Odstąpienie od umowy deweloperskiej.

Zawarłam umowę rezerwacyjną na zakup nieruchomości. Wpłaciłam zaliczkę. Nieruchomość miała zostać sfinansowana ze sprzedaży innej - niestety klient nie otrzymał kredytu, co za tym idzie ja jestem zmuszona zrezygnować ze swojego zakupu.
Problem:
1. Umowę rezerwacyjna zawierałam do 25.01 w formie pisemnej. Info z umowy:
„Umowa niniejsza ulega rozwiązaniu po upływie okresu rezerwacji, jeżeli strony w tym okresie nie zawarły umowy sprzedaży, zaś opłata rezerwacyjna w takim przypadku jest niezwłocznie zwracana rezerwującemu.”
2. Mailowo 10.01 poprosiłam o przedłużenie okresu rezerwacji do 1.03.
3. Z treści umowy: wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Deweloper nie chce zwrócić mi zaliczki. Natomiast „ aneks” do umowy - właściwie moja prośba nie została opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy wobec tego mogę przyjąć, że umowa była zawarta do 25.01., w tym czasie nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży i tym samym oczekuje zwrotu środków?
anonim cytuj
23-02-2024
Umowa rezerwacyjna wygasła z mocy prawa po terminie. Trzeba ją przejrzeć całą i ocenić. Zgodnie z umową rezerwacyjną, w przypadku jej rozwiązania z powodu braku zawarcia umowy sprzedaży, opłata rezerwacyjna powinna być niezwłocznie zwracana.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Dziękuję, właściwie najistotniejsze punkty umowy dotyczące opłaty rezerwacyjnej to właśnie te zacytowane.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Czy na Pani mail z 10.01 z prośbą o przedłużenie rezerwacji była jakaś odpowiedź? I w jakiej formie oraz treści?
 
anonim cytuj
23-02-2024
Nie, deweloper nic nie odpowiedział. Natomiast na inne pytania udzielał odpowiedzi, wiec na pewno mail dotarł i został odczytany.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Pytałem dlatego, że przychylam się do opinii, iż umowa została rozwiązana z mocy prawa z upływem terminu wskazanego w umowie.
Ale... strona przeciwna mogłaby podnieść przed sądem fakt, iż to Pani wystąpiła z oświadczeniem woli zmiany terminu rezerwacji na co oni się zgodzili. Biorąc pod uwagę, iż nie było żadnej odpowiedzi to ich niedopatrzenie.
Na piśmie wzywa Pani dewelopera do natychmiastowego zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Później przed sądowe wezwanie, wystąpienie o nakaz płatniczy i ew. pozew. Bułka z masłem.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Jeśli w umówię mam info, ze wszystkie zmiany musza być w formie pisemnej pod rygorem nieważności nie mogę przyjąć linii „obrony”, ze formalnie żadnego aneksu nie mamy? Oczywiście w mailu nie podpisałam się kwalifikowanym podpisem elektronicznym - ot taka zwykła wiadomość.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Oczywiście, że tak. Jeśli nawet przekazała Pani drugiej stronie wolę zmiany umowy za pomocą wiadomości e-mail, to druga strona powinna w odpowiedzi zająć stanowisko i przygotować aneks do umowy zmieniający termin rezerwacji w przypadku akceptacji Pani propozycji. Skoro tego nie zrobiła, to umowa została rozwiązana z mocy prawa w terminie wskazanym w umowie.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Młodociany pracownik na L4
Witam? Chodzę do szkoły zawodowej i jestem młodocianym pracownikiem w warsztacie samochodowym. Ostatnio się rozchorowałem i poszedłem na zwolnienie L4 na tydzień czasu i mam pytanie czy ma prawo szef do mnie dzwonić w czasie zwolnienia i mówić mi, że jego zwolnienie nie interesuje i że przyjął sobie kogoś innego na moje miejsce, a ja mam przyjść sobie po wypowiedzenie umowy?. I pytanie jeszcze, czy można to jakoś zgłosić, że poza tym musimy jako ...
Zatrudnianie pracowników młodocianych.
Dzień dobry, będę mieć pytanie dotyczące umowy młodocianej czyli umowa o prace w celu przygotowania zawodowego. Dziewczyna jest na drugim roku szkoły zawodowej i odbywa praktykę we wtorki i środy, pozostałe dni to nauka w szkole. Szefowa każe jej obowiązkowo przychodzić w każdą sobotę i pracować całe wakacje czyli lipiec i sierpień jako praktykę, odbyła tez praktykę dwa tygodnie , codziennie przez ferie zimowe. Czy to jest zgodne z przepisami? Wy...
Kara łączna.
Czy w sytuacji zbiegu różnych kar tzn. warunkowego i bezwzględnego oraz ograniczenia wolności sąd orzeka karę mieszaną czy może połączyć karę ograniczenia i zamienić ja na bezwzględne pozbawienie wolności?...
Samowola budowlana przy granicy działki.
Jak wygląda sytuacja prawna jeśli altanka/szopa stoi 40 cm od granicy płotu sąsiada. Czy taką szopę należy rozebrać? Czytałam, że budynek musi być co najmniej 150 cm od granicy działki, ale czy to dotyczy również szopy, która nie ma fundamentów/stoi na płytkiej wylewce z betonu? Szopa ma około 3-4 m wysokości. Sąsiad mi zarzuca, że nie może stać tak blisko płotu i należy rozebrać....

Wyszukiwarka