Czy nowy pracodawca może widzieć terminy zwolnień lekarskich od poprzedniego pracodawcy?

Witam

Sytuacja jest taka, że potencjalny nowy pracodawca nie zatrudnia osób, które przekroczyły pewny procent zwolnień lekarskich w poprzednich firmach, niezależnie od powodu. Mają jakieś wewnętrzne ustalenia z racji tego, że często na takich pracownikach się "przejechali". Czy przyszły pracodawca może zweryfikować okresy niezdolności do pracy w poprzedniej formie, poprzez np konto PUE ZUS? Wiem, że na świadectwie pracy wszystkie okresy nieskładkowe są wypisane, ale pytanie, czy mają jeszcze jakąś inną możliwość zweryfikowania liczby zwolnień w poprzedniej pracy?
anonim cytuj
06-12-2023
Po pierwsze, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w szczególności z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO), dane dotyczące zdrowia pracownika są uznawane za szczególną kategorię danych osobowych. Przetwarzanie takich danych jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach i musi spełniać rygorystyczne wymogi.

Świadectwo pracy, zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy, zawiera informacje o rodzaju wykonywanej pracy, okresie zatrudnienia oraz przyczynie rozwiązania umowy o pracę. Nie zawiera ono informacji o okresach niezdolności do pracy ani o przyczynach zwolnień lekarskich.

Co do zasady, nowy pracodawca nie ma prawa żądać od kandydata do pracy informacji o jego poprzednich zwolnieniach lekarskich ani nie ma możliwości uzyskania takich danych z ZUS poprzez konto PUE. Dostęp do danych zgromadzonych w ZUS jest ściśle ograniczony i regulowany, a dane o zwolnieniach lekarskich są chronione jako dane dotyczące zdrowia.

W związku z tym, potencjalny pracodawca nie ma prawnie dopuszczalnych możliwości, aby zweryfikować historię zwolnień lekarskich kandydata u poprzedniego pracodawcy. Jakiekolwiek próby uzyskania takich informacji mogą naruszać prawo ochrony danych osobowych oraz prawa pracownika.

Podsumowując, pracodawca nie ma prawnego podstawy do weryfikacji historii zwolnień lekarskich kandydata u poprzednich pracodawców, a każda próba takiej weryfikacji może być niezgodna z obowiązującym prawem ochrony danych osobowych.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Rozumiem, że nie mogą sprawdzić moich zwolnień przez ZUS czy świadectwo pracy. Ale co z sytuacją, kiedy nowy pracodawca prosi o podanie liczby dni zwolnienia lekarskiego w formularzu aplikacyjnym? Czy jestem zobowiązany do udzielenia takich informacji? Czy mogę odmówić odpowiedzi na to pytanie, nie ryzykując utraty szansy na zatrudnienie?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Przede wszystkim, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO), dane dotyczące zdrowia, w tym informacje o zwolnieniach lekarskich, są uznawane za szczególną kategorię danych osobowych. Pracodawca ma ograniczone prawo do żądania takich danych od kandydatów do pracy.

Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu, wynikający z art. 18^3 Kodeksu pracy, oznacza, że pracodawca nie może dyskryminować kandydatów na podstawie ich stanu zdrowia. W związku z tym, żądanie od kandydatów informacji o historii zwolnień lekarskich może być uznane za formę dyskryminacji.

Kandydat do pracy nie jest zobowiązany do udzielania informacji o swoich zwolnieniach lekarskich, a odmowa udzielenia takich informacji nie powinna wpłynąć negatywnie na proces rekrutacyjny. Odmowa udzielenia tych informacji nie może być podstawą do odrzucenia kandydata.

Jeśli pracodawca nalega na udzielenie tych informacji, kandydat może zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy ochrony danych osobowych oraz na zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu, podkreślając, że informacje te są zbędne do oceny jego kwalifikacji zawodowych.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Jak sprawdzić czy babcia podpisała umowę dożywocia?
Babcia mojej narzeczonej kilkanaście lat temu przepisała mieszkanie swojej synowej, niestety nie mam dokładniejszych informacji czy było to w formie darowizny, sprzedaży czy umowy o dożywocie. Tydzień temu babcia złamała biodro, jest już po operacji i wymaga opieki w domu. Synowa oczywiście natychmiast się odcięła i usilnie próbuje babcie umieścić w dps. Babcia nie jest w stanie znaleźć aktu notarialnego, ja podejrzewam ze synowa go po prostu zab...
Czy da się uniknąć kary za brak OC?
Witam. Chciałbym zapytać i poradzić się w sprawie kary pieniężnej za brak ważnej polisy OC. Kupiłem samochód, które miało mieć ważną polisę OC, sprzedający pokazał mi jakiś dowód opłacenia polisy później okazało to było jakieś wezwanie zaległe od Kruka za zaległą polisę. W efekcie jeździłem prawie półtorej miesiąca bez OC nieświadomie myśląc że mam normalnie ważną polisę. Dostałem sporą karę za brak polisy od ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjn...
Do jakiego wieku dziecka trzeba płacić alimenty?
Dzień dobry, obecnie córka jest na 3 roku studiów magisterskich, naukę skończy w wieku 24 lat, czy jeśli pójdzie dalej na studia to w dalszym ciągu będę musiał płacić alimenty?...
Błąd sprzedawcy. była zła cena podana i anulował zamówienie, czy może tak zrobić? co w takiej sytuacji?
Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Mój brat z przyszłą bratową chcieli zamówić zaproszenia ślubne. weszli na stronę internetową która ich interesowała i wybrali sobie zaproszenia . Na stronie głównej zaproszenie kosztowało 14 zł, ale po tym jak kliknęło się w dane zaproszenie pokazała się cena około 7 zł lub 7 zł z groszami. Moja bratowa postanowiła zamówić, ponieważ była to duża różnica cenowa i doszła do wniosku, że może jest jakaś Promoc...

Wyszukiwarka