Ile czasu ma pracodawca na wypowiedzenie umowy

Witam, mam pytanie. Jestem niezdolny do pracy z powodu orzeczenia lekarskiego. Aktualny pracodawca nie nie chce mi rozwiązać umowy o prace tylko ciągle proponuje mi zmianę stanowiska gdzie ja ciągle odmawiam i mam do tego prawo aby odmówić. Dodatkowo jestem straszony ze zostanę zwolniony dyscyplinarnie z powodu braku kontynuacji L4 gdzie jestem ciągle namawiany abym wziął L4 oraz przedstawił zaświadczenie od lekarza, że jestem trwale niezdolny do pracy ale takie zaświadczenie jest już w medycynie pracy a nie musze mówić mojemu pracodawcy na co ja choruje gdyż jest to moja sprawa oraz RODO dane wrażliwe. I teraz siedzę na tyłku pracodawca kombinuje a ja nie mam płacone.
anonim cytuj
01-09-2023
Znaczy - jak siedzisz ? , pracodawca zaproponował ci zmianę na piśmie ?
Na 3 miesiąc w roku może polecić ci inną prace ( stanowisko )jeżeli nie ma do niej przeciwskazań lmp , a ty masz odpowiednie kwalifikacje.
No nie mam płacone ani nie ma. L4 bo dopiero lekarza mam w przyszłym tygodniu. A pracodawca nie chce mi wypowiedzieć umowy. To jest kontynuacja tematu mojej lojalki. Pracodawca chce zmienić mi stanowisko i przenieść lojalkę

nie rozumiem !!
Dlaczego siedzisz w domu jak nie masz zwolnienia lekarskiego i dlaczego nie masz płacone
Jakiego lekarza masz w przyszłym tygodniu.
Proste nie mam zwolnienia bo lekarza dopiero mam 7 września. Pracodawca nie wypowiada mi umowy tylko ciągle proponuje mi zmianę stanowiska a ja odmawiam i oni nie płaca mi bo nie mam zdolności.

Nie przeszedłeś badań na kierującego i co ?
DOSTAŁEŚ ZMIANE STANOWISKA NA PIŚMIE ???
I nic zaklad nie chce rozwiązac umowy o prace bo mam lojalkę a zmianę dostałem na maila ale nie wyrażam na to zgody

Zgłoś sie do PIP
Lub możesz wyrazić zgodę na nowe stanowisko , a po tygodniu wypowiedzieć umowę
Lojalki nie mogą przenieść bo dotyczy ona tylko szkolenia na stanowisko maszynisty , zresztą bez twojego podpisu jest nieważna , a teraz nie musisz wyrazić zgody na żadną lojalkę - odmowa jej zawarcia jest też podstawą do wypowiedzenia umowy o prace.
Dzwoniłem do PIP pani z pipu powiedziała mi ze nie mogą żądać zwrotu kosztów bo to niezdolność do pracy. Pracodawca wyliczył koszt na dzień dzisiejszy na 54tys. Z czego 42 tys to suma mojego wynagrodzenia a wypłaty miałem na poziomie 3500tys a przepracowałem rok wiec wyszło ze mam im oddać cala moją wypłatę plus inne koszta. Firma dodatkowo straszy mnie ze mogą mnie zwolnic z art52 !!!!! Nie mam pojęcia o co. I wtedy żądać kwotę do oddania. Potem byłem na rozmowie osobistej w pip, pan z pip powiedział ze mam nic z nimi nie podpisywać i to oni maja mi wypowiedzieć umowę. Potem dzwoniłem do adwokata powiedział ze mam się tym wogóle nie przejmować nawet jeżeli by dali kwit do zapłaty bo to nie oni o tym decydują a sąd . Ja już jestem w stanie depresji dosłownie i nie wiem co dalej..

Masz już udzielone rady wiec stosuj sie do nich
Najlepiej jak złożysz skargę , wtedy PIP sie weźmie za pracodawcę
Możesz też poinformować pracodawcę ze składasz skargę - wtedy pewnie przyśpieszą z pismem wypowiadającym umowę , bo na razie próbują Cię zastraszyć.
Rozumiem. No sytuacja jest kuriozalna, że na siłę już dosłownie szukają jak wyciągnąć pieniądze. I ze nie chcą mnie zwolnić tylko wciskają lojalkę razem ze zmianą stanowiska.
 
anonim cytuj
01-09-2023
I teraz siedzę na tyłku pracodawca kombinuje a ja nie mam płacone.


