Czy to jest zgodne z prawem, aby pobierać składkę zdrowotną podwójnie z emerytury?

Rodzice pracowali w Holandii przez 15 lat i nabyli prawo do emerytury holenderskiej. W Polsce również ją pobierają, mama z KRUS i ZUS(pełna emerytura), tato tylko z ZUSu. Obecnie mieszkają tylko w Polsce, nie mają holenderskiego adresu. Emerytura holenderska wpływa im na polskie konto w banku PKO. Dzisiaj otrzymali pismo, że z wpływów z emerytury holenderskiej oprócz podatku dodatkowo będzie pobierana składka zdrowotna. Czy to jest zgodne z prawem, aby pobierać składkę zdrowotną podwójnie z polskiej i holenderskiej emerytury?
anonim cytuj
31-08-2023
Kwestie związane z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odpowiedzi na Pani pytanie, jest art. 82. 1 ustawy, który mówi, iż w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie
 
anonim cytuj
31-08-2023
Zgodnie z informacjami zawartymi w postach, problem dotyczy pobierania składki zdrowotnej z dwóch różnych emerytur – jednej pobieranej w Polsce i drugiej, nabytej podczas pracy w Holandii.

Kwestie związane z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odpowiedzi na Pani pytanie, jest art. 82. 1 ustawy, który mówi, iż w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie


Z powołanego przepisu wynika, że jeżeli osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, składkę zdrowotną należy opłacać z każdego z tych tytułów oddzielnie. Oznacza to, że jeżeli Twoi rodzice są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce na podstawie obu emerytur (polskiej i holenderskiej), mają obowiązek płacić składkę zdrowotną z każdej z nich osobno.

Jednak ważne jest też rozważenie kwestii podwójnego opodatkowania oraz podwójnego ubezpieczenia w kontekście stosunków międzynarodowych. Polska podpisała z Holandią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która może mieć zastosowanie do emerytur. Należy także rozważyć, czy nie istnieje porozumienie pomiędzy Polską a Holandią w zakresie ubezpieczeń społecznych, które by określało, jakie składki są należne w sytuacji pobierania emerytur z obu krajów.

Reasumując, w świetle krajowego prawa zdrowotnego, Twoi rodzice mają obowiązek opłacać składki zdrowotne z obu emerytur. Jednakże warto zbadać kwestie międzynarodowe, aby upewnić się, czy nie zachodzi sytuacja podwójnego ubezpieczenia, która wymagałaby innego traktowania.
 
anonim cytuj
02-09-2023
A jak to jest z osobami, które pracowały w innych krajach EU? Czy też będzie pobierana składka zdrowotna z każdej emerytury oddzielnie, niezależnie od kraju? Bo moja siostra pracowała w Niemczech i Francji i zastanawia się, jak to będzie z jej emeryturą w przyszłości. Czy ktoś ma podobne doświadczenia lub informacje na ten temat?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zasadniczo, w świetle polskiego prawa zdrowotnego, osoby uzyskujące przychody z więcej niż jednego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego są zobligowane do opłacania składki zdrowotnej z każdego z tych tytułów oddzielnie. Oznacza to, że jeżeli Twoja siostra będzie pobierała emerytury z Polski, Niemiec i Francji i zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce z każdego z tych tytułów, będzie miała obowiązek opłacania składki zdrowotnej z każdej emerytury osobno.

Jednakże kwestia podwójnego ubezpieczenia w kontekście międzynarodowym jest bardziej złożona. W ramach Unii Europejskiej obowiązują koordynujące systemy zabezpieczenia społecznego krajów członkowskich, które regulują m.in. prawo do świadczeń emerytalnych i sposób ich wypłacania. Konkretnie chodzi o Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 oraz Rozporządzenie (WE) nr 987/2009. Zgodnie z tymi rozporządzeniami, osoba, która pracowała w kilku krajach członkowskich, ma prawo do emerytury z każdego z tych krajów, ale istnieją pewne zasady koordynacji, które mają na celu uniknięcie podwójnego ubezpieczenia i podwójnego opodatkowania.

Dlatego też, chociaż w świetle polskiego prawa Twoja siostra miałaby obowiązek płacić składkę zdrowotną z każdej emerytury osobno, warto zwrócić uwagę na przepisy unijne, które mogą wprowadzać pewne modyfikacje w tej kwestii. W praktyce może się okazać, że będzie ona płacić składkę zdrowotną tylko w jednym kraju członkowskim, zgodnie z zasadami koordynacji unijnej.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może mi zablokować konto i zabrać pieniądze z umowy zlecenie?
Czy komornik może mi zablokować konto i zabrać pieniądze z umowy zlecenie? Umowę mam podpisaną na rok i jest to mój jedyny dochód. Nie chcę pracować za darmo... I co zrobić gdy je jednak zabierze?...
Zrzeczenie się praw rodzicielskich.
Witam, mam następującą sytuację: jestem po rozwodzie parę lat, z małżeństwa mam dziecko. Posiadam prawa rodzicielskie. Przez te wszystkie lata nie udało mi się stworzyć z dzieckiem więzi na tyle silnej by można było mówić o ojcowaniu. Płacę alimenty, czasami się z nim widuje ale tak jak napisałem wyżej moją więź z dzieckiem jest nikła. Dziecko odczuwa to samo. Rozmawiałem na ten temat z byłą żoną i doszliśmy do porozumienia, że taka sytuacja nie ...
Spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej.
Witam proszę wytłumaczyć mi co dokładnie oznacza sformułowanie "mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej"? Czy warto kupić takie mieszkanie? Jakie ewentualne niebezpieczeństwa na mnie czyhają?...
Dziedziczenie mieszkania po rodzicach.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie podziału mieszkania po rodzicach a dokładniej sytuacja wygląda tak, moja mama wyszła drugi raz za mąż i ma z tego związku córkę. Mieszkanie kupili wspólnie z moim ojczymem. Jak teraz ja i moja przyrodnia siostra dziedziczymy?...

Wyszukiwarka