Odrzucenie spadku a postanowienie

Dobry wieczór, odrzuciłam spadek po zmarłej Mamie,wraz z dziećmi zrzekłam się przed sądem i zakończyłam sprawę u notariusza. Dostałam pismo o postanowienia jako uczestnika nabycia spadku w sprawie długu bankowego, i w doręczeniu pisze że mam tydzień od daty otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem na zażalenie i piszą że w ciągu 14 dni mam dołączyć akty urodzenia zgonu i małżeństwa rodziców i dziadków. Czy gdy zrzekłam się spadku muszę wykonywać te czynności czy wystarczy jak wyśle w odpowiedzi sygn akt zrzeczenia się, notariusz ten sąd poinformował o odrzuceniu spadku.Jestem zdezorientowana proszę o podpowiedź co mam odpisać.Pozdrawiam Anna K.
anonim cytuj
11-01-2024
w odpowiedzi na pismo należy wyraźnie zaznaczyć, że spadek został odrzucony, podać sygnaturę akt sprawy o odrzucenie spadku oraz, jeśli to możliwe, dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku.

Na mocy art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone albo przed sądem albo w formie aktu notarialnego. Skutkiem prawidłowo dokonanego odrzucenia spadku jest wyłączenie osoby, która się zrzekła, z kręgu spadkobierców, co w konsekwencji oznacza, że nie przejmuje ona na siebie długów spadkowych.

Jednakże, aby odrzucenie spadku było skuteczne wobec wierzycieli, musi zostać spełniony wymóg formalny, którym jest zawiadomienie o odrzuceniu spadku sądu prowadzącego postępowanie spadkowe (zgodnie z art. 1017 § 1 K.c.). Tym samym, jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone w formie aktu notarialnego, notariusz jest zobowiązany do przekazania tego oświadczenia do właściwego sądu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli odrzucenie spadku zostało już dokonane i zakończone zarówno u notariusza, jak i sądu, to w odpowiedzi na otrzymane pismo należy przekazać informacje o dokonanym odrzuceniu spadku wraz z sygnaturą akt sprawy. Warto również dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku (jeśli jest dostępna), aby potwierdzić swoje stanowisko.

Jeżeli jednak, pomimo odrzucenia spadku, sąd nadal prowadzi postępowanie z udziałem osoby, która zrzekła się spadku, może to wynikać z braku informacji o odrzuceniu spadku w aktach sprawy. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie sądowi odpowiednich dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Skoro odrzuciłam spadek i wszystko załatwiłam jak należy, dlaczego sąd dalej mnie wzywa w tej sprawie? Czy to normalne, że sąd nie ma jeszcze tych informacji? I co powinnam zrobić, jeśli dalej będą przychodzić do mnie takie pisma? Nie chcę mieć problemów przez coś, co już jest załatwione. Proszę o poradę, co robić w takiej sytuacji.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Kluczowe jest ponowne zawiadomienie sądu o tej decyzji, załączając odpowiednie dokumenty. Jeśli sytuacja się nie zmienia, zalecane jest bezpośrednie skontaktowanie się z sądem w celu wyjaśnienia nieścisłości.

Procedury sądowe i administracyjne: Pomimo odrzucenia spadku, istnieje możliwość, że informacja ta nie została jeszcze w pełni przetworzona przez sąd lub inne organy administracji. Procedury sądowe często wymagają czasu na aktualizację i przetworzenie informacji.

Zawiadomienie sądu: Zgodnie z art. 1017 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone u notariusza, to notariusz ma obowiązek zawiadomienia sądu o tym fakcie. Należy upewnić się, że taka informacja została przekazana sądowi. Jeśli sąd nadal wzywa pomimo złożenia oświadczenia, zaleca się ponowne przesłanie dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.

Zachowanie formalności: W przypadku otrzymywania dalszych wezwań, zalecane jest formalne odpowiedzenie na pismo sądowe, załączając kopię oświadczenia o odrzuceniu spadku oraz ewentualne postanowienie sądu w tej sprawie. Takie działanie powinno pomóc w wyjaśnieniu sytuacji.

Potencjalna konieczność działania: Jeśli mimo wszystkich podjętych kroków sąd nadal wzywa, może być konieczne osobiste zgłoszenie się w sądzie lub skonsultowanie sprawy z radcą prawnym, aby wyjaśnić sytuację i przyspieszyć proces aktualizacji statusu w aktach sądowych.
 
anonim cytuj
12-01-2024

Sugerowane Tematy

wyrok za nieodrobienie godzin
Prawomocny wyrok 180 dni wiezienia, za nieodrobienie godzin. Osoba nie wiedziała, ze toczy sie postepowanie karne, zmieniała miejsce zamieszkanka 3 razy. Zatrzymanie na ulicy. Proszę mi powiedzieć, czy jest jakaś szansa na dozor elektroniczny? Czy jest szansa na zaskarżenie wyroku? Dodam jeszcze, ze jeden adwokat twierdzi, ze tak, drugi, ze nie ma sensu sie w to bawic. Co mozna zrobic?...
Rozbieżność w metrażu nowego domu.
Cześć, w czerwcu 2023 kupiłem dom z działka na kredyt hipoteczny. Dom według informacji ustnych od sprzedającego posiada około 160m użytkowych. Mam na to pisemne potwierdzenie ze źródeł: - świadectwo energetyczne 151 metrów użytkowych - poprzedni akt notarialny sprzedającego z informacją o około 160 metrach użytkowych - zapisane strony z ogłoszeniami z treścią o 160 metrach całkowitej W naszej umowie notarialnej nie ma informacji o metrażu d...
Leżące L4
Witam, mam L4 leżące od lekarza. Czy w czasie takiego zwolnienia mogę odprowadzać dziecko do przedszkola? Czy nie mogę w ogóle wychodzić z domu?...
Czy firma windykacyjna może ściągnąć pieniądze z konta za niespłacone raty??Czy da się coś z tym zrobić?
Witam. Firma windykacyjna ściągnęła z konta kwotę 7500 zł naliczoną za niespłacone raty z przed ok. 20 lat. Problem w tym, że wszelkie pisma przychodziły na adres pod którym nie mieszkamy od ok.12 lat, o czym dowiedzieliśmy się dopiero teraz próbując wyjaśnić sytuację. Czy da się coś z tym zrobić? ...

Wyszukiwarka