Czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich?

Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich. Siostra pół roku temu zawarła ugodę przed sądem co do kontaktów ojca z dzieckiem. W zasadzie zgodziła się na to o co wnioskował ojciec. Po dwóch m-cach od ugody, ojciec przestał realizować te kontakty, wybierał sobie czas w którym zabierze dziecko, jednocześnie nie informując matki, że w inne wyznaczone dni się nie pojawi. Dziecko było zawsze do spotkania przygotowane. Obecnie siostra dostała pismo z sądu, że ojciec wnioskuje o inne kontakty. Nie będę się rozpisywał jak te kontakty wyglądają a jak miały by wyglądać. Chodzi mi jedynie o odpowiedź czy jeśli siostra weźmie adwokata to może zawnioskować o zwrot kosztów, które bedzie musiała ponieść na opłacenie go. Wiem, że to 50/50 ale czy w Państwa praktyce zdazały się przypadki, że sąd zatwierdził taki zwrot od drugiej strony.
anonim cytuj
20-07-2022
Nikt tutaj nie jest w stanie ocenić szans takiego orzeczenia. Sprawy są indywidualnie rozpatrywane.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich.


W polskim prawie możliwość dochodzenia zwrotu kosztów adwokackich jest uregulowana, choć oczywiście wynik takiego postępowania zależy od konkretnej sytuacji i dowodów przedstawionych sądowi. Oto kluczowe kwestie, które warto wiedzieć na ten temat:

Regulacja prawna: Kodeks postępowania cywilnego w art. 100 i kolejnych przewiduje, że sąd może orzec o obciążeniu którejś ze stron kosztami procesu. Obejmuje to także koszty zastępstwa procesowego, czyli wynagrodzenie adwokata.

Uwzględnienie postawy strony: Sąd przy ocenie, kto ma ponieść koszty postępowania, bierze pod uwagę postawę stron w procesie. Jeżeli np. ojciec nie przestrzegał uprzednio zawartej ugody, co można udowodnić, może to wpłynąć na decyzję sądu w kwestii kosztów.

Zasada zwycięzca nie płaci: W polskim prawie obowiązuje zasada, że strona przegrywająca sprawę ponosi koszty procesu. Oczywiście, nie jest to reguła bez wyjątków i sąd ma pewne swobody w tym zakresie, jednak jeżeli siostra wygra sprawę, istnieje duża szansa na to, że ojciec zostanie obciążony kosztami adwokackimi.

Zmiana wcześniejszych ustaleń: Fakt, że ojciec wnosi o zmianę kontaków, które były już wcześniej uregulowane w sądowej ugodzie, może być argumentem na korzyść siostry. Jeżeli bowiem nie ma uzasadnionych powodów do wniesienia nowego wniosku (a np. ojciec wcześniej nie przestrzegał ugody), sąd może uznać, że postępowanie było nieuzasadnione i obciążyć ojca kosztami.

Ostateczna decyzja należy do sądu, ale w świetle przedstawionych okoliczności istnieje pewne prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu kosztów adwokackich przez siostrę. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie wszystkich okoliczności i zachowań ojca w stosunku do dziecka po zawarciu wcześniejszej ugody.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracodawcy.
Witam, co się stanie gdy pracodawca da Ci wypowiedzenie umowy o prace na czas określony bez przyczyny i po zakończeniu dnia pracy i nie podpisze się wypowiedzenia i w ten sam dzień pójdzie się na L4?....
Przysposobienie dziecka a dziedziczenie.
Dzien dobry, mam dziecko z poprzedniego związku, mój syn teraz będzie miał 10 lat, natomiast była żona weszła w nowy związek małżeński, i jej obecny mąż chciałby przysposobić syna. Jak wygląda kwestia spadkowa po przysposobieniu? Dodam, że niedawno urodziła mi się córka i chciałbym dopytać jak to wygląda od strony prawnej....
Kto pokrywa koszty leczenia zwierzat z fundacji
Witam, Mam problem i w związku z nim pytanie... Miesiąc temu przyjęłam kota do domu tymczasowego (z fundacji). Umowa w wersji MINI tj. fundacja zapewnia wyżywienie, żwirek, opiekę wet, ja dom i opiekę. Kot był złapany na działkach, w bardzo złym stanie, długo przebywał w lecznicy zanim prosto z niej trafił do mnie. Problem w tym, zaraził moją kocicę rezydentkę giardią (pasożyt). Sprawa ujawniła się parę dni temu, jak zrobili mu badania. Chor...
Problem z zaginioną rzeczą z paczki.
W czerwcu tego roku zakupiłam kilka par butów w sklepie ccc online. Zgłosiłam zwrot, odesłałam paczkę. Paczka do firmy dotarła, brakuje jednej pary. Po wymianie kilku maili wkońcu postanawiają złożyć reklamację do przewoźnika DPD, która zostaje dwukrotnie odrzucona. Mam teraz wszelkie roszczenia kierować sądownie do przewoźnika. Jakiś czas temu miałam podobną sytuację gdzie odsyłając produkt paczka przyszła wybrakowana, firma oddała pieniądze. ...

Wyszukiwarka