Dziedziczenie po ojczymie.

Witam serdecznie,
jeżeli był gdzieś taki temat to najmocniej przepraszam i proszę o skierowanie.
Sprawa jest moim potencjalnym zmartwieniem gdyż ojczym żyje i pewnie pożyje(mam taką nadzieję).
A więc, moja mama i ojczym wzięli ślub gdy miałem jakieś 6 miesięcy, oboje byli po rozwodach i maja dzieci z poprzednich małżeństw.
Ja wychowałem się od dziecka z moim ojczymem w relacji ojciec-syn.
O tyle o ile mam dobrą relacje z jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa (miłą sympatyczną ale nie jakąś mocno braterską) do tego znam charakter jego syna i wiem ze będzie problem z majątkiem. Nie chodzi mi tu nawet o jego majątek z rodziny a mają parę działek i ziem rolnych a o majątek jaki zdobył z moją mamą czyli mieszkanie + dom etc. i martwię się, że będzie mógł zawinąć kawałek i zapewne to zrobi, jedyną możliwością albo czymś co sprawi ze będę się czuł bezpiecznie o majątek mojej mamy to dostęp do majątku ojczyma, wiem, że był moim opiekunem prawnym do 18 roku życia, czy to sprawia, że dziedziczę po nim jak syn? Nie jednokrotnie oświadczał, że traktuje mnie jak swoje dziecko a ja mu, że traktuje go jak ojca i o niego zadbam.
Interesuje mnie kwestia majątkowa bo chciałbym z nim poruszyć ten temat, jesteśmy coraz starsi a ja korzystam z mieszkania moich rodziców i nie chciałbym w razie kłopotu musieć płacić działkę jego synowi za piękne oczy.
anonim cytuj
03-02-2024
Odpowiedz jest prosta. Po ojczymie dziedziczą obecna żona i jego dzieci. Jesteś jego synem ? W twoim akcie urodzenia wpisany ojciec to ?
 
anonim cytuj
03-02-2024
Autor pytania raczej jest zainteresowany całkowitym przejęciem udziałów mieszkania, żeby nie musieć spłacać syna ojczyma. Obawiam się, że dziedziczenie i tak sprawi, że jego syn zostanie spadkobiercą jakichś udziałów, które trzeba będzie spłacić.
 
anonim cytuj
03-02-2024
Odkup albo darowizna (przy czym musi minąć 10 lat od niej do chwili otwarcia spadku, aby nie weszła w ustalaną wysokość zachowku) albo umowa dożywocia. Raczej nie widzę innych opcji "na wyłączność".
 
anonim cytuj
03-02-2024

Sugerowane Tematy

Sprzedaż firmy przez byłego małżonka.
Jestem po rozwodzie. Moja żona w trakcie trwania małżeństwa miała firmę jednoosobową. Ostatnio dowiedziałem się, że udało się jej ja sprzedać ( wyposażenie, nazwę itd). Czy jest to możliwe aby mogła to prawnie zrobić? Nie mamy podziału majątku....
Zwrot pożyczki.
Sprawa wygląda tak: pozwany miał zwrócić pożyczkę do 30.06.2023r (umowa pożyczki).Wysłałam przedsądowe wezwanie do zapłaty- przesyłka odebrana, pozwany nie ustosunkował się do wezwania. Sprawa skierowana do sądu...czekam na termin i dzisiaj zaskoczenie-pozwany pisze SMS, żebym podała jemu numer konta ( nr.konta nie zmieniałam)bo chce mi przesłać jakąś część pożyczki, ale nie całość. Co w takim przypadku powinnam zrobić?...
Rezygnacja z kupna działki budowlanej.
Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie mia...
UMOWA ZLECENIE I UMOWA NAJMU
Czy skan podpisanej umowy zlecenia zawartej między firmą zleceniodawcą a osobą fizyczną zleceniobiorcą jest ważny? To samo pytanie dotyczy umowy najmu lokalu na biuro zawartej między firmą najemcą a osobą fizyczną wynajmującą. Czy również skany podpisanych rachunków wystawionych odpowiednio przez zleceniobiorcę i wynajmującego w takiej formie też są ważne? ...

Wyszukiwarka