Wspólność ustawowa.

Posiadam wraz z żoną 250,000zł (ustawowa wspólność majątkowa od kilku lat, mamy też wspólne dziecko), obecnie nie mamy domu/mieszkania tylko te pieniądze.
Od moich rodziców otrzymałem kilka dni temu w darowiźnie tylko ja jako ich dziecko 250,000zł (z zerowym podatkiem - zgłoszone w urzędzie skarbowym, a darowizna tylko na mnie na moje indywidualne konto, które nie jest wspólne).
Pytanie - czy jeśli za powyższą łączną sumę 500,000zł kupię z żoną (wspomniana ustawowa wspólność od kilku lat oraz mamy też wspólne dziecko) dom/mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb naszej rodziny i jednocześnie chcę zabezpieczyć moją darowiznę od rodziców aby w razie ewentualnego rozwodu została mi zwrócona ta darowizna (zwrot kosztów) powinienem:
a) podczas zakupu domu za sumę 500,000zł nie wpisywać żony do aktu notarialnego (dzięki temu też żona nie będzie chyba musiała zapłacić podatku od mojej darowizny, bo darowizna jest tylko na mnie, bo gdybym dopisał żonę to byłby chyba podatek?),
b) podczas zakupu domu wpisać żonę do aktu notarialnego (i pewnie żona musi opłacić podatek, bo darowizna jest na mnie?) i w akcie notarialnym zawrzeć zapis ile pieniędzy (250,000zł) pochodzi z mojego osobistego majątku - darowizny na mnie od moich rodziców,
anonim cytuj
09-12-2023
To zakupiona nieruchomość będzie współwłasnością ułamkową: 1/2 jako Twój majątek osobisty i 1/2 jako ustawowa wspólność majątkowa, przy tej ostatnie nie istnieją udziały (osobno Twoje i żony).
 
anonim cytuj
09-12-2023
Chcę zabezpieczyć tylko darowiznę którą otrzymałem.
Wiem że pozostała wspólna część w razie ewentualnego rozwodu nie należy tylko do mnie (to dla mnie oczywiste).
Czyli podsumowując podczas ewentualnego rozwodu i podziału majątku po mojej stronie miałoby zostać 3/4 całkowitej wartości nieruchomości.

Pytanie czy powinienem postąpić według opcji a) czy opcji b) ? Lub jakieś inne rady?
 
anonim cytuj
09-12-2023
Tak, tylko po co Ci był ślub skoro myślisz o rozwodzie.
 
anonim cytuj
09-12-2023
Nie myślę o rozwodzie, a jedynie chcę się zabezpieczyć przed spotykającą niektórych facetów trudną sytuacją życiową gdy ktoś "ich wyroluje" - tracą majątek i zdrowie. Tylko to.
Mądry myśli przed ewentualną szkodą.


Pytanie 2 - czy jeśli już po zakupie domu za powyższą sumę 500,000zł i po kolejnych np. 2 latach dopisałbym żonę do aktu notarialnego jako współwłaściciel - to czy moje zabezpieczenie darowizny już nie będzie wtedy obowiązywać? Czy wtedy w razie ewentualnego rozwodu będzie już tylko podział po 50/50 wartości nieruchomości ?
 
anonim cytuj
09-12-2023
Nie ma takiej czynności prawnej.
 
anonim cytuj
09-12-2023
To zależy od wielkości darowizny. Możesz też rozszerzyć ustawową wspólność majątkową.
 
anonim cytuj
09-12-2023

Sugerowane Tematy

Świadczenie macierzyńskie.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego nie chcą przyznać świadczenia rodzicielskiego (macierzyńskie)? Dziecko nie jest męża. Czekamy na zaprzeczenie ojcostwa. Podobno nie jest zależne od dochodu?...
Zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy.
Witam pracuje w szpitalu i zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy. Ja tego nie zrobiłam. W jakiej sytuacji jestem i jak się bronić....
Zakaz zbliżania oraz zakaz kontaktowania się.
Witam. Bardzo proszę o poradę. Mój były mąż ma wyrok za znęcanie się psychiczne i fizyczne nade mną oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania. Mamy dwoje dzieci. Ze względu że były mąż mieszka dość daleko od nas, gdy przyjeżdża wynajmuje hotel i tam zabiera dzieci i spędza z nimi czas. Kontakty ustalone sądownie. Ja pracuje w hotelarstwie. Mój były mąż wynajął pokój w hotelu w którym ja pracuje i przez pewien okres zamierza w nim mieszkać wraz...
Firma wzięła samochód w leasing
Firma wzieła w leasing samochód dla jednego ze swoich pracowników. Podpisali miedzy sobą umowę wynajmu z pozniejszym wykupem, w której dany pracownik zobowiązany jest do wszelkich opłat, przeglądów itd. Po jakimś czasie, przed końcem leasingu firma się rozpada, co dzieje się z tym leasingiem? Czy umowa podpisana z pracownikiem nadal obowiązuje? Czy jest jakaś możliwość przepisania go na tego pracownika? Jak to wygląda ze strony prawnej?...

Wyszukiwarka