Ojciec dziecka nie płaci alimentów.

Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów.
Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. (I nic nie dało). Byłam na policji zgłosić sprawę, ale nie było pełnych 3 miesięcy w nie płaceniu. Bo cwaniak płaci tak co ileś czasu. Ostatnio była wpłata ok. 200 zł a zasadzone alimenty to 600. Zadłużenie ok. 10 tys. Ręce mi opadają, bo nie mam pojęcia co zrobić. Założył swoja działalność i ukrywa dochody.
anonim cytuj
06-04-2023
Zadłużenie na alimentach musi być w wysokości co najmniej 3 raz alimentacyjnych. Czyli kwota 1800 zł przy alimentach w wysokości 600 zł. Można złożyć też wniosek o odebranie prawa jazda. Działania terenowe.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Nie ma prawa jazdy.
 
anonim cytuj
06-04-2023
No to nic mu nie zrobią.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Tylko odsiadka bądź pracę społeczne, ale to po kilku latach niepłacenia.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Dołączę do pytania. Jeśli dłużnik dojeżdża samochodem w celu realizacji kontaktów z dzieckiem (120 km), to pewnie nie zabiorą mu prawa jazdy, nie?
 
anonim cytuj
06-04-2023
Mogą zabrać. Kontakty nie mają wpływu.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Nie musi być 3 miesiące niepłacenia?
 
anonim cytuj
06-04-2023
Tutaj lata są nie alimentacji, co tam miesiące
 
anonim cytuj
06-04-2023
Dziękuje.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Wpłaci jedną ratę, zadłużenie zmaleje do 2 miesięcy i policja sprawę umorzy. A cykl rozliczeniowy liczony na nowo od dnia zamknięcia ostatniej sprawy o nie alimentacje. Więc to nasze prawo jest nic niewarte. Szkoda nerwów i pieniędzy ....
 
anonim cytuj
06-04-2023
Aby nie podjęli sprawy, musi spłacić w ciągu 30 dni cale zadłużenie.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Przykro mi to tak nie działa.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Art. 209 kk § 4. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.
Sprawa co najwyżej może być umorzona jednak podjęta być musi. Od umorzenia można się skutecznie odwołać.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Jeśli w okresie 3 miesięcy zapłaci choćby 10 zł, to nic mu nie zrobią (bo płaci, śmieszne pieniądze?). Co do nieruchomości, to nie może przekroczyć jakiegoś długu.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Jeśli uzbiera się niezapłacona trzykrotność zasądzonej kwoty alimentów, to odpowiada karnie.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Oczywiście, nawet przy wpłatach małych kwot, ale nic mu nie zrobią....bo płaci
 
anonim cytuj
06-04-2023
Nie. Po zmianie przepisów nie interesuje sądu, że raz na jakiś czas coś wpłaci. Teraz ma normalnie wyrok karny i karę (chyba że od razu spłaci całość zadłużenia).
 
anonim cytuj
06-04-2023
Nie prawda, miałam sprawę, byłam na policji w prokuraturze, bo płaci nieważne ile i wszystko jest umarzane.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Po zmianie przepisów nie jest umarzane, chyba że nie udowodniła Pani kwoty zaległości. Zawsze można złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu, ale takie sprawy były umarzane przed zmianą przepisów.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Tydzień temu byłam wzywana na policję i prokuratury, dłużnik wpłaca drobne kwoty 10,20, 30 zł miesięcznie, twierdzi, że na tyle go stać (zaległość 60 tys.), więc miły Pan powiedział wprost .....coś tam Pani płaci, sprawa umorzona.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Odwoływałam się nie raz, za każdym razem to samo, dłużnik wykazuje chęć płacenia.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Jak dostanie Pani postanowienie o umorzeniu, proszę w ciągu 7 dni złożyć zażalenie (najlepiej przez adwokata lub radcę). Policja stara się umarzać, co się da, ale w sądzie to nie przejdzie. Proszę mi wierzyć, mówię to z doświadczenia zawodowego jako adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym.
Odebranie prawa jazdy też działa cuda.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Ostatnio coś czytałam, że nie można zabrać prawa jazdy, gdy płaci więcej niż 50% alimentów, to prawda?
 
