Renta dla dziecka

Czy jeżeli nie byłam w związku małżeńskim a moj partner zmarł. Dziecku należy się po nim renta ? Były zrobione testy na ojcostwo sądownie- jest ojcem.
anonim cytuj
18-12-2023
Dziecku, którego ojciec zmarł, przysługuje prawo do renty rodzinnej na podstawie przepisów polskiego prawa ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniach społecznych, renta rodzinna przysługuje dziecku zmarłego ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony zmarł będąc uprawnionym do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń.

Ważne jest, że status dziecka jako biologicznego potomka zmarłego, potwierdzony testami na ojcostwo sądowe, wystarcza do uznania prawa do renty, niezależnie od statusu związku rodziców. Zgodnie z art. 70 tej samej ustawy, do uzyskania renty rodzinnej konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo, czyli w tym przypadku orzeczeniem sądu o ustaleniu ojcostwa.

Podsumowując, dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie, bez względu na to, czy rodzice byli małżeństwem. Proces ubiegania się o rentę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ok, rozumiem, że renta rodzinna przysługuje. Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dziecko ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ubezpieczonego. W sytuacji śmierci ojca, który jest uznany za biologicznego rodzica dziecka, prawo to nadal przysługuje dziecku, o ile spełnione są określone warunki.

Kluczowe jest, aby dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez zmarłego ojca, jego status ubezpieczeniowy powinien zostać zachowany. W przypadku, gdy dziecko nie było zgłoszone do ubezpieczenia przez ojca przed jego śmiercią, należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny innego ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego.

Procedura zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wniosek powinien zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i status ubezpieczeniowy rodzica lub opiekuna prawnego.

Podsumowując, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka po zmarłym ojcu, który jest uznany za biologicznego rodzica, jest zachowane. Należy jednak upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego, aby korzystało z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Wspólność majątkowa a darowizna.
Jeszcze przed zawarciem małżeństwa, moja obecna małżonka nabyła grunt rolny (nie była to darowizna, typowa transakcja osób fizycznych niespokrewnionych). Kilka miesięcy po zawarciu małżeństwa chcielibyśmy przenieść własność z jej majątku osobistego do majątku wspólnego poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej, co ułatwi nam budowę domu w przyszłości. Notariusz twierdzi, że jest to możliwe tylko na drodze darowizny do majątku wspólnego. Wiem, ...
Mogę zostać wyrzucona przez rodzeństwo dziadka?
Czy po śmierci dziadka, który jest właścicielem mieszkania mogę zostać wyrzucona przez rodzeństwo dziadka które mieszka na końcu polski? Jestem zameldowana....
Meldunek
Dzień dobry, Piszę z takim pytaniem Jestem osobą pełnoletnią i nie mam własnego mieszkania wynajmuję po prostu i nie mieszkam z moją mamą a chciałabym żeby mnie zameldowała bo nie chcę widnieć jako osoba bezdomna i bez możliwości uczęszczania na wybory. Moja mama mieszka w btbs. Z tego co mi wiadomo zameldowanie kogoś nie wiąże się z dodatkowymi opłatami bo ilość używanych zasobów nie zmienia się. Mimo wszystko btbs chce aby moja mama płaciła dod...
Czy przewoźnik może zakazać używania telefonów komórkowych?
Dzień dobry, Dziś byłam świadkiem ciekawej sytuacji w busie pewnego prywatnego przewoźnika. Mianowicie kobieta rozmawiająca przez telefon (w momencie, kiedy bus jeszcze stał na stanowisku tj. kierowca nie był w trakcie jazdy) została przez niego dosyć perfidnie upomniana, że ma natychmiast przestać rozmawiać gdyż w busie obowiązuje "zakaz używania telefonów komórkowych" po czym kierowca wskazał palcem na stosowną naklejkę umieszczoną n...

Wyszukiwarka