Zawartość spadku.

Witam
Jestem spadkobierca ustawowym, a testamentowym jest kompletnie obca osoba. Cóż takie prawo.
Spadkobierca ustawowy ma zapisana nieruchomość ale jego adwokat domaga się całości spadku.
Skąd ja czy sad maja wiedzieć ze nieruchomość wyczerpuje całość spadku?
Wiem ze na koncie jest spora suma ,ale to gdybanie. Co z meblami i samochodami itp.
Sprawa spadkowa kończy się ostatecznie w następną środę.
anonim cytuj
16-08-2023
Wiem ze na koncie jest spora suma ,ale to gdybanie.

Może Pan złożyć do sądu wniosek by sąd wystąpił do Centralnej Informacji o Rachunkach bankowych w celu sprawdzenia czy spadkodawca nie pozostawił środków na rachunkach bankowych co byłoby ważne dla rozstrzygnięcia sprawy ponieważ ma Pan uzasadnione przypuszczenie, że spora suma była zdeponowana przez spadkodawcę a to wykluczałoby uznanie za spadkobiercy testamentowego za wyłącznego spadkobiercę. To samo z samochodami - wniosek do sądu o wystąpienie do Centralnej Ewidencji Pojazdów odnośnie tego czy na spadkodawcę były zarejestrowane pojazdy na dzień otwarcia spadku.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Może Pan złożyć do sądu wniosek by sąd wystąpił do Centralnej Informacji o Rachunkach bankowych w celu sprawdzenia czy spadkodawca nie pozostawił środków na rachunkach bankowych co byłoby ważne dla rozstrzygnięcia sprawy ponieważ ma Pan uzasadnione przypuszczenie, że spora suma była zdeponowana przez spadkodawcę a to wykluczałoby uznanie za spadkobiercy testamentowego za wyłącznego spadkobiercę. To samo z samochodami - wniosek do sądu o wystąpienie do Centralnej Ewidencji Pojazdów odnośnie tego czy na spadkodawcę były zarejestrowane pojazdy na dzień otwarcia spadku.

Bardzo bardzo dziekuje za pomoc.
To jest ostatnia sprawa ,z zapewnieniem spadkowym.[Jutro]
Czy moge wnioskowac ustnie na sprawie? i sad przełozy sprawę?
Jakaś podstawa prawna? Czy tylko powiedzieć to co Pan napisał?
ps:
Czy ewentualny zarzut niegodności dziedziczenia podnieść na tej sprawie czy to już osobna sprawa?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Czy mogę wnioskować ustnie na sprawie? I sąd przełoży sprawę?

Może Pan. Sąd taki wniosek dowodowy rozpozna wedle swojego uznania. Wniosek należałoby złożyć na początku posiedzenia (albo przynajmniej dać znać sądowi, że chce Pan jeszcze złożyć wniosek przed zakończeniem postępowania oraz że może mieć on istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Podstawy prawnej nie musi Pan powoływać. Niegodność dziedziczenia jest rozstrzygana właśnie w ramach sprawy o stwierdzenie nabycia spadku więc wniosek (wnioski) dowodowe co do tego także zgłasza się w tym postępowaniu.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Bardzo dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Czy moge wnioskowac ustnie na sprawie? i sad przełozy sprawę?

Tak, może Pan wnioskować ustnie podczas posiedzenia. Jeśli Sąd uzna, że wniosek ten ma istotny wpływ na przebieg postępowania i wymaga dalszej analizy, może podjąć decyzję o przełożeniu sprawy. Przy zgłaszaniu wniosku dowodowego na posiedzeniu, warto odnieść się do Art. 217 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że wnioski dowodowe można składać do chwili zamknięcia rozprawy. Jednak, Sąd może odmówić przyjęcia dowodu, jeżeli strona z winy własnej składa wniosek po upływie wyznaczonego terminu, bądź też jeżeli przyjęcie dowodu opóźniłoby zakończenie sprawy.

Czy ewentualny zarzut niegodności dziedziczenia podnieść na tej sprawie czy to już osobna sprawa?

Zarzut niegodności dziedziczenia można podnieść w trakcie trwającego postępowania spadkowego. Wskazuje na to Art. 924 Kodeksu cywilnego, który mówi o wykluczeniu spadkobiercy z dziedziczenia w przypadku okoliczności określonych w przepisie. Jeśli uzna Pan, że istnieją podstawy do zarzutu niegodności dziedziczenia, warto podnieść ten zarzut w trakcie postępowania, aby Sąd mógł uwzględnić te okoliczności przy wydawaniu wyroku.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca chce zabrać 5% premii uznaniowej za dzień nieobecny
Witam, mąż jest zatrudniony w prywatnej firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa jest oparta o podstawę wynagrodzenia kwotę brutto oraz dodatkowo premia uznaniowa. Umowa jest tak sporządzona, że premia uznaniowa wynosi około 1/3 całej wypłaty. Mąż jest honorowym dawcą krwi od stycznia tego roku. Do tej pory pracodawca nie miał problemu z tym, że pracownik oddaje krew. W ubiegłym tygodniu w piątek odbyło się spotkaknie pracod...
Praca na urlopie wychowawczym.
Dzień dobry. Mam takie pytanie czy można sobie dorobić przebywając na urlopie wychowawczym bez żadnego prawa do jakichkolwiek środków finansowych?...
Urlop na umowie o pracę.
Hej, umowa zlecenie kończy mi się w czerwcu. Od 1 lipca przechodzę na umowę o pracę u tego samego pracodawcy. Czy w lipcu mogę wziąć tydzień urlopu? Czy trzeba przepracować ileś czasu? W firmie pracuję dwa lata i mam dobra relację z szefową....
Nabycie spadku po zmarłym.
Pewnie nikt mi nie podpowie ale zapytam, mój tata kiedyś kupil ciągnik, zmarł 5 lat temu. Zawsze myślałem że ten ciągnik nie ma dokumentów itd a jednak po parunastu latach znalazłem dokumenty i rejestrację tego ciągnika w domu. Dowód i rejestracja jest na poprzedniego wlasciciel., Na tatę jest jedynie umowa kupna. Dawno po sprawach spadkowych itd. Jak to teraz zrobić żebym mógł ciągnik zarejestrować na siebie? Bardzo mi na tym zależy....

Wyszukiwarka