinach i jest ich wtedy 16. Czy mogę zatem deklarując wybranie go właśnie w godzinach brać go 16 razy po jednej godzinie? Mój pracodawca twierdzi, że taki urlop mogę zgłosić tylko 2 razy w roku i jeżeli jednorazowo wezmę np. 3 godziny to za drugim razem jak nie wezmę reszty to przepadają pozostałe godziny.. w necie nie znalazłam info na ten temat.
anonim cytuj
07-04-2024
Możesz go wykorzystać w dowolny sposób (mieszcząc się w ograniczonych godzinach, czy dwóch dniach- przy pracy na cały etat). Pracodawca tu nie ma racji, ale ale - jest to oddzielna kwestia brania wolnego. Możesz go wykorzystać tylko z uwagi na wydarzenia niezależne od twojej woli, w wyniku których musisz pojawić się gdzieś nagle. Nie mogą być wcześniej zaplanowane. Nijak ma się więc dzielenie tego na czas po godzinie, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć ile twoja interwencja, czy konieczna obecność w danej sytuacji będzie zabierała czasu. (coś na zasadzie - nagły wypadek w rodzinie, gdzie potrzebna jest twoja pomoc, zalanie mieszkania, pilne odebranie na prośbę przedszkola dziecka itd., itp.). Jest to czas, z którego pracodawca dokładnie może cię rozliczyć.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Nie ma nigdzie mowy, że jak na godziny można tylko 2 razy. Ale to od siły wyższej, na takie nagle wypadki. To nie ma opcji, że będziesz 16 razy w roku miał taką sytuację. I to akurat, że godzina będzie potrzebna. To nie dodatkowy urlop aby sobie planować.
 
anonim cytuj
07-04-2024
No dobra, a jeśli mam dzieci i będą już wykorzystane godziny opieki w ilości 16, a dzieci często chorują i co chwila mam telefon z przedszkola, że mam odebrać to nie jest jakby nagły wypadek? Pytanie jest czysto teoretyczne. Nie mam takich planów żeby wybierać ten urlop 16x1 godzina. Raczej zależy mi na uregulowaniu prawnym.
 
anonim cytuj
07-04-2024
To nie jest wg ustawodawcy czas na opiekę, jedynie na możliwość jej zapewnienia - czyli np. interwencyjne odebranie dziecka z przedszkola. W wypadku choroby jako takiej - możesz uszczknąć 4 dni na żądanie (ale to zgłaszane jest przed podjęciem pracy w danym dniu lub wcześniej, nie w trakcie dnia) - dodatkowo pozostają ci tylko L4.
 
anonim cytuj
07-04-2024

Sugerowane Tematy

spłata kredytu po zakończeniu związku
Będąc w kilkuletnim związku, zdecydowaliśmy się razem z partnerem wziąć kredyt na remont (głównie zakup mebli/drzwi) jego domu. On nie miał zdolności, więc kredyt był na mnie. Po kilku latach podjęliśmy decyzję o zakończeniu związku. W tym momencie zostało mi do spłaty jeszcze kilkanaście tysięcy kredytu. Mój były partner nie poczuwa się do dalszego spłacania kredytu (wcześniej spłacaliśmy go wspólnie), ani do oddania rzeczy z domu, do wartoś...
Jestem rozwiedziona, chcę wyprowadzić się z dziećmi. Co powinnam zrobić?
Dzień dobry, Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc prawną. Jestem rozwiedziona, wynajęłam mieszkanie i chcę wyprowadzić się z dziećmi (przy rozwodzie zostają przy mnie). Co powinnam zrobić? - wystąpić o alimenty - wystąpić o podział majątku (nie był robiony przy rozwodzie), kto pokrywa kosztu kredytu do czasu podziału? - na co powinnam zwrócić uwagę, jak ustalić opiekę nad dziećmi. Czy mogę np.na tydzień zostawić je pod opieką ojca, jeśl...
Czy jako osoba fizyczna mam obowiązek podlegania ubezpieczeniu (zdrowotne, emerytalno-rentowe, społeczne)?
Czy jako osoba fizyczna mam obowiązek podlegania ubezpieczeniu (zdrowotne, emerytalno-rentowe, społeczne)? Nie mam działalności, nie pracuję....
Czy urlop musi być w umowie o pracę?
Czy pracodawca może ustalić zasady, że na umowie o pracę nie należy mi się płatny urlop ani chorobowe ? Tyle ile godzin sobie przepracuje, tyle zarobię....

Wyszukiwarka