Zakup nieruchomości na kredy hipoteczny.

W najbliższym czasie planuję zakup nieruchomości na kredy hipoteczny. W interesującej mnie nieruchomości mieszka pan, który chce zrobić transakcję wiązaną i za pieniądze ze swojej nieruchomości kupić drugą nieruchomość.
Jak mogę zabezpieczyć się przed taką sytuacją że ja nieruchomość kupię natomiast ten pan się nagle rozmyśli i nie będzie chciał się wyprowadzić?
Jestem całkowicie zielony w takich kwestiach także miłe będą wszelkie porady
anonim cytuj
01-10-2023
W sumie to nie możesz. Jak pan sam nie będzie chciał się wyprowadzić po sprzedaży to czeka cię cała procedura eksmisji.
Słyszałem w internecie o artykule 777. Czy on w takim przypadku może pomóc?

O tyle ze upraszcza sprawę -art. 777 kpc. zastępuje wyrok sądu oraz stanowi tytuł wykonawczy i podstawę do szybkiej eksmisji komorniczej. Tyle że ciągle jeszcze musi być gdzie te eksmisje wykonać. Najprościej jest jednak zgrać zakup z wyprowadzka tamtego Pana.
A gdyby ten pan zobowiązał się wyprowadzić pod wskazany wcześniej adres? Nawet jakby to był adres kogoś z jego rodziny? To byłoby to jakoś wiążące?

No to raczej ta osoba z rodziny powinna się zobowiązać że Pana przyjmie. Tak jak to jest przy najmie okazjonalnym i tak jak przy najmie okazjonalnym może nie mieć racji bytu.
To przy takiej próbuje eksmisji posiadanie takiego dokumentu że ktoś ma gdzie mieszkać nie wystarczy? Nawet jakby to było podpisanie u notariusza?

notariusz nie dysponuje żadną władzą, więc czy będzie podpisane u notariusza, czy nie będzie to nie ma żadnego znaczenia.
Art.1046 Kpc
§ 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika uprawnienie dłużnika do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu lub prawo do lokalu zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może on zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie.
Jeśli lokator nie dysponuje żadnym lokalem lub pomieszczeniem, do którego ma tytuł prawny to należy czekać aż Gmina znajdzie mu tymczasowe pomieszczenie, do którego będzie mógł być eksmitowany. Jeśli lokator ma kogoś, kto go pod swój dach by przyjął to najczęściej w ogóle by nie doszło do eksmisji, tylko sam by się tam wyprowadził.
Czyli jeżeli to będzie transakcja wiązana i ja przejmę prawo do nieruchomości tego pana, a ten pan przejmie prawo do innej nieruchomości wtedy nie będzie problemu z ewentualną eksmisją?

Jeśli ten pan jest/będzie właścicielem innej nieruchomości to oczywiście można go do niej eksmitować.
 
anonim cytuj
01-10-2023

Sugerowane Tematy

Kolizja parkingowa.
Hej słuchajcie, spowodowałem kolizję (drobna obcierka parkingowa). Jestem w kontakcie z drugim kierowcą i szukamy najlepszego rozwiązania czy pisać oświadczenie czy dogadać się między sobą. Jakie konsekwencje poniosę z tego tytułu jeśli napiszemy oświadczenie dla ubezpieczalni? O ile droższe ubezpieczenie i na jak długo będę miał przez kolejne lata? Płacę 600-800 zł od kilku lat za auto....
Odszkodowanie/Odprawa.
Witam, Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
spółka zoo ma długi
Dzień dobry, Istnieje spółka zoo. Spółka zoo ma długi, spowodowane głównie trudną sytuacją przez pandemie. Czy członkowie zarządu, wspólnicy mogą odpowiadać w uzasadnionych przypadkach swoimi długami do wysokości pełnego długu względem wszystkich wierzycieli czy do wysokości wkładu jaki włożył w ramach swoich udziałów? Z góry dziękuje za wszelkie informacje....
jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat
Witam. Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację ...

Wyszukiwarka