Wspólność ustawowa.

Posiadam wraz z żoną 250,000zł (ustawowa wspólność majątkowa od kilku lat, mamy też wspólne dziecko), obecnie nie mamy domu/mieszkania tylko te pieniądze.
Od moich rodziców otrzymałem kilka dni temu w darowiźnie tylko ja jako ich dziecko 250,000zł (z zerowym podatkiem - zgłoszone w urzędzie skarbowym, a darowizna tylko na mnie na moje indywidualne konto, które nie jest wspólne).
Pytanie - czy jeśli za powyższą łączną sumę 500,000zł kupię z żoną (wspomniana ustawowa wspólność od kilku lat oraz mamy też wspólne dziecko) dom/mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb naszej rodziny i jednocześnie chcę zabezpieczyć moją darowiznę od rodziców aby w razie ewentualnego rozwodu została mi zwrócona ta darowizna (zwrot kosztów) powinienem:
a) podczas zakupu domu za sumę 500,000zł nie wpisywać żony do aktu notarialnego (dzięki temu też żona nie będzie chyba musiała zapłacić podatku od mojej darowizny, bo darowizna jest tylko na mnie, bo gdybym dopisał żonę to byłby chyba podatek?),
b) podczas zakupu domu wpisać żonę do aktu notarialnego (i pewnie żona musi opłacić podatek, bo darowizna jest na mnie?) i w akcie notarialnym zawrzeć zapis ile pieniędzy (250,000zł) pochodzi z mojego osobistego majątku - darowizny na mnie od moich rodziców,

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka