Renta dla dziecka

Czy jeżeli nie byłam w związku małżeńskim a moj partner zmarł. Dziecku należy się po nim renta ? Były zrobione testy na ojcostwo sądownie- jest ojcem.
anonim cytuj
18-12-2023
Dziecku, którego ojciec zmarł, przysługuje prawo do renty rodzinnej na podstawie przepisów polskiego prawa ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniach społecznych, renta rodzinna przysługuje dziecku zmarłego ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony zmarł będąc uprawnionym do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń.

Ważne jest, że status dziecka jako biologicznego potomka zmarłego, potwierdzony testami na ojcostwo sądowe, wystarcza do uznania prawa do renty, niezależnie od statusu związku rodziców. Zgodnie z art. 70 tej samej ustawy, do uzyskania renty rodzinnej konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo, czyli w tym przypadku orzeczeniem sądu o ustaleniu ojcostwa.

Podsumowując, dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie, bez względu na to, czy rodzice byli małżeństwem. Proces ubiegania się o rentę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ok, rozumiem, że renta rodzinna przysługuje. Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dziecko ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ubezpieczonego. W sytuacji śmierci ojca, który jest uznany za biologicznego rodzica dziecka, prawo to nadal przysługuje dziecku, o ile spełnione są określone warunki.

Kluczowe jest, aby dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez zmarłego ojca, jego status ubezpieczeniowy powinien zostać zachowany. W przypadku, gdy dziecko nie było zgłoszone do ubezpieczenia przez ojca przed jego śmiercią, należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny innego ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego.

Procedura zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wniosek powinien zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i status ubezpieczeniowy rodzica lub opiekuna prawnego.

Podsumowując, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka po zmarłym ojcu, który jest uznany za biologicznego rodzica, jest zachowane. Należy jednak upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego, aby korzystało z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Urlop.
Mam pytanie mianowicie w pracy wymyślili sobie że jeśli jedna osoba w danym tygodniu wzięła chociaż jeden dzień urlopu to kolejna już nie może w ogóle, no chyba że wypisze opiekę na dziecko a jeśli jej nie ma to nie ma prawa wziąć dnia wolnego. Czy firma może takie zmiany wprowadzić ? Ja pierwszy raz się z czymś takim spotykam....
Spłaciłem dług alimentacyjny, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie?
Witam. Mam następujące pytanie Spłaciłem dług alimentacyjny w całości oprócz kosztów egzekucyjnych, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie o uiszczenie tych kosztów. Z góry dziękuję. Pozdrawiam....
Spadek sprzed 5 lat. Jak wykazać przed US że nie byłam beneficjentką żadnego majątku?
Hej. Dostałam wezwanie z urzędu skarbowego dotyczące formularza sd3. Chodzi o spadek sprzed 5 lat. Rzecz w tym że testament nie określa dokładnie o dziedziczę. Jest tam tylko informacja że zmarła teściowa przepisuje mi jej odszkodowanie za dom rodzinny jeśli dostanie je po śmierci. Nigdy tak się nie stało, nie otrzymałam ani złotówki. Jak mam wykazać przed US że faktycznie nie byłam beneficjentką żadnego majątku? Testament mówi o potencjalnym sp...
Alimenty na dorosłe dziecko.
Witam, moje pytanie dotyczy alimentów na dorosłe dziecko. Dorosły syn składa wniosek o alimenty od rodziców. Sąd I instancji zasądził alimenty obojgu rodzicom w kwocie po 400 zł z wyrównaniem od momentu złożenia pozwu przez dorosłe dziecko. Syn uczy rozpoczął naukę w prywatnej placówce i w momencie składania wniosku do sądu mieszkał u dziadków nie dokładał się do opłat. po wyroku syn odwołał się do Sądu II instancji i w międzyczasie zamieszkał na...

Wyszukiwarka