Czy na zwolnienie lekarskim mogę wyjechać za granicę?

Witam czy jeżeli jestem na L4 od psychiatry i potrzebuję się oderwać na jakiś czas to czy mogę wyjechać za granicę?
anonim cytuj
25-10-2021
[lekarz psychiatra] Żaden przepis tego nie zakazuje, o ile wyjazd nie jest w celu zarobkowym i nie jest wbrew zaleceniom lekarskim. W szczególności nie należy obawiać się wyjazdu, jeśli jest to na przykład wyjazd do rozdziny, ku któremu skłaniamy się z uwagi na lepszą opiekę ze strony bliskich. Wedle orzecznictwa również zaplanowany/wykupiony wcześniej (przed wystąpieniem niezdolności do pracy) wyjazd rekreacyjny nie pozbawia prawa do zasiłku, jeżeli nie jest wbrew wskazaniom lekarskim. Jednak, zaznaczę, że orzecznictwo wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych (w szczególności na poziomie sądów rejonowych) w tej materii, to niemalże ruletka.
 
anonim cytuj
25-10-2021
By móc wyjechać należy zgłosić do ZUS zmianę miejsca pobytu podczas zwolnienia chorobowego, w takiej sytuacji dobrze jest też mieć zalecenie od lekarza przedstawiające fakt, że będzie to dobre dla zdrowia.
 
anonim cytuj
25-10-2021
By móc wyjechać należy zgłosić do ZUS zmianę miejsca pobytu podczas zwolnienia chorobowego, w takiej sytuacji dobrze jest też mieć zalecenie od lekarza przedstawiające fakt, że będzie to dobre dla zdrowia.

to prawda, że na druku eZLA powinien być wskazany planowany adres pobytu, jednak ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji z tytułu jego dezaktualizacji, w szczególności nie ma w takiej sytuacji żadnych podstaw do pozbawienia zasiłku.
 
anonim cytuj
25-10-2021
By móc wyjechać należy zgłosić do ZUS zmianę miejsca pobytu podczas zwolnienia chorobowego, w takiej sytuacji dobrze jest też mieć zalecenie od lekarza przedstawiające fakt, że będzie to dobre dla zdrowia.
to prawda, że na druku eZLA powinien być wskazany planowany adres pobytu, jednak ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji z tytułu jego dezaktualizacji, w szczególności nie ma w takiej sytuacji żadnych podstaw do pozbawienia zasiłku.

a co w przypadku kontroli z ZUS ? Nie ma Pana pod danym adresem, nie odbiera Pan pism. Nie stawienie się na wezwanie organu skutkuje konsekwencjami w postaci utraty Prawa do zasiłku. Nim Pan to wyjaśni minie szmat czasu.
 
anonim cytuj
25-10-2021
By móc wyjechać należy zgłosić do ZUS zmianę miejsca pobytu podczas zwolnienia chorobowego, w takiej sytuacji dobrze jest też mieć zalecenie od lekarza przedstawiające fakt, że będzie to dobre dla zdrowia.
to prawda, że na druku eZLA powinien być wskazany planowany adres pobytu, jednak ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji z tytułu jego dezaktualizacji, w szczególności nie ma w takiej sytuacji żadnych podstaw do pozbawienia zasiłku.
a co w przypadku kontroli z ZUS ? Nie ma Pana pod danym adresem, nie odbiera Pan pism. Nie stawienie się na wezwanie organu skutkuje konsekwencjami w postaci utraty Prawa do zasiłku. Nim Pan to wyjaśni minie szmat czasu.

