Ile czasu ma pracodawca na wypowiedzenie umowy

Witam, mam pytanie. Jestem niezdolny do pracy z powodu orzeczenia lekarskiego. Aktualny pracodawca nie nie chce mi rozwiązać umowy o prace tylko ciągle proponuje mi zmianę stanowiska gdzie ja ciągle odmawiam i mam do tego prawo aby odmówić. Dodatkowo jestem straszony ze zostanę zwolniony dyscyplinarnie z powodu braku kontynuacji L4 gdzie jestem ciągle namawiany abym wziął L4 oraz przedstawił zaświadczenie od lekarza, że jestem trwale niezdolny do pracy ale takie zaświadczenie jest już w medycynie pracy a nie musze mówić mojemu pracodawcy na co ja choruje gdyż jest to moja sprawa oraz RODO dane wrażliwe. I teraz siedzę na tyłku pracodawca kombinuje a ja nie mam płacone.
anonim cytuj
01-09-2023
Znaczy - jak siedzisz ? , pracodawca zaproponował ci zmianę na piśmie ?
Na 3 miesiąc w roku może polecić ci inną prace ( stanowisko )jeżeli nie ma do niej przeciwskazań lmp , a ty masz odpowiednie kwalifikacje.
No nie mam płacone ani nie ma. L4 bo dopiero lekarza mam w przyszłym tygodniu. A pracodawca nie chce mi wypowiedzieć umowy. To jest kontynuacja tematu mojej lojalki. Pracodawca chce zmienić mi stanowisko i przenieść lojalkę

nie rozumiem !!
Dlaczego siedzisz w domu jak nie masz zwolnienia lekarskiego i dlaczego nie masz płacone
Jakiego lekarza masz w przyszłym tygodniu.
Proste nie mam zwolnienia bo lekarza dopiero mam 7 września. Pracodawca nie wypowiada mi umowy tylko ciągle proponuje mi zmianę stanowiska a ja odmawiam i oni nie płaca mi bo nie mam zdolności.

Nie przeszedłeś badań na kierującego i co ?
DOSTAŁEŚ ZMIANE STANOWISKA NA PIŚMIE ???
I nic zaklad nie chce rozwiązac umowy o prace bo mam lojalkę a zmianę dostałem na maila ale nie wyrażam na to zgody

Zgłoś sie do PIP
Lub możesz wyrazić zgodę na nowe stanowisko , a po tygodniu wypowiedzieć umowę
Lojalki nie mogą przenieść bo dotyczy ona tylko szkolenia na stanowisko maszynisty , zresztą bez twojego podpisu jest nieważna , a teraz nie musisz wyrazić zgody na żadną lojalkę - odmowa jej zawarcia jest też podstawą do wypowiedzenia umowy o prace.
Dzwoniłem do PIP pani z pipu powiedziała mi ze nie mogą żądać zwrotu kosztów bo to niezdolność do pracy. Pracodawca wyliczył koszt na dzień dzisiejszy na 54tys. Z czego 42 tys to suma mojego wynagrodzenia a wypłaty miałem na poziomie 3500tys a przepracowałem rok wiec wyszło ze mam im oddać cala moją wypłatę plus inne koszta. Firma dodatkowo straszy mnie ze mogą mnie zwolnic z art52 !!!!! Nie mam pojęcia o co. I wtedy żądać kwotę do oddania. Potem byłem na rozmowie osobistej w pip, pan z pip powiedział ze mam nic z nimi nie podpisywać i to oni maja mi wypowiedzieć umowę. Potem dzwoniłem do adwokata powiedział ze mam się tym wogóle nie przejmować nawet jeżeli by dali kwit do zapłaty bo to nie oni o tym decydują a sąd . Ja już jestem w stanie depresji dosłownie i nie wiem co dalej..

