Renta dla dziecka

Czy jeżeli nie byłam w związku małżeńskim a moj partner zmarł. Dziecku należy się po nim renta ? Były zrobione testy na ojcostwo sądownie- jest ojcem.
anonim cytuj
18-12-2023
Dziecku, którego ojciec zmarł, przysługuje prawo do renty rodzinnej na podstawie przepisów polskiego prawa ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniach społecznych, renta rodzinna przysługuje dziecku zmarłego ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony zmarł będąc uprawnionym do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń.

Ważne jest, że status dziecka jako biologicznego potomka zmarłego, potwierdzony testami na ojcostwo sądowe, wystarcza do uznania prawa do renty, niezależnie od statusu związku rodziców. Zgodnie z art. 70 tej samej ustawy, do uzyskania renty rodzinnej konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo, czyli w tym przypadku orzeczeniem sądu o ustaleniu ojcostwa.

Podsumowując, dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie, bez względu na to, czy rodzice byli małżeństwem. Proces ubiegania się o rentę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ok, rozumiem, że renta rodzinna przysługuje. Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dziecko ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ubezpieczonego. W sytuacji śmierci ojca, który jest uznany za biologicznego rodzica dziecka, prawo to nadal przysługuje dziecku, o ile spełnione są określone warunki.

Kluczowe jest, aby dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez zmarłego ojca, jego status ubezpieczeniowy powinien zostać zachowany. W przypadku, gdy dziecko nie było zgłoszone do ubezpieczenia przez ojca przed jego śmiercią, należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny innego ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego.

Procedura zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wniosek powinien zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i status ubezpieczeniowy rodzica lub opiekuna prawnego.

Podsumowując, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka po zmarłym ojcu, który jest uznany za biologicznego rodzica, jest zachowane. Należy jednak upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego, aby korzystało z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Czy zleceniodawca może narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie?
Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?...
Koniec okresu próbnego a powrót na zasiłek dla bezrobotnych.
Witam, Od lutego byłem zarejestrowany w Urzędzie Pracy. Miałem prawo do zasiłku przez 12 miesięcy. W maju podjąłem zatrudnienie (sam znalazłem pracę). Dostałem umowę na okres próbny 3 miesiące. Z racji tego otrzymuje dodatek aktywizacyjny. Moja umowa wygasa wraz końcem lipca. Moje pytanie brzmi: Czy w przypadku nie otrzymania kolejnej umowy będę mógł wrócić na zasiłek ? Teoretycznie przez podjęciem zatrudnienia mogłem pobierać zasiłek do lutego...
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Mam pewien problem, którego nie potrafię przeskoczyć, otóż mam dwoje dzieci, ojciec starszego dziecka jest pozbawiony praw całkowicie, nie ma kontaktu z dzieckiem. Mamy zasądzone alimenty których nigdy nie płacił, fundusz alimentacyjny wypłacał część. Z ojcem młodszego dziecka też nie jesteśmy razem, w tym wypadku dogadaliśmy się sami, bez sądu co do opieki nad córką i wysokością alimentów, które nie są udokumentowane. I teraz do sedna odkąd młod...
Renta po mężu.
Witam, zostałam wdową w wieku 40 lat i nieletnim uczącym się dzieckiem. Jak będzie przyznana renta rodzinna. Dla dziecka wiem że do 18 tego roku lub do 25 gdy będzie się uczyć. Co z żoną po zmarłym jak to jest? Jest może ktoś w podobnej sytuacji bądź był?...

Wyszukiwarka