Rozdzielność majątkowa a komornik.

W chwili obecnej moi rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Natomiast okazuje się, że moja matka ma spore długi. Nie jest w stanie ich spłacić. Jednak jest jako żona współwłaścicielem wszystkiego, co rodzice dostali pod dziadkach ze strony ojca. Konkretnie domu i ziemi. Czy sporządzenie intercyzy w tej chwili uchroni przed zajęciem komorniczym ? Jest inny sposób na zabezpieczenie majątku ?
anonim cytuj
06-01-2024
Doprecyzuj co to znaczy że rodzice dostali po dziadkach. Była darowizna na oboje? Spadek?
 
anonim cytuj
06-01-2024
Pisz wprost, to żadne zabezpieczenie a zbycie majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za nieważną w stosunku do wierzycieli. W ostateczności matce może grozić odpowiedzialność karna.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Trochę trudno jest ocenić sytuację przy tak ogólnym opisie, ale rozważyłabym udanie się osobiście do prawnika po ocenę, czy w sprawie nie ma przesłanek do żądania ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej z datą wsteczną (art. 52 kro).
 
anonim cytuj
06-01-2024
Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska, zawierana jest zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO). Zawarcie intercyzy po powstaniu długów przez jednego z małżonków nie chroni automatycznie majątku wspólnego przed zajęciem komorniczym. Wierzyciele mogą bowiem skutecznie dochodzić swoich roszczeń również wobec majątku, który został nabyty przed zawarciem intercyzy, jeśli długi powstały przed jej zawarciem.

Ponadto, zgodnie z art. 527 § 2 Kodeksu cywilnego (KC), wierzyciele mogą zakwestionować taką czynność prawną, jeśli intercyza została zawarta z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za czynność prawną dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli (tzw. actio pauliana), co może skutkować jej unieważnieniem w stosunku do wierzycieli.

Jeżeli chodzi o przymusową rozdzielność majątkową, art. 52 KRO przewiduje możliwość jej ustanowienia przez sąd na wniosek jednego z małżonków w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Jednakże ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest skomplikowaną kwestią prawną i wymaga indywidualnej analizy przypadku przez specjalistę.

W konkluzji, w sytuacji istnienia znaczących długów przez jednego z małżonków, zawarcie intercyzy może nie być skuteczną ochroną przed zajęciem majątku przez komornika. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować sytuację prawną, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnego przypadku, oraz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym i cywilnym.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Prawo jazdy.
Robiłam kurs na prawo jazdy w 2011 roku. Zdawałam w OSK egzamin praktyczny, do teorii nie przystąpiłam wtedy, dopiero w tym roku. Teraz chciałabym sprawę dokończyć. Od OSK nie otrzymałam kart jazd, tylko umowę i rachunek. Oni karty jazdy zniszczyli. Nie chcą wystawić żadnego zaświadczenia o ukończeniu kursu, namawiają do ponownego wykupienia kursu. Teoretycznie kurs jest dożywotni, no ale bez ukończonych obydwu egzaminów wtedy nie uznają go jako ...
Sprawa spadkowa
Witam serdecznie mam pytanie założono sprawę spadkową już rok temu. Czy ktoś wie ile można czekać? Wiem ze jest pandemia ale czy jest na taka sprawę jakieś termin ze 2 lata czy 3? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam...
zwrot zamówienia (pod wymiar)
Zakupiliśmy grzejnik z funkcja elektryczna na specjalne zamówienie (pod wymiar). Chcielibyśmy zwrócić produkt, natomiast producent nie chce przyjac go, ze względu na to, ze był pod zamówienie. Jeśli nie minelo 30 dni od daty zakupu rzeczywiście nie ma możliwości , aby go oddać?...
kolidujący termin rozprawy
Dzien dobry dostalam wezwanie na sprawę, jako świadek stawiennictwo obowiązkowe. Godzina i termin rozprawy koliduje mi z zakończeniem zajęć lekcyjnych syna . Nie mogę się stawić. Jeżeli sama nie przyjadę to coś się stanie?...

Wyszukiwarka