Rozwiązanie umowy o pracę z osobą niepełnosprawną.

Pracowałam na umowie o prace, byłam ściągnięta z urzędu pracy przez pracodawcę. Wykorzystałam 11 dni urlopu. Na koniec października skończyła mi się roczna umowa. Nie przedłużono jej, więc dostałam świadectwo pracy gdzie pisze ze wykorzystałam 25 dni urlopu. (Jestem osobą niepełnosprawna z czego należy mi się 10 dni urlopu więcej po przepracowaniu roku). Pracodawca tłumaczy te 25 dni urlopu tym że miałam miesiące gdzie nie przepracowałam wymiaru godzin, to jest prawda ale to pracodawca tak ustalał grafik i te nadgodziny zostały uzupełnione urlopem. Ja o tym nie wiedziałam wcześniej i także nie podpisywałam żadnych kart urlopowych. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
anonim cytuj
22-11-2023
Organizowanie pracy z pełnym wykorzystaniem czasu pracy jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z art. 94 pkt 2 kp.
Jeżeli pracodawca ustalił grafik z wyprzedzeniem i wynikało z niego, że zatrudniony nie przepracuje pełnego wymiaru czasu pracy w danym miesiącu, to kwestia ewentualnego urlopu (pod warunkiem, że pracownik się na niego zgodzi) powinna zostać ustalona w momencie sporządzania grafiku. Jeśli w tych dniach pracownik nie przebywał na urlopie, to nieprzepracowanych godzin, które wynikają z harmonogramu czasu pracy, pracodawca nie może rozliczać jako godziny urlopowe.
Gdy nieprzepracowanie pełnego miesiąca wydarzyło się z winy pracodawcy, nie ma on prawa do obniżenia pracownikowi wynagrodzenia za ten czas. Pracownik powinien otrzymać standardowe wynagrodzenie, czyli takie, jakie by wypracował w danym okresie, zgodnie z jego wymiarem czasu pracy. Wysokość pensji nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Wynagrodzenie było takie jak powinno być, czyli najniższa krajowa. I z tego co tłumaczył pracodawca to urlop został wpisany właśnie dlatego że moje wynagrodzenie było wyższe niż tak naprawdę zarobiłam. Faktem jest ze ten urlop został wpisany po zakończeniu mojej pracy, bo wcześniej nie było nic mowy o tym. Co w tej sytuacji mam zrobić, skoro wcześniej nie było mowy o żadnym urlopie A po zakończonej umowie okazuje się że mi wpisali urlop bez mojej wiedzy. To jest 14 dni więcej niż tak naprawdę wykorzystałam.
 
anonim cytuj
22-11-2023
No to sam wpisał, Pani zadanego wniosku nie wypisywała , więc nie mógł tak zrobić bez Pani zgody.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Czyli w tej sytuacji mogę iść do pracodawcy i powiedzieć że jego działanie jest niezgodne z prawem, i że proszę o sprostowanie? Co gdyby się jednak nie zgodził na to sprostowanie? Inspekcja pracy?
 
anonim cytuj
22-11-2023
Jest też bezpłatna infolinia PIP. Poza tym w pierwszej kolejności wybiera Pani dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej, więc pewnie będzie więcej niż 14 dni.
 
anonim cytuj
22-11-2023
W ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik może, zwrócić się do pracodawcy (pisemnie!) o sprostowanie świadectwa. Pracodawca ma 7 dni na zajęcie stanowiska - jeśli odrzuci wniosek o sprostowanie wówczas pracownik znowu ma 14 dni na skierowanie spray do sądu pracy. Tam pracodawca będzie już musiał udowodnić, że w tym czasie była rzeczywiście Pani na urlopie, czyli okazać podpisane przez Panią wnioski urlopowe. Jeśli naprawdę zależy Pani na prostowaniu świadectwa to sugeruję nie zwlekać jednak i nie przeciągać rozmów z pracodawcą.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Tylko ze te 14 dni już minęło. Próbowałam się z pracodawcą spotkać i porozmawiać ale jemu ciągle nie pasowało i się tak przedłużyło.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż mieszkania siostrze.
Siostra chce w przyszłym roku ode mnie i męża kupić mieszkanie. Mieszkanie na ten moment warte ok 370 tys. Jednak na chwilę obecną ma 200 tys. Resztę zadeklarowała się, że może zapłacić za kilka lat. (Kredytu nie dostanie) My budujemy się, siostra może już nam dać te 200 tys. Jednakże my jeszcze musimy w tym mieszkaniu mieszkać do czasu wykończenia domu. Ona wyraża na to zgodę. Jak to udokumentować aby było zgodne z prawem ? I pytanie czy już w...
Córka podczas zabawy w sali zabaw, niefortunnie zjechała ze zjeżdżali, czy mam podstawę aby domagać się odszkodowania od sali zabaw?
Córka podczas zabawy w sali zabaw, niefortunnie zjechała ze zjeżdżali lądujac na proste nogi doznała nadwyrężenia ścięgien w obu nogach. Prześwietlenie, dwie wizyty na Sor tydzień po tygodniu. Obecnie drugi tydzień porusza się tylko o kulach. Nie chodzi do szkoły, na zajęcia dodatkowe itd. Zjeżdżalnia w sali zabaw jest dosyć stroma, może budzić obawy co do bezpieczenstwa - nasze wzbudziła za późno. Moje pytanie: czy mam podstawę aby domagać s...
Darowizna
Witam serdecznie !! Mam problem który nie dotyczy bezpośrednio mnie tylko mojej mamy i cioci. Jakieś 15 lat temu moja babcia przepisała mieszkanie w zamian za opiekę swojej córce, mając 3 córki przepisała tej która mieszka na miejscu. Dwie pozostałe córki nie miały nic przeciwko ponieważ mieszkają daleko i uznały że tak będzie sprawiedliwie. Ciocia moja gdy dostała mieszkanie od razu wtedy kiedy mogła przepisała je na swoją córkę czyli wnuczkę ba...
Komornik a zakup nieruchomości.
Witam, mam pewne zadłużenie i kilku komorników na karku. Aktualnie planuje zakup nieruchomości. W jaki sposób mogę ją zabezpieczyć przed zajęciem? Posiadam czeską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy mogę na nią dokonać zakupu nieruchomości w Polsce?...

Wyszukiwarka