Adopcja/ rodzina zastępcza

Adopcja/ rodzina zastępcza
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
anonim cytuj
19-10-2021
Tak bo jeśli to rodzina zastępcza nie zabira na stałą na okres pomocy aż rodzina biologiczna wyjdzie na prostą
Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Jest to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka.Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji, nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys.
 
anonim cytuj
19-10-2021
Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach?


W Polsce, proces umieszczania dziecka w rodzinie zastępczej jest regulowany przede wszystkim przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, nie ma obowiązku przeprowadzania prób adaptacyjnych ani wcześniejszego poznawania się opiekunów z dzieckiem. Jednak takie praktyki mogą być stosowane, aby ułatwić adaptację dziecka do nowego środowiska.

Decyzja o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmowana jest przez sąd rodzinny po uzyskaniu opinii zespołu ds. diagnozy rodzinnej. Kryteria umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej obejmują przede wszystkim najlepsze interesy dziecka oraz ocenę zdolności rodzin zastępczych do zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju.

Rodzinę zastępczą, nazywaną także pieczą zastępczą, tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami.


Dokładnie, rodzinę zastępczą tworzą osoby, które przejmują odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem na pewien czas. Celem takiego działania jest zapewnienie dziecku odpowiedniego środowiska wychowawczego w sytuacji, gdy jego biologiczna rodzina tymczasowo (lub na stałe) nie jest w stanie tego zapewnić. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie odbiera praw rodzicielskich jego biologicznym rodzicom. Są one jedynie zawieszone na czas trwania pieczy zastępczej. Jeśli sytuacja w rodzinie biologicznej ulegnie poprawie, i zostanie to stwierdzone przez odpowiednie instytucje, możliwy jest powrót dziecka do rodziny biologicznej.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

praca u drugiego pracodawcy
Witam, czy istnieje możliwość pracy u drugiego pracodawcy (na umowę o pracę bądź zlecenie) gdy u pierwszego będę na urlopie bezpłatnym? Bez pisania porozumienia miedzy pra...
Kiedy darowizna nie wchodzi do majątku wspólnego?
Proszę o odpowiedź, jeżeli żona dostała dom od rodziców zapisany tylko na nią ale w trakcie trwania małżeństwa, teraz męża nie ma w domu, ma zarzut znęcania się nad rodziną. Czy ten majątek wchodzi w podział przy rozwodzie?...
Eksmisja i brak lokalu socjalnego.
Witam dzisiaj miałam rozprawę o eksmisję, mam miesiąc na wyprowadzenie się z lokalu. Sąd nie przyznał mi lokalu socjalnego, po mimo tego że mam trójkę dzieci nieletnich. Proszę mnie nie osądzać bo, wiem że to moja wina że tak się stało ale każdy popełnia błędy. Mam pytanie czy mogę jeszcze odwołać się od decyzji sądu o przydział mieszkania socjalnego może ktoś pomoże napisać mi taki wniosek albo podpowie jak to zrobić. Nie jesteśmy żadna patologi...
Komornik a zakup nieruchomości.
Witam, mam pewne zadłużenie i kilku komorników na karku. Aktualnie planuje zakup nieruchomości. W jaki sposób mogę ją zabezpieczyć przed zajęciem? Posiadam czeską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy mogę na nią dokonać zakupu nieruchomości w Polsce?...

Wyszukiwarka