kupno psa przez olx

Witam mam problem proszę o szybką odpowiedź
W sobotę wzięłam psa od pani która wystawiła ogłoszenie na olx że odda go pojechalam z tatą odebrałam z Niemiec mieszkam niedaleko granicy a DZISIAJ pani dzwoni i mówi że po południu będzie po psa bo jej dziecko płacze i nie przemyślał tej decyzji i teraz tak. JA MAM KSIĄŻECZKĘ ZDROWIA PSA ONA MA PASZPORT I TE DANE OD CZIPA. TE RZECZY ZOSTAŁY U NIEJ BO MIAŁA TO PRZEPISAĆ NA MNIE I WYSŁAĆ POCZTĄ będzie dzisiaj z policją mam obowiązek oddać psa? Pies to nie zabawka nie oddam tak po prostu
anonim cytuj
27-10-2020
Witam. Rozumiem, że jest to trudna sytuacja dla wszystkich stron. W przypadku zwierząt domowych, takich jak psy, przepisy prawa regulują prawa i obowiązki właścicieli zwierząt. Spróbuję pomóc w odpowiedzi na Twoje pytanie, opierając się na polskim prawie.

Ustalenie własności psa: W przypadku zwierząt domowych, takich jak psy, mają one status rzeczy ruchomych, co oznacza, że ich własność może być przeniesiona na inną osobę. W przypadku gdy pani oddała psa na własność, to przepisy Kodeksu cywilnego (art. 169 KC) mówią, że własność rzeczy ruchomej przechodzi na nabywcę w chwili jej wydania. W Twojej sytuacji, wydanie psa miało miejsce, gdy pani przekazała Ci go.

Brak umowy pisemnej: Nie jest wymagana pisemna umowa w przypadku przekazania psa na własność, ale warto w przyszłości posiadać jakieś dowody na takie transakcje (np. wiadomości e-mail, SMS, umowa ustna przed świadkami). W przypadku sporu o własność psa, dowody te mogą pomóc w wykazaniu, że pani faktycznie przekazała Ci psa na własność.

Policja: Jeśli pani przyjdzie z policją, możesz przedstawić swoją wersję wydarzeń. Jeśli nie ma dowodów na to, że pani ma prawo do psa, policja może uznać, że nie ma podstaw do interwencji. Jeśli jednak pani będzie dążyć do odzyskania psa, może być konieczne rozwiązanie sprawy na drodze sądowej.

Książeczka zdrowia, paszport i dane od chipa: Jeśli posiadasz książeczkę zdrowia psa, jest to ważny dowód potwierdzający, że pani przekazała Ci psa. Paszport i dane od chipa powinny zostać przepisane na Ciebie, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Warto dążyć do przeniesienia tych danych na siebie.

Podsumowując, jeśli pani oddała psa na własność, to zgodnie z prawem jesteś teraz jego właścicielem. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, warto zgromadzić wszystkie dostępne dowody dotyczące transakcji. Warto również skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem w celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat swojej sytuacji prawnej.
 
anonim cytuj
28-04-2023
Dodam jeszcze od siebie... z prawnego punktu widzenia warto wiedzieć jeszcze kilka rzeczy:

Ewentualne umowy adopcyjne: W niektórych przypadkach osoby oddające zwierzęta do adopcji mogą wymagać podpisania umowy adopcyjnej, która może określać dodatkowe warunki lub obowiązki stron. Warto sprawdzić, czy taka umowa istnieje, ponieważ może ona wpłynąć na sytuację prawną dotyczącą własności psa.

Obowiązki właściciela zwierzęcia: Jako właściciel psa, masz określone obowiązki wynikające z przepisów prawa. W Polsce obowiązki te są regulowane m.in. przez Ustawę o ochronie zwierząt, Kodeks wykroczeń oraz przepisy lokalne. Należy dbać o dobrostan psa, zapewnić mu odpowiednie warunki życia, opiekę weterynaryjną oraz właściwe zachowanie w miejscach publicznych.

