Mam pytanie dotyczące okresy wypowiedzenia. Podpisałem umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję tam już rok i dopiero teraz zauważyłem, że w umowie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (napisane wprost a nie odnośnik do odpowiedniego paragrafu z kodeksu pracy). Wg mnie powinien wynosić 1 miesiąc. Zgłosiłem swoje zastrzeżenie Pani z kadr ale powiedziała tylko, że to jest standardowa praktyka w tej firmie, że okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Chciałbym teraz odejść bo znalazłem lepszą pracę i z nowym pracodawcą rozmawiałem o tym, że jestem dostępny po miesiącu okresu wypowiedzenia, a tu taka sytuacja i nie wiem co teraz zrobić.
Czy firma może mnie zatrzymać na siłę (nie wiem jak by to miało wyglądać)? Z tego co czytam to okres wypowiedzenia powinien być zgodny z kodeksem pracy, ewentualnie zapis nie powinien być dla pracownika gorszy niż zapisy kodeksu pracy ale jak to oceniać - dla mnie w aktualnej sytuacji krótszy (zgodny z kp. okres wypowiedzenia jest lepszy, dla pracodawcy niekoniecznie).
Czy Twoje stanowisko pracy jest związane z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie?
anonim cytuj
04-04-2024
Nie, jestem pracownikiem biurowym.
anonim cytuj
04-04-2024
Pracownika obowiązuje okres kodeksowy SN z 21 lutego 2019 r., I PK 243/17.
Cytat:
Zasada, według której umowa o pracę rozwiązuje się z ostatnim dniem właściwego okresu wypowiedzenia, ma zastosowanie także do przypadków, kiedy pracodawca zastosował dłuższy niż wymagany okres wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownik nie jest związany „niewłaściwym” (dłuższym) okresem wypowiedzenia i może zaprzestać świadczenia pracy z upływem okresu właściwego, chyba że dłuższy okres wypowiedzenia jest zgodny z jego wolą i interesem (zob. wyrok SN z 9.10.2008 r., II PK 60/08, OSNP Nr 5–6/2010, poz. 62).
anonim cytuj
04-04-2024
Oczywiście, przy czym:
KP Art. 36 § 5 Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.
anonim cytuj
04-04-2024
Podpisałem umowę więc teoretycznie wiem co podpisałem ale zaufałem, że HRy znają prawo i je stosują. Nikt mnie nie pytał jaki okres wypowiedzenia wpisać a nie jest to dla mnie korzystne i nigdy nie było.
Witam. Od stycznia pracuje na umowie zleceniu. Opłacam dobrowolna składkę chorobową za siebie i syna który jest dopisany do ubezpieczenia. Czy ZUS będzie wypłacał chorobowe do końca L4 nawet jeśli pracodawca mnie zwolni? ...
Mam taki problem.
W 2002 zakupiłem działkę o powierzchni 0.0301ha wraz z domem o powierzchni około 160m2. Taka powierzchnia działki widnieje KW, akcie notarialnym oraz w wypisie z rejestru gruntów z 2002 będącym załącznikiem do aktu notarialnego.
W akcie notarialnym, KW oraz wypisie jest również informacja o tym, że jest to działka zabudowana itd. Powiedzmy, że ta moja działa ma numer ewidencyjny 100/2. Sąsiednią działką jest działka 100/1. Jes...
Witam serdecznie,
Nie dawno temu złożyłem zeznania jako świadok w procesie karnym. Wówczas byłem przekonany, że mówię prawdę, ale po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że mogłem się pomylić w niektórych szczegółach. Czy jest jakaś możliwość wycofania lub zmiany mojego zeznania? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z takim działaniem?
Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem jak postąpić w tej sytuacji.
Pozdrawiam...
Witam, pytanie. Pracodawca wypowiedział umowę z 3-miesiecznym okresem wypowiedzenia. Pracownik znalazł już prace, natomiast pracodawca nie chce zgodzić się na porozumienie stron, aby mógł odejść wcześniej. Jakie są konsekwencje porzucenia pracy? Jakie w razie czego może ponieść koszty pracownik? Są jakieś "widełki"? Zaznaczam, że na tym stanowisku pracuje jeszcze jedna osoba. Z góry dziękuję....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: