Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Pożyczyłem fałszywemu koledze pieniądze, do tej pory nie oddał ani grosza. Chciałbym się zapytać Was co robić? Oprócz treści umowy pożyczki mam oczywiście potwierdzenia z banku, wiadomości sms, messenger jako dowód, że do pożyczki faktycznie doszło, zapisane są tam fałszywe zapewnienia, że zostanie spłacona.
Obecnie oszust udaje, że nie otrzymuje wiadomości na Messengerze. A zaćmienie mózgu mu odebrało możliwość napisania, e-maila, smsa, listu – także biedactwo nie ma jak spłacić (mimo że na jego banku ma zapisany mój rachunek, dostał z niego pieniądze a na który zobowiązał się oddać) po prostu wiem jak będzie głupa udawał, tłumaczył się w przyszłości, a na pewno wiem że bez pomocy sądu nie zapłaci ani grosza.

Pytania:
1. Czy poradzę sobie sam, czy niezbędna jest pomoc adwokata? Jak sam to ogólnie co robić krok, po kroku by te pieniądze odzyskać. To będzie moja pierwsza sprawa sądowa. Więc jakie dokumenty, w jakiej formie, gdzie je dostarczyć i takie tam...
2. Czy wszystko z umową się zgadza? Dałem 60% odsetek w razie braku spłaty by zniechęcić pożyczkobiorcę do oszukania mnie, ale by nie dać 270% by nie było, że to jakaś lichwa - niestety nie podziałało.
3. Jak oceniacie szanse na odzyskanie pieniędzy?
4. Czy jakbym skorzystał z odpłatnej pomocy prawnej to czy w takim wypadku oszust miałby go opłacić czy ja i ile by to kosztowało?
anonim cytuj
06-04-2024
W pierwszej kolejności wyślij do swojego dłużnika listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty pożyczonych pieniędzy. W celach dowodowych zachowaj kserokopię wezwania do zapłaty, dowód jego nadania i otrzymane później zwrotne potwierdzenie odbioru.
 
anonim cytuj
06-04-2024
Jaką kwotę umieścić w takim wezwaniu? Jaką faktycznie mogę odzyskać?
8000? 8810? czy 8810 + 5010zł odsetki (60% w skali roku, a że brakuje 19 dni do pełnego roku to +56,86%)
Czy w przypadku wysłania takiego wezwania zatrzymuję "naliczanie się" odsetek karnych, czy zatrzyma się ono z chwilą otrzymania pieniędzy?
Wezwanie mogę wysłać do jego miejsca zameldowania, do jego rodziców... ale oszust w chwili obecnej nie przebywa w miejscu zamieszkania, a za granicą.
Ma to sens w takim wypadku?
I takie papierowe wezwanie to potrzebne/wymagane w sytuacji jak działam sam, z adwokatem, czy w obu wypadkach?
 
anonim cytuj
06-04-2024
Na wezwaniu do zapłaty podajesz kwotę pożyczki plus odsetki.
 
anonim cytuj
06-04-2024

Sugerowane Tematy

Za pytanie
Czy można na Facebooku sobie tak o bez prawnika konsumentów grupę i wizerunki dodawać przecież obejmuje rodo co tam się dzieje skandal jakiś czy ktoś wreszcie zrobi porządek strona internetową wreszcie wytłumaczy że łamanie prawa są pani administrator chyba się nie zna na prawach. Podaje link https://www.facebook.com/groups/1008347559302222/?ref=share...
Przysposobienie dziecka.
Pierwsza żona zmarła. Wziąłem ponownie ślub i mam córkę 15 lat skończone. Czy obecna żona ma wszelkie prawa do mojej córki czy coś powinniśmy zrobić ( adopcja ) ....
Alimenty
Witam. Była żona wniosła do sądu pozew o podwyższenie alimentow z 700zl na 1100zl. Ja w odp na pismo zgodziłem się na 900zl. Ogólnie zabieram syna czesto do siebie, mamy stały kontakt, widujemy się czesto. Dostaje ode mnie pieniądze. Zapewniam mu dużo rozrywek. Przedstawiłem wszystkie dowody, faktury, paragony itd w odpowiedzi do sądu. Otrzymałem pismo z sądu jak poniżej. Proszę o podpowiedź czy to postanowienie dotyczy tylko zabezpieczenia i ma...
Odwołanie od decyzji ZUS
Witam. Mam problem z odwolaniem od decyzji zus. Wniosek o rentę częsciowo odrzucony przez ZUS. Zus stwierdza częściową niezdolność do pracy, a nie calkowita niezdolnosc. Po odwolaniu ponownie odrzucono calkowita niezdolnosc. Wniosek do sadu, ktory powolal biegłego ortopede. Ten przychylil sie do wniosku, ze renta jest niezbedna z tytułu całkowitej niezdolności. I tutaj zaskoczenie, sad nie roztrzyga, tylko powoluje lekarza medycyny pracy. L...

Wyszukiwarka