Po pierwsze, zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikowi, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy).

Po drugie, w odniesieniu do przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52 Kodeksu Pracy), konieczne jest zaistnienie jednej z przewidzianych w tym przepisie przyczyn. Jeżeli pracodawca zastosuje się do tego artykułu bez podstawy, stanowi to naruszenie praw pracowniczych, które może być podstawą do dochodzenia roszczeń przed sądem.

Po trzecie, zgodnie z przepisami RODO, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika danych dotyczących jego stanu zdrowia, chyba że są one niezbędne w kontekście wykonywanej pracy lub w związku z przepisami prawa pracy.

Firma dodatkowo straszy mnie ze mogą mnie zwolnic z art52 !!!!! Nie mam pojęcia o co. I wtedy żądać kwotę do oddania.


Co do lojalki i żądania zwrotu kosztów szkolenia: jeżeli umowa lojalnościowa była zawarta prawidłowo i zawierała konkretne warunki zwrotu kosztów, pracodawca może domagać się zwrotu. Niemniej jednak, w sytuacji, gdy niezdolność do pracy jest powodem niemożności dalszego wykonywania pracy, trudno mówić o złamaniu postanowień umowy lojalnościowej. Warto też zwrócić uwagę na to, czy postanowienia tej umowy nie są nadmierne i czy kwota, której żąda pracodawca, nie jest zawyżona.

Dzwoniłem do PIP pani z pipu powiedziała mi ze nie mogą żądać zwrotu kosztów bo to niezdolność do pracy.


Państwowa Inspekcja Pracy jest odpowiednim organem do kontrolowania, czy prawa pracownika są przestrzegane przez pracodawcę. Jeżeli PIP uzna, że pracodawca narusza prawa pracownika, może nałożyć na niego odpowiednie sankcje.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, masz prawo złożyć wniosek do sądu pracy o jego wypłatę. W takim przypadku warto zebrać wszystkie dowody potwierdzające Twoje roszczenia, takie jak umowa o pracę, świadectwa pracy, zaświadczenia lekarskie czy korespondencję z pracodawcą.

Podsumowując, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty w dziedzinie prawa pracy, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi, jakie kroki powinieneś podjąć w celu obrony swoich praw.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Gdzie wyciągnę akt zgonu ?
Witam ,zmarł mój ojciec z którym od lat nie miałam kontaktu. Dowiedziałam się, że pochowało go miasto natomiast nie wiem kiedy zmarł, gdzie leży....potrzebuje akt zgonu w celu zrzeczenia się spadku przeze mnie i córkę, jest szansa, że uzyskam takowy w USC?...
Egzekucja komornicza.
Przychodzę z pytaniem odnośnie egzekucji komorniczej. Mąż miał dług alimentacyjny, który wynosił niecałe 5000 zł i został spłacony, od czerwca z wynagrodzenia komornik zabierał już tylko kwotę bieżących alimentów tj., 551 zł. zostawiając mężowi kwotę odpowiadającą najniższej krajowej. 8 stycznia mąż złożył wypowiedzenie w pracy z zaznaczeniem że pracuje do końca lutego tego roku. Wczoraj mąż dostał odcinek płacowy i tu pojawiła się "niespo...
Rozwiązanie umowy przed czasem, spłacanie kary w ratach.
Mam umowę z firmą x na pozycjonowanie strony. Zaczęło się całkiem ciekawie, frazy z dalekich pozycji szybko wpadły do top10, a umowa obowiązywała stałą kwotę 400zł na wszystkie frazy przy pozycjach 1 - 10. Im dalej to trwa tym jest gorzej, więc zwyczajnie widzę, że kasują co miesiąc po 400 netto, a nic dalej nie robią, bo pozycje od ponad pół roku z pierwszej piątki zleciały już na 8 czy 9 miejsce. Mogę ją wypowiedzieć, a wykonawca może żądać o...
dozór elektroniczny
Witam Państwa Ciotka ma syna co ma mieć dozór elektroniczny. Syn z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wczoraj oznajmił jej że mają przyjechać i mu to założyć. Mieszkanie należy do wujka i on nie zgadza się by syn w tym mieszkaniu odbywał dozór. Kilkakrotnie wujek był atakowany nożem przez syna. Co ma ciotka teraz robić? ...

Wyszukiwarka