Sprzedaż mieszkania po rozwodzie.

Jeden z współmałżonków posiada mieszkanie które jest tylko jego własnością - otrzymał je w spadku przed zawarciem małżeństwa. Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu mieszkanie ma być przekazane temu drugiemu małżonkowi - mimo że tak naprawdę nie jest to majątek wspólny.
Pytanie: jak to zrobić najprościej zgodnie z prawem (jeśli w ogóle taka możliwość istnieje) zakładając że ta druga strona chce potem to mieszkanie szybko sprzedać.
Mam nadzieję, że jest zrozumiałe co napisałem.
anonim cytuj
20-11-2023
Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu

Poczekać na uprawomocnienie się wyroku rozwodowego w punkcie podziału majątku (albo całego wyroku) - zakładając, że sąd na to przystanie i tak postanowi.
Poprosić o odpis z klauzulą prawomocności w tym (albo w całości) punkcie.
Z odpisem tegoż wyroku (punktu) - pojechać do sądu wieczystoksięgowego, wypełnić KW-WPIS (można też w sumie korespondencyjnie), dokonać opłaty, złożyć, jako podstawę zmian w KW we wniosku 'KW-WPIS' podać nr wyroku i tu oryginał prawomocnego odpisu.
szybko sprzedać.

W zależności od obłożenia sądu wieczystoksięgowego, poprawnie wypełniony wniosek to może być 4 czy 6 tygodni, a w szczycie sezonu budowlanego w dużej aglomeracji 2-3 miesiące.
Wyrok rozwodowy jest już prawomocny?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem.
Mieszkanie jest tylko żony, dostała je w spadku przed ślubem - czyli nie wchodzi w skład wspólnego majątku.
W ramach dyskusji przez rozwodem para ustaliła, że mieszkanie to ma dostać mąż.
I teraz:
1. jak rozwiązać to prawnie skoro nie jest to część wspólnego majątku? Czy należy to jakoś wprowadzić do wspólnego majątku zanim odbędzie się jego podział i dopiero wtedy dokonać podziału majątku?
2. czy mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku po rozwodzie można sprzedać od razu? czy jest może jakiś okres karencji gdzie taka sprzedaż może skutkować koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Mieszkanie jest tylko żony.

To nie można tego dzielić w ramach postępowania rozwodowego (ani w wyniku uzyskania rozdzielności majątkowej a potem odrębnego postępowania o podział majątku.
Skoro jest tylko jej, a ma być - jego - to należy iść do notariusza i spisać taką umowę, można zrobić darowiznę, można umowę sprzedaży i kupna tylko pewnie będą do zapłaty podatki.
Rozwód zupełnie nie ma tu nic do rzeczy jeśli dziś o 12:00, ona daruje jemu (u notariusza) taką nieruchomość w jego majątek osobisty, to nic nie stoi na przeszkodzie aby on o 12:15 darował albo sprzedał komuś innemu. Tylko kupujący pewnie wolałby odczekać na uprawomocnienie się wpisu w KW. To jedyna 'karencja' - jeśli dobrze rozumiem to, o co pytasz.
1) Czy dobrze rozumiem, że rozstająca się para chce się jakoś porozumieć, może mają jakieś wspólne mieszkanie czy dom np. wart milion zł ale z jakimś kredytem czy hipoteką etc., chcą dokonać rozliczenia że ona da jemu mieszkanie warte pół miliona i to wzajemnie rozlicza ich majątek? Tylko nie pytaj tak, aby ktoś musiał się czegoś domyślać.
2) A co do sprzedaży nieruchomości po podziale majątku (zakładając że była przedmiotem tego postępowania): odpis prawomocnego postanowienia, KW-WPIS i tyle - czekać na uprawomocnienie się wpisu, jak jest w EKW że jest już tylko jej, albo tylko jego, może - dowolnie tym dysponować (sprzedać, darować, uczynić zapis windykacyjny w testamencie, podpisać umowę dożywocia itp.)
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
W czerwcu zeszłego roku urodziłam pierwsze dziecko (umowa o pracę skończyła się w dniu porodu, zasiłek macierzyński wypłacał ZUS). Jestem obecnie w drugiej ciąży, zatrudnienie od 1 sierpnia umowa o pracę na czas nieokreślony. Mam problemy zdrowotne, nie wiem ile będę w stanie pracować - czy zasiłek macierzyński który był wypłacany przez ZUS będzie się wliczał do podstawy obliczenia ewentualnego zasiłku chorobowego? I idąc dalej do podstawy oblic...
Zasiłek chorobowy
Witam. Mam pytanie. Z końcem roku 2023 skończyła mi się umowa o prace. Tydzień po rozwiązaniu rozpocząłem l4 które trwa. Jesli nie zgłosiłem zwolnienia do pracodawcy ani do ZUS czy jest jeszcze szansa na zasiłek chorobowy? Pozdrawiam...
Odroczenie rozprawy.
W sądzie toczy się postepowanie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożone zostały wnioski dowodowe potwierdzające brak zainteresowania dzieckiem, dowody że ojciec na stałe przebywa za granicą co według KRIO jest trwałą przeszkodą w wykonywaniu władzy rodzicielskiej oraz została załączona opinia psychologa dziecięcego w której stwierdzono że dziecko nie zna ojca, nie chce się z nim spotykać i nie ma z nim wi...
Hotel zmienił pokój za dopłatą, co robić?
Dzisiaj zadzwonili do nas z hotelu (tydzień przed wyjazdem) w którym zrobiliśmy rezerwację i wpłaciliśmy zaliczkę, że nie mają dla nas pokoju 4os który zarezerwowaliśmy, a w zamian mogą nam dać dwa pokoje dwu osobowe, do których musielibyśmy dużo dopłacić, jesteśmy 4os rodziną i chcieliśmy pokój na cztery osoby. Co mamy zrobić w tej sytuacji?...

Wyszukiwarka