Nie, nie mija szmat czasu. Sytuacje, w których kontrola ZUS nie zastaje w domu osoby z kodem 2 (może chodzić) są bardzo częste, gdyż ZUS kontroluje je dokładnie w taki sam sposób jak osoby z zaleceniem "musi leżeć". (Ponoc ZUS tlumaczy to oszczędnością paliwa - wysyła kontrolę do wszystkich na danym niewielkim obszarze bez względu na przyczynę niezdolności do pracy i wskazania lekarskie.). Wystarczy pismo wyjaśniające przyczynę nieobecności w domu i kończy ono postępowanie. A co do kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy "wezwanie na komisję" - nic nie stoi na przeszkodzie, aby poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu, a nawet zmienie miejsca zamieszkania w dniu otrzymania wezwania. Wówczas ZUS będzie musiał przekazać sprawę do jednostki właściwej miejscowo, a w przypadku pobytu w innym kraju, jeśli to kraj EU, najpierw do oddziału ZUS odpowiedzialnego za kontakty z zagranicą, a następnie do ogranu w tamtym kraju, który przeprowadzi kontrolę na wniosek ZUS (o ile w danym kraju taki organ istnieje). Oczywiście, takie procedury trwają, a nie mogą być podstawą wstrzymania wypłaty zasiłku. - Nie jest to żadna czysta teoria. - Tak to wygląda w praktyce. - Mam pacjentów, pracujących za granicą o w trakcie zwolnienia lekarskiego przebywających w Polsce i tamtejsi ubezpieczyciele nieraz zwracają się z prośbą o kontrolę do ZUS. W drugą stronę takie sytuacje mają miejsce rzadko ale przepisy nie tylko dają ZUS taka możliwość ale jest to jedyny dopuszczany przepisami prawa sposób przeprowadzenia kontroli przez ZUS, gdy pacjent przebywa poza granicami Polski. Oczywiście, ZUS rzadko korzysta z takich uprawnień (mało kto zna tam języki obce?) i dlatego ZUS woli kwestionować sama zasadność wyjazdu za granicę. Tyle, że na ogół nie ma do tego żadnych podstaw.
 
anonim cytuj
25-10-2021
w przypadku nieobecności pod wskazanym adresem podczas kontroli ZUS, osoba może mieć problemy z uzyskaniem zasiłku chorobowego. Zgodnie z prawem, osoba pobierająca zasiłek chorobowy musi przebywać pod wskazanym adresem pobytu podczas choroby. Jeśli osoba ta nie jest dostępna pod tym adresem w czasie kontroli ZUS, może zostać uznana za nieobecną i podlegać konsekwencjom prawnym.

Jednak, zgodnie z informacjami podanymi w pytaniu, istnieją sposoby na wyjaśnienie sytuacji, takie jak wysłanie pisma wyjaśniającego przyczynę nieobecności w domu. Ponadto, jeśli osoba zmienia miejsce pobytu podczas choroby, powinna poinformować o tym ZUS i przekazać aktualny adres, aby uniknąć nieporozumień i problemów z wypłatą zasiłku.

W każdym razie, warto przestrzegać przepisów dotyczących pobierania zasiłku chorobowego i informować ZUS o wszelkich zmianach, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
 
anonim cytuj
23-02-2023
W tej sytuacji, zgadzam się z tym, co już zostało napisane. Wyjazd za granicę podczas zwolnienia lekarskiego jest dopuszczalny, o ile nie jest w celu zarobkowym i nie stoi w sprzeczności z zaleceniami lekarza. Ważne jest jednak, aby zgłosić zmianę miejsca pobytu do ZUS oraz, jeśli to możliwe, uzyskać zalecenie od lekarza, które potwierdzi, że wyjazd będzie korzystny dla zdrowia.

W przypadku kontroli ZUS podczas nieobecności pod wskazanym adresem, można napisać pismo wyjaśniające przyczynę nieobecności. Warto również poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu, zwłaszcza jeśli wyjazd odbędzie się za granicę. W sytuacji, gdy pacjent przebywa poza granicami Polski, ZUS może skorzystać z uprawnień do przeprowadzenia kontroli we współpracy z organami ubezpieczeniowymi innego kraju.

 
anonim cytuj
13-04-2023
Generalnie, nie ma bezwzględnego zakazu wyjazdu za granicę podczas pobierania zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem, że wyjazd nie jest w celu zarobkowym i nie jest w sprzeczności z zaleceniami lekarza. Przy zmianie miejsca pobytu (zwłaszcza jeśli to wyjazd za granicę) warto zgłosić tę zmianę do ZUS, aby uniknąć potencjalnych problemów w przypadku kontroli.
Przy wyjazdach rekreacyjnych zaplanowanych przed wystąpieniem niezdolności do pracy, praktyka sądowa potwierdza, że nie powinny one wpływać na prawo do zasiłku, pod warunkiem że wyjazd nie jest sprzeczny z zaleceniami lekarza.

