Renta dla dziecka

Czy jeżeli nie byłam w związku małżeńskim a moj partner zmarł. Dziecku należy się po nim renta ? Były zrobione testy na ojcostwo sądownie- jest ojcem.
anonim cytuj
18-12-2023
Dziecku, którego ojciec zmarł, przysługuje prawo do renty rodzinnej na podstawie przepisów polskiego prawa ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniach społecznych, renta rodzinna przysługuje dziecku zmarłego ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony zmarł będąc uprawnionym do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń.

Ważne jest, że status dziecka jako biologicznego potomka zmarłego, potwierdzony testami na ojcostwo sądowe, wystarcza do uznania prawa do renty, niezależnie od statusu związku rodziców. Zgodnie z art. 70 tej samej ustawy, do uzyskania renty rodzinnej konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo, czyli w tym przypadku orzeczeniem sądu o ustaleniu ojcostwa.

Podsumowując, dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie, bez względu na to, czy rodzice byli małżeństwem. Proces ubiegania się o rentę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ok, rozumiem, że renta rodzinna przysługuje. Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dziecka? Czy dziecko też ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po zmarłym ojcu, który nie był moim mężem, ale jest uznany za ojca dziecka? Jak to jest z tym ubezpieczeniem, trzeba coś osobno załatwiać?


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dziecko ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ubezpieczonego. W sytuacji śmierci ojca, który jest uznany za biologicznego rodzica dziecka, prawo to nadal przysługuje dziecku, o ile spełnione są określone warunki.

Kluczowe jest, aby dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez zmarłego ojca, jego status ubezpieczeniowy powinien zostać zachowany. W przypadku, gdy dziecko nie było zgłoszone do ubezpieczenia przez ojca przed jego śmiercią, należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny innego ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego.

Procedura zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wniosek powinien zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i status ubezpieczeniowy rodzica lub opiekuna prawnego.

Podsumowując, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka po zmarłym ojcu, który jest uznany za biologicznego rodzica, jest zachowane. Należy jednak upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego rodzica lub opiekuna prawnego, aby korzystało z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Zapach stęchlizny w wynajmowanym mieszkaniu.
Zawarłam umowę najmu kawalerki, mieszkam w niej od piątku i ciągle odczuwam intensywny zapach stęchlizny , jest to nie do wytrzymania, nie mogę skupić się na nauce. Zainwestowałam w pochłaniacze wilgoci, spreje i wszystko inne co niweluje zapachy, jednak dalej śmierdzi. Dzwoniąc do właścicielki dowiedziałam się, że była lokatorka zalała kuchnie. Pani właścicielka wytarła podłogi i zostawiła tą sprawę, nie informując mnie przy oględzinach, podczas...
Dziedziczenie po ojczymie.
Witam serdecznie, jeżeli był gdzieś taki temat to najmocniej przepraszam i proszę o skierowanie. Sprawa jest moim potencjalnym zmartwieniem gdyż ojczym żyje i pewnie pożyje(mam taką nadzieję). A więc, moja mama i ojczym wzięli ślub gdy miałem jakieś 6 miesięcy, oboje byli po rozwodach i maja dzieci z poprzednich małżeństw. Ja wychowałem się od dziecka z moim ojczymem w relacji ojciec-syn. O tyle o ile mam dobrą relacje z jego dziećmi z poprz...
Wspólność ustawowa.
Posiadam wraz z żoną 250,000zł (ustawowa wspólność majątkowa od kilku lat, mamy też wspólne dziecko), obecnie nie mamy domu/mieszkania tylko te pieniądze. Od moich rodziców otrzymałem kilka dni temu w darowiźnie tylko ja jako ich dziecko 250,000zł (z zerowym podatkiem - zgłoszone w urzędzie skarbowym, a darowizna tylko na mnie na moje indywidualne konto, które nie jest wspólne). Pytanie - czy jeśli za powyższą łączną sumę 500,000zł kupię z żoną...
Czy mogę wycofać się ze sprzedaży produktu?
Witam. Proszę o informację czy sprzedając przez internet jako osoba fizyczna mam prawo wycofać się ze sprzedaży i nie wysłać towaru gdy kupujący oświadczył, że zrobił przelew. Na grupie sprzedażowej wystawiłam przedmiot jak się okazało w rażąco niskiej cenie. Kilku grupowiczów po fakcie poinformowało mnie o realnej cenie. Towar wystawiłam za 5 % jego wartości. Proszę o informację i podstawę prawną czy muszę wysłać towar....

Wyszukiwarka