Czy to jest zgodne z prawem, aby pobierać składkę zdrowotną podwójnie z emerytury?

Rodzice pracowali w Holandii przez 15 lat i nabyli prawo do emerytury holenderskiej. W Polsce również ją pobierają, mama z KRUS i ZUS(pełna emerytura), tato tylko z ZUSu. Obecnie mieszkają tylko w Polsce, nie mają holenderskiego adresu. Emerytura holenderska wpływa im na polskie konto w banku PKO. Dzisiaj otrzymali pismo, że z wpływów z emerytury holenderskiej oprócz podatku dodatkowo będzie pobierana składka zdrowotna. Czy to jest zgodne z prawem, aby pobierać składkę zdrowotną podwójnie z polskiej i holenderskiej emerytury?
anonim cytuj
31-08-2023
Kwestie związane z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odpowiedzi na Pani pytanie, jest art. 82. 1 ustawy, który mówi, iż w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie
 
anonim cytuj
31-08-2023
Zgodnie z informacjami zawartymi w postach, problem dotyczy pobierania składki zdrowotnej z dwóch różnych emerytur – jednej pobieranej w Polsce i drugiej, nabytej podczas pracy w Holandii.

Kwestie związane z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odpowiedzi na Pani pytanie, jest art. 82. 1 ustawy, który mówi, iż w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie


Z powołanego przepisu wynika, że jeżeli osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, składkę zdrowotną należy opłacać z każdego z tych tytułów oddzielnie. Oznacza to, że jeżeli Twoi rodzice są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce na podstawie obu emerytur (polskiej i holenderskiej), mają obowiązek płacić składkę zdrowotną z każdej z nich osobno.

Jednak ważne jest też rozważenie kwestii podwójnego opodatkowania oraz podwójnego ubezpieczenia w kontekście stosunków międzynarodowych. Polska podpisała z Holandią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która może mieć zastosowanie do emerytur. Należy także rozważyć, czy nie istnieje porozumienie pomiędzy Polską a Holandią w zakresie ubezpieczeń społecznych, które by określało, jakie składki są należne w sytuacji pobierania emerytur z obu krajów.

Reasumując, w świetle krajowego prawa zdrowotnego, Twoi rodzice mają obowiązek opłacać składki zdrowotne z obu emerytur. Jednakże warto zbadać kwestie międzynarodowe, aby upewnić się, czy nie zachodzi sytuacja podwójnego ubezpieczenia, która wymagałaby innego traktowania.
 
anonim cytuj
02-09-2023
A jak to jest z osobami, które pracowały w innych krajach EU? Czy też będzie pobierana składka zdrowotna z każdej emerytury oddzielnie, niezależnie od kraju? Bo moja siostra pracowała w Niemczech i Francji i zastanawia się, jak to będzie z jej emeryturą w przyszłości. Czy ktoś ma podobne doświadczenia lub informacje na ten temat?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zasadniczo, w świetle polskiego prawa zdrowotnego, osoby uzyskujące przychody z więcej niż jednego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego są zobligowane do opłacania składki zdrowotnej z każdego z tych tytułów oddzielnie. Oznacza to, że jeżeli Twoja siostra będzie pobierała emerytury z Polski, Niemiec i Francji i zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce z każdego z tych tytułów, będzie miała obowiązek opłacania składki zdrowotnej z każdej emerytury osobno.

Jednakże kwestia podwójnego ubezpieczenia w kontekście międzynarodowym jest bardziej złożona. W ramach Unii Europejskiej obowiązują koordynujące systemy zabezpieczenia społecznego krajów członkowskich, które regulują m.in. prawo do świadczeń emerytalnych i sposób ich wypłacania. Konkretnie chodzi o Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 oraz Rozporządzenie (WE) nr 987/2009. Zgodnie z tymi rozporządzeniami, osoba, która pracowała w kilku krajach członkowskich, ma prawo do emerytury z każdego z tych krajów, ale istnieją pewne zasady koordynacji, które mają na celu uniknięcie podwójnego ubezpieczenia i podwójnego opodatkowania.

Dlatego też, chociaż w świetle polskiego prawa Twoja siostra miałaby obowiązek płacić składkę zdrowotną z każdej emerytury osobno, warto zwrócić uwagę na przepisy unijne, które mogą wprowadzać pewne modyfikacje w tej kwestii. W praktyce może się okazać, że będzie ona płacić składkę zdrowotną tylko w jednym kraju członkowskim, zgodnie z zasadami koordynacji unijnej.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Co jeśli został przerwany bieg przedawnienia?
Co jeśli został przerwany bieg przedawnienia, jakie dalsze kroki podjąć i co to w ogóle dla mnie oznacza ?...
Eksmisja najemców z dziećmi.
Witam, chciałam zapytać czy jeżeli mieszkanie jest zadłużone i do eksmisji, to czy mogą eksmitować z dziećmi?...
Telefony od windykatorów
Nękają mnie telefonami windykatorzy. Czy muszę każdy odbierać?...
Pobicie
Witam. Mam pytanie jeśli osoba która wylała na mnie drinka a następnie zadała mnie paznokciami po twarzy i zaczęłam się bronić w postaci odepchnięcia i kopnięcia po czym 3 kolegów ruszyło na mnie i we 4 mnie wywróciło i kopali po głowie, doznałem pęknięcia lewego płata szczęki, krwiaka okularowego i złamania zęba, mogę założyć im sprawę? Byłem na obdukcje i posiadam opinie lekarska....

Wyszukiwarka