Jak zgodnie z prawem pozbyć się rzeczy pozostawionych przez najemcę?

Mam taką sprawę najemca nie płaci za 5 czynsz i rachunek za prąd . Wiec 31 lipca 2023 roku skończyła mu się umowa najmu . Wiec zmieniłam zamki w mieszkaniu. Tam zostało trochę jego rzeczy. Napisał mi ze nie mam prawa przetrzymywać jego rzeczy. Czy jest jakaś ustawa lub Kodeks mówiący o tym ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
anonim cytuj
11-08-2023
Więc tak. Nie masz prawa przetrzymywać cudzych rzeczy. On ma prawo przyjść po nie z policją. Zwrotu czynszu i za prąd możesz domagać się na drodze sądowej, cywilnej.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W Polsce przepisy dotyczące najmu nieruchomości znajdują się w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o ochronie praw lokatorów. Oto kilka istotnych informacji dotyczących Twojej sytuacji:
Zwrot rzeczy najemcy: W przypadku zakończenia umowy najmu, najemca powinien odebrać swoje rzeczy w określonym terminie. Jeśli nie odbierze ich w tym czasie, właściciel może złożyć wniosek do sądu o zasądzenie opłaty za przechowywanie rzeczy. Właściciel nie może jednak samowolnie pozbyć się rzeczy najemcy.
Eksmisja: Zmiana zamków w mieszkaniu nie zawsze jest legalna i może zostać uznana za naruszenie praw najemcy. W przypadku, gdy umowa najmu wygasła, a najemca nie opuścił nieruchomości, konieczne może być uzyskanie nakazu eksmisji od sądu. Nie możesz po prostu samodzielnie wyrzucić najemcy z mieszkania.
Zaległe opłaty: Właściciel ma prawo dochodzić zaległych opłat za czynsz i inne należności. Może to obejmować dochodzenie tych należności sądownie, a także w skrajnych przypadkach wniesienie sprawy o eksmisję z powodu zaległości w płatnościach.
Czyli:
1. Kodeks cywilny:
Art. 671-683 - regulacje dotyczące umowy najmu.
Art. 683^1-683^7 - zasady dotyczące ochrony lokatorów.
2. Ustawa o ochronie praw lokatorów:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkańców i dzierżawców (Dz.U. 2001 nr 72 poz. 721) - ta ustawa szczegółowo reguluje prawa i obowiązki stron w umowach najmu.
Należy jednak pamiętać, że interpretacja i zastosowanie tych przepisów może być złożone i zależne od konkretnej sytuacji oraz obowiązującego prawa w danym momencie. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje, które dotyczą Twojej sytuacji.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna.
Witam mam pytanie, jeżeli mój ojciec ma dożywotnia służebność mieszkania może wziąć kredyt w banku pod tą służebność dom jest oddany w darowiźnie na mnie wgl jakie on ma prawa?...
Odstąpienie od umowy zakupu samochodu.
Witam, czy jest możliwość odstąpienia od umowy zakupu pojazdu? Kolega około 30 dni temu kupił pojazd który ma podłożnice wypchane pianką od osoby prywatnej, wcześniej tego nie było widać jeśli tak to na jaką podstawę prawną można się powołać?...
Wpis w księdze wieczystej.
Witam... Jestem opiekunem prawnym pani, która posiada w swoim majątku 2 nieruchomości z 2 księgami wieczystymi... W obu księgach wieczystych widnieje 3 właścicieli (moja podopieczna, brat podopiecznej i matka podopiecznej). Matka mojej podopiecznej zmarła 10 lat temu - nie było zrobione postępowanie spadkowe... Brat mojej podopiecznej zmarł 3 lata temu po którym moja podopieczna przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza... Teraz chciałaby...
Zaciągnęłam kredyt dla koleżanki.
Witam. Mój problem polega na tym iż pożyczyłem koleżance sumę pieniędzy, ale najpierw musiałem zaciągnąć kredyt specjalnie dla niej. Teraz po dwóch latach spłacania przez nią rat wpłatami na moje konto dowiaduje się że ona ma zamiar spłacić tylko te pieniądze które przelałem jej na konto pomijając koszta kredytu. Umowa ustna była zawarta przy świadku ale potwierdzenie przelewu mam na kwotę bez oprocentowania. Czyli ubezpieczenie i oprocentowanie ...

Wyszukiwarka