Czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich?

Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich. Siostra pół roku temu zawarła ugodę przed sądem co do kontaktów ojca z dzieckiem. W zasadzie zgodziła się na to o co wnioskował ojciec. Po dwóch m-cach od ugody, ojciec przestał realizować te kontakty, wybierał sobie czas w którym zabierze dziecko, jednocześnie nie informując matki, że w inne wyznaczone dni się nie pojawi. Dziecko było zawsze do spotkania przygotowane. Obecnie siostra dostała pismo z sądu, że ojciec wnioskuje o inne kontakty. Nie będę się rozpisywał jak te kontakty wyglądają a jak miały by wyglądać. Chodzi mi jedynie o odpowiedź czy jeśli siostra weźmie adwokata to może zawnioskować o zwrot kosztów, które bedzie musiała ponieść na opłacenie go. Wiem, że to 50/50 ale czy w Państwa praktyce zdazały się przypadki, że sąd zatwierdził taki zwrot od drugiej strony.
anonim cytuj
20-07-2022
Nikt tutaj nie jest w stanie ocenić szans takiego orzeczenia. Sprawy są indywidualnie rozpatrywane.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich.


W polskim prawie możliwość dochodzenia zwrotu kosztów adwokackich jest uregulowana, choć oczywiście wynik takiego postępowania zależy od konkretnej sytuacji i dowodów przedstawionych sądowi. Oto kluczowe kwestie, które warto wiedzieć na ten temat:

Regulacja prawna: Kodeks postępowania cywilnego w art. 100 i kolejnych przewiduje, że sąd może orzec o obciążeniu którejś ze stron kosztami procesu. Obejmuje to także koszty zastępstwa procesowego, czyli wynagrodzenie adwokata.

Uwzględnienie postawy strony: Sąd przy ocenie, kto ma ponieść koszty postępowania, bierze pod uwagę postawę stron w procesie. Jeżeli np. ojciec nie przestrzegał uprzednio zawartej ugody, co można udowodnić, może to wpłynąć na decyzję sądu w kwestii kosztów.

Zasada zwycięzca nie płaci: W polskim prawie obowiązuje zasada, że strona przegrywająca sprawę ponosi koszty procesu. Oczywiście, nie jest to reguła bez wyjątków i sąd ma pewne swobody w tym zakresie, jednak jeżeli siostra wygra sprawę, istnieje duża szansa na to, że ojciec zostanie obciążony kosztami adwokackimi.

Zmiana wcześniejszych ustaleń: Fakt, że ojciec wnosi o zmianę kontaków, które były już wcześniej uregulowane w sądowej ugodzie, może być argumentem na korzyść siostry. Jeżeli bowiem nie ma uzasadnionych powodów do wniesienia nowego wniosku (a np. ojciec wcześniej nie przestrzegał ugody), sąd może uznać, że postępowanie było nieuzasadnione i obciążyć ojca kosztami.

Ostateczna decyzja należy do sądu, ale w świetle przedstawionych okoliczności istnieje pewne prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu kosztów adwokackich przez siostrę. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie wszystkich okoliczności i zachowań ojca w stosunku do dziecka po zawarciu wcześniejszej ugody.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Odpowiedzialność pracownika za szkodę.
Dzień dobry, proszę o poradę, w jaki sposób rozwiązać sytuację . Firma posiada samochody służbowe jednak zdarzyło się tak, że osoba zajmująca się polisami przeoczyła termin na wznowienie OC, w związku z czym UFG nałożył na firmę wysoką karę w kwocie 10800 zł Firma chce przerzucić ten koszt na pracownika. Czy w ogóle ma do tego prawo? Pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, relacje z pracodawcą w porządku. W umowie ni...
Wniosek o nabyciu spadku.
Ciocia dostała pismo w sprawie wniosku o nabycie spadku. Została przez Sąd zobowiązana do złożenie w terminie 14 dni odpowiedzi na wniosek z ustosunkowaniem się do żądania wniosku. Ciocia w 100 % zgadza się z wnioskodawcą. Nie ma nic do dodania i chce wziąć udział w postępowaniu. Czy ktoś z Państwa mógłby napisać taką odpowiedź lub podesłać wzór takiego wniosku....
Wezwanie do sądu mimo odrzucenia spadku
Witam Mam pytanie dostałam wezwanie o wstawienie się do sądu pomimo że spadek odrzuciłam miesiąc po śmierci mamy wraz z dziećmi minęły już trzy lata. Czy mam się czegoś obawiać wiem że rodzeństwo moje też odrzuciło spadek wraz ze swoim dziećmi w terminie zostaliśmy wezwani wszyscy przez firmę która skupuje długi....
Zadłużonie mieszkanie w spadku
Witam, jak to wyglada pod względem prawnym? Chłopak miał mamę, mama zmarła, było na nią i 2 innych członków rodziny mieszkanie. Spadek w formie mieszkania i działek przeszedl na niego, wiec ma 1/3 w tym wszystkim. Te dwie osoby wzięły pod jego niewiedzę pare lat temu, gdy chłopak był niepełnoletni, kredyt pod to mieszkanie. Obiecują, ze gdy zgodzi się na sprzedaż wszystkich działek przepiszą wyzej wymienione mieszkanie na niego, zrzekając się swo...

Wyszukiwarka