Adopcja/ rodzina zastępcza

Adopcja/ rodzina zastępcza
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
anonim cytuj
19-10-2021
Tak bo jeśli to rodzina zastępcza nie zabira na stałą na okres pomocy aż rodzina biologiczna wyjdzie na prostą
Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Jest to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka.Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji, nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys.
 
anonim cytuj
19-10-2021
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?


W Polsce, proces umieszczania dziecka w rodzinie zastępczej jest regulowany przede wszystkim przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, nie ma obowiązku przeprowadzania prób adaptacyjnych ani wcześniejszego poznawania się opiekunów z dzieckiem. Jednak takie praktyki mogą być stosowane, aby ułatwić adaptację dziecka do nowego środowiska.

Decyzja o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmowana jest przez sąd rodzinny po uzyskaniu opinii zespołu ds. diagnozy rodzinnej. Kryteria umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej obejmują przede wszystkim najlepsze interesy dziecka oraz ocenę zdolności rodzin zastępczych do zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju.

Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami.


Dokładnie, rodzinę zastępczą tworzą osoby, które przejmują odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem na pewien czas. Celem takiego działania jest zapewnienie dziecku odpowiedniego środowiska wychowawczego w sytuacji, gdy jego biologiczna rodzina tymczasowo (lub na stałe) nie jest w stanie tego zapewnić. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie odbiera praw rodzicielskich jego biologicznym rodzicom. Są one jedynie zawieszone na czas trwania pieczy zastępczej. Jeśli sytuacja w rodzinie biologicznej ulegnie poprawie, i zostanie to stwierdzone przez odpowiednie instytucje, możliwy jest powrót dziecka do rodziny biologicznej.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Czy matka może zablokować nr telefonu ojca? Dziecko ma 5 lat. Matka zablokowała nr ojca po tym, jak ten nie zgodził się na odwołanie kolejnego kontaktu z dzieckiem, matka dziecka zasłaniała się tym, że jej matka jest w szpitalu i nie ma teraz głowy do tego a ojciec ma nie przyjeżdżać bo dziecka nie dostanie i koniec. Ojciec się nie zgodził, bo według niego to żaden powód i mógł przyjechać po dziecko. Jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego i ojc...
Alimenty na niepełnosprawne dziecko.
Witam. Od 20 lat nie podwyższałam alimentów, obecnie mam 280zł. Chce zrobić podwyżkę, córka ma 25 lat i jest niepełnosprawna. Pobieram na nią zasiłki i świadczenia. Nie wiem jak uzasadnić może ktoś pomoże....
Wydanie rzeczy osobistych przed pracodawcę.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi, będącemu na wypowiedzeniu bez świadczenia pracy, wstępu na teren zakładu pracy w celu odebrania swoich prywatnych rzeczy z szafki? Czy jeżeli tak to jest zobowiązany do przekazania zawartości pracownikowi? Co jeżeli odmówi? ...
Odzyskanie spłaconej kwoty kredytu od byłej partnerki.
Witam, sprawa wygląda następująco. Wraz z byłą partnerką w 2019 roku postawiliśmy mały domek na działce należącej do niej. Formalnie dom i działka należały i należą do niej. Zaszła oczywiście potrzeba zaciągnięcia kredytu, który partnerka również wzięła na siebie. Oficjalnie kredyt jest jej, natomiast w praktyce przez 3 lata spłacałem go ja, ze swojego rachunku bankowego. Łącznie spłaciłem ok. 30 tysięcy złotych. Kilkanaście tygodni temu zakończ...

Wyszukiwarka