Kupno nieruchomości podczas rozwodu.

Sprawa wygląda następująco i w zasadzie jest dosyć pilna dlatego proszę o poradę, przyjaciółka chce zakupić mieszkanie natomiast jest w trakcie rozwodu (w zasadzie to dopiero początek bo dostała tylko pismo) nie chce brać tego mieszkania na siebie ponieważ w razie podziału majątku zapewne część będzie należała się jej jeszcze obecnemu mężowi, chciała zakupić je (za gotówkę) do czasu zakończenia procesu na jednego z rodziców, i tutaj zaczynają się schody, czy w tej sytuacji skarbówka może doczepić się skąd starsza osoba miała tyle gotówki? Czy odprowadza jej za to podatek jakiś? Dałam jej propozycję, że mogę je wziąć na siebie do tego czasu, ale zakładam, że sytuacja mogłaby być podobna z racji moich dochodów czy całej historii, że tak powiem ‚materialnej’.
Jak można to dobrze obejść lub załatwić żeby na tym nie stracić? Czy po zakupie takiego mieszkania jest też jakiś okres w którym nie można go przepisać na kogoś innego?
anonim cytuj
23-02-2024
Niech podpisze u notariusza rozdzielność majątkowa z mężem i kupuje mieszkanie na siebie.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Za środki ze wspólnego majątku? Taka bardzo średnia ta rada. Natomiast, jeśli kupi za środki z majątku osobistego, to mieszkanie i tak będzie jej i nie potrzeba do tego rozdzielności majątkowej.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Są to jej pieniądze zarobione przez swoją działalność, ale jak wiadomo są małżeństwem więc tak czy siak jest podział majątku, bardziej chodzi o sytuację w której to na umowie kupna mieszkania będzie albo jej rodzic albo ja (tylko oczywiście do czasu rozwodu i podziału majątku) tylko pytanie czy wtedy US nie doczepi się skąd ja lub rodzic mieliśmy tak dużą kwotę na zakup mieszkania i nie trzeba będzie odprowadzić z tego podatku, przykładowo to ja płacę gotówką za mieszkanie, ja jestem na umowie kupna i za pół roku czy rok przepisuje to mieszkanie na nią jako jej własność.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Środki zarobione w trakcie trwania małżeństwa nie "są jej". Zasilają małżeńską wspólność majątkową.
 
anonim cytuj
23-02-2024
A rozwiązanie, o którym Pan mówi, to niezgłoszona darowizna na rzecz rodzica z majątku wspólnego bez wiedzy męża. Będzie musiała zwrócić połowę mężowi nie mając z czego.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Zwracam uwagę, że środki za które zamierza ona kupić owe mieszkanie najpewniej są składnikiem wspólnego majątku. W ten sposób zostanie z mieszkaniem i nie będzie miała z czego spłacić męża. Natomiast fikcyjny zakup na inną osobę, jako działanie mające na celu uszczuplenie wspólnego majątku bez wiedzy męża może zakończyć się sprawą karną.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Koszty procesu w przypadku cofnięcia pozwu.
Dzień dobry, czy można cofnąć pozew? Termin rozprawy jest już ustalony. Czy muszę ponieść jakieś koszty za cofnięcie pozwu i odwołanie rozprawy?...
Alimenty na dorosłe dziecko.
Witam, moje pytanie dotyczy alimentów na dorosłe dziecko. Dorosły syn składa wniosek o alimenty od rodziców. Sąd I instancji zasądził alimenty obojgu rodzicom w kwocie po 400 zł z wyrównaniem od momentu złożenia pozwu przez dorosłe dziecko. Syn uczy rozpoczął naukę w prywatnej placówce i w momencie składania wniosku do sądu mieszkał u dziadków nie dokładał się do opłat. po wyroku syn odwołał się do Sądu II instancji i w międzyczasie zamieszkał na...
Przysposobienie dziecka.
Cześć. Mam do Was pytanie. Mój mąż stara się o przysposobienie mojej córki (moja córka ma w akcie urodzenia "ojciec nieznany"). Złożyliśmy do sądu odpowiednie pismo o przysposobienie (pełne), była już pierwsza sprawa , na której sąd odroczył sprawę i zgłosił wszystko do ośrodka adopcyjnego gdzie mój mąż , ja i moja córka będziemy wzywani po kolei, a następnie ta pani, która zajmuje się naszą sprawą ma przyjechać na wywiad środowiskowy...
Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...

Wyszukiwarka