Prawo Cywilne 24-11-2022 13 odpowiedzi

Sąsiad uderzył w mój samochód.Nie zdążyłam zareagować, bo odjechał co zrobić w takiej sytuacji

Pytanie użytkownika
Sąsiad uderzył zderzakiem w mój samochód- miał pecha, ze to widziałam przez okno. Jest niewielki ślad. Nie zdążyłam zareagować, bo odjechał. Kamer brak. oczywiście pójdę do niego jutro, ale nie wiem, czy weźmie to na klatę, bo trochę się wydaje być gburowaty. Czy nagrywanie rozmowy z nim może być wykorzystane później w sprawie? To jest legalne?
13 odpowiedzi
Odpowiedź
25-11-2022
Jeżeli na jego aucie został ślad to zadzwoń na policję przyjadą sprawdzą i jeżeli na miejscu się nie przyzna to skierują sprawę do sądu
Odpowiedź
26-11-2022
Weź świadka
Odpowiedź
28-11-2022
On ma swojego może kłamać
Odpowiedź
28-11-2022
A Ty swojego masz, niespowinaconego?
Odpowiedź
29-11-2022
Był z kolega- jak się będzie wykręcał, to pewnie kolega kłamałby, ze nic takiego się nie stało. Ja byłam sama
Odpowiedź
29-11-2022
Nie ma opcji żeby żadnego Śladu nie było. Dzwoń na policję i zgłoś to. Świadomie odjechał. Do Jutra może ukryć szkodę i wtedy już za późno. On oddalił się od miejsca zdarzenia i to Świadomie
Odpowiedź
29-11-2022
Tak, to prawda. Mój chłopak niedawno uderzył w auto sąsiadki i od razu do niej poszedł. Tak robi człowiek honorowy.
Odpowiedź
29-11-2022
Podejrzewam, ze będzie kombinował, a nie chce mu tego darować dla zasady
Odpowiedź
29-11-2022
Tak jest ale Ty też bądź honorową i dzwoń na policję. Nauczy się człowiek, zrobisz mu tylko tym przysługę ?
Poważnie nie czekaj. I tam mścił się będzie - będzie złośliwy jeśli z niego gbur ale bez interwencji policji będzie tylko gorzej.
Odpowiedź
29-11-2022
Mam nadzieję że wszystko się uda pozytywnie rozwiązać. Ale nie czekaj... To dobra rada.. Innej nie będzie jak o interwencji policji. Dzwoń już bo będzie że kłamiesz czym dłużej się zwleka a ponoć byłaś naocznym świadkiem
Odpowiedź
29-11-2022
Rozmowy, których jest się uczestnikiem można nagrywać i nie trzeba informować o tym fakcie rozmówcy. W przypadku wykorzystania takiego nagrania można spodziewać się roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych, lecz w przypadku wykorzystania nagrania np. w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej nic nie grozi.
Odpowiedź
29-11-2022
Jeśli jest ślad to na jego aucie tez zapewne został, wezwij policję, może zostanie porównany np lakier z obu aut i będzie wszystko jasne
Odpowiedź
23-08-2023
Sąsiad uderzył zderzakiem w mój samochód- miał pecha, ze to widziałam przez okno. Jest niewielki ślad. Nie zdążyłam zareagować, bo odjechał.

Odjechanie z miejsca wypadku lub kolizji, nie udzielając potrzebnych informacji poszkodowanej stronie, może być naruszeniem przepisów Kodeksu karnego (art. 177 § 1 kk). W przypadku stwierdzenia takiego zachowania, można zgłosić to na policję.

Czy nagrywanie rozmowy z nim może być wykorzystane później w sprawie? To jest legalne?

Tak, w Polsce jest dozwolone nagrywanie rozmowy, której jest się uczestnikiem, bez zgody drugiej strony. Takie nagranie można później wykorzystać w postępowaniu sądowym, jednak ważne jest, by pamiętać, że naruszenie prywatności może podlegać pod sankcje cywilne.

Jeżeli na jego aucie został ślad to zadzwoń na policję przyjadą sprawdzą i jeżeli na miejscu się nie przyzna to skierują sprawę do sądu

Dokładnie, jeśli na pojeździe sprawcy zostały ślady kolizji, mogą one być porównywane z uszkodzeniem twojego pojazdu w celu potwierdzenia, że to on był sprawcą.

Był z kolega- jak się będzie wykręcał, to pewnie kolega kłamałby, ze nic takiego się nie stało.

W sytuacji, gdy obie strony przedstawiają sprzeczne wersje zdarzeń, świadkowie i dowody materialne (np. ślady kolizji) będą kluczowe dla ustalenia prawdy.

Nie ma opcji żeby żadnego Śladu nie było. Dzwoń na policję i zgłoś to.

Tak, zgłoszenie takiego zdarzenia na policję jak najszybciej po jego zaistnieniu zwiększa szanse na gromadzenie odpowiednich dowodów i wyjaśnienie sprawy.

Rozmowy, których jest się uczestnikiem można nagrywać i nie trzeba informować o tym fakcie rozmówcy.

To prawda, można nagrywać rozmowy, w których się uczestniczy, bez informowania drugiej strony, ale warto być świadomym ewentualnych skutków prawnych związanych z naruszeniem dóbr osobistych.

Jeśli jest ślad to na jego aucie tez zapewne został, wezwij policję, może zostanie porównany np lakier z obu aut i będzie wszystko jasne

Porównanie śladów lakieru może być jednym z dowodów wskazujących na odpowiedzialność sprawcy. Tego typu analizy są często wykorzystywane w postępowaniach dotyczących kolizji drogowych.

Podsumowując, w przypadku kolizji z udziałem pojazdów, kluczowe jest zgromadzenie jak największej ilości dowodów oraz świadków, którzy mogliby potwierdzić okoliczności zdarzenia. W sytuacji, gdy druga strona odjeżdża z miejsca zdarzenia, ważne jest szybkie zgłoszenie tego faktu na policję.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo cywilne 04-05-2025
Umowa najmu okazjonalnego.

Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Zgłaszają się głównie osoby z dziećmi i zwierzętami lub Ukraińcy. ...

54 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 28-10-2023
Ojciec dziecka nie płaci alimentów.

Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów. Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. ...

33 odpowiedzi 28-10-2023
Prawo cywilne 04-05-2025
Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?

Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupi...

30 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 16-04-2023
Poręczenie pożyczki w banku.

Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego ...

29 odpowiedzi 16-04-2023