Adopcja/ rodzina zastępcza

Adopcja/ rodzina zastępcza
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
anonim cytuj
19-10-2021
Tak bo jeśli to rodzina zastępcza nie zabira na stałą na okres pomocy aż rodzina biologiczna wyjdzie na prostą
Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Jest to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka.Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji, nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys.
 
anonim cytuj
19-10-2021
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?


W Polsce, proces umieszczania dziecka w rodzinie zastępczej jest regulowany przede wszystkim przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, nie ma obowiązku przeprowadzania prób adaptacyjnych ani wcześniejszego poznawania się opiekunów z dzieckiem. Jednak takie praktyki mogą być stosowane, aby ułatwić adaptację dziecka do nowego środowiska.

Decyzja o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmowana jest przez sąd rodzinny po uzyskaniu opinii zespołu ds. diagnozy rodzinnej. Kryteria umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej obejmują przede wszystkim najlepsze interesy dziecka oraz ocenę zdolności rodzin zastępczych do zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju.

Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami.


Dokładnie, rodzinę zastępczą tworzą osoby, które przejmują odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem na pewien czas. Celem takiego działania jest zapewnienie dziecku odpowiedniego środowiska wychowawczego w sytuacji, gdy jego biologiczna rodzina tymczasowo (lub na stałe) nie jest w stanie tego zapewnić. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie odbiera praw rodzicielskich jego biologicznym rodzicom. Są one jedynie zawieszone na czas trwania pieczy zastępczej. Jeśli sytuacja w rodzinie biologicznej ulegnie poprawie, i zostanie to stwierdzone przez odpowiednie instytucje, możliwy jest powrót dziecka do rodziny biologicznej.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłam meble do wynajętego mieszkania, celem zmniejszenia kwoty wynajmu.
Potrzebuję rady kogoś mądrzejszego. Ponad rok temu, wynajmując mieszkanie z ówczesną partnerką miałyśmy układ z właścicielami (nie poparty żadną umową), że wezmę na raty meble do tego mieszkania, a oni zmniejszą nam kwotę odstępnego o wysokość raty (faktury za meble są na mnie). Jak to w życiu bywa z partnerką się rozstałam, wyprowadziłam, a rat zostało jeszcze na niecały rok. Z właścicielami dogadałam się, że oddadzą mi pieniądze za raty, które ...
Sfałszowane CV.
Dzień dobry. Co grozi za sfałszowane CV? W latach 2019-2022 pracowałem w biurze. W ostatnim roku, niestety na produkcji, a chciałbym powrócić do pracy w biurze i boję się, że nie przyjmą mnie przez to, że w ostatnim roku pracowałem na produkcji....
Darowizna dla syna.
Mam taką sprawę. Moja teściowa razem z teściem chcą przepisać darowizną dom wraz z działką mojemu mężowi. Mąż ma dwóch braci. Moje pytanie jest takie czy po ich śmierci ( oczywiście nikomu śmierć nie życzę), czy ci dwaj bracia będą mogli ubiegać się o zachowek? Co zrobić by tego uniknąć. Czy jest w ogóle szansa. Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi....
196kk
artykul ten powinien brzmieć "obraza uczucia polskich katolików" - bo do tego głównie słuzy, Jest tez w szczególności nadużywany przez różnej maści nawiedzonych. Do wywalenia i zasypania wapnem....

Wyszukiwarka