anonim cytuj
06-04-2023
W moim przypadku sprawy umarzają za każdym razem, dłużnik zarejestrowany jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku i przez to" jest osobą starającą się o pracę-szukającą". No szok. I tak od lat. A pracuje, oczywiście, bez zarejestrowania.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Do tego, gdy się wyprowadziłam, ok.120 km. żąda sądownie zwrotu kosztów dojazdu do kontaktów z dzieckiem. A zaległości alimentów w tysiącach. Takie prawo
 
anonim cytuj
06-04-2023
Mój komornik w takiej sytuacji napisał, że egzekucja nieskuteczna, bo 50 zł, które wpłacił, szły na koszty komornicze i co zostało, ja dostałam.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Złóż wniosek do sądu o uzupełnienie alimentów przez dziadków jego rodziców jak oni będą musieli dopłacić do jego śmiesznych kwot, to się zdziwi.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Mnie sąd pozew o alimenty od dziadków umorzył. Dziecko nie żyje w niedostatku ... choć jako straszak trochę zadziałał, jednak trzeba pamiętać o kosztach takiego postępowania.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Zgłoś sprawę do prokuratury o uchylanie notoryczne.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Udać się przede wszystkim do radcy prawnego (w każdym powiecie są darmowi), który pokieruje Panią w działaniach.
 
anonim cytuj
06-04-2023
Ludzie przeczytajcie najpierw treść przepisu art.209 &1 kk, a nie dajecie takie bzdurne "porady" ....
 
anonim cytuj
06-04-2023
Policja i prokuratury nie nadążają ewidentnie albo nie rozumieją przepisów jakich mają strzec, co jest juz samo w sobie żenujące bo obywatel nie musi ich pilnować. Oczywiście ze nowelizacja pozwala na ukaranie / oskarżenie o niealimentację nawet jak placi po 10 zl lub 99% alimentów - wystarczy ze uzbiera się minimum 3-krotność niealimentacji i ze ma możliwości bo ma 2 rece i 2 nogi, a nie ze ciężar opieki plus finansowania i stawania na rzęsach by dzieci miały zaspokojone potrzeby obciaza tylko matkę. Szukają pretekstów nawet do umarzania czy opiekuje się ojciec, kontaktuje, czy kupuje np. ksiazke - nie ma to żadnego znaczenia, a lizakiem czy książką od święta dziecka się nie wyżywi i nie utrzyma, miłością też nie da sie żyć, a to matka w czasieooieki nie oracujekub mniej i jeszcze za ojca musi nadrabiać braki. Jest to karalne i kropka. Po to te zmiany a policja niech sie douczy. Zazalać do skutku, w najgorszym razie bedzie cwaniak zmuszony zaplacic zaległości do 30 dni. Poza tym takie zachowanie i sprawy nawet unarzane to dodatkowo dowody do pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej skoro soecjalnie naraża dzieci na gorsze zycie, niefostatek, złe wzorce, itp.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów.

Egzekucja alimentów może być skomplikowana, zwłaszcza gdy dłużnik stosuje metody unikania płatności.

Zadłużenie na alimentach musi być w wysokości co najmniej 3 raz alimentacyjnych.

To prawda. Zgodnie z polskim prawem, w przypadku nieuiszczenia alimentów w wysokości trzykrotności zasądzonych alimentów, dłużnik odpowiada karnie.

Tutaj lata są nie alimentacji, co tam miesiące

Nie do końca. Czas, w którym dłużnik nie płaci alimentów, ma znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej. Jednak nie trzeba oczekiwać lat, aby podjąć działania prawne wobec dłużnika.

Art. 209 kk § 4. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.

