Małoletnia córka nie chce utrzymywać kontaktu z ojcem

Dzień dobry. Nie wiem czy pod dobrym Adresem piszę. Mam córkę 15 letnią która nie chce utrzymywać kontaktu z ojcem który wyszedł zakładu karnego po 6 latach. Córka ma z nim problemy które odbijają się na jej psychice. Nachodzi ją w szkole zmusza do robienia zdjęcie i przytulania.Ojciec córki ma sądownie wyznaczone dni w których może spotkać się z córką lecz córka odmawia widzeń. Proszę mi pomóc gdzie ja mogę z tym problemem iść żeby pomóc córce gdyż to bardzo źle wpływa na jej dalszy rozwój a ojciec jest osobą nie obliczalną do tego miał problemy z nadużywaniem narkotyków. Proszę mnie pokierować gdzie dalej iść?
anonim cytuj
02-12-2022
Kontakty ustanowione przez sąd?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przez mediatora?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przy rozwodzie w Gdańsku
 
anonim cytuj
02-12-2022
To musisz iść do sądu i wnieść o zmianę orzeczenia. Sąd może orzec zakaz kontaktów, kontakt na odległość lub kontakt wyłącznie w Twojej obecności lub obecności kuratora.
Najlepiej jak pójdziesz gdzieś do poradni, gdzie psycholog zbada i wyda opinię dotyczącą dziecka, będzie to bardzo pomocne w sądzie.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Masz jakieś dowody na nieobliczalność ojca? Świadków, nagrania itd
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przecież to jest nie dopuszczalne by ktoś nękał w godzinach pracy,a szkoła jest również takim miejscem.//Dla takiej osoby,wyrok o kontakty nic nie znaczy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Takie rzeczy ja bym osobno zgłaszał na policję, można się starać o zakaz zbliżania.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie mam nic, jestem 6 lat po rozwodzie. Ojciec dziecka wyszedł zakładu karnego i na siłę chce kontaktu z córką. Córka się jego wstydzi bo jest cały wytatuowany do tego widać że ma uraz po narkotykach. Córka nie wyraża nawet chęci widywania się z nim ona najwyraźniej się jego boi
 
anonim cytuj
02-12-2022
Niestety dziecko nie może odmówić kontaktów z ojcem, on ma swoje prawa i obowiązki wynikające z orzeczenia.
Jedyna droga to właśnie zmiana tego orzeczenia, a do tego najlepiej mieć dowody np w postaci opinii biegłego psychologa, nagrań czy świadków, ponieważ ojciec może przed sądem się bronić i powiedzieć że celowo nastawiasz dziecko przeciwko niemu.
Możesz nie wydać dziecka jeżeli masz podejrzenia że ojciec jest pod wpływem alkoholu czy dragów.
-1  
anonim cytuj
02-12-2022
Poszukaj u siebie Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny i zdobądź opinie psychologa, to bardzo Wam pomoże w sądzie. Głowa do góry, będzie dobrze
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dlaczego nie może odmówić kontaktu z ojcem??Znam przypadek, że chłopak się 17 l powiesił się,bo nigdy nie mógł odmówić ojcu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Obydwoje rodzice muszą egzekwować postanowienia sądu. Ojciec musi realizować kontakty, a matka musi je umożliwiać.
To że w powyższym przykładzie mamy ojca debila, nie oznacza że wszyscy ojcowie mają być krzywdzeni, bo bardzo często jest tak że ojciec robi wszystko dla dobra dziecka, a matka nastawia dziecko negatywnie do widzeń.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie ma już RODK a jest OZSS którzy to opiniują na zlecenie sądu a nie prywatnie.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie ma już
 
anonim cytuj
02-12-2022
W takim razie mam nieaktualne informacje:)
A czego ja mam się bać?
 
anonim cytuj
02-12-2022
No chyba nie przeczytała pani skutków (prawnych) tego wyroku TK z czerwca, a jak się czegoś nie rozumie to proszę nie wprowadzać w błąd
+2  
anonim cytuj
02-12-2022
Można prosić o rozwinięcie myśli? Też o tym wyroku słyszałam i też mam podobny problem - córki nie chcą chodzić do ojca a psycholog jasno powiedziała, aby nie zmuszać
 
anonim cytuj
02-12-2022
Skutki są różne dla różnych ludzi, ja wiem na pewno, że dobro dziecka jest najważniejsze, a zmuszanie to przemoc. Z całą pewnością to orzeczenie z czerwca 2022 r dodało pewności i skrzydeł setkom tysięcy matek i ojców którzy walczą o spokój i poczucie bezpieczeństwa swoich dzieci. I to jest bezcenne. Trzeba być odważnym, dzieci są niewinne i musza być chronione. Jak ma się dowody to to się obroni w sądzie.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Mowa o skutkach prawnych napisanych przez TK, czyli - sąd zobligowany jest badać przyczyny niechęci dziecka zamiast automatycznego karania- czyli badania OZSS, aczkolwiek znam przypadki, że są tak oczywiste, iż sąd nie kieruje rodzin do biegłych specjalistów
 
