Renta dla dziecka

Czy jeżeli nie byłam w związku małżeńskim a moj partner zmarł. Dziecku należy się po nim renta ? Były zrobione testy na ojcostwo sądownie- jest ojcem.
anonim cytuj
18-12-2023
Dziecku, którego ojciec zmarł, przysługuje prawo do renty rodzinnej na podstawie przepisów polskiego prawa ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniach społecznych, renta rodzinna przysługuje dziecku zmarłego ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony zmarł będąc uprawnionym do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń.

Ważne jest, że status dziecka jako biologicznego potomka zmarłego, potwierdzony testami na ojcostwo sądowe, wystarcza do uznania prawa do renty, niezależnie od statusu związku rodziców. Zgodnie z art. 70 tej samej ustawy, do uzyskania renty rodzinnej konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo, czyli w tym przypadku orzeczeniem sądu o ustaleniu ojcostwa.

Podsumowując, dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie, bez względu na to, czy rodzice byli małżeństwem. Proces ubiegania się o rentę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ok, rozumiem, że renta rodzinna przysługuje. Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dziecko ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ubezpieczonego. W sytuacji śmierci ojca, który jest uznany za biologicznego rodzica dziecka, prawo to nadal przysługuje dziecku, o ile spełnione są określone warunki.

Kluczowe jest, aby dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez zmarłego ojca, jego status ubezpieczeniowy powinien zostać zachowany. W przypadku, gdy dziecko nie było zgłoszone do ubezpieczenia przez ojca przed jego śmiercią, należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny innego ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego.

Procedura zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wniosek powinien zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i status ubezpieczeniowy rodzica lub opiekuna prawnego.

Podsumowując, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka po zmarłym ojcu, który jest uznany za biologicznego rodzica, jest zachowane. Należy jednak upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego, aby korzystało z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Wczoraj przez przypadek na starówce w mieście wszedłem na jak sie okazalo potem teren prywatny. Czy z tego powodu możliwa jest sprawa w sądzie?
Dzień dobry mam pytanie odnosnie ochroniarza Wczoraj przez przypadek na starówce w mieście wszedłem na jak sie okazalo potem teren prywatny. chyba chroniony bo ktoś wezwał ochrone przyjechala dosc szybko. Chcieli mnie wylegitmować ale nie wiedziałem ze to ochrona to podałem nie swoje danę a potem zaczeli sie awanturować to im podałem prawdziwe... coś gadali o jakiejs sprawie w sądzie przez to. Czy to możliwe? Policji zadnej nie bylo jak cos...
Czy pracodawca może zwolnić z dnia na dzień?
Umowa o pracę na stałe, wypowiedzenie to okres 3 miesięcy i taki okres mnie interesuje. Czy firma może mnie zwolnić prędzej? Boje się, że po prostu któregoś dnia podam wypowiedzenie, stwierdzą że mogą mnie zwolnić z godziny na godzinę. Dzięki za informacje....
Zwrot zadatku.
Zawarłem umowę na usługę wymiany okna, termin realizacji wpisany na umowie to 8 tygodni, które minęły już 3 tygodnie temu. Wykonawca pobrał 1000 złotych zadatku. Kontaktowałem się z nim kilkukrotnie i zawsze jest jakaś wymówka, a to montażysta chory, a to grafik nieustalony i oddzwoni. Chciałem się dogadać bo nie widzi mi się czekać kolejne 8 tygodni u innego wykonawcy. No ale trudno. I teraz pytanie w jakiej formie mam dostarczyć wypowiedzenie u...
Rozwód a długi.
Witam. Złożono pozew o rozwód bez orzekania o winie. Ponieważ mąż zaczął robić długi, żona nie wie jak dużo się tego uzbierało. W pozwie nie napisała bo nie wiedziała czy może aby ustanowić rozdzielność majątkową do czasu rozprawy. Czy można jeszcze zmienić pozew? Czy można wnieść o taką rozdzielność aby nie musiała płacić długów męża?...

Wyszukiwarka