Rozdzielność majątkowa a komornik.

W chwili obecnej moi rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Natomiast okazuje się, że moja matka ma spore długi. Nie jest w stanie ich spłacić. Jednak jest jako żona współwłaścicielem wszystkiego, co rodzice dostali pod dziadkach ze strony ojca. Konkretnie domu i ziemi. Czy sporządzenie intercyzy w tej chwili uchroni przed zajęciem komorniczym ? Jest inny sposób na zabezpieczenie majątku ?
anonim cytuj
06-01-2024
Doprecyzuj co to znaczy że rodzice dostali po dziadkach. Była darowizna na oboje? Spadek?
 
anonim cytuj
06-01-2024
Pisz wprost, to żadne zabezpieczenie a zbycie majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za nieważną w stosunku do wierzycieli. W ostateczności matce może grozić odpowiedzialność karna.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Trochę trudno jest ocenić sytuację przy tak ogólnym opisie, ale rozważyłabym udanie się osobiście do prawnika po ocenę, czy w sprawie nie ma przesłanek do żądania ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej z datą wsteczną (art. 52 kro).
 
anonim cytuj
06-01-2024
Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska, zawierana jest zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO). Zawarcie intercyzy po powstaniu długów przez jednego z małżonków nie chroni automatycznie majątku wspólnego przed zajęciem komorniczym. Wierzyciele mogą bowiem skutecznie dochodzić swoich roszczeń również wobec majątku, który został nabyty przed zawarciem intercyzy, jeśli długi powstały przed jej zawarciem.

Ponadto, zgodnie z art. 527 § 2 Kodeksu cywilnego (KC), wierzyciele mogą zakwestionować taką czynność prawną, jeśli intercyza została zawarta z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za czynność prawną dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli (tzw. actio pauliana), co może skutkować jej unieważnieniem w stosunku do wierzycieli.

Jeżeli chodzi o przymusową rozdzielność majątkową, art. 52 KRO przewiduje możliwość jej ustanowienia przez sąd na wniosek jednego z małżonków w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Jednakże ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest skomplikowaną kwestią prawną i wymaga indywidualnej analizy przypadku przez specjalistę.

W konkluzji, w sytuacji istnienia znaczących długów przez jednego z małżonków, zawarcie intercyzy może nie być skuteczną ochroną przed zajęciem majątku przez komornika. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować sytuację prawną, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnego przypadku, oraz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym i cywilnym.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Czy można komuś oddać swoją część działki bez udziału wszystkich współwłaścicieli?
Znajoma ma działkę która ma chyba 5 współwłaścicieli. Czy może komuś oddać swoją część bez udziału wszystkich współwłaścicieli? Czy może oddać jednemu z współwłaścicieli ale bez jego obecności u notariusza?...
Ujadający pies
Będzie długo.. Proszę o pomoc... Nasz pies cierpi na lek separacyjny, niestety... Robimy wszystko co jest zalecane w tej sytuacji i staramy się praktycznie w ogole nie zostawiać go samego... Niestety czasami są sytuacje gdy musi zostać sam np. Godzinę kazdej niedzieli lub jakieś szybkie zakupy w tygodniu... Niestety sasiedzi skarża się na ujdanie gdy wychodzimy - mamy kamerkę w domu i nie zawsze ujadają gdy sasiedzi to zgłaszają... Pies nigdy n...
Ile mam czasu na rozwiązanie umowy?
Ile mam czasu kiedy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych na złożenie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia? Pracuje w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony, niestety we wrześniu pracodawca wypłacił wynagrodzenie 18 września pomimo iż w umowie mam do 10 każdego miesiąca. Chciałbym wykorzystać ten fakt, aby odejść z pracy z "dnia na dzień". Oczywiście normalnie dalej pracuje i chodzę do pracy zgodni...
Podatek od obrazów i rysunków przez siebie wykonanych
Mam pytanie, jak wygląda kwestia sprzedaży obrazów i rysunków przez siebie wykonanych, jaki podatek należy zapłacić i co dokładnie zgłasza się do urzędu skarbowego?...

Wyszukiwarka