Masz już udzielone rady wiec stosuj sie do nich
Najlepiej jak złożysz skargę , wtedy PIP sie weźmie za pracodawcę
Możesz też poinformować pracodawcę ze składasz skargę - wtedy pewnie przyśpieszą z pismem wypowiadającym umowę , bo na razie próbują Cię zastraszyć.
Rozumiem. No sytuacja jest kuriozalna, że na siłę już dosłownie szukają jak wyciągnąć pieniądze. I ze nie chcą mnie zwolnić tylko wciskają lojalkę razem ze zmianą stanowiska.
 
anonim cytuj
01-09-2023
I teraz siedzę na tyłku pracodawca kombinuje a ja nie mam płacone.


Po pierwsze, zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikowi, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy).

Po drugie, w odniesieniu do przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52 Kodeksu Pracy), konieczne jest zaistnienie jednej z przewidzianych w tym przepisie przyczyn. Jeżeli pracodawca zastosuje się do tego artykułu bez podstawy, stanowi to naruszenie praw pracowniczych, które może być podstawą do dochodzenia roszczeń przed sądem.

Po trzecie, zgodnie z przepisami RODO, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika danych dotyczących jego stanu zdrowia, chyba że są one niezbędne w kontekście wykonywanej pracy lub w związku z przepisami prawa pracy.

Firma dodatkowo straszy mnie ze mogą mnie zwolnic z art52 !!!!! Nie mam pojęcia o co. I wtedy żądać kwotę do oddania.


Co do lojalki i żądania zwrotu kosztów szkolenia: jeżeli umowa lojalnościowa była zawarta prawidłowo i zawierała konkretne warunki zwrotu kosztów, pracodawca może domagać się zwrotu. Niemniej jednak, w sytuacji, gdy niezdolność do pracy jest powodem niemożności dalszego wykonywania pracy, trudno mówić o złamaniu postanowień umowy lojalnościowej. Warto też zwrócić uwagę na to, czy postanowienia tej umowy nie są nadmierne i czy kwota, której żąda pracodawca, nie jest zawyżona.

Dzwoniłem do PIP pani z pipu powiedziała mi ze nie mogą żądać zwrotu kosztów bo to niezdolność do pracy.


Państwowa Inspekcja Pracy jest odpowiednim organem do kontrolowania, czy prawa pracownika są przestrzegane przez pracodawcę. Jeżeli PIP uzna, że pracodawca narusza prawa pracownika, może nałożyć na niego odpowiednie sankcje.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, masz prawo złożyć wniosek do sądu pracy o jego wypłatę. W takim przypadku warto zebrać wszystkie dowody potwierdzające Twoje roszczenia, takie jak umowa o pracę, świadectwa pracy, zaświadczenia lekarskie czy korespondencję z pracodawcą.

Podsumowując, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty w dziedzinie prawa pracy, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi, jakie kroki powinieneś podjąć w celu obrony swoich praw.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna.
Witam mam pytanie, jeżeli mój ojciec ma dożywotnia służebność mieszkania może wziąć kredyt w banku pod tą służebność dom jest oddany w darowiźnie na mnie wgl jakie on ma prawa?...
Czy mam prawo do mieszkania?
Sprawa wygląda tak: mamy z żoną ślub w roku 2015, zamieszkujemy wspólnie od 2014r w mieszkaniu dziadka żony, który, to "dał słownie nam to mieszkanie" w zamian z mieszkanie u rodziców mojej, wtedy przyszłej żony i opiekę ze strony jej rodziców pod ich dachem, w 2016 dziedek żony umiera, miał dzieci: syna- ojciec żony oraz córkę - ciotka żony, w 2017r dochodzimy do porozumienia z ciotką żony - wpłacamy jej, na jej konto, zażądaną pr...
Praca w innym miejscu niż na umowie.
Aktualnie mamy biuro i magazyn w jednym budynku ale szef zdecydował, że magazyn będzie przeniesiony do innej miejscowości. Ja pracuje jako pracownik biurowy i nie czuje się ja siłach przez tydzień pracować ciężko fizycznie i dźwigać towary, oraz ustawiać regały do wysokiego składowania. Czy jako pracownik biurowy, mam prawo odmówić jazdy 20 km do innej miejscowości? Dźwigania tam rzeczy przez cały tydzień? Oczywiście wszystko jest na słowo, nie d...
Czy mogę zerwać umowę najmu?
Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie ka...

Wyszukiwarka