Dziedziczenie mieszkania.

Czy jeżeli ktoś w testamencie otrzymuje mieszkanie to jest to równoznaczne z otrzymaniem mieszkania z całym jego wyposażeniem, zawartością, zwierzętami zmarłej osoby?
anonim cytuj
24-02-2024
Nie. Do mieszkania przynależy to co jest z nim trwale związane (np. zabudowa kuchni). Rzeczy ruchome to inne składniki majątku.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Ale z tego co zrozumiałam to jeżeli jest testament są w nim dwie osoby jedna ma mieszkanie, a druga "jakiś drobiazg", to i tak wszystko odziedziczy osoba której zapisane zostało mieszkanie? Mimo, że wszystkie składniki majątku nie zostały uwzględnione w testamencie.
 
anonim cytuj
24-02-2024
W prawie spadkowym obowiązuje zasada, że jeśli spadkodawca przeznaczył w testamencie poszczególne przedmioty, wyczerpujące prawie cały spadek, obdarowane osoby poczytuje się za spadkobierców powołanych do całego spadku w odpowiednich ułamkach (art. 961 k.c.)
Gdyby chodziło więc tylko o wyposażenie mieszkania to należałoby tak przyjąć że pójdą za mieszkaniem do tej osoby. Ale pani wspomniała gdzieś zdaje się że jest jeszcze inny majątek, motocykl, pieniądze… No to już nie jest takie oczywiste i wymaga indywidualnej oceny. Sąd prowadząc postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku będzie to ustalał.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Rozumiem. Czyli w tym przypadku droga notarialna odpada, wszystko powinno odbyć się na drodze sądowej?
 
anonim cytuj
24-02-2024
Mieszkanie jest na jedną osobę (obcą), druga ustawowo dziedzicząca ma zapisane biżuterię itp. na tym testament się kończy. W skład masy spadkowej wchodzą jeszcze oszczędności, lokaty, motor. O tym nie ma w testamencie nic.
 
anonim cytuj
24-02-2024
Jeżeli przeznaczone w testamencie przedmioty nie wyczerpują całego lub prawie całego spadku to należy uznać, że ma miejsce dziedziczenie ustawowe, a spadkodawca ustanowił zapis zwykły, tzn. przez rozrządzenie testamentowe zobowiązał spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osób.
 
anonim cytuj
24-02-2024

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie.
Dzień dobry, mamy problem z PZU...odmówili wypłaty odszkodowania z polisy dziadka, ponieważ jedna składka nie była opłacona w wymaganym terminie... dziadek opłacał składki od 1994 roku, ale kiedy zachorował nie przekazał nam, że trzeba coś opłacić, dopiero kiedy przysłali pismo, że polisa wygasła wujek uregulował tą składkę. Odmówili również po złożeniu reklamacji - czy jest sens dalej z nimi walczyć? Czy ktoś z Was był w takiej sytuacji i może c...
odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Witam państwa. Jakiś czas temu kupiłam kurs angielskiego przez telefon. Kurs miał być niby dofinansowany przez UE ale to się okazała ściema. Poczytałam o tym i się okazało że to oszuści. Podobno wysyłają plyty które się nie chcą odtworzyć, słabej jakości materiał skomponowany z treści dostępnych za darmo w internecie. nie warty te 299 zł. Mieli wysłać płyty kolejnego dnia kurierem za pobraniem. Ja napisałam tego samego dnia po 2 godzinach powołuj...
Egzekucja komornicza.
Przychodzę z pytaniem odnośnie egzekucji komorniczej. Mąż miał dług alimentacyjny, który wynosił niecałe 5000 zł i został spłacony, od czerwca z wynagrodzenia komornik zabierał już tylko kwotę bieżących alimentów tj., 551 zł. zostawiając mężowi kwotę odpowiadającą najniższej krajowej. 8 stycznia mąż złożył wypowiedzenie w pracy z zaznaczeniem że pracuje do końca lutego tego roku. Wczoraj mąż dostał odcinek płacowy i tu pojawiła się "niespo...
Spadek w trakcie trwania małżeństwa.
Pytanie , w trakcie trwania małżeństwa dostałem w spadku po mamie mieszkanie . Za pieniądze ze sprzedaży mieszkania kupiłem dom . Teraz rozwodzę się z żoną i mam pytanie co z domem ? W akcie notarialnym zakupu domu jest zapis "Kupiono że środków własnych". Czy żonie należy się jakaś część tego domu ?...

Wyszukiwarka