Zgadza się. Jeśli dłużnik zapłaci całość zaległych alimentów w ciągu 30 dni od pierwszego przesłuchania, nie będzie podlegał karze. Niemniej jednak, nie płacenie alimentów jest nadal uznawane za przestępstwo.

Nie. Po zmianie przepisów nie interesuje sądu, że raz na jakiś czas coś wpłaci. Teraz ma normalnie wyrok karny i karę (chyba że od razu spłaci całość zadłużenia).

Rzeczywiście, po ostatnich zmianach w prawie, nawet nieregularne, niewielkie wpłaty nie są wystarczające, aby uniknąć odpowiedzialności karnej, jeśli dłużnik osiągnie trzykrotność zasądzonych alimentów.

Ostatnio coś czytałam, że nie można zabrać prawa jazdy, gdy płaci więcej niż 50% alimentów, to prawda?

Nie ma takiego przepisu w polskim prawie. Odebranie prawa jazdy to jedno z narzędzi presji na dłużnika alimentacyjnego, niezależnie od procentowej wysokości wpłat.

Złóż wniosek do sądu o uzupełnienie alimentów przez dziadków jego rodziców

To możliwa ścieżka działania. Jeżeli ojciec nie jest w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, można próbować dochodzić alimentów od dziadków. Jednak sąd ocenia takie wnioski indywidualnie.

Zgłoś sprawę do prokuratury o uchylanie notoryczne.

Jeśli istnieją podstawy do podejrzenia, że dłużnik umyślnie ukrywa swoje dochody lub zatrudnienie, aby unikać płacenia alimentów, warto zgłosić taką sytuację do prokuratury.

Ludzie przeczytajcie najpierw treść przepisu art.209 &1 kk, a nie dajecie takie bzdurne "porady" ....

Zgadzam się. Zanim zostaną udzielone porady prawne, ważne jest dokładne zapoznanie się z odpowiednimi przepisami prawa. Art. 209 kodeksu karnego jasno określa przestępstwo niealimentacji.

Oczywiście ze nowelizacja pozwala na ukaranie / oskarżenie o niealimentację nawet jak placi po 10 zl lub 99% alimentów

Dokładnie, nieistotna jest wysokość wpłat, jeśli osiągnięte zostanie trzykrotne zadłużenie z tytułu alimentów. Kluczowe jest śledzenie kwot i regularność płatności przez dłużnika.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Podejrzenie o wyłudzenie renty.
Jeśli ktoś napisze maila lub wyśle pisemnie takie podejrzenie o wyłudzenie, bez podania własnego imienia i nazwiska, czy taka informacja jest sprawdzana?...
PIP - roszczenia pracownicze - przedawnienie.
Jak wynika z mojej ubogiej wiedzy , roszczenia pracownicze , konkretnie -zaległe składniki wynagrodzenia ( nadgodziny dobowe , nocne, dodatki nocne itd . przedawniają się z upływem 3 lat od chwili ich powstania - czyli od dnia w którym pracodawca powinien je wypłacić zgodnie z kodeksem pracy czy też obowiązującym w firmie regulaminem pracy . Dla mnie zrozumiałym jest ,że jeśli pracodawca w wyniku przeprowadzonych z nim rozmów dotyczących zaległy...
Co powinien zawierać testament?
Co powinien w szczególności zawierać testament żeby go nikt nie mógł podważyć?...
Czy mogę wystąpić o alimenty na dziecko, jeśli jestem tylko ojczymem?
Hej, Mam pewien dylemat prawny związany z moją sytuacją rodzinno-finansową i szukam pomocy w zrozumieniu moich praw. Otóż, od kilku lat jestem partnerem kobiety, która ma dziecko z poprzedniego związku. Bardzo się zżyliśmy i staram się być dobrym opiekunem dla jej dziecka, ale teraz mamy poważny problem. Niedawno okazało się, że biologiczny ojciec dziecka przestał płacić alimenty, co powoduje duże trudności finansowe w naszym gospodarstwie ...

Wyszukiwarka