anonim cytuj
02-12-2022
1. Wnieść o odebranie władzy, by dziecko nie musiało łożyć w przyszłości alimentów na ojca ani za DPSy. Pytanie czemu nie zrobiła pani tego w trakcie gdy on był osadzonym - odebranie władzy, wydanie zakazu kontatków?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Czy w przypadku jak ojciec ma odebrana władze rodzicielska dziecko nie musi łożyć na ojca po skończeniu pełnoletności ?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jeżeli ojciec ma odebraną władzę rodzicielską wówczas dziecko powołuje się na artykuł 5 kodeksu cywilnego i nie musi płacić, ale może pojawić się pytanie czy ojciec sam od siebie płaci na dziecko czy jest to egzekwowane przez komornika - czyli FA
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jeśli z FA ?
 
anonim cytuj
02-12-2022
No to tym bardziej 5 kc
 
anonim cytuj
02-12-2022
Założyć niebieską kartę .
 
anonim cytuj
02-12-2022
Po pierwsze, zgodnie z art. 598[1] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, można wnioskować do sądu rodzinnego o zmianę wyroku w zakresie kontaktów ojca z córką. Sąd, biorąc pod uwagę dobro dziecka (art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), może uwzględnić fakt, że kontakty z ojcem negatywnie wpływają na psychikę córki.

Po drugie, na podstawie art. 233 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli kontakty z ojcem zagrażają dobrobytowi psychicznemu lub moralnemu dziecka, sąd może zdecydować o ograniczeniu lub wyłączeniu tych kontaktów.

Po trzecie, jeżeli sytuacja wymaga natychmiastowego działania ze względu na zagrożenie dobrobytu dziecka, na podstawie art. 598[6] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, możliwe jest złożenie wniosku o wydanie przez sąd tymczasowego zarządzenia.

Jeżeli ojciec nadal nachodzi córkę w miejscach publicznych, może to być traktowane jako nękanie, które jest przestępstwem zgodnie z art. 190a § 1 Kodeksu karnego. W takim przypadku, zalecałbym zgłoszenie sprawy na policję.

Na koniec, warto zwrócić się do Opieki Społecznej (OZSS), która na wniosek sądu, może wydać opinię dotyczącą sytuacji dziecka.

Pamiętajcie, że sąd zobowiązany jest badać przyczyny niechęci dziecka do kontaktów z ojcem, zamiast automatycznie karania za niestosowanie się do orzeczenia. To zasada wynikająca z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2022 roku.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne. Pamiętajmy, że prawo jest po to, aby chronić każdego, szczególnie najmłodszych i najbardziej narażonych na krzywdę.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Kopiowanie ubrań innych projektantów
Witam. Czy kopiowanie ubrań od innych projektantów i promowanie jako swoich jest legalne? Czy można zgłosić tą działalność gdzieś? Jak dla mnie to nie uczciwe praktyki i cierpią na tym artyści którym są kradzione pomysły. Dzięki....
Wymeldowanie decyzją administracyjną.
Czy byłego małżonka, który po rozwodzie pisemnie zgodził się na wyprowadzkę można wymeldować w gminie? Zaznaczę, że termin na wyprowadzenie minął w tamtym roku i wyprowadzka doszła do skutku. Dom jest na własność byłej żony, otrzymany w spadku przed zawarciem związku małżeńskiego. Byli małżonkowie są w trakcie ustalania polubownie kwoty spłaty jaką ma ponieść była żona....
Szkoda całkowita, brak rzeczoznawcy do wyceny auta.
5 października miałam wypadek samochodowy, który nie był z mojej winy. Laweta zabrała auto do serwiu a tam uznali, że auto to szkoda całkowita i zajęli się odzyskiwaniem pieniędzy w wysokości wartości auta. Do dnia dzisiejszego, tj. 7 listopada ubezpieczalnia nie przysłała rzeczoznawcy do wyceny auta, tłumacząc się, ze nie mają czasu lub nie odbierają telefonu. W jaki sposób mogę przyspieszyć cały ten proces lub gdzie się udać z prośbą o pomo...
Szef bezpodstawnie wypowiada UOP z art.52
Dzien dobry mam takie pytanie odnosnie prawa pracy a mianowicie mialam wczoraj taki incydent w miejscu pracy ze szef wezwał policje do mnie ze jestem pod wpływem alkoholu policja mnie zawiozla alkomat wykazal 00 dzis ze łzami w oczach ze wstydu poszlam do pracy cały dzien przepracowałam a na koniec zaprosił mnie do biura mówiąc ze cała załoga sie skarży na mnie itd i mógłby mi dać wypowiedzenie z art.52 mobing przeciwko jego pracownikami niby ja ...

Wyszukiwarka