Zwrot pieniędzy blikiem??

Witam jakie są szanse odzyskania pieniędzy wysłanych za pomocą blika? sytuacja wygląda tak znajomy wysłał bratu pieniądze za pomocą jego numeru telefonu ale okazało się że otrzymany numer na abonament ktoś kiedyś używał i ktoś ma podpięty pod swój bank i pieniądze poszły do obcej osoby a nie do brata.
Co robić jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy?
anonim cytuj
19-12-2023
W przypadku wysłania pieniędzy za pomocą BLIK na niewłaściwy numer telefonu, istnieje kilka kroków prawnych, które można podjąć w celu odzyskania środków. Kluczowe jest tutaj działanie zgodnie z procedurami prawnymi oraz regulaminami bankowymi.

Po pierwsze, należy niezwłocznie skontaktować się z własnym bankiem i zgłosić nieprawidłową transakcję. Bank, jako instytucja finansowa, posiada obowiązek weryfikacji i monitorowania transakcji dokonywanych za pomocą narzędzi płatniczych, do których należy również BLIK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, banki mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo środków klientów i reagować na zgłoszenia dotyczące błędnych transakcji.

Po drugie, warto również skontaktować się z operatorem systemu płatności BLIK, który może udzielić szczegółowych informacji na temat procedury odzyskiwania środków w przypadku błędnej transakcji. Możliwe, że będą wymagane dodatkowe działania lub informacje.

Następnie, jeżeli bank oraz operator systemu płatności BLIK nie będą w stanie rozwiązać problemu, istnieje możliwość skierowania sprawy na drogę sądową. W takim przypadku, dochodzenie roszczeń będzie się odbywać na zasadach ogólnych, z możliwością dochodzenia roszczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i następne Kodeksu cywilnego) lub niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Warto również zwrócić uwagę na aspekty związane z ochroną danych osobowych. Banki, ze względu na przepisy RODO, mogą mieć ograniczenia w udzielaniu informacji na temat odbiorcy środków.

Podsumowując, kluczowe jest szybkie reagowanie i kontakt z bankiem oraz operatorem systemu BLIK. W przypadku dalszych trudności, rozwiązanie sprawy może wymagać działań prawnych, w tym skierowania sprawy na drogę sądową.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Dzięki za info. Ale teraz pytanko, co jeśli bank i operator BLIK powiedzą, że nic nie mogą zrobić bo to ja źle wysłałem pieniądze? Mam rozumieć, że wtedy jedyna opcja to sąd? I jak to wygląda, czy to długo trwa i dużo kosztuje? Boję się, że to może być za drogie i skomplikowane w porównaniu z kwotą, którą straciłem. Co wtedy?
 
anonim cytuj
22-12-2023
jeśli bank i operator BLIK potwierdzą, że nie mogą pomóc w odzyskaniu środków z powodu błędu po stronie nadawcy, istotne jest rozważenie kilku aspektów.

co jeśli bank i operator BLIK powiedzą, że nic nie mogą zrobić bo to ja źle wysłałem pieniądze? Mam rozumieć, że wtedy jedyna opcja to sąd?


W takiej sytuacji, kierowanie sprawy na drogę sądową może być rozważane, ale warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

Koszty procesu sądowego mogą być znaczne i należy je zestawić z wartością utraconych środków. Proces sądowy wiąże się nie tylko z opłatami sądowymi, ale również z ewentualnymi kosztami zastępstwa procesowego (np. wynagrodzenie adwokata).

Proces sądowy może być czasochłonny. W zależności od obciążenia sądu i złożoności sprawy, rozstrzygnięcie może zająć wiele miesięcy, a nawet lat.

Przygotowanie do procesu wymaga zebrania odpowiednich dowodów i argumentów prawnych. Warto rozważyć, czy dysponuje się wystarczającymi dowodami na potwierdzenie swoich roszczeń.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

57statystyka-publiczna
Sankcje za niewywiązywanie się z obywatelskich obowiązków podczas dokonywania spisu powszechnego przewiduje ustawa o statystyce publicznej. Kara grzywny grozi za spóźnienie lub zignorowanie zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu (art. 57, art. 58). Jeszcze surowszą odpowiedzialność może ponieść osoba, która poda fałszywe informacje. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo. ...
Rzeczywista ilość dni w wiezieniu
Witam, stawiając się na komisariacie wieczorem w celu odbycia kary 4 dni pozbawienia wolności zanim mnie wywiozą następnego dnia do zakładu karnego to noc spędzona na dołku mam zaliczona jako jeden dzień kary ?i zostało mi 3 dni ? Tzn. Stawiam się we wtorek wieczorem na komisariat to w sobotę rano wychodzę dobrze liczę? Czy to tak jest?...
Wezwanie do bycia rodziną zastępczą.
Członek z dalekiej rodziny, ale jednak spokrewniony, napisał list w desperacji, że wskaże mnie jako rodzinę zastępczą dla swojego dziecka (odebrano mu prawa). Myślę, że już dawno to dziecko jest w rodzinie zastępczej, ale chciałabym podpytać o kwestie prawne. Czy może przyjść do mnie wezwanie do stawienia się w sądzie w innym mieście, gdzie ja nawet nie wyrażam na to zgody. Nie chcę się tułać przez pół Polski, bo ktoś sobie wymyślił, że będą rodz...
Umowa dożywocia.
Było małżeństwo. Umową dożywocia zapisali wnuczce dom, pomijając swoje dzieci, które podpisały zrzeczenie u notariusza. Jedno z nich umiera. Czy po śmierci drugiego dzieci mają prawo do zachowku od wnuczki?...

Wyszukiwarka