Zachowek

Witam,podpisałam u notariusza ugodę o zachowek z bratem,który zobowiązał się do wypłaty .. Teraz jego żona wygraża się że mnie zniszczy i że nie zostawi tak tej sprawy i poniosę dużo większe koszty niż kwota którą otrzymam.. Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?
anonim cytuj
24-11-2023
Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?


Bezpieczeństwo ugody: Jeśli ugoda o zachowek została zawarta u notariusza, jest to dokument prawomocny i wiążący obie strony. Zgodnie z polskim prawem cywilnym, ugoda notarialna ma charakter aktu prawnego, który jest trudny do zakwestionowania, chyba że wystąpiłyby wyjątkowe okoliczności, takie jak udowodnienie, że ugoda została zawarta pod wpływem przymusu lub podstępu.

Groźby i nękanie: Jeśli żona Twojego brata wygłasza groźby lub próbuje Cię zastraszyć, jest to sprawa o charakterze osobistym i nie ma bezpośredniego związku z umową o zachowek. W takich przypadkach warto rozważyć skorzystanie z ochrony prawnej, np. zgłoszenie sprawy na policję, zwłaszcza jeśli groźby te mają charakter poważny i mogą naruszać Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Opieka nad grobem: Nie ma przepisów prawa, które by zobowiązywały Cię do opieki nad grobem ojca, chyba że jest to część zawartej ugody. W prawie polskim nie istnieje obowiązek prawny dotyczący opieki nad grobami, chyba że wynika on z umów cywilnoprawnych lub jest częścią testamentu.

Podsumowując, jeżeli ugoda o zachowek została zawarta prawidłowo i nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby ją unieważnić, Twoje prawo do otrzymania ustalonej kwoty jest zabezpieczone. Natomiast groźby ze strony osób trzecich, nie mające bezpośredniego związku z umową, należy traktować jako osobną kwestię, którą w razie potrzeby można zgłosić odpowiednim organom ścigania. Obowiązki związane z opieką nad grobem muszą wynikać z umów lub testamentu, aby były prawnie wiążące.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Rozumiem, że umowa jest bezpieczna. Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę? Jak to wygląda w praktyce i jakie mam opcje, jeśli dojdzie do takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę?


Przypomnienie o zobowiązaniach: Pierwszym krokiem jest próba polubownego rozwiązania sytuacji. Można skontaktować się z bratem i przypomnieć mu o jego zobowiązaniach wynikających z umowy o zachowek, podkreślając konieczność spełnienia warunków umowy.

Wezwanie do zapłaty: Jeśli to nie przyniesie rezultatu, kolejnym krokiem jest formalne wezwanie do zapłaty. Można wysłać list polecony z wezwaniem do wywiązania się z umowy, określając w nim termin, w jakim oczekujesz spełnienia zobowiązań.

Postępowanie sądowe: Jeśli brat nadal nie wywiąże się z umowy, można wszcząć postępowanie sądowe. Skierowanie sprawy do sądu wymaga złożenia pozwu, w którym domagasz się wywiązania się z umowy o zachowek. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, sąd rozpatrzy sprawę i może wydać wyrok zobowiązujący brata do zapłaty.

Egzekucja komornicza: Jeżeli sąd wyda wyrok na Twoją korzyść, a brat nadal nie dokona wypłaty, możliwa jest egzekucja komornicza. W tym przypadku komornik zajmuje się wyegzekwowaniem należności na podstawie orzeczenia sądu.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Sytuacja rodzinna- spadkowa.
Sytuacja rodzinna- spadkowa. Są 2 siostry i ciężko chorujący brat. Jedna z sióstr jest z wizyta u brata z początkiem września do 15 września, widzi ze sytuacja zdrowotna jest trudna…nie ma zbytnio kontaktu z bratem, aby chciał cokolwiek zakomunikować. Osoba z zewnątrz rodziny - konkubina 2 tyg po wizycie siostry zwołuje notariusza do domu i spisuje na siebie testament. W testamęcie zapisuje dom rodzinny na siebie. 6 października Brat um...
Ile należy mi się urlopu?
Umowa na czas nieokreślony zawarta w dn 02.11.2016r. Od 26.04.2017 do 28.11.2017r urlop macierzyński, od 29.11.2017r do 24.07.2018r urlop rodzicielski, od 25.07.2018r do 13.08.2018r urlop wypoczynkowy, od 14.08.2018r do 17.07.2021r. Urlop wychowawczy ile urlopu obecnie się należy po takim stażu i jak ekwiwalent?...
Niedopełnienie obowiązku przez sędziego.
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?...
Okres wypowiedzenia
Witam, chciałabym się dowiedzieć o okresie wypowiedzenia. Pracowałam u jednego pracodawcy od marca 2019 do początku kwietnia 2020 roku(umowa na czas określony) przez lockdown była przerwa pomiędzy umowami i kolejną podpisałam 18 maja 2020 na pół etatu również na czas określony (18 miesięcy). Chce złożyć wypowiedzenie, ile wynosi okres wypowiedzenia?...

Wyszukiwarka