Podział mieszkania po zmarłym.

Witam dostałem wezwanie na rozpraw odnośnie nadania spadku po zmarłym wujku (nie miał dzieci a jego rodzeństwo też już zmarło więc dostałem wezwanie jako najbliższy członek) i teraz się zastanawiam jak może być podzielone mieszkanie ? Mieszkanie było wspólne z żoną ona też zmarła z tego co wiem mieszkanie jest po cioci rodzicach a wcześniej dziadkach. Na nadanie spadku jest wezwane z cioci strony trójka rodzeństwa (nie znam ich) ale samo wezwanie jest tylko i wyłączenie na wujka spadek. Czy to znaczy, że sąd podzieli mieszkanie na wszystkich po równej części jeśli nikt się nie zrzeknie ? I tak samo wszystko jeśli coś się znajdzie łącznie z działką jeśli ma czy długami?
anonim cytuj
22-11-2023
Czy to znaczy, że sąd podzieli mieszkanie na wszystkich po równej części jeśli nikt się nie zrzeknie ?

Niekoniecznie. Jeżeli pana wujek zmarł przed swoją żoną (pana ciotką) to przy podanym przez Pana stanie faktycznym ustawowo dziedziczył Pan oraz pana ciotka po 1/2. Pana ciocia zmarła więc w jej miejsce prawa do tej 1/2 przypadły innym osobom (prawdopodobnie rodzeństwu pana ciotki). Zatem Pana udział w spadku to 1/2 a pozostali też łącznie w połowie (każdy będzie miał udział 1/6 w spadku po pana wujku). Jeżeli mieszkanie stanowiło majątek wspólny to najprawdopodobniej w masie spadkowej po wujku znajduje się udział 1/2 w prawie własności mieszkania. Jeżeli mieszkanie stanowiło majątek osobisty pana cioci to jeżeli zmarła ona po swoim mężu (pana wujku) to udział w prawie własności mieszkanie nie weszło do spadku po pana wujku.
I tak samo wszystko jeśli coś się znajdzie łącznie z działką jeśli ma czy długami?

Jeżeli przyjmie Pan spadek to dziedziczy Pan tak aktywa jak i pasywa (długi) choć odpowiedzialność za te długi może być ograniczona.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Tak zgadza się wujek zmarł przed żoną (ciocia zmarła druga) w księgach wieczystych jest zapis, że oboje byli właścicielami mieszkania od 2009r wtedy je wykupili. Proszę powiedz mi Byrhtnoth coś więcej o tym ograniczeniu długów ponieważ wiem o niespłaconej pożyczce oraz zaległych opłatach czynszowych (z powodu śmierci) które są czyli jeśli wszyscy przyjmiemy spadek to wszyscy płacimy tak ? Aczkolwiek w księgach wieczystych jest zapis o zaległościach w czynszu kierowany tylko na ciocie o wujku nie ma słowa.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Można przyjąć spadek i zaznaczyć, że z "dobrodziejstwem inwentarza". TZN. Jeśli długi są większe niż spadek, to płacisz tylko do wysokości wartości spadku, jeśli wystarczy spadku, to płacisz całość.
 
anonim cytuj
22-11-2023
Właśnie o to chodzi, że nie znam wysokości długu (wiem o jednym a co jeśli było więcej ?) nie znam też wartości spadku nie wiem co było wujka. Byłem u komornika może przygotować spis inwentarzu lecz to jest bardzo drogie i płaci wnioskodawca, musi iść przez sąd więc reszta spadkobierców będzie miała wgląd i żaden biegły nie wyrobi się czasowo z oszacowaniem wartości do dnia rozprawy o nadanie spadku tak mi przekazał komornik.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Skarga kasacyjna.
Sąd Okręgowy oddalił moje zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego o zapłatę. Obie instancje uzasadniały swoje stanowisko faktem, iż mój pełnomocnik nie uzupełnił braków formalnych w terminie, mimo, iż posiadał wszystkie informacje aby te braki uzupełnić. Moje uprzejme zapytanie: 1. W jakim terminie mogę zwrócić się do BRPR z prośba o złożenie skargi kasacyjnej do SN; 2. Czy za niedopełnienie obowiązków mogę dochodzić od pełnomocnika odszkod...
Renta po mężu.
Witam, zostałam wdową w wieku 40 lat i nieletnim uczącym się dzieckiem. Jak będzie przyznana renta rodzinna. Dla dziecka wiem że do 18 tego roku lub do 25 gdy będzie się uczyć. Co z żoną po zmarłym jak to jest? Jest może ktoś w podobnej sytuacji bądź był?...
Kupno działki przed ślubem.
Razem z narzeczonym planujemy zakup działki pod budowę domu z naszych oszczędności. Jak należy uiścić zapłatę za nieruchomość? Każdy po połowie ze swojego prywatnego konta? Czy ma to znaczenie z czyjego wyjdzie przelew? Dodam, że na budowę domu planujemy zaciągnąć wspólnie kredyt....
Czy można dopisać kogoś do aktu notarialnego jeżeli nie jest się małżeństwem?
Witam. Sytuacja wygląda tak: chcieliśmy kupić wspólnie z partnerem mieszkanie skorzystaliśmy z pomocy doradcy kredytowego. Przeanalizował naszą sytuację i stwierdził że najkorzystniej będzie dla nas jeśli kredyt będzie tylko na mojego partnera. Teraz mieszkanie jest już kupione w akcie notarialnym widnieje tylko mój partner. Chciałabym jednak być dopisana do tego aktu notarialnego. Będę w końcu razem z partnerem remontować urządzać mieszkanie i s...

Wyszukiwarka