Dziedziczenie mieszkania.

Czy jeżeli ktoś w testamencie otrzymuje mieszkanie to jest to równoznaczne z otrzymaniem mieszkania z całym jego wyposażeniem, zawartością, zwierzętami zmarłej osoby?
anonim cytuj
24-02-2024
Nie. Do mieszkania przynależy to co jest z nim trwale związane (np. zabudowa kuchni). Rzeczy ruchome to inne składniki majątku.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Ale z tego co zrozumiałam to jeżeli jest testament są w nim dwie osoby jedna ma mieszkanie, a druga "jakiś drobiazg", to i tak wszystko odziedziczy osoba której zapisane zostało mieszkanie? Mimo, że wszystkie składniki majątku nie zostały uwzględnione w testamencie.
 
anonim cytuj
24-02-2024
W prawie spadkowym obowiązuje zasada, że jeśli spadkodawca przeznaczył w testamencie poszczególne przedmioty, wyczerpujące prawie cały spadek, obdarowane osoby poczytuje się za spadkobierców powołanych do całego spadku w odpowiednich ułamkach (art. 961 k.c.)
Gdyby chodziło więc tylko o wyposażenie mieszkania to należałoby tak przyjąć że pójdą za mieszkaniem do tej osoby. Ale pani wspomniała gdzieś zdaje się że jest jeszcze inny majątek, motocykl, pieniądze… No to już nie jest takie oczywiste i wymaga indywidualnej oceny. Sąd prowadząc postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku będzie to ustalał.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Rozumiem. Czyli w tym przypadku droga notarialna odpada, wszystko powinno odbyć się na drodze sądowej?
 
anonim cytuj
24-02-2024
Mieszkanie jest na jedną osobę (obcą), druga ustawowo dziedzicząca ma zapisane biżuterię itp. na tym testament się kończy. W skład masy spadkowej wchodzą jeszcze oszczędności, lokaty, motor. O tym nie ma w testamencie nic.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Jeżeli przeznaczone w testamencie przedmioty nie wyczerpują całego lub prawie całego spadku to należy uznać, że ma miejsce dziedziczenie ustawowe, a spadkodawca ustanowił zapis zwykły, tzn. przez rozrządzenie testamentowe zobowiązał spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osób.
 
anonim cytuj
24-02-2024

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku zrobić przez notariusza?
Cześć. Ponad pół roku temu zmarzłam mi babcia, około roku temu działek. Dzisiaj moja mama miała sprawę o odrzucenie spadku (długów) za babcie, 30go ma za dziadka - w sądzie. Teraz będę musiała zrzec się ja, czy moje dzieci (małe) również? Jak mam to załatwić przez notariusza? Sąd? Jakie są koszta? Jakich papierów potrzebuje? ...
Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne?
Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne? Czy nie ma tam zapisu na moją niekorzyść? Wynajmowałam mieszkanie przez rok. Teraz właściciel sprzedaje mieszkanie i dał wypowiedzenie umowy najmu mieszkania do podpisania powołując się na ten art. 673 kc ...
Dozór elektroniczny
Witam. Mąż ma dozór elektroniczny od trzech tygodni. Od poniedziałku do piątku może normalnie wychodzić i pracować od 6 do 18. Jak to się ma do świąt przed nami jest 1 listopada wypada w środę czy to się liczy jako dzień normalny czy jak w niedzielę co do wolnych godzin. Pozdrawiam ...
Śmierć współwłaściciela pojazdu.
Jakiś czas temu odszedł główny właściciel pojazdu, którego ja jestem współwłaścicielką (stosunek rodzinny: dziadek-wnuczka). Zagwozdka polega na tym, czy w takiej sytuacji automatycznie stałam się główną właścicielką pojazdu czy też teraz współdzielę pojazd z żoną głównego właściciela, w następnej kolejności z jego dziećmi? Nikt się w rodzinie nie wykłóca, ale chcielibyśmy załatwić prawne sprawy do porządku tak, aby samochód był już wyłącznie moj...

Wyszukiwarka