Adopcja/ rodzina zastępcza

Adopcja/ rodzina zastępcza
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
anonim cytuj
19-10-2021
Tak bo jeśli to rodzina zastępcza nie zabira na stałą na okres pomocy aż rodzina biologiczna wyjdzie na prostą
Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Jest to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka.Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji, nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys.
 
anonim cytuj
19-10-2021
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?


W Polsce, proces umieszczania dziecka w rodzinie zastępczej jest regulowany przede wszystkim przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, nie ma obowiązku przeprowadzania prób adaptacyjnych ani wcześniejszego poznawania się opiekunów z dzieckiem. Jednak takie praktyki mogą być stosowane, aby ułatwić adaptację dziecka do nowego środowiska.

Decyzja o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmowana jest przez sąd rodzinny po uzyskaniu opinii zespołu ds. diagnozy rodzinnej. Kryteria umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej obejmują przede wszystkim najlepsze interesy dziecka oraz ocenę zdolności rodzin zastępczych do zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju.

Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami.


Dokładnie, rodzinę zastępczą tworzą osoby, które przejmują odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem na pewien czas. Celem takiego działania jest zapewnienie dziecku odpowiedniego środowiska wychowawczego w sytuacji, gdy jego biologiczna rodzina tymczasowo (lub na stałe) nie jest w stanie tego zapewnić. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie odbiera praw rodzicielskich jego biologicznym rodzicom. Są one jedynie zawieszone na czas trwania pieczy zastępczej. Jeśli sytuacja w rodzinie biologicznej ulegnie poprawie, i zostanie to stwierdzone przez odpowiednie instytucje, możliwy jest powrót dziecka do rodziny biologicznej.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak rozmawiać z UFG?
Wezwaniem z 26-06-2023 UFG nałożyło na mnie maksymalną karę za brak OC na podstawie kontroli w dniu 09-05-2023. Przedmiotowe auto sprzedałem w dniu 14-09-2018. Zbycie auta do ubezpieczyciela zgłosiłem 04-11-2018. Zbycie auta do starosty zgłosiłem dopiero 31-01-2023. Do UFG przesłałem zaświadczenie wydane przez organ rejestracyjny potwierdzające, że zgłosiłem zbycie w dniu 31/01/2023 na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14-09-2018. Na to UFG, że...
Wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym wyprzedzeniem.
W umowie najmu mieszkania jest zapis o wypowiedzeniu najmu z miesięcznym wyprzedzeniem. Właściciel się połapał że nie znalazł naiwnych jeleni na darmowe pieniążki co miesiąc i takie wypowiedzenie dostarczył. Termin tego wypowiedzenia wypada niefortunnie parę dni przed wypłata uniemożliwiając wyprowadzkę w tym terminie, w domu mieszka dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?...
Wniosek o ubezwłasnowolnienie.
W wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ubezwłasnowolnienie (mojej Mamy), sąd cywilny wzywa m. innymi do przedłożenia odpisu skróconego aktu małżeństwa. Mama jest rozwiedziona od roku 1978 i od kilkudziesięciu lat nie utrzymujemy kontaktu z ojcem (jego wola), ma on drugą żonę i nową rodzinę. Ze względu na obecny stan zdrowia Mamy (brak logicznego kontaktu po ciężkim udarze) nie może ona samodzielnie wystąpić o żadne zaświadczenia...
Darowizna od rodziców, jaka kwota podlega opodatkowaniu?
Witam, koleżanka ma dostać pieniądze od rodziców, z tego co przeczytała kwota wolna od podatku to 36 120 zł, jeżeli dostanie 35 tysięcy zł, to może dostać je w gotówce skoro ta kwota jest zwolniona z podatku czy musi być to przekazane na konto aby było wiadomo skąd je dostała?...

Wyszukiwarka