W przypadku nieobecności podczas kontroli ZUS, można napisać pismo wyjaśniające przyczynę nieobecności. Ponadto, można poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu, nawet po otrzymaniu wezwania na komisję. Wówczas ZUS przekazuje sprawę do jednostki właściwej miejscowo. W przypadku pobytu w innym kraju UE, ZUS musi skierować sprawę do organu tamtego kraju, który przeprowadzi kontrolę na wniosek ZUS. Wszystkie te procedury, mimo że mogą trwać, nie mogą stanowić podstawy do wstrzymania wypłaty zasiłku.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Witam wszystkich uczestników dyskusji,

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i po przeczytaniu powyższych wypowiedzi, mam kilka dodatkowych pytań, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim i rozważam wyjazd za granicę na okres 2 tygodni, aby zrelaksować się i odzyskać siły. Mam jednak obawy co do możliwości kontroli ze strony ZUS.

Rozumiem, że generalnie mogę wyjechać za granicę, pod warunkiem, że nie jest to w celach zarobkowych i nie stoi w sprzeczności z zaleceniami mojego lekarza. Zastanawiam się jednak, jak powinien wyglądać proces zgłoszenia zmiany miejsca pobytu do ZUS? Czy jest to formalny proces wymagający wypełnienia jakiegoś formularza, czy mogę to zrobić telefonicznie lub mailowo? I czy muszę to zrobić przed wyjazdem, czy mogę zgłosić zmianę po fakcie?

Ponadto, co się stanie, jeśli kontroler ZUS odwiedzi mój dom w Polsce podczas mojej nieobecności? Czy muszę kogoś upoważnić do odbioru korespondencji w moim imieniu? Czy mogę prosić sąsiada, aby odbierał moją pocztę i informował mnie o wszelkich listach od ZUS?

Rozumiem, że mogę napisać pismo wyjaśniające przyczynę mojej nieobecności, ale czy powinienem to zrobić proaktywnie czy tylko w reakcji na wezwanie ZUS? I co dokładnie powinno zawierać takie pismo? Czy wystarczy, że napiszę, iż byłem za granicą w celach rekreacyjnych, zgodnie z zaleceniem lekarza, czy powinienem dostarczyć jakieś dodatkowe dowody, na przykład bilety lotnicze czy potwierdzenie rezerwacji hotelu?

Przepraszam za wiele pytań, ale chciałbym upewnić się, że rozumiem wszystkie aspekty tej sytuacji i nie narazić się na jakiekolwiek konsekwencje prawne. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady.

Pozdrawiam
 
anonim cytuj
04-08-2023
Jestem na zwolnieniu lekarskim od psychiatry z powodu nasilającego się stresu i wypalenia zawodowego. Lekarz zasugerował mi, że wyjazd na jakiś czas mógłby mi pomóc w regeneracji. W związku z tym planuję wyjechać za granicę na około miesiąc. Wyjazd jest w pełni rekreacyjny, nie ma żadnych celów zarobkowych.

Czy przed wyjazdem powinienem zgłosić zmianę miejsca pobytu do ZUS, mimo że wyjazd jest tymczasowy i nie planuję tam zmienić miejsca zamieszkania na stałe?

Jeśli tak, to jak to zrobić? Czy jest specjalny formularz do wypełnienia, czy po prostu należy napisać list?

Co jeśli okaże się, że nie mogę powrócić do Polski w planowanym terminie z powodów niezależnych ode mnie, na przykład z powodu zamykania granic z powodu pandemii? Czy powinienem natychmiast poinformować ZUS o dłuższym pobycie za granicą?

Czy możliwe jest, że ZUS przeprowadzi kontrolę w innym kraju, jeśli jestem tam na zwolnieniu lekarskim?

Czy mogę otrzymać kopię zaleceń lekarskich potwierdzających, że wyjazd jest dla mnie korzystny? Jeśli tak, czy powinienem to zgłosić ZUS przed wyjazdem, czy lepiej mieć to ze sobą na wypadek kontroli?

Bardzo dziękuję za pomoc. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 
anonim cytuj
04-08-2023
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 850), osoba niezdolna do pracy jest uprawniona do zasiłku chorobowego, o ile spełnia pozostałe warunki. Zatem, prawo nie stawia bezpośredniego zakazu wyjazdu za granicę podczas korzystania z takiego zwolnienia.

Po drugie, co do kwestii adresu podawanego na druku eZLA - ustawodawca nie przewidział bezpośredniej sankcji za jego dezaktualizowanie. Niemniej, zgodnie z art. 72 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia zdrowotnego w razie choroby i macierzyństwa, istnieje obowiązek przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wszelkich zmian, które mogą wpłynąć na prawo do świadczenia.

