Sprzedaż mieszkania po rozwodzie.

Jeden z współmałżonków posiada mieszkanie które jest tylko jego własnością - otrzymał je w spadku przed zawarciem małżeństwa. Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu mieszkanie ma być przekazane temu drugiemu małżonkowi - mimo że tak naprawdę nie jest to majątek wspólny.
Pytanie: jak to zrobić najprościej zgodnie z prawem (jeśli w ogóle taka możliwość istnieje) zakładając że ta druga strona chce potem to mieszkanie szybko sprzedać.
Mam nadzieję, że jest zrozumiałe co napisałem.
anonim cytuj
20-11-2023
Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu

Poczekać na uprawomocnienie się wyroku rozwodowego w punkcie podziału majątku (albo całego wyroku) - zakładając, że sąd na to przystanie i tak postanowi.
Poprosić o odpis z klauzulą prawomocności w tym (albo w całości) punkcie.
Z odpisem tegoż wyroku (punktu) - pojechać do sądu wieczystoksięgowego, wypełnić KW-WPIS (można też w sumie korespondencyjnie), dokonać opłaty, złożyć, jako podstawę zmian w KW we wniosku 'KW-WPIS' podać nr wyroku i tu oryginał prawomocnego odpisu.
szybko sprzedać.

W zależności od obłożenia sądu wieczystoksięgowego, poprawnie wypełniony wniosek to może być 4 czy 6 tygodni, a w szczycie sezonu budowlanego w dużej aglomeracji 2-3 miesiące.
Wyrok rozwodowy jest już prawomocny?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem.
Mieszkanie jest tylko żony, dostała je w spadku przed ślubem - czyli nie wchodzi w skład wspólnego majątku.
W ramach dyskusji przez rozwodem para ustaliła, że mieszkanie to ma dostać mąż.
I teraz:
1. jak rozwiązać to prawnie skoro nie jest to część wspólnego majątku? Czy należy to jakoś wprowadzić do wspólnego majątku zanim odbędzie się jego podział i dopiero wtedy dokonać podziału majątku?
2. czy mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku po rozwodzie można sprzedać od razu? czy jest może jakiś okres karencji gdzie taka sprzedaż może skutkować koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Mieszkanie jest tylko żony.

To nie można tego dzielić w ramach postępowania rozwodowego (ani w wyniku uzyskania rozdzielności majątkowej a potem odrębnego postępowania o podział majątku.
Skoro jest tylko jej, a ma być - jego - to należy iść do notariusza i spisać taką umowę, można zrobić darowiznę, można umowę sprzedaży i kupna tylko pewnie będą do zapłaty podatki.
Rozwód zupełnie nie ma tu nic do rzeczy jeśli dziś o 12:00, ona daruje jemu (u notariusza) taką nieruchomość w jego majątek osobisty, to nic nie stoi na przeszkodzie aby on o 12:15 darował albo sprzedał komuś innemu. Tylko kupujący pewnie wolałby odczekać na uprawomocnienie się wpisu w KW. To jedyna 'karencja' - jeśli dobrze rozumiem to, o co pytasz.
1) Czy dobrze rozumiem, że rozstająca się para chce się jakoś porozumieć, może mają jakieś wspólne mieszkanie czy dom np. wart milion zł ale z jakimś kredytem czy hipoteką etc., chcą dokonać rozliczenia że ona da jemu mieszkanie warte pół miliona i to wzajemnie rozlicza ich majątek? Tylko nie pytaj tak, aby ktoś musiał się czegoś domyślać.
2) A co do sprzedaży nieruchomości po podziale majątku (zakładając że była przedmiotem tego postępowania): odpis prawomocnego postanowienia, KW-WPIS i tyle - czekać na uprawomocnienie się wpisu, jak jest w EKW że jest już tylko jej, albo tylko jego, może - dowolnie tym dysponować (sprzedać, darować, uczynić zapis windykacyjny w testamencie, podpisać umowę dożywocia itp.)
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Pożyczka od brata.
Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on mu...
Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?
no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie? Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie ...
Dzierżawa a zasiedzenie.
Witam, ponad 20 lat temu kupiłem 50% udziałów w domu z działką. Inni współwłaściciele nie żyją i nikt nie przeprowadził do tej pory postępowania spadkowego. Chciałbym oddać część działki w dzierżawę sąsiadowi (on odda mi część swojej - tak będzie nam wygodniej bo działki są wąskie i długie). Czy ta dzierżawa wpłynie na możliwość zasiedzenia przeze mnie nieruchomości za 9 lat? Czy to, że z działki będzie korzystał sąsiad nie spowoduje przerwania b...
Pozew o alimenty z zabezpieczeniem.
Witam . Sąd w odpowiedzi na pozew o alimenty z zabezpieczeniem wezwał do przedstawienia zobowiązań finansowych takich jakich kredyty czynsz raty pozwanego. Pozwany nie chce udostępnić takich informacji i bezczelnie się śmieje ze nie dostanę zabezpieczenia jeśli on mi tego nie udostępni . Co robić w takiej sytuacji? Pisać jego zobowiązania na "oko" ? Proszę o pomoc. Facet cały czas robi pod górę i cwaniakuje nie współpracuje....

Wyszukiwarka