Sprzedaż mieszkania po rozwodzie.

Jeden z współmałżonków posiada mieszkanie które jest tylko jego własnością - otrzymał je w spadku przed zawarciem małżeństwa. Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu mieszkanie ma być przekazane temu drugiemu małżonkowi - mimo że tak naprawdę nie jest to majątek wspólny.
Pytanie: jak to zrobić najprościej zgodnie z prawem (jeśli w ogóle taka możliwość istnieje) zakładając że ta druga strona chce potem to mieszkanie szybko sprzedać.
Mam nadzieję, że jest zrozumiałe co napisałem.
anonim cytuj
20-11-2023
Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu

Poczekać na uprawomocnienie się wyroku rozwodowego w punkcie podziału majątku (albo całego wyroku) - zakładając, że sąd na to przystanie i tak postanowi.
Poprosić o odpis z klauzulą prawomocności w tym (albo w całości) punkcie.
Z odpisem tegoż wyroku (punktu) - pojechać do sądu wieczystoksięgowego, wypełnić KW-WPIS (można też w sumie korespondencyjnie), dokonać opłaty, złożyć, jako podstawę zmian w KW we wniosku 'KW-WPIS' podać nr wyroku i tu oryginał prawomocnego odpisu.
szybko sprzedać.

W zależności od obłożenia sądu wieczystoksięgowego, poprawnie wypełniony wniosek to może być 4 czy 6 tygodni, a w szczycie sezonu budowlanego w dużej aglomeracji 2-3 miesiące.
Wyrok rozwodowy jest już prawomocny?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem.
Mieszkanie jest tylko żony, dostała je w spadku przed ślubem - czyli nie wchodzi w skład wspólnego majątku.
W ramach dyskusji przez rozwodem para ustaliła, że mieszkanie to ma dostać mąż.
I teraz:
1. jak rozwiązać to prawnie skoro nie jest to część wspólnego majątku? Czy należy to jakoś wprowadzić do wspólnego majątku zanim odbędzie się jego podział i dopiero wtedy dokonać podziału majątku?
2. czy mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku po rozwodzie można sprzedać od razu? czy jest może jakiś okres karencji gdzie taka sprzedaż może skutkować koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Mieszkanie jest tylko żony.

To nie można tego dzielić w ramach postępowania rozwodowego (ani w wyniku uzyskania rozdzielności majątkowej a potem odrębnego postępowania o podział majątku.
Skoro jest tylko jej, a ma być - jego - to należy iść do notariusza i spisać taką umowę, można zrobić darowiznę, można umowę sprzedaży i kupna tylko pewnie będą do zapłaty podatki.
Rozwód zupełnie nie ma tu nic do rzeczy jeśli dziś o 12:00, ona daruje jemu (u notariusza) taką nieruchomość w jego majątek osobisty, to nic nie stoi na przeszkodzie aby on o 12:15 darował albo sprzedał komuś innemu. Tylko kupujący pewnie wolałby odczekać na uprawomocnienie się wpisu w KW. To jedyna 'karencja' - jeśli dobrze rozumiem to, o co pytasz.
1) Czy dobrze rozumiem, że rozstająca się para chce się jakoś porozumieć, może mają jakieś wspólne mieszkanie czy dom np. wart milion zł ale z jakimś kredytem czy hipoteką etc., chcą dokonać rozliczenia że ona da jemu mieszkanie warte pół miliona i to wzajemnie rozlicza ich majątek? Tylko nie pytaj tak, aby ktoś musiał się czegoś domyślać.
2) A co do sprzedaży nieruchomości po podziale majątku (zakładając że była przedmiotem tego postępowania): odpis prawomocnego postanowienia, KW-WPIS i tyle - czekać na uprawomocnienie się wpisu, jak jest w EKW że jest już tylko jej, albo tylko jego, może - dowolnie tym dysponować (sprzedać, darować, uczynić zapis windykacyjny w testamencie, podpisać umowę dożywocia itp.)
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Kupowanie/ posiadanie narkotyków.
Witam serdecznie. Mam pewien problem, a dokładniej mój chłopak. Otóż podczas przesłuchania w większej sprawie (w której nie brał udziału) jedna osoba pomówiła go o to, że mój chłopak kupował od niego notorycznie w odstępach co 2-3 dni narkotyki (amfetamine, po 1-2g). Łącznie wyliczyli około 75 porcji po 2g. Podejrzany jest o popełnienie przestępstwa z art. 62 ust. 2. Na podstawie nakazu straż graniczna przesłuchała mnie i przeszukała moje mieszk...
Kto zajmie się dziećmi po śmierci matki
Czy matka może wskazać osobę, która miałaby przejąć opiekę nad dziećmi po jej śmierci lub w przypadku np przebywania w śpiączce lub bez świadomości? Czy jest to wiążące? Co w przypadku, kiedy dzieci mają ojca ale matka chce, aby w takiej sytuacji opiekę przejęły inne osoby np jej matka (babka dzieci) lub siostra? Jak to wygląda od strony prawnej?...
Uchylenie alimentów na dorosłe dziecko.
Podpowie ktoś jak to jest z wycofaniem alimentów, gdy dziecko nie uczy się i jest pełnoletnie (18 lat). Gdzie i jak to się zgłasza, robi, jakie są procedury?...
Prawo do reklamacji usług kurierskich.
Korzystam z wysyłania przesyłek kurierskich przez brokera, czyli ja jestem nadawcą, płatnikiem jest broker i odbiorcą mój klient. Czy DPD może podnosić, że ja jako nadawca nie mam prawa złożyć reklamacji?...

Wyszukiwarka