Odrzucenie spadku a postanowienie

Dobry wieczór, odrzuciłam spadek po zmarłej Mamie,wraz z dziećmi zrzekłam się przed sądem i zakończyłam sprawę u notariusza. Dostałam pismo o postanowienia jako uczestnika nabycia spadku w sprawie długu bankowego, i w doręczeniu pisze że mam tydzień od daty otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem na zażalenie i piszą że w ciągu 14 dni mam dołączyć akty urodzenia zgonu i małżeństwa rodziców i dziadków. Czy gdy zrzekłam się spadku muszę wykonywać te czynności czy wystarczy jak wyśle w odpowiedzi sygn akt zrzeczenia się, notariusz ten sąd poinformował o odrzuceniu spadku.Jestem zdezorientowana proszę o podpowiedź co mam odpisać.Pozdrawiam Anna K.
anonim cytuj
11-01-2024
w odpowiedzi na pismo należy wyraźnie zaznaczyć, że spadek został odrzucony, podać sygnaturę akt sprawy o odrzucenie spadku oraz, jeśli to możliwe, dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku.

Na mocy art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone albo przed sądem albo w formie aktu notarialnego. Skutkiem prawidłowo dokonanego odrzucenia spadku jest wyłączenie osoby, która się zrzekła, z kręgu spadkobierców, co w konsekwencji oznacza, że nie przejmuje ona na siebie długów spadkowych.

Jednakże, aby odrzucenie spadku było skuteczne wobec wierzycieli, musi zostać spełniony wymóg formalny, którym jest zawiadomienie o odrzuceniu spadku sądu prowadzącego postępowanie spadkowe (zgodnie z art. 1017 § 1 K.c.). Tym samym, jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone w formie aktu notarialnego, notariusz jest zobowiązany do przekazania tego oświadczenia do właściwego sądu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli odrzucenie spadku zostało już dokonane i zakończone zarówno u notariusza, jak i sądu, to w odpowiedzi na otrzymane pismo należy przekazać informacje o dokonanym odrzuceniu spadku wraz z sygnaturą akt sprawy. Warto również dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku (jeśli jest dostępna), aby potwierdzić swoje stanowisko.

Jeżeli jednak, pomimo odrzucenia spadku, sąd nadal prowadzi postępowanie z udziałem osoby, która zrzekła się spadku, może to wynikać z braku informacji o odrzuceniu spadku w aktach sprawy. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie sądowi odpowiednich dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Skoro odrzuciłam spadek i wszystko załatwiłam jak należy, dlaczego sąd dalej mnie wzywa w tej sprawie? Czy to normalne, że sąd nie ma jeszcze tych informacji? I co powinnam zrobić, jeśli dalej będą przychodzić do mnie takie pisma? Nie chcę mieć problemów przez coś, co już jest załatwione. Proszę o poradę, co robić w takiej sytuacji.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Kluczowe jest ponowne zawiadomienie sądu o tej decyzji, załączając odpowiednie dokumenty. Jeśli sytuacja się nie zmienia, zalecane jest bezpośrednie skontaktowanie się z sądem w celu wyjaśnienia nieścisłości.

Procedury sądowe i administracyjne: Pomimo odrzucenia spadku, istnieje możliwość, że informacja ta nie została jeszcze w pełni przetworzona przez sąd lub inne organy administracji. Procedury sądowe często wymagają czasu na aktualizację i przetworzenie informacji.

Zawiadomienie sądu: Zgodnie z art. 1017 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone u notariusza, to notariusz ma obowiązek zawiadomienia sądu o tym fakcie. Należy upewnić się, że taka informacja została przekazana sądowi. Jeśli sąd nadal wzywa pomimo złożenia oświadczenia, zaleca się ponowne przesłanie dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.

Zachowanie formalności: W przypadku otrzymywania dalszych wezwań, zalecane jest formalne odpowiedzenie na pismo sądowe, załączając kopię oświadczenia o odrzuceniu spadku oraz ewentualne postanowienie sądu w tej sprawie. Takie działanie powinno pomóc w wyjaśnieniu sytuacji.

Potencjalna konieczność działania: Jeśli mimo wszystkich podjętych kroków sąd nadal wzywa, może być konieczne osobiste zgłoszenie się w sądzie lub skonsultowanie sprawy z radcą prawnym, aby wyjaśnić sytuację i przyspieszyć proces aktualizacji statusu w aktach sądowych.
 
anonim cytuj
12-01-2024

Sugerowane Tematy

Jak uzyskać zwrot kosztów za szkodę w moim mieszkaniu, jeśli nie mam ubezpieczenia?
Mam pewien problem związany z uszkodzeniem mojego mieszkania, a nie mam pewności, jak sobie z tym poradzić. Otóż, jakiś czas temu miałam awarię wodociągową w łazience, która spowodowała poważne zniszczenia w moim mieszkaniu. Podłoga, ściany i niektóre meble zostały zalane wodą, a teraz muszę je naprawić, co wiąże się z kosztami, których nie jestem w stanie pokryć w tej chwili. Niestety, nie mam ubezpieczenia mieszkania, co jest teraz dla mnie ...
Kontakty z dzieckiem.
Co zrobić jeśli matka nie chce dawać dziecka na kontakty ojcu. Mają ustalone sądownie, a ona wymyśla, że dziecko 6 letnie nie chce. Nie chce wypuścić nawet dziecka żeby samo powiedziało ojcu, że nie chce do niego jechać....
Zakup mieszkania spółdzielczego
Rozważam zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego ....na co zwrócić przy zakupie, jakie dokumenty posprawdzac/ zarządać od sprzedającego, czy zakładać księgę wieczysta i jak to zrobić. I też nie rozumiem jednej kwestii żeby przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność trzeba : ++Wykupić mieszkanie od spółdzielni, ++ Założyć księgę wieczysta I teraz to czego nie rozumiem...skoro dostałam info od sprzedającego...
co grozi za obrażę sądu?
Witam Mam problem Podczas kolejnej rozprawie o rozwód puściły synowi nerwy i emocjonalnie zwyzywał prawniczkę żony od kłamliwej suki i gorszej od k.. Wy z ulicy podobnie z sędzia od przekupione chuj wartej baby sankcjonujacej klamlitezy żony. Generalnie dużo wulgaryzmów. Czy można to odkręcić i czy ewentualnie co za to grozi kara za obrażę sądu? Jak wysoka i co dalej z przerwana sprawą? Ktoś tak miał? Pozdrawiam...

Wyszukiwarka