Zatrzymane prawo jazdy.

Witam. W dniu wczorajszym zostały mi zatrzymane prawo jazdy z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym przez wideo rejestrator z alfy romeo. Na nagraniu moja średnia prędkość to 102,5km/h jednak jechałem autem wyposażonym w ogranicznik prędkości do 90 km/h oraz gps. Na wydruku z gps moja prędkość podczas zatrzymania to 90 km/h , nie przyjąłem mandatu jednak policjanci nie spisali ze mną żadnego protokołu odmowy mandatu i powiedzieli że ktoś się ze mną skontaktuje. Nie wiem gdzie i kiedy się mogę od tego odwołać.
anonim cytuj
07-11-2023
Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie przekroczenia przez kierującego pojazdem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Taka redakcja przepisu art. 135 ust. 1 ustawy uprawnia stwierdzenie, że oba przepisy pozostają ze sobą w oczywistym związku, który pozwala skonstruować normę materialnoprawną dla decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Jest bowiem oczywistym, że bez zaistnienia okoliczności zamieszczonych w normie m.in. art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy, nie ma podstaw do zastosowania przepisu art. 138 ust. 1 ustawy. Z wymienionych przepisów wynika zatem, że w razie przekroczenia przez kierowcę liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego starosta zobligowany został przez ustawodawcę do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, gdyż w przepisach tych zawarte zostały normy nakazujące dla organów. Przekroczenie limitu 24 punktów skutkuje nakazem zatrzymania prawo jazdy, zaś starosta, a nie policjant obciążony jest nakazem wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 1208/10 - Lex nr 751976; wyrok WSA w łodzi z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. akt III SA/Łd 989/11 - Lex nr 1107731).
 
anonim cytuj
07-11-2023
Okres zatrzymania od 23.09.23 do 23.12.23 włącznie i po tym dniu można się ubiegać o zwrot . To mogę odebrać 23.12.23 czy jak o wygląda ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku zatrzymania prawa jazdy z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości, istotne są okoliczności faktyczne zdarzenia oraz dowody, które Pan posiada. Jeśli faktycznie jechał Pan z prędkością nieprzekraczającą dozwolonej prędkości i dysponuje Pan dowodem w postaci wydruku z GPS, może to być podstawa do zakwestionowania zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z art. 129 § 1 pkt 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym, organy takie jak starosta są zobowiązane do natychmiastowego zatrzymania prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Organ, który zatrzymał prawo jazdy, jest zobowiązany do niezwłocznego przekazania sprawy do właściwego starosty, który podejmuje dalsze decyzje (art. 130 § 2 Prawa o ruchu drogowym). W przypadku braku protokołu odmowy przyjęcia mandatu, należy zachować wszelkie dowody, które mogą potwierdzić okoliczności zdarzenia, w tym wydruk z GPS. Ma Pan prawo złożyć wniosek o odtworzenie nagrania z fotoradaru, a także żądać wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie, w ramach którego będzie mógł Pan przedstawić swoje dowody i argumenty.

Odpowiedź na Post 2: Policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym, jeżeli kierujący pojazdem przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Jednakże ostateczna decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy należy do starosty, na podstawie art. 135 ust. 2 tejże ustawy. Decyzja ta musi być wydana w formie aktu administracyjnego, który może być zaskarżony do sądu administracyjnego. W sytuacji gdy nie zgadza się Pan z zatrzymaniem prawa jazdy, może Pan złożyć odwołanie od decyzji starosty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Odpowiedź na Post 3: Jeśli otrzymał Pan decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na określony okres, to uprawniony jest Pan do ubiegania się o jego zwrot po upływie tego okresu. Zgodnie z art. 135 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, prawo jazdy zatrzymywane jest na okres 3 miesięcy, chyba że w decyzji określono inny termin. Po upływie tego terminu, zgodnie z art. 135 ust. 6 tej ustawy, prawo jazdy powinno być zwrócone kierowcy niezwłocznie, chyba że w międzyczasie zostało orzeczone inne administracyjne ograniczenie prawa do kierowania pojazdami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących terminu zwrotu prawa jazdy, powinien Pan skontaktować się z właściwym organem, który wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek po dziadku.
Mój ex mąż został wydziedziczony z majątku swojego ojca ( ojciec czyli mój teść przed śmiercią przepisał cały majątek swojej żonie). Mam z ex mężem syna niepełnoletniego ( 15 lat) czy synowi należy się w takim wypadku zachowek po dziadku skoro ex mąż został wydziedziczony?...
L4 po ustaniu zatrudnienia
Czy pracownik, który rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w czasie którego przebywa na zwolnieni lekarskim ma prawo kontynuować L4 po rozwiązaniu umowy? Do kogo lekarz wysyła wówczas zwolnienie oraz jakie dokumenty dostarczamy do ZUS? Jakie pracownik a jakie buły pracodawca? ...
Podwójne zadłużenie.
Dzień dobry, mam problem z zadłużeniem. Spłaciłam zadłużenie u komornika i mam postanowienie że zadłużenie zostało w całości spłacone. Była to sprawa zakończona w listopadzie 2022 roku. Dziś dostaje e-mail od innego komornika że mam do spłaty zadłużenia na kwotę 400zl na ten sam numer sprawy i klauzurę wykonalności. Może mi ktoś wyjaśnić jak to możliwe. Klauzurą wykonalności z dnia 09.02.2016. Jakim prawem po ponad pół roku tą samą sprawę pro...
Pożyczka od brata.
Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on mu...

Wyszukiwarka