Odstąpienie od umowy deweloperskiej.

Zawarłam umowę rezerwacyjną na zakup nieruchomości. Wpłaciłam zaliczkę. Nieruchomość miała zostać sfinansowana ze sprzedaży innej - niestety klient nie otrzymał kredytu, co za tym idzie ja jestem zmuszona zrezygnować ze swojego zakupu.
Problem:
1. Umowę rezerwacyjna zawierałam do 25.01 w formie pisemnej. Info z umowy:
„Umowa niniejsza ulega rozwiązaniu po upływie okresu rezerwacji, jeżeli strony w tym okresie nie zawarły umowy sprzedaży, zaś opłata rezerwacyjna w takim przypadku jest niezwłocznie zwracana rezerwującemu.”
2. Mailowo 10.01 poprosiłam o przedłużenie okresu rezerwacji do 1.03.
3. Z treści umowy: wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Deweloper nie chce zwrócić mi zaliczki. Natomiast „ aneks” do umowy - właściwie moja prośba nie została opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy wobec tego mogę przyjąć, że umowa była zawarta do 25.01., w tym czasie nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży i tym samym oczekuje zwrotu środków?
anonim cytuj
23-02-2024
Umowa rezerwacyjna wygasła z mocy prawa po terminie. Trzeba ją przejrzeć całą i ocenić. Zgodnie z umową rezerwacyjną, w przypadku jej rozwiązania z powodu braku zawarcia umowy sprzedaży, opłata rezerwacyjna powinna być niezwłocznie zwracana.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Dziękuję, właściwie najistotniejsze punkty umowy dotyczące opłaty rezerwacyjnej to właśnie te zacytowane.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Czy na Pani mail z 10.01 z prośbą o przedłużenie rezerwacji była jakaś odpowiedź? I w jakiej formie oraz treści?
 
anonim cytuj
23-02-2024
Nie, deweloper nic nie odpowiedział. Natomiast na inne pytania udzielał odpowiedzi, wiec na pewno mail dotarł i został odczytany.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Pytałem dlatego, że przychylam się do opinii, iż umowa została rozwiązana z mocy prawa z upływem terminu wskazanego w umowie.
Ale... strona przeciwna mogłaby podnieść przed sądem fakt, iż to Pani wystąpiła z oświadczeniem woli zmiany terminu rezerwacji na co oni się zgodzili. Biorąc pod uwagę, iż nie było żadnej odpowiedzi to ich niedopatrzenie.
Na piśmie wzywa Pani dewelopera do natychmiastowego zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Później przed sądowe wezwanie, wystąpienie o nakaz płatniczy i ew. pozew. Bułka z masłem.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Jeśli w umówię mam info, ze wszystkie zmiany musza być w formie pisemnej pod rygorem nieważności nie mogę przyjąć linii „obrony”, ze formalnie żadnego aneksu nie mamy? Oczywiście w mailu nie podpisałam się kwalifikowanym podpisem elektronicznym - ot taka zwykła wiadomość.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Oczywiście, że tak. Jeśli nawet przekazała Pani drugiej stronie wolę zmiany umowy za pomocą wiadomości e-mail, to druga strona powinna w odpowiedzi zająć stanowisko i przygotować aneks do umowy zmieniający termin rezerwacji w przypadku akceptacji Pani propozycji. Skoro tego nie zrobiła, to umowa została rozwiązana z mocy prawa w terminie wskazanym w umowie.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Podział majątku po rozwodzie.
Odziedziczyłam jakąś sumę pieniędzy po zmarłym tacie. Chcę kupić samochód. Jestem w związku małżeńskim, w którym był już epizod separacji na kilka miesięcy. Czy jeżeli kupię auto z pieniędzy ze spadku, to w razie ewentualnego rozwodu auto nie będzie do podziału?...
Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...
Czy pracodawca może pytać pracownika o powód choroby?
Witam, jestem na zwolnieniu lekarskim tzw. L4 od 24.01. Od 05.02. jestem na zwolnieniu od psychiatry, póki co mam zwolnienie do 01.03. W dniu dzisiejszym mój przełożony zadzwonił do mnie o powód mojego zwolnienia lekarskiego. Spanikowałam i też wstydziłam się powiedzieć, że mam załamanie nerwowe i powiedziałam, że mam inne problemy ze zdrowiem. Czy mogę mieć za to jakieś konsekwencje? Nie chcę mówić o powodzie zwolnienia....
Kupno mieszkania z rynku wtórnego.
Chcę zakupić w pełni umeblowane mieszkanie z rynku wtórnego i mam pytania odnośnie rekojmi. Czy rekojmia obejmuje także wady/niezgodność z umową mebli? (Np. Zarysowania) Jak to jest z tymi wadami ukrytymi/ jawnymi, istotnymi/ nieistotnymi (co obejmuje rękojmia)?...

Wyszukiwarka