Umowa o pracę zamieniona na umowę zlecenie.

Mam pytanie czy to jest legalne i czy zgodne z prawem.
W związku z "pandemią" mój pracodawca zwolnił część załogi, co ciekawe dla części zwolnionych zaproponował umowę zlecenie. ?! Pracują jak wcześniej na 3 zmiany w określonym miejscu i określonym czasie.
Miejsce pracy jest stałe (poza działami) ale generalnie w obrębie siedziby firmy pod jednym adresem.
Jedyne co się zmieniło to sama umowa i stawka.
Jakiś czas temu miałem podobną sytuację i prawnik wypowiedział się iż taka umowa ma znamiona umowy o pracę i należą się wszelkie składki itp. włącznie z urlopem. Było to parę lat temu prawo mogło się zmienić stąd pytanie do was wtedy pracodawca się ze mną dogadał opłacił zaległe składki itp.
anonim cytuj
30-10-2023
Tak, w dalszym ciągu niedopuszczalne jest zawieranie w takim przypadku umowę zlecenia i jak najbardziej można się domagać przekształcenia umowy w umowę o pracę.
Jednak jeśli mógłbym prosić o jakiś namiar na odpowiedni przepis , kiedyś miałem go niestety teraz nie mogę się doszukać . Chodzi mi o to czy pracodawca dając umowę zlecenie może określić godziny i stałe miejsce pracy (jeden adres, nie chodzi o zmianę działów w obrębie firmy.
 
anonim cytuj
30-10-2023
Czy pracodawca dając umowę zlecenie może określić godziny i stałe miejsce pracy.

Tak, może, z tą różnicą, że nie pracodawca, ale zleceniodawca.
Aby mówić o stosunku pracy, poza miejscem, czasem, pracę należy wykonywać pod kierownictwem, a o tym nic nie wspomniałeś. Art. 22 kp.
Zatem wykonywanie zlecenia w miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę wcale nie oznacza, że możemy mówić o tym, że strony łączy stosunek pracy.
Czy kierownictwo musi być ścisłe? Czy może odbywać się sporadycznie tzn. kierownik wpada, rozdaje ustalenia i wraca. Kontroluje pracowników, wydaje polecenia ale tylko doraźnie to jest nie monitoruje na bieżąco przebiegu pracy

Jest to dość rozwinięty temat. Proszę pamiętać, że wykonując zlecenie, obowiązkiem zleceniobiorcy jest przekazywanie niezbędnych informacji o przebiegu wykonywanego zlecenia. Często do pozyskania takowych, niezbędna jest wizyta Zleceniodawcy w miejscu wykonywania zlecenia. Reasumując, w jednej sytuacji Sąd może uznać, że wykonywano pracę pod kierownictwem, co jest przesłanką do uznania, iż strony łączy umowa o pracę, w innej sytuacji Sąd może uznać, że jest to typowa umowa zlecenie z wykonywaniem należytej staranności po stronie zleceniobiorcy, jak zleceniodawcy.
 
anonim cytuj
30-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy dochody z praktyk uczniowskich a PIT.
Mam pytanie odnośnie poprawnie wypełnienia PIT-u. Otóż dziecko ukończyło 18 lat w marcu 2023, miało praktyki i zarobiło 3746zł. Wypełniłem PIT-M dla dziecka + ulga na dziecko za 2 miesiące dla obojga rodziców. Czy dobrze zrobiłem, czy też dziecko już musi wypełnić swój "osobny" PIT ?...
Przepisanie wspólnego auta na siebie.
Posiadam samochód osobowy kupiony 3 lata temu, umowa spisana jest na dwóch właścicieli, matkę (I właściciel) i syna (II właściciel). Samochód nie był zarejestrowany, w dowodzie jest poprzedni właściciel, chciałbym zrobić z tym porządek i zarejestrować samochód tylko na siebie (II Właściciel). Jaką umowę i w jaki sposób można to zrobić? Umowa kupno-sprzedaż? Darowizna? Jak to prawnie wygląda, czy możliwe jest sprzedanie, bądź darowizna w schema...
Sprzedaż wspólnej działki w trakcie rozwodu.
Witam, jesteśmy przed rozwodem i posiadamy działkę na sprzedaż. Działka kupiona czerwiec 2019 roku. Czy jeśli teraz byśmy chcieli ją sprzedać, zapłacimy podatek? Ile procent? Bo jeśli sprzedalibyśmy ją za rok to podatek byłby zniesiony tak?...
Zmiana pracy a urlop
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa urlopu przy zmianie pracy. W dotychczasowej jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę od ośmiu lat. Normalnie przysluguje mi 20 dni urlopu na rok. Z obecnej pracy planuje odejść z ostatnim dniem lutego, by nową rozpocząć dokładnie 1 Marca. Chce się dowiedzieć, czy dotychczasowy pracodawca powinien mi udzielic czterech dni urlopu lub za tyle zaplacić ? Chcialabym tez wiedziec jak w tak...

Wyszukiwarka