Podział spadku.

Sąd wydał postanowienie i spadek po zmarłym podzielił następująco:
1/2 majątku należy się córce
1/4 należy się wnukowi A
1/4 należy się wnukowi B
Nie chce za bardzo komplikować postu pisząc o faktycznych składnikach i wartościach majątku, kwotach darowizn itd, więc zadam pytanie dość ogólnikowo.
Uznajmy, że majątek osoby zmarłej wynosił 100 000 zł czyli 50 000 zł ma otrzymać córka, a po 25 000 złotych wnuk A i wnuk B.
Wnuk A dostał za życia spadkodawcy darowiznę w wysokości powiedzmy 35 000 zł. Zgodnie z kc: Jeżeli wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegających zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny lub zapisu windykacyjnego, ani spadkobiercy zobowiązanego do ich zaliczenia.
Rozumiem to tak, że zostaje te 100 000 zł do podziału na córkę i wnuka B. Tylko jak teraz będą się prezentowały nowe udziały spadkobierców i jakie kwoty powinni oni otrzymać?
anonim cytuj
23-02-2024
Nie, scheda spadkowa to 100.000 plus 35.000,czyli 135/3 czyli córka dostaje połowę 67.5, wnuk A 33.75 wnuk B resztę, ale w tum przypadku fizycznie spadku brakuje, wiec spadek wnuka B zaspokaja otrzymana darowizna, a pozostali dzielą się proporcjonalne. Brakujące składniki mogą w formie zachowku uzupełniającego żądać od wnuka B tego co otrzymał darowiznę.
 
anonim cytuj
23-02-2024
100 000 + 35 000= 135 000
135 000/4= 33 750
Skoro wnuk A otrzymał 35 000 zł to wynosi to więcej niż 33 750 zł, które teoretycznie powinien dostać.
Jeżeli darowizna wynosi więcej niż scheda spadkowa to nie uwzględniania się przy dziale spadku tej darowizny i osoby, która ją otrzymała.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Skąd nagle pojawia się zachowek skoro wszystkie osoby uprawnione do dziedziczenia są uwzględnione w postanowieniu sądu o nabyciu spadku?
 
anonim cytuj
23-02-2024
Zachowek uzupełniający, to nie to samo co zachowek przy pominięciu np. w testamencie.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Faktycznie, wyczytałam teraz. W sytuacji faktycznej kwota darowizn otrzymanych przez wnuka A niewiele przewyższa wartość schedy spadkowej, która by mu przysługiwała (tak jak w przykładzie).
Jak faktycznie będzie wyglądał dział spadku, jeśli wnuk A nie zostanie.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Uwzględniony będzie, przy podziale może być pominięty.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Ale uwzględnienie go jest sprzeczne z art. 1040 kc.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Tak, nie uwzględnia się przy dziale spadku, bo darowizna wyczerpuje jego część spadku, jednak do nabycia spadku jest uwzględniany, nabycie i dział to dwie różne sprawy, czyli do wyliczenia będzie brany pod uwagę tak samo jak darowizna która otrzymał.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Co grozi za nie opłacenie podatku od zakupu auta?
Dzień dobry. W sierpniu zakupiłam auto. Niedawno dowiedziałam się o podatku. W umowie jest zawarty punkt dotyczący urzędu skarbowego i podatku, ale jest on przekreślony. Sprzedający zapewnił, że mam się nie martwić podatkami, wtedy nie wiedziałam o co mu chodzi. Nie mam jednak takiego potwierdzenia na piśmie. Sprzedający to osoba prywatna. Czy jest jakiś sposób żeby dowiedzieć się czy sprzedający zapłacił podatek? Czy grozi mi jakaśc kara finanso...
Co oznacza miejsce pobytu dziecka przy matce?
Czy jak dziecko ma miejsce zamieszkania przy matce, to ojciec może je zabrać np. ze żłobka i powiedzieć, że teraz dziecko będzie przy nim? Czy to miejsce zamieszkania ma w praktyce jakieś znaczenie?...
Jak chronić się przed płaceniem alimentów na rodzica?
Dzień dobry. Czy mogę się odwołać do sądu, o to żeby nie płacić alimentów za ojca, którego przez całe moje życie nie widziałam, z którym nie utrzymywałam kontaktów. 32 lata nie interesował się czy żyje, czy mam co jeść....
Cofnięcie darowizny
Witam. Chcialabym sie dowiedzieć jak wygląda sprawa z cofnięciem/odwołaniem darowizny. W 2013 roku po śmierci matki, moj brat obdarował mnie swoją częścią spadku (tj. 1/3 część domu po zmarłej matce) w związku z czym jestem właścicielem 2/3 domu. Niestety między nami w ostatnim czasie doszło do bardzo poważnego konfliktu i chcialabym "cofnąć" odwołać tą darowiznę. Nie chcę mieć z nim i jego "podarunkiem" nic wspólnego aby un...

Wyszukiwarka