Odrzucenie spadku a postanowienie

Dobry wieczór, odrzuciłam spadek po zmarłej Mamie,wraz z dziećmi zrzekłam się przed sądem i zakończyłam sprawę u notariusza. Dostałam pismo o postanowienia jako uczestnika nabycia spadku w sprawie długu bankowego, i w doręczeniu pisze że mam tydzień od daty otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem na zażalenie i piszą że w ciągu 14 dni mam dołączyć akty urodzenia zgonu i małżeństwa rodziców i dziadków. Czy gdy zrzekłam się spadku muszę wykonywać te czynności czy wystarczy jak wyśle w odpowiedzi sygn akt zrzeczenia się, notariusz ten sąd poinformował o odrzuceniu spadku.Jestem zdezorientowana proszę o podpowiedź co mam odpisać.Pozdrawiam Anna K.
anonim cytuj
11-01-2024
w odpowiedzi na pismo należy wyraźnie zaznaczyć, że spadek został odrzucony, podać sygnaturę akt sprawy o odrzucenie spadku oraz, jeśli to możliwe, dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku.

Na mocy art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone albo przed sądem albo w formie aktu notarialnego. Skutkiem prawidłowo dokonanego odrzucenia spadku jest wyłączenie osoby, która się zrzekła, z kręgu spadkobierców, co w konsekwencji oznacza, że nie przejmuje ona na siebie długów spadkowych.

Jednakże, aby odrzucenie spadku było skuteczne wobec wierzycieli, musi zostać spełniony wymóg formalny, którym jest zawiadomienie o odrzuceniu spadku sądu prowadzącego postępowanie spadkowe (zgodnie z art. 1017 § 1 K.c.). Tym samym, jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone w formie aktu notarialnego, notariusz jest zobowiązany do przekazania tego oświadczenia do właściwego sądu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli odrzucenie spadku zostało już dokonane i zakończone zarówno u notariusza, jak i sądu, to w odpowiedzi na otrzymane pismo należy przekazać informacje o dokonanym odrzuceniu spadku wraz z sygnaturą akt sprawy. Warto również dołączyć kopię postanowienia sądu o odrzuceniu spadku (jeśli jest dostępna), aby potwierdzić swoje stanowisko.

Jeżeli jednak, pomimo odrzucenia spadku, sąd nadal prowadzi postępowanie z udziałem osoby, która zrzekła się spadku, może to wynikać z braku informacji o odrzuceniu spadku w aktach sprawy. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie sądowi odpowiednich dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Skoro odrzuciłam spadek i wszystko załatwiłam jak należy, dlaczego sąd dalej mnie wzywa w tej sprawie? Czy to normalne, że sąd nie ma jeszcze tych informacji? I co powinnam zrobić, jeśli dalej będą przychodzić do mnie takie pisma? Nie chcę mieć problemów przez coś, co już jest załatwione. Proszę o poradę, co robić w takiej sytuacji.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Kluczowe jest ponowne zawiadomienie sądu o tej decyzji, załączając odpowiednie dokumenty. Jeśli sytuacja się nie zmienia, zalecane jest bezpośrednie skontaktowanie się z sądem w celu wyjaśnienia nieścisłości.

Procedury sądowe i administracyjne: Pomimo odrzucenia spadku, istnieje możliwość, że informacja ta nie została jeszcze w pełni przetworzona przez sąd lub inne organy administracji. Procedury sądowe często wymagają czasu na aktualizację i przetworzenie informacji.

Zawiadomienie sądu: Zgodnie z art. 1017 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone u notariusza, to notariusz ma obowiązek zawiadomienia sądu o tym fakcie. Należy upewnić się, że taka informacja została przekazana sądowi. Jeśli sąd nadal wzywa pomimo złożenia oświadczenia, zaleca się ponowne przesłanie dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku.

Zachowanie formalności: W przypadku otrzymywania dalszych wezwań, zalecane jest formalne odpowiedzenie na pismo sądowe, załączając kopię oświadczenia o odrzuceniu spadku oraz ewentualne postanowienie sądu w tej sprawie. Takie działanie powinno pomóc w wyjaśnieniu sytuacji.

Potencjalna konieczność działania: Jeśli mimo wszystkich podjętych kroków sąd nadal wzywa, może być konieczne osobiste zgłoszenie się w sądzie lub skonsultowanie sprawy z radcą prawnym, aby wyjaśnić sytuację i przyspieszyć proces aktualizacji statusu w aktach sądowych.
 
anonim cytuj
12-01-2024

Sugerowane Tematy

Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?
Dnia 2 września skończyła mi się umowa,dzisiaj jest 14 wrzesień,a świadectwa pracy nadal nie otrzymałam,były pracodawca nie odbiera telefonów. Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?...
wypadek w pracy a odszkodowanie z dodatkowego ubezpieczenia PZU
Witam proszę o poradę. Mąż w pracy złamał palca w prawej ręce obecnie jest na chorobowym do 15.10. 2021 jednak wizytę u ortopedy ma dopiero 30.12.2021. Prosze o odpowiedź czy nie będzie problemów z uzyskaniem odszkodowania z dodatkowego ubezpieczenia PZU. Czy lepiej udać się szybciej do ortopedy prywatnie? Dziękuję...
Jak sprawdzić czy to darowizna?
Będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: czy po około 42-44 latach można sprawdzić czy działkę w której posiadaniu jest mój wujek on sam nabył czy dostał od swojego ojca? Wujek oczywiście twierdzi że ją kupił, ale dziadek jeszcze dwóm swoim synom w akcie darowizny dał działki tylko ten jeden twierdzi że ją odkupił od ojca. Dziadek zmarł miesiąc temu, nie zostawił testamentu a z tego co czytałam to jest to różnica przy us...
Praca zdalna, a L4.
Witam, czy przy pracy zdalnej przy komputerze( czyli 8 h bez wymaganego ruchu) każde L4 jest traktowane tak samo, jak przy normalnej pracy? W tym przypadku chodzi o złamaną nogę, czyli i tak w siedzeniu w żaden sposób to nie przeszkadza. Dziękuję z góry za odpowiedź....

Wyszukiwarka