Czy dług uległ przedawnieniu?

W 2017 roku przez internet pożyczyłam od pewnej firmy 300zl. Spłaciłam 50zł. Potem nie pracowałam i tak wyszło, że nie spłaciłam do dziś tego długu. Pisma drogą pocztową od tej firmy nigdy nie dostałam, ale dostałam w ostatnim czasie kilka maili i SMSów, zeby spłacić dług. Do sądu sprawa nie była skierowana. Z tego co się orientuję to dług uległ przedawnieniu. Wiem, że dług jest i długi należy spłacać, ale czy w tej sytuacji mogę napisać do nich pismo o tym, że dług uległ przedawnieniu?
anonim cytuj
16-11-2023
Oczywiście możesz ich poinformować, że roszczenie uległo przedawnieniu. Jednak zupełnie nic to nie zmieni, gdyż dalej będą mogli się z Tobą kontaktować w celu spłacenia długu.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Nie będą mogli. Zwróć uwagę na przepis art. 117 par. 2 z indeksem 1 kodeksu cywilnego. "nie można się domagać..." ale mało kto ma tego świadomość.
 
anonim cytuj
16-11-2023
W 2017 roku przez internet pożyczyłam od pewnej firmy 300zl. Spłaciłam 50zł. Potem nie pracowałam i tak wyszło, że nie spłaciłam do dziś tego długu.


Według polskiego prawa, termin przedawnienia zależy od rodzaju długu. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Oznacza to, że dług z 2017 roku mógł ulec przedawnieniu w 2020 roku.

Do sądu sprawa nie była skierowana. Z tego co się orientuję to dług uległ przedawnieniu.


Jeśli sprawa nie była skierowana do sądu przed upływem terminu przedawnienia, to roszczenie firmy faktycznie mogło ulec przedawnieniu. Jednak ważne jest, żeby wziąć pod uwagę wszelkie czynności, które mogły przerwać bieg przedawnienia, na przykład przyznanie się do długu lub dokonanie częściowej spłaty.

Z tego co się orientuję to dług uległ przedawnieniu. Wiem, że dług jest i długi należy spłacać, ale czy w tej sytuacji mogę napisać do nich pismo o tym, że dług uległ przedawnieniu?


Zgodnie z art. 117 § 2 z indeksem 1 Kodeksu cywilnego, po upływie terminu przedawnienia dłużnik może odmówić spełnienia świadczenia. Możesz więc napisać do firmy z informacją, że według Twojej oceny dług uległ przedawnieniu. Jednakże, firma może nadal próbować kontaktować się w celu dobrowolnej spłaty długu, nawet jeśli roszczenie uległo przedawnieniu, ponieważ samo przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia długu, a jedynie daje dłużnikowi prawo do odmowy jego spłacenia.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Związek nieformalny a wypłata ubezpieczenia.
Proszę mi powiedzieć, czy jeśli jestem w związku nieformalnym od 11 lat to czy przysługuję mi coś z ubezpieczenia prywatnego za śmierć teścia. Mam polisę, ale tam jest tylko śmierć rodziców/śmierć rodziców współmałżonka....
Korepetycje a zwrot pieniędzy.
Udzielam korepetycji. Klientka rozpisała ze mną harmonogram, za który zapłaciła z góry. Zgodnie z regulaminem czekam 15 minut po rozpoczęciu zajęć i jeśli uczeń nie pojawi się to są one automatycznie odwołane. Czy klientka prawidłowo rości sobie zwrot pieniędzy za zaplanowane zajęcia, na których nie pojawiły się jej córki? ...
Odbieranie i czytanie cudzej korespondencji.
Co zrobić jak wyprowadziłam się z mieszkania i teraz zamieszkuje tam mój ex .Konkretnie chodzi o korespondencję ! Pozmieniałam już gdzie mogłam nowy adres zamieszkania. Mój ex nie informuje mnie, że coś jeszcze przychodzi tam do skrzynki sam sobie odbiera moje listy otwiera je, awizo czasem odbierze bo na poczcie nie wiedzą że jesteśmy po rozwodzie. Mój syn był świadkiem jak ex czyta i targa mija korespondencję. Co mogę zrobić w tej sprawie ? Nie...
Czy to zgodne z prawem, żeby obaj ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Dzień dobry, Mam pytanie ws. alimentów na dziecko. Ojciec biologiczny płaci alimenty na dziecko, zostały mu odebrane prawa rodzicielskie kilka lat temu. Matka dziecka wyszła za mąż za innego mężczyznę, ten adoptował dziecko i jest jego prawnym opiekunem (tata 2, jeśli tak można nazwać) Para się rozstała, więc tata 2 również płaci alimenty na dziecko. Matka nie zgłosiła tego faktu, więc pobiera alimenty x 2 Pytanie 1. Czy to zgodne z prawem...

Wyszukiwarka