Rozdzielność majątkowa a komornik.

W chwili obecnej moi rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Natomiast okazuje się, że moja matka ma spore długi. Nie jest w stanie ich spłacić. Jednak jest jako żona współwłaścicielem wszystkiego, co rodzice dostali pod dziadkach ze strony ojca. Konkretnie domu i ziemi. Czy sporządzenie intercyzy w tej chwili uchroni przed zajęciem komorniczym ? Jest inny sposób na zabezpieczenie majątku ?
anonim cytuj
06-01-2024
Doprecyzuj co to znaczy że rodzice dostali po dziadkach. Była darowizna na oboje? Spadek?
 
anonim cytuj
06-01-2024
Pisz wprost, to żadne zabezpieczenie a zbycie majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za nieważną w stosunku do wierzycieli. W ostateczności matce może grozić odpowiedzialność karna.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Trochę trudno jest ocenić sytuację przy tak ogólnym opisie, ale rozważyłabym udanie się osobiście do prawnika po ocenę, czy w sprawie nie ma przesłanek do żądania ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej z datą wsteczną (art. 52 kro).
 
anonim cytuj
06-01-2024
Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska, zawierana jest zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO). Zawarcie intercyzy po powstaniu długów przez jednego z małżonków nie chroni automatycznie majątku wspólnego przed zajęciem komorniczym. Wierzyciele mogą bowiem skutecznie dochodzić swoich roszczeń również wobec majątku, który został nabyty przed zawarciem intercyzy, jeśli długi powstały przed jej zawarciem.

Ponadto, zgodnie z art. 527 § 2 Kodeksu cywilnego (KC), wierzyciele mogą zakwestionować taką czynność prawną, jeśli intercyza została zawarta z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za czynność prawną dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli (tzw. actio pauliana), co może skutkować jej unieważnieniem w stosunku do wierzycieli.

Jeżeli chodzi o przymusową rozdzielność majątkową, art. 52 KRO przewiduje możliwość jej ustanowienia przez sąd na wniosek jednego z małżonków w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Jednakże ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest skomplikowaną kwestią prawną i wymaga indywidualnej analizy przypadku przez specjalistę.

W konkluzji, w sytuacji istnienia znaczących długów przez jednego z małżonków, zawarcie intercyzy może nie być skuteczną ochroną przed zajęciem majątku przez komornika. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować sytuację prawną, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnego przypadku, oraz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym i cywilnym.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Jaki numer konta
Witam. Jeśli matka dziecka mówi, że nie ma swego numeru konta (co na pewno nie jest prawdą) i karze wpłacać alimenty na konto siostry rodzonej czy to jest zgodne z prawem i czy powinienem wpłacać na jej siostry pieniądze ? Gdzie mogę iść, by dostać konto matki dziecka ? Proszę o odpowiedź...
Samochód osobowy po zmarłym tacie. Jakie kroki prawne powinienem podjąć, aby legalnie móc poruszać się tym samochodem po polskich drogach?
Dzień dobry. Kilka dni temu zmarł mój tato. Został po nim samochód osobowy. Ubezpieczenie na ten samochód jest do końca października. Jakie kroki prawne powinienem podjąć, aby legalnie móc poruszać się tym samochodem po polskich drogach? Czy do końca trwania ubezpieczenia można nim normalnie jeździć? Dziękuję za pomoc...
Rejestr karny.
Dostałam wyrok, kara grzywny wyrok uprawomocnił się 28 października 2022 r. Czy to oznacza że do tego dnia będę w w rejestrze karanych, kiedy będę mogła wziąć zaświadczenie o niekaralności?...
czy pracodawca ma prawo mi zapłacić ten nie wykorzystany urlop ?
Jeśli kończy się Umowa z pracodawcą 30 Września 2021 nie zostanie przedłużona. Zostało 9 dni urlopu. Jeśli nie wykorzystam do końca września 9 dni urlopu to pracodawca ma prawo mi zapłacić ten nie wykorzystany urlop ? ...

Wyszukiwarka