Czy komornik może zająć alimenty?

Mam na koncie komornika. Z wypłaty zabrał 50% (umowa zlecenie), dostałam informację, że moje konto bankowe również jest zajęte.
Limit miesięczny to 2700zł, powyżej tej kwoty komornik będzie zabierał.
I tutaj rodzi się moje pytanie. Czy alimenty na dziecko i 500+, również wliczane są w tej "limit" czy one nie są liczone?
Dług nie jest duży, w ciągu dwóch miesięcy go spłacę, natomiast w tym miesiącu zostałam z 1000zł wypłaty (niepełny przepracowany miesiąc) boję się, że zostaniemy nagle całkowicie bez pieniędzy.
anonim cytuj
19-10-2023
Świadczenia na dziecko alimenty oraz 500% są wolne od zajęć komorniczych więc ich komornik nie zabierze.
a czy 500plus i alimenty wliczają się to tego 2700co komornik nie może zabrać z konta ,o to Pani w poście pyta i z chęcią się dowiem sama jak to wygląda.

Zabiera z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia z umowy zlecenia może komornik ile chce, tu zabiera połowę, świadczenia 500plus ich komornik nie może zabrać, ale może do tego dojść bo często komornicy nie patrzą z jakiego tytułu są przychody na koncie dłużnika i przypadkowo zabierają te kwoty, jeśli tak się stanie należy zgłosić się do komornika o zwrot lub złożyć skargę na działania komornika.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Mam na koncie komornika. Z wypłaty zabrał 50% (umowa zlecenie), dostałam informację, że moje konto bankowe również jest zajęte. Limit miesięczny to 2700zł, powyżej tej kwoty komornik będzie zabierał. Czy alimenty na dziecko i 500+, również wliczane są w tej "limit" czy one nie są liczone?


Według polskiego prawa, świadczenia alimentacyjne oraz świadczenia z programu "Rodzina 500+" są chronione przed zajęciem przez komornika. Odnośnie do regulacji prawnych:

Art. 83 §1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że od zajęcia wyłączone są sumy przysługujące dłużnikowi z tytułu alimentów przyznanych na jego rzecz.
Dodatkowo, świadczenia z programu "Rodzina 500+" są również wyłączone z egzekucji na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
A więc, odpowiedź na Państwa pytanie brzmi, że alimenty oraz świadczenia 500+ nie wliczają się do limitu 2700zł, które komornik może zabrać z konta. Te świadczenia są chronione i powinny pozostać na koncie nawet w przypadku egzekucji komorniczej.

Zabiera z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia z umowy zlecenia może komornik ile chce, tu zabiera połowę, świadczenia 500plus ich komornik nie może zabrać, ale może do tego dojść bo często komornicy nie patrzą z jakiego tytułu są przychody na koncie dłużnika i przypadkowo zabierają te kwoty, jeśli tak się stanie należy zgłosić się do komornika o zwrot lub złożyć skargę na działania komornika.


Jeśli komornik nieprawidłowo zajął środki z konta, które były chronione przed egzekucją (np. świadczenia 500+), dłużnik ma prawo żądać zwrotu tych środków. W takim przypadku warto zgłosić się bezpośrednio do komornika z wnioskiem o zwrot nieprawidłowo zabezpieczonych kwot. Jeżeli działanie komornika było niezgodne z prawem, można także złożyć skargę do sądu przeciwko komornikowi zgodnie z art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Błąd w pozwie.
Dostałem (jako powód) takie pismo: "Wezwać do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wszystkich załączników wymienionych w pozwie wraz z odpisem, tj. informacje z serwisu z dnia 2019-07-17 (3 dokumenty) – pkt 10 (do pozwu dołączono jedynie 2 dokumenty)" W pozwie nastąpiła pomyłka i powinno być napisane (2 dokumenty) Czy wystarczy to skorygować pismem procesowym? nie rozumiem też wyrażenia "w pozwie wraz z odpisem...
Pytanie odnośnie odziedziczonej części mieszkania.
Mam pytanie odnośnie odziedziczonej części mieszkania. W skrócie , zmarł mi mąż (dzieci brak), odbyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, dziedzicze ja, brat i ojciec męża. Sytuacja wygląda tak, że mam 1/6 mieszkania od 4 lat nie byłam w tym miszkaniu bo zamki zostały zmienione. Mieszka tam teść a brat męża ma działalność pod tym adresem. 1. Czy mogę żądać wpuszczenia mnie do mieszkania? 2. Chciałabym aby znieść współwłasność i żeby m...
Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji?
Witam. Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące ( bo niby manager się zmienił), bez zmiany stanowiska pracy. Z tego co rozumiem, wedle kodeksu pracy, pracodawca nie może cofnąć się do tyłu dając mi znów umowę na okres próbny, gdzie wszyscy inni pracownicy dostali po 3 miesiącach pernamentnie kontrakty, nawet ci najsłabsi. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuac...
Czy pozyczka może zostać w jakiś sposób opodatkowana?
Członek najbliższej rodziny pożycza mi 50 tysięcy. Czy pozyczka może zostać w jakiś sposób opodatkowana? Powinnam dopełnić jakichś formalności, żeby tego uniknąć?...

Wyszukiwarka