Zachowek

Witam,podpisałam u notariusza ugodę o zachowek z bratem,który zobowiązał się do wypłaty .. Teraz jego żona wygraża się że mnie zniszczy i że nie zostawi tak tej sprawy i poniosę dużo większe koszty niż kwota którą otrzymam.. Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?
anonim cytuj
24-11-2023
Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca?


Bezpieczeństwo ugody: Jeśli ugoda o zachowek została zawarta u notariusza, jest to dokument prawomocny i wiążący obie strony. Zgodnie z polskim prawem cywilnym, ugoda notarialna ma charakter aktu prawnego, który jest trudny do zakwestionowania, chyba że wystąpiłyby wyjątkowe okoliczności, takie jak udowodnienie, że ugoda została zawarta pod wpływem przymusu lub podstępu.

Groźby i nękanie: Jeśli żona Twojego brata wygłasza groźby lub próbuje Cię zastraszyć, jest to sprawa o charakterze osobistym i nie ma bezpośredniego związku z umową o zachowek. W takich przypadkach warto rozważyć skorzystanie z ochrony prawnej, np. zgłoszenie sprawy na policję, zwłaszcza jeśli groźby te mają charakter poważny i mogą naruszać Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Opieka nad grobem: Nie ma przepisów prawa, które by zobowiązywały Cię do opieki nad grobem ojca, chyba że jest to część zawartej ugody. W prawie polskim nie istnieje obowiązek prawny dotyczący opieki nad grobami, chyba że wynika on z umów cywilnoprawnych lub jest częścią testamentu.

Podsumowując, jeżeli ugoda o zachowek została zawarta prawidłowo i nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby ją unieważnić, Twoje prawo do otrzymania ustalonej kwoty jest zabezpieczone. Natomiast groźby ze strony osób trzecich, nie mające bezpośredniego związku z umową, należy traktować jako osobną kwestię, którą w razie potrzeby można zgłosić odpowiednim organom ścigania. Obowiązki związane z opieką nad grobem muszą wynikać z umów lub testamentu, aby były prawnie wiążące.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Rozumiem, że umowa jest bezpieczna. Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę? Jak to wygląda w praktyce i jakie mam opcje, jeśli dojdzie do takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Ale co jeśli brat się nie wywiąże z umowy o zachowek i nie dokona wypłaty w ustalonym terminie? Czy w takim przypadku mogę podjąć jakieś kroki prawne, żeby egzekwować wypłatę?


Przypomnienie o zobowiązaniach: Pierwszym krokiem jest próba polubownego rozwiązania sytuacji. Można skontaktować się z bratem i przypomnieć mu o jego zobowiązaniach wynikających z umowy o zachowek, podkreślając konieczność spełnienia warunków umowy.

Wezwanie do zapłaty: Jeśli to nie przyniesie rezultatu, kolejnym krokiem jest formalne wezwanie do zapłaty. Można wysłać list polecony z wezwaniem do wywiązania się z umowy, określając w nim termin, w jakim oczekujesz spełnienia zobowiązań.

Postępowanie sądowe: Jeśli brat nadal nie wywiąże się z umowy, można wszcząć postępowanie sądowe. Skierowanie sprawy do sądu wymaga złożenia pozwu, w którym domagasz się wywiązania się z umowy o zachowek. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, sąd rozpatrzy sprawę i może wydać wyrok zobowiązujący brata do zapłaty.

Egzekucja komornicza: Jeżeli sąd wyda wyrok na Twoją korzyść, a brat nadal nie dokona wypłaty, możliwa jest egzekucja komornicza. W tym przypadku komornik zajmuje się wyegzekwowaniem należności na podstawie orzeczenia sądu.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

okres wypowiedzenia
Dzień dobry, 30.09 złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 30.11. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Prowadzę także jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałam zamiast pracy na etat poświęcić swój cały czas prowadzeniu tejże działalności. Niestety okazało się, że jestem poważnie chora i w połowie listopada muszę poddać się operacji plus później dalsze leczenie. Zakładam, że do pracy będę mogła wrócić o...
Zajęcie konta w banku.
Jak mogę się dowiedzieć za co mam zajęcie na koncie na 2 tysiące od skarbówki? Istnieje jakaś infolinia czy muszę się udać fizycznie do placówki? Mam 21 lat i jestem nieprzerwanie uczniem i nie mam w ogóle pomysłu dlaczego mam zajęcie od urzędu skarbowego......
Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony
Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony . W treści jest że umowa zawarta od ...do ..czyli wszystko jasne . Jednak dalej jest punkt ,że; 1) Najemcy przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem .....okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego . 2)Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zgodnie z art 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Moje pytanie - 1) czy mimo ,że zawieramy umowę na np...
Umowa dożywocia a choroba alkoholowa.
Otrzymałem nieruchomość w ramach umowy dożywocia. Dożywotnikami są moi rodzice. Umowa zakłada, że mam opiekować się rodzicami, utrzymywać ich do końca ich życia. Oboje rodziców to alkoholicy, mieszkają sami w domu. Póki co jest ok, tzn. sami się utrzymują, ale nie jestem pewien co będzie dalej. Czy w tej sytuacji jest możliwość odstąpienia od umowy dożywocia jeśli ich choroba alkoholowa będzie bardziej zaawansowana, nie zaczną się leczyć? Czy nie...

Wyszukiwarka