Jak zgodnie z prawem pozbyć się rzeczy pozostawionych przez najemcę?

Mam taką sprawę najemca nie płaci za 5 czynsz i rachunek za prąd . Wiec 31 lipca 2023 roku skończyła mu się umowa najmu . Wiec zmieniłam zamki w mieszkaniu. Tam zostało trochę jego rzeczy. Napisał mi ze nie mam prawa przetrzymywać jego rzeczy. Czy jest jakaś ustawa lub Kodeks mówiący o tym ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
anonim cytuj
11-08-2023
Więc tak. Nie masz prawa przetrzymywać cudzych rzeczy. On ma prawo przyjść po nie z policją. Zwrotu czynszu i za prąd możesz domagać się na drodze sądowej, cywilnej.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W Polsce przepisy dotyczące najmu nieruchomości znajdują się w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o ochronie praw lokatorów. Oto kilka istotnych informacji dotyczących Twojej sytuacji:
Zwrot rzeczy najemcy: W przypadku zakończenia umowy najmu, najemca powinien odebrać swoje rzeczy w określonym terminie. Jeśli nie odbierze ich w tym czasie, właściciel może złożyć wniosek do sądu o zasądzenie opłaty za przechowywanie rzeczy. Właściciel nie może jednak samowolnie pozbyć się rzeczy najemcy.
Eksmisja: Zmiana zamków w mieszkaniu nie zawsze jest legalna i może zostać uznana za naruszenie praw najemcy. W przypadku, gdy umowa najmu wygasła, a najemca nie opuścił nieruchomości, konieczne może być uzyskanie nakazu eksmisji od sądu. Nie możesz po prostu samodzielnie wyrzucić najemcy z mieszkania.
Zaległe opłaty: Właściciel ma prawo dochodzić zaległych opłat za czynsz i inne należności. Może to obejmować dochodzenie tych należności sądownie, a także w skrajnych przypadkach wniesienie sprawy o eksmisję z powodu zaległości w płatnościach.
Czyli:
1. Kodeks cywilny:
Art. 671-683 - regulacje dotyczące umowy najmu.
Art. 683^1-683^7 - zasady dotyczące ochrony lokatorów.
2. Ustawa o ochronie praw lokatorów:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkańców i dzierżawców (Dz.U. 2001 nr 72 poz. 721) - ta ustawa szczegółowo reguluje prawa i obowiązki stron w umowach najmu.
Należy jednak pamiętać, że interpretacja i zastosowanie tych przepisów może być złożone i zależne od konkretnej sytuacji oraz obowiązującego prawa w danym momencie. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje, które dotyczą Twojej sytuacji.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Odszkodowanie
Na początku września w domu, w kuchni zaczął być lekko wyczuwalny zapach gazu. Instalacja gazowa jest nowa - założona ok 2 lata temu. Po kilku dniach, już trochę zdenerwowana, zadzwoniłam na pogotowie gazowe. Panowie przyjechali, sprawdzili instalację w domu i mówią, że wszystko jest ok. Jednak jak przyłożyli czujnik do ziemi to zaczęło pikać. I tak przystawiali, że doszli do tego, że gaz uchodzi z zewnątrz - tam gdzie na ścianie jest licznik i p...
Służebność drogi dojazdowej.
Witam. Został kupiony garaż jakiś czas temu. W akcie notarialnym nie ma napisane nic o służebności drogi dojazdowej. Teraz administracja każe zapłacić. Twierdzą, że poprzedni właściciel miał w akcie notarialnym napisane o służebności drogi dojazdowej i nowy właściciel garażu to przejmuje. Pytanie brzmi: co teraz zrobić? Czy trzeba to płacić, skoro aktualny właściciel nie ma nic ma ten temat napisanego w akcie notarialnym?...
Problem ze spadkiem/długi.
Mój tata nie żyje, mama zaciąga kredyty na rzecz siostry. Dodam, że nie żyjemy w zgodzie, czy można za życia matki zrzec się dziedziczenia bez jej osoby? Ewentualnie mogłabym zrzec się spadku po jej śmierci tylko proszę mi powiedzieć ile mam na to czasu po jej śmierci, ile to kosztuje i czy nie ma jakichś problemów zrzeczeniem się po śmierci?...
Czy pracodawca może zwolnić z dnia na dzień?
Umowa o pracę na stałe, wypowiedzenie to okres 3 miesięcy i taki okres mnie interesuje. Czy firma może mnie zwolnić prędzej? Boje się, że po prostu któregoś dnia podam wypowiedzenie, stwierdzą że mogą mnie zwolnić z godziny na godzinę. Dzięki za informacje....

Wyszukiwarka