Rozdzielność majątkowa a komornik.

W chwili obecnej moi rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Natomiast okazuje się, że moja matka ma spore długi. Nie jest w stanie ich spłacić. Jednak jest jako żona współwłaścicielem wszystkiego, co rodzice dostali pod dziadkach ze strony ojca. Konkretnie domu i ziemi. Czy sporządzenie intercyzy w tej chwili uchroni przed zajęciem komorniczym ? Jest inny sposób na zabezpieczenie majątku ?
anonim cytuj
06-01-2024
Doprecyzuj co to znaczy że rodzice dostali po dziadkach. Była darowizna na oboje? Spadek?
 
anonim cytuj
06-01-2024
Pisz wprost, to żadne zabezpieczenie a zbycie majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za nieważną w stosunku do wierzycieli. W ostateczności matce może grozić odpowiedzialność karna.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Trochę trudno jest ocenić sytuację przy tak ogólnym opisie, ale rozważyłabym udanie się osobiście do prawnika po ocenę, czy w sprawie nie ma przesłanek do żądania ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej z datą wsteczną (art. 52 kro).
 
anonim cytuj
06-01-2024
Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska, zawierana jest zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO). Zawarcie intercyzy po powstaniu długów przez jednego z małżonków nie chroni automatycznie majątku wspólnego przed zajęciem komorniczym. Wierzyciele mogą bowiem skutecznie dochodzić swoich roszczeń również wobec majątku, który został nabyty przed zawarciem intercyzy, jeśli długi powstały przed jej zawarciem.

Ponadto, zgodnie z art. 527 § 2 Kodeksu cywilnego (KC), wierzyciele mogą zakwestionować taką czynność prawną, jeśli intercyza została zawarta z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli. Taka czynność może zostać uznana za czynność prawną dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli (tzw. actio pauliana), co może skutkować jej unieważnieniem w stosunku do wierzycieli.

Jeżeli chodzi o przymusową rozdzielność majątkową, art. 52 KRO przewiduje możliwość jej ustanowienia przez sąd na wniosek jednego z małżonków w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Jednakże ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest skomplikowaną kwestią prawną i wymaga indywidualnej analizy przypadku przez specjalistę.

W konkluzji, w sytuacji istnienia znaczących długów przez jednego z małżonków, zawarcie intercyzy może nie być skuteczną ochroną przed zajęciem majątku przez komornika. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować sytuację prawną, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnego przypadku, oraz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym i cywilnym.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Kupiłam zepsute auto.
Kilka dni temu kupiłam samochód. Przy zakupie wypytałam razem z osobami mi towarzyszącymi czy w samochodzie jest coś poważniejszego do roboty. Sprzedawca stanowczo zaprzeczył i powiedział, że do wymiany są podstawowe rzeczy jak oleje itp. Dziś mechanik zadzwonił do mnie, że wyszło tam więcej rzeczy niż te "podstawowe" i za robotę tego wyszło 3000 zł. Do tego okazało się, że cała skrzynia jest do wymiany bo jest "w strzępach"...
Komornicy zabierają mi wszystkie pieniądze na życie. Co zrobić w tej sytuacji?
Witam. Potrzebuję pomocy, otóż otrzymuję rentę rodzinną po mężu, mam 2 komorników, gdzie pierwszy zabiera mi 400zl z renty, a drugi że pracuje na umowę zlecenie zabrał mi całe wynagrodzenie. Wynajmuje mieszkanie gdzie moje opłaty wynoszą więcej niż renta rodzinna I dokładam 600zl z wynagrodzenia, którego nie dostałam i nie mam z czego żyć, co mogę zrobić w tej sytuacji?...
Czy mogę zerwać umowę najmu?
Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie ka...
Dziedziczenie darowanego mieszkania.
Mieszkam w mieszkaniu jakie żona otrzymała od rodziców jako darowizna. Żona mówi abyśmy poszli do notariusza i przepisali jako wspólne. Mi to nie robi, ale ona argumentuje, że gdy się z nią coś stanie to mi się nic nie należy. Tylko dziedziczą dzieci…Czy tak jest, że w przypadku darowizny małżonek nie otrzyma nic? Mamy dwójkę wspólnych dzieci (10 i 14 lat)....

Wyszukiwarka