Czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich?

Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich. Siostra pół roku temu zawarła ugodę przed sądem co do kontaktów ojca z dzieckiem. W zasadzie zgodziła się na to o co wnioskował ojciec. Po dwóch m-cach od ugody, ojciec przestał realizować te kontakty, wybierał sobie czas w którym zabierze dziecko, jednocześnie nie informując matki, że w inne wyznaczone dni się nie pojawi. Dziecko było zawsze do spotkania przygotowane. Obecnie siostra dostała pismo z sądu, że ojciec wnioskuje o inne kontakty. Nie będę się rozpisywał jak te kontakty wyglądają a jak miały by wyglądać. Chodzi mi jedynie o odpowiedź czy jeśli siostra weźmie adwokata to może zawnioskować o zwrot kosztów, które bedzie musiała ponieść na opłacenie go. Wiem, że to 50/50 ale czy w Państwa praktyce zdazały się przypadki, że sąd zatwierdził taki zwrot od drugiej strony.
anonim cytuj
20-07-2022
Nikt tutaj nie jest w stanie ocenić szans takiego orzeczenia. Sprawy są indywidualnie rozpatrywane.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich.


W polskim prawie możliwość dochodzenia zwrotu kosztów adwokackich jest uregulowana, choć oczywiście wynik takiego postępowania zależy od konkretnej sytuacji i dowodów przedstawionych sądowi. Oto kluczowe kwestie, które warto wiedzieć na ten temat:

Regulacja prawna: Kodeks postępowania cywilnego w art. 100 i kolejnych przewiduje, że sąd może orzec o obciążeniu którejś ze stron kosztami procesu. Obejmuje to także koszty zastępstwa procesowego, czyli wynagrodzenie adwokata.

Uwzględnienie postawy strony: Sąd przy ocenie, kto ma ponieść koszty postępowania, bierze pod uwagę postawę stron w procesie. Jeżeli np. ojciec nie przestrzegał uprzednio zawartej ugody, co można udowodnić, może to wpłynąć na decyzję sądu w kwestii kosztów.

Zasada zwycięzca nie płaci: W polskim prawie obowiązuje zasada, że strona przegrywająca sprawę ponosi koszty procesu. Oczywiście, nie jest to reguła bez wyjątków i sąd ma pewne swobody w tym zakresie, jednak jeżeli siostra wygra sprawę, istnieje duża szansa na to, że ojciec zostanie obciążony kosztami adwokackimi.

Zmiana wcześniejszych ustaleń: Fakt, że ojciec wnosi o zmianę kontaków, które były już wcześniej uregulowane w sądowej ugodzie, może być argumentem na korzyść siostry. Jeżeli bowiem nie ma uzasadnionych powodów do wniesienia nowego wniosku (a np. ojciec wcześniej nie przestrzegał ugody), sąd może uznać, że postępowanie było nieuzasadnione i obciążyć ojca kosztami.

Ostateczna decyzja należy do sądu, ale w świetle przedstawionych okoliczności istnieje pewne prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu kosztów adwokackich przez siostrę. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie wszystkich okoliczności i zachowań ojca w stosunku do dziecka po zawarciu wcześniejszej ugody.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie współwłasności samochodu.
Witam, z mężem nam się nie układa prawdopodobnie dojdzie do rozwodu. Jakiś czas temu dowiedział się, że jestem ciężko chora, obecnie jestem w trakcie chemioterapii.. Dziś dowiedziałam się, że jakiś czas temu zrobił w tajemnicy przede mną zdjęcie mojego dowodu osobistego, żeby wyrejestrować mnie z samochodu gdyż widnieje jako drugi współwłaściciel. Oznajmił, że mnie wykreślił i że podobno mógł to zrobić bez mojej zgody. Czy to prawda, że mógł to z...
Przedawnienie długu wobec banku.
Kredyt bankowy, bank sprzedaje dług. Nowy wierzyciel otrzymuje nakaz zapłaty z tytułem wykonalności w dniu 18.12.2013. Jak dobrze czytam z zawiadomienia sprawa do komornika złożona 7.06.2022. komornik wysyła pismo o zajęciach 20.07.2023. Po jakim czasie następuje przedawnienie złożenia nakazu zapłaty do komornika ?...
Nieodrobienie prac społecznych a zamiana kary na areszt.
Potrzebuje porady dostałam pismo o posiedzenie zarządzenia kary pozbawienia wolności z prac społecznych tylko problem jest taki że ja ciągle odrabiam te godziny. Jak byłam chora mam zaświadczenie lekarskie które wysyłałam kuratorce i nie rozumiem dlaczego chcą mi zamienić to na karę pozbawienia wolności....
Czy szef ma obowiązek zapewnić nam wodę pitną i do umycia kubka czy sztucicy?
Witam. Mam problem z moim szefem a mianowicie: pracuje w zakładzie pracy chronionej jako pracownik ochrony fizycznej bez licencji. Obszar do pilnowania i patrolowania jest duży, bo na posterunek żeby dojść to jest 2 km ponad. Do tego dochodzą patrole podczas służby i podczas powrotu na bazę jeszcze jeden. Dodam, że wszędzie chodzimy pieszo. Zmiany są 12 godzinne (dniówka i nocka). Czy inspektor ma obowiązek zapewnić nam wodę pitną i do umycia kub...

Wyszukiwarka