Po trzecie, kontrole Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą mieć miejsce. Jeżeli podczas kontroli ZUS nie zastanie ubezpieczonego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim, kontrolujący powinien ponowić wizytę. Zgodnie z § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie wykonywania kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy, w przypadku braku ubezpieczonego w miejscu jego pobytu kontrolujący ma prawo ponowić kontrolę nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia poprzedniej próby kontroli.

Po czwarte, jeżeli kontrola odbywa się w trakcie nieobecności ubezpieczonego na terenie Polski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skierować sprawę do organu właściwego dla miejsca pobytu ubezpieczonego, co wynika z art. 87 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Podsumowując, wyjazd za granicę podczas zwolnienia lekarskiego nie jest bezwzględnie zakazany. Zalecane jest jednak, aby zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmianę miejsca pobytu podczas zwolnienia chorobowego. W przypadku kontroli podczas nieobecności, możliwe jest wystosowanie pisma wyjaśniającego sytuację.
 
anonim cytuj
04-08-2023
Obostrzenia związane z wyjazdem za granicę podczas niezdolności do pracy wynikają z troski o prawidłowy przebieg leczenia i rekonwalescencji, a nie z chęci karania pacjentów. Większość zaleceń, takich jak informowanie ZUS o zmianie miejsca pobytu, ma na celu zapewnienie, że procedury medyczne i ubezpieczeniowe są przestrzegane dla dobra pacjenta.

Po drugie, decyzje dotyczące wyjazdu za granicę podczas niezdolności do pracy powinny zawsze być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Lekarz może doradzić, czy wyjazd jest odpowiedni dla stanu zdrowia pacjenta, jak również udzielić odpowiednich zaleceń, które mogą być przydatne w razie ewentualnej kontroli ZUS.

Po trzecie, niezależnie od decyzji dotyczącej wyjazdu, pacjent powinien zawsze dbać o swoje zdrowie i przestrzegać zaleceń lekarskich. Celem zwolnienia lekarskiego jest umożliwienie pacjentowi skupienia się na powrocie do zdrowia, a wszelkie działania, które mogą przeszkodzić w tym procesie, powinny być unikane.

Po czwarte, w kontekście prawnym, osoba pobierająca zasiłek chorobowy powinna zawsze być świadoma swoich praw i obowiązków. Przepisy prawa są tworzone po to, aby chronić prawa pacjentów i zapewnić im odpowiednie środki do powrotu do zdrowia. Zrozumienie tych przepisów i przestrzeganie ich może pomóc uniknąć niepotrzebnych komplikacji prawnych.

I na koniec, choć prawo nie przewiduje bezwzględnego zakazu wyjazdu za granicę podczas niezdolności do pracy, warto pamiętać, że wszelkie decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane z uwzględnieniem najważniejszego celu - powrotu do zdrowia.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Zatrzymane prawo jazdy i brak zgłoszenia w urzędzie odblokowania w systemie po odbytej karze. (Kolejne zatrzymanie przez policję)
Dzień dobry. Przy zatrzymaniu przez policję okazało się że nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu. Miałam je zatrzymane półtora roku wcześniej na 3 miesiące. Kare odbyłam (3 miesiące nie wsiadałam za kółko). Nie byłam świadoma że muszę pojechać do urzędu żeby mnie odblokowali w systemie. Prawo jazdy fizycznie miałam (kartę) wiec myślałam że wszystko dzieje się automatycznie. Nie przyszło mi nawet do głowy żeby się upewnić czy mogę już prowadzić...
Podejrzenie o wyłudzenie renty.
Jeśli ktoś napisze maila lub wyśle pisemnie takie podejrzenie o wyłudzenie, bez podania własnego imienia i nazwiska, czy taka informacja jest sprawdzana?...
Kupno nieruchomości z zadłużoną hipoteką.
Dostałam pozytywną decyzję z banku Millenium odnośnie kredytu, przed uruchomieniem transzy bank wymaga niniejszego (sprzedający ma hipotekę na nieruchomości): Dostarczenie potwierdzenia złożenia we właściwym sądzie wieczystoksięgowym wniosku o wykreślenie z działu IV księgi wieczystej nieruchomości aktualnie występującej tam hipoteki wraz z dowodem wykreślenia stosownej opłaty sądowej z tytułu tego wniosku i zgoda wierzyciela na wykreślenie hip...
Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?
Chciałbym zapytać czy mogę zdawać maturę jeśli liceum ukończyłam ponad 5lat temu? Słyszałam kiedyś że czas na zrobienie matury jest tylko do 5lat po ukończeniu szkoły średniej....

Wyszukiwarka