Rejestracja i identyfikacja psa: W Polsce obowiązuje obowiązek rejestracji oraz identyfikacji psów za pomocą mikrochipu. Jeśli pani nie przekazała Ci jeszcze danych od chipa, warto jak najszybciej uregulować tę kwestię, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z niewłaściwą identyfikacją psa.

Ewentualne koszty sądowe i opłaty adwokackie: Jeśli sprawa trafi do sądu, należy mieć świadomość, że proces może generować koszty sądowe oraz opłaty adwokackie. W związku z tym warto rozważyć możliwość mediacji lub ugody przed sądowej, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Zgromadzenie dowodów: W przypadku sporu o własność psa, warto zgromadzić wszelkie dowody potwierdzające Twoje prawo do psa, takie jak wiadomości e-mail, SMS, umowy ustne lub inne dokumenty. Jeśli istnieją świadkowie, ich zeznania również mogą być przydatne.
 
anonim cytuj
28-04-2023
Czy istnieje jakiś sposób, aby udokumentować fakt, że pani zgodziła się na przekazanie mi psa na stałe, tak aby móc przedstawić to jako dowód w ewentualnym sporze sądowym dotyczącym własności psa?
 
anonim cytuj
28-04-2023
Tak, istnieje kilka sposobów na udokumentowanie takiego porozumienia. Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest spisanie umowy darowizny lub umowy adopcyjnej psa. Taka umowa powinna zawierać informacje o obu stronach (darczyńcy i obdarowanym), a także szczegóły dotyczące psa, takie jak imię, rasę, wiek, numer czipa itp. Umowa ta powinna być podpisana przez obie strony, a idealnie także przez świadków.

Jeśli nie było zawartej pisemnej umowy, warto zebrać wszelkie dostępne dowody potwierdzające przekazanie psa na stałe, takie jak korespondencja (e-maile, wiadomości tekstowe), zdjęcia psa w nowym domu czy zeznania świadków. Chociaż te dowody mogą być mniej przekonujące niż pisemna umowa, w połączeniu z innymi dowodami mogą pomóc w udowodnieniu, że pani faktycznie została właścicielem psa.
 
anonim cytuj
28-04-2023

Sugerowane Tematy

Jak znieść współwłasność.
Witam mam dużą działkę wspólną z bratem, brat nie chce słyszeć o sprzedaż natomiast ja nie chce tkwić we współwłasności. Co zrobić w takiej sytuacji?...
Odprawa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jestem na L4 od końca grudnia. Pod koniec stycznia poroniłam. Do 20 kwietnia jestem na L4. Mój pracodawca ma mnie na celowniku ( chce mnie zwolnić). Wiem że nie może tego zrobić jak przebywam na L4. Jak wrócę do pracy jestem świadoma że mnie zwolnią ( specyficzna firma ). Należy mi się ekwiwalent za nie wykorzystany urlop ? ( Z tamtego roku zostały mi 3 dni a z tego nie wiem ) Czy jeśli mnie zwolnią należy mi się odprawa ??...
Koszty zastępstwa procesowego.
Czy jeśli w sprawie cywilnej sama się reprezentuję (nie mam pełnomocnika) to Sąd przyzna mi koszty zastępstwa procesowego? Oczywiście zakładając że "wygram" sprawę. Musiałam poświęcić mnóstwo czasu na przestudiowanie prawa w tym zakresie, doszkolenie się. Czy jest jakiś sposób aby sąd jednak koszty zastępstwa procesowego mi zasądził?...
Prawo do milczenia - kiedy mogę z niego skorzystać?
Czytałem ostatnio na temat "prawa do milczenia" w kontekście postępowania karnego. Zastanawiam się, kiedy i w jakich okolicznościach mogę skorzystać z tego prawa? Czy mogę odmówić zeznań w dowolnym momencie, czy są jakieś ograniczenia? Czy korzystanie z prawa do milczenia może być później użyte przeciwko mnie w sądzie? Z góry dziękuję za wszelką pomoc....

Wyszukiwarka