Zachowek

Witam,podpisałam u notariusza ugodę o zachowek z bratem,który zobowiązał się do wypłaty .. Teraz jego żona wygraża się że mnie zniszczy i że nie zostawi tak tej sprawy i poniosę dużo większe koszty niż kwota którą otrzymam.. Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?
anonim cytuj
24-11-2023
Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?


Bezpieczeństwo ugody: Jeśli ugoda o zachowek została zawarta u notariusza, jest to dokument prawomocny i wiążący obie strony. Zgodnie z polskim prawem cywilnym, ugoda notarialna ma charakter aktu prawnego, który jest trudny do zakwestionowania, chyba że wystąpiłyby wyjątkowe okoliczności, takie jak udowodnienie, że ugoda została zawarta pod wpływem przymusu lub podstępu.

Groźby i nękanie: Jeśli żona Twojego brata wygłasza groźby lub próbuje Cię zastraszyć, jest to sprawa o charakterze osobistym i nie ma bezpośredniego związku z umową o zachowek. W takich przypadkach warto rozważyć skorzystanie z ochrony prawnej, np. zgłoszenie sprawy na policję, zwłaszcza jeśli groźby te mają charakter poważny i mogą naruszać Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Opieka nad grobem: Nie ma przepisów prawa, które by zobowiązywały Cię do opieki nad grobem ojca, chyba że jest to część zawartej ugody. W prawie polskim nie istnieje obowiązek prawny dotyczący opieki nad grobami, chyba że wynika on z umów cywilnoprawnych lub jest częścią testamentu.

Podsumowując, jeżeli ugoda o zachowek została zawarta prawidłowo i nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby ją unieważnić, Twoje prawo do otrzymania ustalonej kwoty jest zabezpieczone. Natomiast groźby ze strony osób trzecich, nie mające bezpośredniego związku z umową, należy traktować jako osobną kwestię, którą w razie potrzeby można zgłosić odpowiednim organom ścigania. Obowiązki związane z opieką nad grobem muszą wynikać z umów lub testamentu, aby były prawnie wiążące.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Rozumiem, że umowa jest bezpieczna. Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę? Jak to wygląda w praktyce i jakie mam opcje, jeśli dojdzie do takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę?


Przypomnienie o zobowiązaniach: Pierwszym krokiem jest próba polubownego rozwiązania sytuacji. Można skontaktować się z bratem i przypomnieć mu o jego zobowiązaniach wynikających z umowy o zachowek, podkreślając konieczność spełnienia warunków umowy.

Wezwanie do zapłaty: Jeśli to nie przyniesie rezultatu, kolejnym krokiem jest formalne wezwanie do zapłaty. Można wysłać list polecony z wezwaniem do wywiązania się z umowy, określając w nim termin, w jakim oczekujesz spełnienia zobowiązań.

Postępowanie sądowe: Jeśli brat nadal nie wywiąże się z umowy, można wszcząć postępowanie sądowe. Skierowanie sprawy do sądu wymaga złożenia pozwu, w którym domagasz się wywiązania się z umowy o zachowek. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, sąd rozpatrzy sprawę i może wydać wyrok zobowiązujący brata do zapłaty.

Egzekucja komornicza: Jeżeli sąd wyda wyrok na Twoją korzyść, a brat nadal nie dokona wypłaty, możliwa jest egzekucja komornicza. W tym przypadku komornik zajmuje się wyegzekwowaniem należności na podstawie orzeczenia sądu.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Certyfikat covidowy
Dzień dobry mam pytanie ostatnio zaszczepiłem się posiadam ten certyfikat itd. Wczoraj poszedłem na basen Pani poprosiła mnie o ten certyfikat pokazałem a ona zeskanowała kod nie mówiąc mi w jakim celu to robi czy miała do tego prawo? Koniec końców w tym są zawarte przecież moje dane osobowe. Dlatego zastanawiam się czy mam obowiązek pokazywania tego dokumentu oraz czy maja prawo do skanowania go nie informując mnie w jakim celu to robią? (Pani p...
Mieszkanie komunalne a dziedziczenie.
Mieszkałam razem z rodzicami w mieszkaniu komunalnym. Jestem tam zameldowana razem z córka , po zawarciu małżeństwa wyprowadziłam się. Mój tata niedawno zmarł , została tam tylko mama. Moje pytanie brzmi , co mogę zrobić żeby w przyszłości tego mieszkania nie stracić ?...
Budowa domu a sprawy spadkowe.
Witam, mój mąż będąc kawalerem kupił dom posadowiony na działce 500m2. Był to stary budynek nadający się do gruntownej modernizacji bądź rozbiórki. Po zawarciu małżeństwa, na działce rozpoczęliśmy wspólnie budować nowy dom a stary został rozebrany. Mamy wspólnotę majątkową. Wszelkie plany budowy i pozwolenia są na męża. Wydatki na budowę domu pochodziły z naszych wspólnych dochodów. Trochę finansowo pomogli moi rodzice a także mój ojciec pomagał ...
Alimenty
Płacę alimenty na córkę, 19l. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych nie mam z nią kontaktu. Nie mogę w żaden sposób dowiedzieć się czy pracuje, czy się uczy. Jakie mam możliwości prawne, aby się tego dowiedzieć? ...

Wyszukiwarka